Симптоми молочниці у жінок – ознаки, ускладнення, профілактика, діагностика

Вагінальний кандидоз у жінок, так звана молочниця – це запалення слизової піхви через зростання колоній дріжджових грибків роду Кандіда. Прийом антибіотиків, нераціональне харчування, гормональні збої, зниження захисних сил організму після важких хвороб або на тлі тривалого стресу або перевтоми, порушення гігієни є причинами виникнення молочниці у жінок. Симптоми захворювання можуть бути як яскравими, інтенсивними, так можуть бути і відсутніми або малопомітними. Якщо діагностику та лікування молочниці не проводити своєчасно, то захворювання стає хронічним, часто рецидивуючим, завдаючи виражений дискомфорт, болючість, що значно погіршує самопочуття жінки.

Ознаки молочниці у жінок

Оскільки молочниця часто протікає безсимптомно, а також вона не рідко супроводжує інші гінекологічні захворювання, в тому числі і приховані інфекції, що передаються статевим шляхом, для встановлення правильного діагнозу слід звертатися до кваліфікованого фахівця. При інтенсивному розмноженні патогенних грибкових агентів, виникає яскраво виражена молочниця у жінок, симптоми якої досить типові:

Однією з ознак молочниці у жінок є свербіж і печіння в піхві і в області зовнішніх статевих органів. Особливо інтенсивно відчувається внутрішнє печіння тоді, коли жінка сідає нога на ногу – це є одним з тестів на молочницю (Свербіж у піхві – причини, лікування).

Обсяг виділень при цьому збільшується, вони стають білого кольору з кислуватим запахом, однак запаху може і не бути.

Для молочниці характерна неоднорідність консистенції виділень, вони набувають вигляд дрібних грудочок, схожих на часточки сиру, як кажуть, сирної консистенції, звідси і назва кандидозу піхви – молочниця.

Багато жінок, у яких виявлений кандидоз, скаржаться на збільшення об’єму виділень в нічний час, після різних водних процедур або після статевого акту.

Частим симптомом молочниці у жінок служить почервоніння і набряклість малих, великих статевих губ, поширюючись до анального отвору.

Симптоми молочниці у жінок - ознаки, ускладнення, профілактика, діагностикаЗапалення, печіння, свербіж, набряк слизової піхви провокують біль під час статевого акту.

З цієї ж причини болю можуть бути і при сечовипусканні.

Не рідкістю буває стертий перебіг кандидозу, коли симптоми молочниці у жінок слабо виражені і може турбувати тільки один з перерахованих ознаків.

Молочниця у жінок найчастіше під час менструацій самостійно проходить, так як при цьому мікрофлора піхви стає більш лужною, несприятливою для грибків.

Становище стає серйозним, коли захворювання набуває хронічного характеру. Рецидивування відбувається більше 4 разів у рік, з’являючись, як правило, за тиждень до місячних.

Часто рецидивуюча молочниця важче піддається лікуванню і призводить до ускладнень, коли в патологічний процес втягуються кишечник, сечовий міхур та інші органи і тканини.

Не рідко молочниця супроводжує інші інфекційні захворювання, такі як генітальний герпес, хламідіоз у жінок, уреаплазмоз, гонорею, трихомоніаз та ін.

В таблиці представлена порівняльна характеристика деяких симптомів молочниці, трихомоніазу і бактеріального вагініту.

Молочниця Бактеріальний вагініт Трихомоніаз
Запах кислуватий у виділень запах риби неприємний рибний запах
Виділення густі, білі, нагадують сир, кількість виділень збільшена рідкі сіро-білі, рясні, іноді пінисті гнійні виділення, жовто-зелені, рясні, пінисті
Дискомфорт свербіж і печіння в піхві, неприємні відчуття і біль при статевому акті і сечовипусканні подразнення слизової і вагінальний свербіж інтенсивний зовнішній і внутрішній свербіж, почервоніння слизової піхви, розлади сечовипускання

Діагностика молочниці

При відвідуванні гінеколога жінка повинна бути готовою відповісти на запитання, які їй може встановити лікар, для того щоб дізнатися клінічну картину і симптоми, які її турбують:

 • Опишіть докладно всі симптоми, які вас турбують.
 • Коли вперше вони з’явилися?
 • Наскільки змінилися ознаки захворювання після їх виникнення?
 • Опишіть консистенцію, запах, колір і кількість виділень.
 • Що у вас провокує погіршення стану, що навпаки, допомагає?
 • Чи були подібні симптоми раніше?
 • Лікувалися ви раніше від будь-яких ЗПСШ (захворювань, що передаються статевим шляхом)?
 • Скільки у вас статевих партнерів і чи ведете ви статеве життя?
 • Чим ви оберігаєтеся, якими методами контрацепції користуєтеся?
 • Якщо є постійний партнер, чи бувають у нього виділення з статевого члена?
 • Чи доводилося вам використовувати останнім часом якісь антибіотики або інші лікарські засоби?
 • День останньої менструації, регулярний чи цикл, скільки тривають місячні та скільки днів триває менструальний цикл?
 • Чи застосовуєте ви спринцювання, якими засобами і навіщо? (Спринцювання при молочниці содою, ромашкою, хлоргексидином не рекомендується, оскільки і марно й небезпечно).
 • Які у вас є хронічні захворювання, якими вболіваєте зараз або в минулому?

Після збору анамнезу, гінеколог проводить огляд на кріслі, бере мазок зі слизової оболонки піхви і шийки матки.

