Можливі причини печіння, свербіння у піхві – лікування

Содержание:

Шкірний свербіж вульви або в піхві може виникнути у будь-якої жінки в різні періоди життя, в будь-якому віці. Найчастіше почервоніння, свербіж у піхві поєднується з виникненням ранок від розчісування, а це вже є провокуючим фактором для можливого інфікування патогенними хвороботворними мікроорганізмами, приводячи до запалення з утворенням виразок.

У здорової жінки, що дотримується інтимної гігієни, не повинно бути ніяких неприємних відчуттів. І у випадку, коли з’явився свербіж ні в якому разі не можна займатися самодіагностикою і самолікуванням, слід терміново пройти обстеження у гінеколога. Оскільки лікування свербежу піхви народними засобами, не встановивши істинну причину, що викликала дискомфорт неприпустимо, нерозумно і безрозсудно. Чим лікувати свербіж у піхві? Відповідь – звертатися до лікаря, який на підставі результатів аналізів встановить діагноз і призначить відповідне лікування. Жінці слід виконувати всі рекомендації лікаря.

Сверблячка в області піхви – не хвороба, а лише симптом десятка різних патологічних станів жіночого організму, який вказує на те, що в організмі стався якийсь збій, розвиток якого-небудь захворювання. Тільки з’ясувавши яке з них виникло в даному випадку, можна приймати заходи. Без чіткого встановлення діагнозу на підставі результатів аналізів, не можна застосовувати ні спринцювання, ні використовувати лікарські препарати у свічках, мазях, кремах (див. як робити спринцювання і потенційну шкоду від її проведення).

Це змінить клінічну картину і результати подальших аналізів будуть помилковими, що може привести до неадекватного лікування та ускладнення стану. Якщо у жінки з’явився свербіж, білі виділення, сирнисті, збільшення їх кількості або виділення з запахом риби, які тривають більше 3 днів, слід обов’язково звернутися до лікаря. При свербежі в піхві, причини можуть бути різними – і венеричні захворювання, і алергічна реакція, реакція організму на постійний тривалий стрес.

Як підготуватися до відвідування гінеколога?

 • Не слід використовувати ніяких лікарських препаратів у вигляді свічок, спреїв за 1-2 дні до візиту
 • Слід утриматися від статевих контактів за 1-2 дня
 • Не слід використовувати антибактеріальних засобів для інтимної гігієни також за 1-2 дні до звернення до лікаря, тим більше не можна спринцюватися.
 • Напередодні звернення до лікаря, ввечері необхідно здійснити туалет зовнішніх статевих органів із звичайним, краще дитячим милом і теплою водою.
 • За 2-3 години до візиту краще не мочитися.

Лікар проведе огляд, візьме мазок з циклевального каналу на флору, а також бактеріальний посів на анаероби, аероби, грибки з визначенням чутливості до антимікробних засобів, крім того направить на ПЛР-діагностику, методом РІФ та ІФА на різні статеві інфекції. Крім цього, бажано здати аналіз калу на яйця глист і на дисбактеріоз кишечника. Це необхідно зробити для встановлення точного діагнозу. Тільки на підставі скарг на свербіж у піхві, причини виникнення якого різні, лікар не може встановити діагноз без додаткових досліджень.

Основні причини появи сильного свербіння у піхві

Всі можливі причини свербіння у піхві можна розділити на три групи:

 • Гінекологічні захворювання
 • Захворювання, не пов’язані з гінекологією
 • Інші зовнішні і внутрішні фактори
Гінекологічні захворювання

Печіння, свербіж у піхві – це симптоми практично будь-якого інфекційного процесу в області геніталій. Захворювання, збудниками яких є умовно-патогенні мікроорганізми – їх присутність в мікрофлорі піхви в нормі не викликає дискомфорту, а при виникненні провокуючих чинників, відбувається їх розмноження, що призводить до запалення, до них відносяться:

 • Кандидоз слизової піхви

Це запалення, викликане дріжджовим грибком Candida (Candida albicans або Monilia), його ще називають молочницею, дріжджовим кульпітом. Крім сильного свербежу, печіння, для неї характерні густі, сирнисті, білі виділення. (Молочниця у жінок – симптоми, ознаки)

 • Бактеріальний вагініт, кольпіт, вульвовагініт

Коли в мікрофлорі піхви відбувається активний ріст умовно-патогенних бактерій, найчастіше гарднерел, крім неприємного свербіння в області піхви, може турбувати виділення з запахом риби. Вагініт, кольпіт, викликані кишковою паличкою або кокковими інфекціями – ці інфекції не рідко протікають за типом змішаних, тобто розвивається і кандидоз, і гарднерельоз, та інші інфекції.

