Ендоскопічне видалення поліпів у носі шейвером та інші методи

Пацієнтам, у яких були виявлені поліпи в носі, рекомендують зробити операцію по їх видаленню, яка супроводжується додатковим медикаментозним лікуванням. Хірургічне втручання дозволить не тільки зняти симптоми поліпів у носі, але і полегшити дихання.

Показанням до хірургічного лікування поліпів у носі служить втрата або розлад нюху, утруднене носове дихання, часті напади бронхіальної астми або обструктивного бронхіту.

Незважаючи на існування сучасних хірургічних методів, до цих пір проводять операції з видалення поліпів у носі старими і досить хворобливими способами: з допомогою поліпної петлі і поліпотомії. Ці процедури супроводжуються сильною кровотечею і вимагають тривалого відновного періоду. Крім того, з їх допомогою можна видалити поліпи в порожнині носа, тоді як багато хто з цих новоутворень починають формуватися в пазухах носа.

При використанні даного методу лікування поліпів у носі симптоми можуть поновитися вже через кілька років. Тому більш доцільним вважається застосування ендоскопії носа і видалення поліпів з допомогою шейвера.

Ендоскопічне видалення

Для проведення процедури використовують сучасну ендоскопічну апаратуру, яка гарантує мінімальний травматизм і ризик розвитку ускладнень. Після видалення поліпів у носі шейвером, усуваються всі новоутворення, наполовину скорочується ризик розвитку рецидивів, а здорові тканини не травмуються.

Щоб правильно вибрати тип проведеної операції, потрібно обов’язково поцікавитися, які інструменти та апаратура будуть використовуватися. Найбільш ефективною вважається ендоскопічна це fess операція, яка передбачає використання шейвера або микродебридера з навігаційними приладами. Даний метод дозволяє визначити розмір грибниці і повністю видалити її, аби пацієнтові не довелося знову звертатися до лікаря. Крім того, важливо вибрати хорошого лікаря, який щодня проводить подібні операції і має великий досвід у використанні обладнання.

В даний момент існує три основних типи ендоскопічного видалення поліпів у носі:

 • Ендоскопія з використанням інструментів (без шейвера) не дозволяє очистити клітини малого розміру, або новоутворення, розташовані занадто глибоко в тканинах.
 • Ендоскопія з використанням шейвера.
 • Ендоскопія з шейвером і навігатором вважається найбільш безпечним, ефективним і безболісним методом.

Існують і деякі протипоказання до проведення операції:

 • Ішемічна хвороба серця або серцева недостатність;
 • Бронхіальна астма або алергія в період загострення;
 • Загострення обструктивного бронхіту або алергічного риніту;
 • Серйозні патології внутрішніх органів;
 • Операцію доведеться перенести, якщо у пацієнта підвищений АТ, є невелика застуда або загальне нездужання;
 • Гострі інфекційні хвороби.

Ендоскопічне видалення поліпів у носіПлюси і мінуси методу

Незважаючи на те, що лікування поліпозу носа за допомогою ендоскопічної операції вважається найсучаснішим, поряд з перевагами у нього є і недоліки.

Переваги включають:

 • Під час операції не роблять ніяких розрізів, вся процедура проводиться через порожнину носа;
 • Після операції симптоми швидко проходять і 80% хворих відчувають миттєве полегшення;
 • Під час операції хірург бачить навіть найдрібніші новоутворення на екрані, що неможливо зробити при звичайній операції;
 • Операцію проводять досить швидко: всього за 3-7 днів в умовах стаціонару;
 • Шейвер і дебридер мінімально травмують здорові тканини слизової оболонки;
 • Після операції спостерігається лише невелика кровотеча.

Основним недоліком операції є те, що вона не усуває першопричину розростання поліпів. Тому навіть після успішного хірургічного втручання, у половини пацієнтів поліпоз з’являється знову через кілька років.

Підготовка до операції

Як і будь-яке інше хірургічне втручання, видалення поліпів у носі вимагає деякої передопераційної підготовки:

 • Пройти консультацію лікаря і отримає направлення на аналізи і обстеження: загальний і біохімічний аналіз крові, КТ навколоносових пазух і коагулограму. Також рекомендується пройти попереднє ендоскопічне обстеження, щоб встановити локалізацію і ступінь розростання поліпів. Це значно скоротить час проведення операції.
 • У пацієнтів з сильним поліпозом носа за тиждень до проведення хірургічного втручання починається прийом Преднізолону. Якщо в носі є активна інфекція, необхідно пройти курс протизапальних та антимікробних препаратів.
 • За сім днів до операції необхідно припинити прийом вітаміну Е, аспірину або НПЗЗ, так як ці засоби знижують згортання крові.
 • Напередодні операції потрібно з’їсти легку вечерю, а за шість годин до операції не можна їсти і пити. Якщо пацієнт скаржиться на сильну сухість у роті, можна просто прополоскати рот водою.

