Поліпи шийки матки – лікування, причини, симптоми, ознаки

Поліпи шийки матки – доброякісні новоутворення, які утворюються з епітелію шийки матки і зростають в її просвіт. Причини виникнення цих грибоподібних розростань досі не ясні, але вважається, що можливим пусковим механізмом служить гормональний збій, імунні розлади, вікові зміни в організмі жінки, психоемоційні фактори, стреси. Симптоми поліпів шийки матки зазвичай відсутні, при приєднанні вторинних змін можлива поява тягнучих болів, серозних виділень, кровотеч після статевого акту. При поліпах шийки матки, лікування полягає в їх видаленні.

Серед усіх доброякісних патологічних змін на шийці матки, таких як: гострокінцеві кондиломи, ерозії, папіломи, псевдоерозії, лейкоплакія, ерітроплакія – близько 25% належить поліпам. На тлі будь-яких подібних змін, у наш час підвищеної онкологічної напруженості, підвищується ризик розвитку онкологічного процесу в шийці матки (див. ознаки раку шийки матки), тому жінкам слід регулярно відвідувати гінеколога з метою своєчасного виявлення та лікування поліпів шийки матки та інших новоутворень.

Причини виникнення поліпів шийки

Досі до кінця не вивчені походження і причини поліпів на шийці матки, але достовірно те, що вони можуть виникати в будь-якому віці, навіть у дівчаток-підлітків, проте, в більшості випадків вони утворюються у жінок в період пременопаузи (див. перші ознаки клімаксу у жінок), після 40-45 років. До факторів ризику зростання поліпів і причин виникнення відносять наступні:

 • Гормональні порушення, вікові зміни гормонального фону
 • Тривалі стреси, нестабільність психоемоційного стану, депресії, втоми, що призводять до зниження імунітету
 • Механічні травми, які відбуваються при будь-яких маніпуляціях з метою діагностики – гістероскопія, діагностичне вишкрібання тощо, а також хронічні запалення слизової – ендоцервіцити, травмування шийки при абортах, під час пологів
 • Зазвичай, у 70% випадків поліпи поєднуються з псевдоерозією або ерозією шийки матки, а також з ендометріозом, кістою яєчника, дисфункціями яєчників, міомою матки, атрофічним кульпітом, поліпами ендометрію.
 • При дисбактеріозі піхви, і інфекціях, що передаються статевим шляхом також високий ризик розвитку поліпів – молочниця у жінок, бактеріальний вагіноз (виділення з запахом риби), мікоплазмоз, уреаплазмоз, генітальний герпес, хламідіоз у жінок та інші змішані інфекційні, запальні процеси жіночих статевих органів.

Ознаки і симптоми поліпів шийки матки

Поодинокі поліпи, а також маленькі розміри новоутворень зазвичай ніяк себе не виявляють і їх наявність з’ясовується найчастіше випадково при плановому огляді, або при зверненні жінки до гінеколога з іншого приводу. Лише при запаленні, інфікуванні після травмування поліпа у жінки можуть спостерігатися наступні симптоми:

 • Тягнучі болі внизу живота
 • Гнійні, серозно-гнійні виділення
 • При травмуванні поліпа можуть з’являтися кров’яні виділення

У жінок дітородного віку, у яких виявляються поліпи шийки матки, симптоми і ознаки можуть поєднуватись з безпліддям або порушеннями менструального циклу. Тому гінекологи знаходять зв’язок між цими патологіями і причинами утворення поліпів. Чи може поліп шийки матки викликати рак? Так, це може відбуватися, але в досить рідких випадках, приблизно в 1,5% клінічних випадків.

Якщо у жінки є поліп під час вагітності, внаслідок рефлекторного подразнення шийки, особливо на ранніх термінах, збільшується ризик мимовільного переривання вагітності, а також серед інших ускладнень вагітності може виникати істміко-цервікальна недостатність або низьке розташування плаценти.

Жінкам слід негайно звернутися до гінеколога для огляду і проведення додаткових досліджень, якщо виникають такі симптоми, які можуть бути при поліпах шийки матки і самої матки:

 • Безпліддя, труднощі із зачаттям (див. борова матка для зачаття)
 • Коричневі виділення між місячними
 • Болі і кров’яні виділення під час і після статевого акту
 • Тривалі менструації, маткові кровотечі
 • Мізерні місячні

Коли жінка перебуває в період менопаузи – будь-які мажучі, мізерні або кров’янисті виділення, тим більш рясні кровотечі, незалежно від частоти і тривалості, повинні сприйматися жінкою як досить тривожна ознака, або симптом можливого онкологічного процесу в матці, шийці матки або гіперплазії. Якщо у жінки 45-50 років після того, як кілька років або місяців не було місячних, і раптово з’явилися хоч і незначні, але кров’яні або коричневі виділення – слід негайно звертатися до гінеколога для огляду та діагностики.

Як визначити наявність поліпів – аналізи, обстеження

КольпоскопіяЩоб виявити поліпи шийки матки досить піхвового огляду, цервікоскопії, кольпоскопії, а також гістологічного аналізу мазка, взятого з шийки матки.

 • Вагінальний огляд

При звичайному гінекологічному огляді, гінеколог у дзеркалах може виявити гіпертрофію шийки матки, її потовщення, а також виступаючі поліповидні утворення зазвичай яскраво-рожевого кольору гроноподібної або округлої форми. Якщо поліп схильний до процесу кератинізації і покритий багатошаровим епітелієм, він має білувате забарвлення, якщо поліп стає фіолетового або темно-бордового відтінку, отже у нього порушений кровообіг. Зазвичай у поліпів, що виходять в просвіт піхви, твердо-еластична або м’яка консистенція.