 • Алергія

Іноді у заміжніх жінок, які мають тільки єдиного партнера, виникає свербіж у піхві після незахищеного статевого акту внаслідок алергічної реакції на сперму чоловіка. Це буває досить рідко і проявляється печінням, почервонінням, сверблячкою піхви, зовнішніх статевих органів після сексуального контакту. Алергія на сперму, а також несумісність мікрофлори чоловіка і дружини можуть бути серйозною проблемою для сімейної пари, оскільки це викликає дискомфорт у жінки, підозри в зраді, венеричних захворювань друг у друга. Однак, в якості подразнюючого компонента може бути і сам білок сперми, і можливі продукти харчування, ліки, які приймає коханий чоловік. Для уточнення цієї причини свербіння у піхві слід здати спеціальні алергічні проби на сперму чоловіка.

Статеві інфекції

Також існує маса прихованих інфекцій, що передаються статевим шляхом, які можуть тривалий час ніякими симптомами не проявлятися, але при різкому зниженні імунітету, при загостренні супутніх хронічних захворювань або перенесених вірусних інфекцій, проявлятися незначним дискомфортом, печінням, сверблячкою в піхві. Це можливо, навіть якщо сумнівний статевий контакт був давно, а неприємні симптоми виникли набагато пізніше. До таких ІПСШ відносяться:

 • Венеричні захворювання – МОЗ виділяє 5 основних венеричних захворювань, багато з яких носять поширений характер у деяких південних курортних країнах: гонорея, сифіліс, венерична лімфогранульома, м’який шанкр, донованоз.
 • Хламідіоз у жінок, який дуже часто носить хронічно рецидивуючий характер.
 • Трихомоніаз, для якого також характерний неприємний рибний запах, зелені або жовто-зелені пінисті виділення.
 • Уреаплазмоз, мікоплазмоз, для них характерною ознакою є свербіж.
 • Генітальний герпес, при якому крім сильного свербежу близько піхви, занепокоєння викликають хворобливі висипання, викликані вірусом герпесу.
 • Генітальні бородавки або статеві кондиломи – це вірусне захворювання, що виникає в області статевих органів у вигляді шкірних виростів, кондилом, збудником якого є папілома вірус людини.
 • Як ускладнення, при ЗПСШ може виникнути цервіцит, енометрит, уретрит. Цервіцит – це запалення слизової оболонки шийки матки або на тлі ІПСШ, або виникаюче після травми. Ендометрит – це запалення матки, при цих захворюваннях неприємний свербіж піхви і зовнішніх статевих органів відбувається через виділення ексудату, який надає подразнюючу дію на стінки піхви. Уретрит – це запалення слизової оболонки сечівника, при цьому крім свербежу виникає печіння, біль при сечовипусканні.
Захворювання у жінок старшого віку

Наступний перелік гінекологічних патологій пов’язаний з іншими захворюваннями, які можуть бути у жінок репродуктивного віку, але найчастіше реєструються у жінок старше 35 років, в період менопаузи:

 • Крауроз піхви та вульви

Це прогресуючий хронічний атрофічний процес слизової і шкіри вульви, пов’язаний з віковими змінами. Це захворювання супроводжується сухістю, свербінням біля входу в піхві, склеротичними змінами клітора, малих і великих статевих губ, стенозом піхви.

 • Урогенітальні свищі

Можуть виникнути після кесаревого розтину, після пологів та інших гінекологічних або урологічних операцій. Якщо утворюються урогенітальні свищі, це призводить до запалення піхви від дії сечі при сечовипусканні.

 • Доброякісні або злоякісні пухлини матки, шийки матки або піхви

Це поліпи, фіброми, міоми, кіста гартнерова ходу, онкологічні патології матки, шийки матки, піхви або яєчників (ознаки раку шийки матки)

 • Атрофія слизової оболонки піхви

Свербіж і сухість піхви, статевих губ і поколювання, печіння можуть бути при атрофічних процесах, що з’являються з віком у жінок. У жінок клімактеричного періоду залози вже виділяють набагато менше змащення, слизова оболонка піхви стає більш чутливою, з’являються неприємні відчуття, біль і свербіж під час і після сексу. Найчастіше атрофія слизової у жінок починається під час клімаксу, коли стоншуються тканини піхви. А також може виникати на тлі аутоімунних захворювань.

Захворювання, не пов’язані з гінекологією

Інтоксикація, яка виникає практично при будь-якому інфекційному захворюванні, може впливати на всі органи і системи організму, в тому числі і на слизову оболонку піхви, а також:

 • Будь-алергічне захворювання, шкірний алергічний висип, дерматит в області статевих органів може викликати появу свербіння навколо піхви.
 • Свербіж піхви може бути симптомом цукрового діабету.

Якщо після відвідування гінеколога у жінки старшого віку не виявляються патологічні запальні процеси, немає дисбактеріозу кишечника (лікування), слід виключити цукровий діабет, для цього достатньо здати аналіз на цукор.

 • Стреси, перевтома

Однією з причин також є нервова перевтома, депресія, стрес, будь-які тривалі емоційні перевантаження у особливо чутливих, тривожних жінок. Психічні розлади, серйозні захворювання нервової системи, такі як периферична або центральна нейропатія, які-небудь інші ураження мозку також можуть бути провокаторами свербежу.