При мікроскопічному дослідженні мазка у жінок при молочниці знаходять грибковий міцелій, у великій кількості. Однак, це вважається швидким методом, але не інформативним, оскільки він не дає відомості про тип грибків, які є причиною захворювання.

Щоб дізнатися вид грибка слід провести бактеріальний посів мазка на поживні спецсередовища, з подальшим визначенням утворившихся колоній, та їх чутливості, сприйнятливості грибів кандида до різноманітних протигрибкових препаратів в гінекології. Також враховується кількісний фактор виявлених колоній грибків, так як виявлення незначної кількості є нормою при здоровій мікрофлорі піхви.

Клінічні дослідження і спостереження, проведені фахівцями, вказують на те, що молочниця часто протікає не як самостійне захворювання, а в комплексі з іншими статевими інфекціями. При молочниці у жінок, симптоми відмінно маскують приховані інфекції, які в останні десятиліття мають тенденцію до широкого поширення.

Тому необхідний диференційний діагноз молочниці з гарднерелезом, трихомоніазом, уреаплазмозом, хламідіозом, гонореєю, генітальним герпесом. Для цього достатньо проконсультуватися у венеролога, здати комплексні аналізи ПЛР на ІПСШ, а також здати кров методом експрес-тестів РІФ та ІФА.

Крім того, при хронічному перебігу молочниці слід пройти комплексне обстеження жінки, оскільки часто першим симптомом цукрового діабету у жінок є поява молочниці, тому слід здати кров на глюкозу в крові. Якщо норма буде перевищена, то необхідно звернутися до ендокринолога, і надалі дотримуватися дієти.

Також при молочниці жінці варто пройти обстеження у гастроентеролога – зробити УЗД черевної порожнини, здати аналіз на дисбактеріоз кишечника, здати кал на копрограму, якщо будуть свідчення, то пройти ФГС та ін. діагностику.

Якщо молочниця вже спровокувала ускладнення на сечовивідні шляхи, то також слід відвідати уролога, здати мазок з уретри, аналіз сечі за Зимницьким, провести УЗД сечового міхура і нирок.

Коли слід обов’язково звернутися до гінеколога?

 • Молочниця рецидивує більше 4 разів у рік
 • Якщо лікування протягом тижня не позбавило жінку від симптомів молочниці
 • Якщо при прийнятті перших доз препаратів, призначених лікарем, з’явилося подразнення статевих органів
 • Якщо крім молочниці турбує температура, слабкість, біль внизу живота
 • Якщо рецидив захворювання виник після курсу лікування або незабаром після нього – через 2-3 місяці
 • Під час терапії з’явилися гнійні або кров’яні виділення

Ускладнення молочниці

При хронічній молочниці у жінки може виникнути цілий ряд ускладнень:

Поширення грибкової інфекції відбувається при відсутності лікування, або слабкій імунній відповіді на проведену терапію. В першу чергу можуть бути схильні до розвитку кандидозу шийка матки, приводячи до цервициту, сечовий міхур – цистит, сечовипускальний канал – уретрит.

Особливо небезпечне поєднання ІПСШ з молочницею, це загрожує серйозними запальними гінекологічними процесами, що призводять до безпліддя.

При незначному розвитку, молочниця не завдає серйозної шкоди здоров’ю жінки, але постійно турбує і створює дискомфорт для нормального статевого життя.

Молочниця може бути першою ознакою важких захворювань, таких ка ВІЛ інфекція, цукровий діабет та ін і якщо пролікувавши її одного разу, молочниця повертається, це вказує на послаблення імунітету, а кандидоз є сигналом, показником, зовнішнім проявом зниження захисних сил організму або порушення обмінних або гормональних процесів.

При рецидивуючій, частій молочниці у жінок, симптоми якої яскраві, одночасно з терапією кандидозу слід знайти і усунути причину зниження імунітету. Інакше молочниця може виникати знову і знову. У нашій статті Молочниця у жінок – лікування, препарати, можна докладно дізнатися про лікарські засоби, що використовуються для терапії кандидозу піхви, а також про переваги та недоліки застосування 10 ефективних свічок від молочниці.

Профілактика молочниці у жінок

В першу чергу слід завжди дотримуватися інтимної гігієни, не використовувати тампони більше 4 годин, часто міняти прокладки як щоденні, так і в період менструацій – це дуже важливо!

При застосуванні антибіотиків для лікування інших захворювань, слід приймати до і після лікування різні пробіотики , що нормалізують мікрофлору кишечника (весь список препаратів пробіотиків).

Адекватне і своєчасне лікування будь-яких захворювань, зокрема хронічних, ЗПСШ або гормональних збоїв.

Для профілактики молочниці, жінці слід носити тільки бавовняну білизну, уникати облягаючої, здавлюючої білизни – стрінги, вузькі колготки, джинси.

Не використовувати гігієнічних антибактеріальних гелів, мило для інтимної гігієни, кольоровий ароматизованої туалетного паперу, які можуть вплинути на кислотність мікрофлори.

Якщо у жінки вологе середовище викликає загострення молочниці, слід після купання ретельно витиратися, не перебувати в мокрому купальнику тривалий час, ідеально під час відпочинку на березі мати запасний сухий купальник, в який переодягатися після купання.

Про симптоми молочниці у жінок також можна прочитати статтю російською мовою: «Симптомы молочницы у женщин – признаки, осложнения, профилактика, диагностика».