 • Кольпоскопія і цервікоскопія

Цервікоскопія дозволяє детально розглянути канал шийки матки, з допомогою відеокамери лікар може побачити дрібні поліпи, визначити їх структуру, можливий некроз, запалення або виразку поверхні, та інші зміни шийки матки. Для виключення або підтвердження онкологічної природи під час гістероскопії, гінеколог робить ножову біопсію тканин шийки матки з фракційним вишкрібанням стінок для дослідження під мікроскопом. Іноді біопсія дозволяє видалити поліп, при його малих розмірах.

 • УЗД

Якщо виявлені поліпи шийки матки, ознаки цього розростання можуть вказувати і на можливу наявність ендометріоїдних поліпів, тобто поліпів матки. Тому для виключення або підтвердження проводиться гінекологічна УЗД, вона допомагає оцінити структури і товщину ендометрія, стан придатків матки, труб і яєчників.

Як лікувати поліп шийки матки?

Лікування поліпів шийки матки полягає в їх видаленні. Це той випадок, коли медикаментозна терапія безглузда. Видалення проводиться відкручуванням його ніжки, а також вишкрібанням слизової шийки і подальшому припіканні ложа. Якщо не видаляти поліпи цервікального каналу, вони будуть підтримувати інфекції статевих органів, можуть провокувати кровотечу, призводити до безпліддя, і найнебезпечніше – малігнізуватися, тобто становитись злоякісними. Тому на питання як лікувати поліп шийки матки, відповідь одна – видаляти.

Перед цією процедурою обов’язково слід досліджувати жінку на предмет наявності ЗПСШ, а також провести бактеріальний посів мазка з цервікального каналу. Оскільки при наявності інфекційного процесу, будь-яке втручання небезпечно загостренням і посиленням запального процесу. У разі виявлення інфекцій, слід провести курс терапії і проконтролювати результат лікування, здавши повторні аналізи.

Основним способом лікування поліпів шийки матки є їх видалення в асептичних умовах. За допомогою дзеркал, шийка матки оголюється, його захоплюють спеціальним вікончастим затиском, вироблячи відкручуючі рухи, видаляють його. Спеціальним інструментом кюреткою проводять вишкрібання каналу шийки, щоб домогтися повного його видалення, ретельно вичищаючи слизову. Радіочастотним або криогенним методом додатково обробляється, припікається ложе, на якому кріпився поліп. Якщо за результатами УЗД були виявлені зміни в ендометрії, виробляють і діагностичне вишкрібання порожнини матки.

Якщо поліп розташований поруч з зовнішнім зівом, проводиться клиновидне його висічення і накладається кетгутовий шов. При локалізації поліпа шийки матки у верхніх відділах шийки, потрібний гістероскопічний контроль для прицільного видалення. Після видалення поліпа, видалені тканини направляють на гістологічне дослідження, щоб з’ясувати доброякісний або злоякісний характер новоутворення. По результату аналізів лікарем призначається подальша терапія – гормональна, протизапальна.

При постійно рецидивуючому поліпозі шийки показано конусоподібне видалення шийки матки. Під час вагітності поліпи шийки матки видаляються лише у випадку, коли його розміри більше 1 см., а також відбувається його помітний ріст, є ознаки некрозу, кровотеча, ознаки малігнізації поліпа. Після проведеного лікування повторний візит до гінеколога показаний через кілька тижнів, для перевірки ефективності гістероскопії.

Після видалення поліпа шийки матки

При неповному висіченні тканини, після видалення поліпа шийки матки можливі рецидиви, коли із ніжки новоутворення знову спостерігається зростання поліпа, іноді можливе виникнення термічних опіків, стенозів та стриктури шийки матки, що виникають із-за припікання ложа.

Протягом двох-трьох тижнів після видалення поліпа шийки матки, в деяких випадках, можливо поява слизових виділень або кров’янистих, болі внизу живота, це швидко проходить і не потребує лікування, можливе прийняття знеболюючого – Но-шпа або Ібупрофену. Також протягом 2 тижнів не бажано:

 • Спринцюватися
 • Займатися сексом
 • Приймати аспірин, ацетилсаліцилову кислоту
 • Слід тільки приймати душ, не можна відвідувати сауну, лазню, приймати ванну
 • Користуватися тампонами, можна використовувати тільки гігієнічні прокладки
 • Виключити заняття спортом, важкою фізичною працею, інтенсивними фізичними вправами

Народні засоби лікування поліпів шийки матки

Ніякі народні методи лікування поліпів шийки матки не мають доведеної ефективності, жоден рецепт народної медицини не усуває причину появи поліпів шийки матки, не може змінити ділянки тканин, які можуть призводити до раку. Більш того, використання народних засобів в гінекології завжди передбачає введення тампонів, що містять лікарські трави або проведення спринцювання, яке найчастіше призводить лише до ускладнень (див. Як робити спринцювання, і чому його небезпечно робити). Не варто займатися самолікуванням, якщо ви впевнені, що будь-який метод може допомогти, обговоріть його з вашим лікуючим лікарем. Прийом різних лікарських відварів або свічок з чистотілом можливий в якості підтримуючої терапії після видалення новоутворення і тільки після консультації з фітотерапевтом.