 • Захворювання печінки, нирок, щитовидної залози

Порушення функцій щитовидної залози, захворювання печінки (цироз, гепатит), нирок або крові (лейкоз), анемія, можуть впливати на весь організм не кращим чином, у тому числі викликати неприємні відчуття в промежині.

 • Гельмінтоз

Іноді гельмінтоз надає неприємний свербіж і в задньому проході, і в переддвірї піхви, тому аналіз на яйця глист також слід здати при комплексному обстеженні.

 • Захворювання органів травлення

Захворювання системи травлення, дисбактеріоз кишечника, зовнішній і внутрішній геморой, анальні тріщини, проктит можуть викликати біль, печіння і легкий свербіж біля піхви, оскільки анальний отвір і вульва знаходяться поруч (Ознаки геморою у жінок).

 • Цистит

Цистит, який є досить поширеним захворюванням у жінок, часто поєднується з іншими інфекціями, кандидозом і нерідко з пієлонефритом, теж може викликати шкірний свербіж статевих губ і піхви (Цистит у жінок – симптоми, лікування).

 • Хвороби крові

В організмі людини все так взаємопов’язано, що будь-яке захворювання може відображатися на здавалося б не пов’язаних органах, збій в одній системі викликає порушення в роботі всього організму. Особливо, якщо це онкологічне захворювання, наприклад, лейкоз, лимфагранулематоз, а також рак жіночих статевих органів, може бути навіть його рання стадія, яка ще ніяк не проявляється симптоматично, але вже надає вплив, викликаючи дискомфорт в промежині (Ознаки раку крові).

Інші причини свербіння біля піхви

Нижче перераховані зовнішні провокуючі фактори, які сприяють появі свербежу. Якщо після їх усунення протягом 3 днів симптоми дискомфорту зберігаються, слід обов’язково відвідати гінеколога:

 • При незручній, вузькій, синтетичній, грубій, неякісній нижній білизні – створюється парниковий ефект або відбувається постійне травмування промежини.
 • З-за впливу дуже низьких або високих температур, тобто переохолодження або перегрів.
 • Зовнішніми подразниками можуть виступати різні агресивні хімікати, хімічні добавки, ароматизатори в дезодорантах, милі, гелі для душу, прокладках, туалетному папері, тампонах, прокладках, барвниках для одягу, пральних порошках. На будь-які хімічні агресивні речовини, які на сьогоднішній день виявляються всюди, може бути алергічна реакція.
 • На вагінальні протизаплідні таблетки, креми, супозиторії також може бути неадекватна реакція у жінки.
 • Індивідуальна непереносимість буває у деяких жінок на змащення презервативів, це лубриканти або сперміциди, якими їх обробляють, а також на сам латекс, з якого їх виготовляють, це є причиною свербіння у піхві після сексу.
 • Потужний стрес, тривале нервове напруження – провокатор будь-якого збою в організмі.
 • Порушення правил інтимної гігієни – жінці слід обмивати зовнішні статеві органи без мила не менше 2-3 разів на день, а також до і після статевого контакту.

Як позбутися від сверблячки піхви?

Щоб позбутися свербіння у піхві, для початку, слід виключити всі можливі провокуючі фактори – засоби для душу, гігієни, пральний порошок, протизаплідні засоби, змінити білизну та ін. Прислухайтеся до свого організму. Уважне ставлення до себе може допомогти у встановленні зовнішньої причини. Якщо свербіж зберігається, то слід звернутися до гінеколога.

Особливо важливо пройти обстеження у лікаря після сумнівного статевого контакту без використання надійних методів захисту від інфекцій – презервативів. Слід враховувати при цьому, що приховані інфекції, ІПСШ дуже підступні, і можуть проявити себе через тривалий час після зараження. При хронічному перебігу цих захворювань характерним є те, що свербіж посилюється при овуляції і менструації і знижується після менструації. Лікування ЗПСШ проводиться тільки після остаточного діагнозу – це антибіотики, засоби, що стимулюють імунітет, нормалізують мікрофлору піхви та кишечника, вітамінотерапія, фізіотерапія.

Рясні сирнисті виділення, печіння, свербіж, що посилюється після статевого акту або прийняття гігієнічних процедур, можуть бути ознакою молочниці у жінок, причин виникнення якої також дуже багато. У нашій статті 10 кращих свічок від молочниці можна дізнатися про недоліки та переваги всіх відомих супозиторіїв від кандидозу.

Багато рекомендують доповнювати лікування спринцюванням – це дуже спірне питання, оскільки більшість гінекологів категорично проти будь-якого спринцювання при молочниці содою, хлоргексидином, марганцівкою та іншими розчинами. Докладніше про спринцювання, його шкоду і користь, як робити спринцювання і чи робити його взагалі, читайте в нашій статті.

Про можливі причини печіння, свербіння у піхві також можна прочитати статтю російською мовою: «Возможные причины жжения, зуда во влагалище — лечение».