Опис ендоскопічної операції

Ендоскопічна операція з видалення поліпів у носі проводиться за допомогою спеціальних приладів, які виводять зображення пошкоджених тканин на екран. Для цього використовують кілька інструментів:

 • Шейвер (дебридер або микродебридер) – пристрій володіє функціями втягування поліпа і очищаючи тканину навколо нього, за рахунок обладнаного наконечника на апараті.
 • Ендоскоп з оптикою, який може нахилятися під різними кутами.
 • Спеціальні дзеркала для огляду носа.
 • Налобний освітлювач.

Операцію проводять під загальним наркозом, а її тривалість залежить від ступеня пошкодження носових пазух і розростання поліпів. Завдяки якісної візуалізації та точності шейвера, лікар зможе видалити всі поліпи та їх тканини не тільки в носовій порожнині, але і в придаткових пазухах. Саме тому видалення поліпів таким способом дозволяє значно подовжити період ремісії.

Коли носові пазухи пройшли подібну очищення, стає простіше медикаментозної впливати на поліпозну тканину і швидко видаляти нові утворення.

Після того, як пацієнт заснув під анестезією, йому в рот вводять спеціальну трубку, яка входить в трахею і забезпечує дихання під час операції. В процесі хірургічного втручання лікар обов’язково стежить за серцебиттям і диханням пацієнта. Видалення поліпів носа не передбачає розрізи, так як огляд і вилучення проводиться за допомогою спеціальних інструментів.

З допомогою кісткових інструментів і шейвера (спеціальний відсмоктування), придаткові пазухи відкриваються, а змінені тканини і поліпи видаляються. При проведенні ендоскопічної FESS, видаляються і поліпи носа. Також лікар може виправити викривлення носової перегородки, взяти зразки тканин для проведення біопсії і відкрити соустя пазух. В носі на добу залишаються спеціальні тампони, які знімаються на наступний ранок після операції.

Післяопераційне відновлення

Ендоскопічне видалення поліпів у носі шейвером та інші методиНезважаючи на те, що ендоскопічне видалення поліпів вважається мінімально травматичною операцією, слизової носа все ж потрібен час для відновлення. У післяопераційний період слизова оболонка носа стає менш активною, і більш схильна до дії хвороботворних мікроорганізмів. Тому, пацієнт повинен суворо дотримуватися гігієни носа.

На наступний ранок з носа тампони видаляють, а на їх місці утворюються кірки і згустки застиглої крові. У цей період пацієнту заборонено сякатися і їсти гарячу їжу. Слиз і кірки акуратно видаляються з передньої частини носа. Дихання в післяопераційний період відновлюється достатньо швидко, а нюх повертається протягом місяця. Вважається, що операція була проведена успішно, якщо у пацієнта спостерігаються симптоми відтоку в носовій порожнині: біль в деяких частинах обличчя і голові.

Операція може спричинити деякі ускладнення:

 • Повторне утворення поліпів;
 • Приєднання інфекції;
 • Спайки в носових ходах;
 • Кровотеча.

Щоб не допустити швидкого утворення нових поліпів, пацієнту пропонують пройти курс протирецидивного лікування, оскільки операція не усуває саму причину утворення поліпів. Профілактика рецидиву включає такі методи та засоби:

 • Пацієнту необхідно промивати порожнину носа такими засобами, як Физиометр, Аквалор, Марімер, Гудвада.
 • Приймати антигістамінні препарати (Зодак, Цетрин, Кларитин, Лоратадин).
 • В обов’язковому порядку пацієнтів у післяопераційний період призначають невеликі дози гормональних аерозолів (Назарел, Альцедин, Бенорин, Насобек).
 • Алергіки, схильні до утворення поліпів, повинні дотримуватися сувору дієту, особливо в період цвітіння рослин, та виключити з раціону всі продукти, здатні викликати неадекватну реакцію організму (див. алергія на тополиний пух, алергічний кашель).
 • протягом року після операції хворий повинен кожні три місяці проходити огляд ЛОР-лікаря, а алергіки – додатково отримувати консультацію імунолога. Якщо утворення поліпів було викликано не поліноз, у післяопераційний період консервативне лікування доповнюють гомеопатичними препаратами і народними засобами.

Інші методи видалення

Ендоскопічна операція вважається самої сучасною, але є й інші способи видалення поліпів, які досі застосовуються в наших лікарнях:

 • Поліпна петля або спеціальні щипці. Це дуже болісний спосіб, так як місцева анестезія діє тільки на верхню частину слизової. Крім того, за допомогою поліпної петлі можна видалити тільки ті новоутворення, які вийшли в носову порожнину. У той же час, більшість поліпів зростає в навколоносових пазухах, тому і після проведення операції ризик рецидивів дуже високий. А з-за травматизму даного виду операції, у пацієнта спостерігається рясна кровотеча.
 • Видалення поліпів носа лазером вважається більш прогресивним методом боротьби з новоутвореннями. Це практично безкровний метод, який проводиться під місцевим наркозом в амбулаторних умовах. тривалість процедури становить всього 20 хвилин. Однак, недолік цього способу в тому, що з його допомогою можна видалити тільки поодинокі новоутворення, а множинний поліпоз лазером усунути неможливо.

Cтаття про ендоскопічне видалення поліпів у носі також доступна російською мовою: «Эндоскопическое удаление полипов в носу шейвером и другие методы».