Ознаки раку шийки матки

Рак шийки матки – це онкологічне захворювання, яке за статистикою стоїть на третьому місці за частотою появи у жінок після раку молочних залоз і раку матки. Злоякісні новоутворення шийки матки складають 15 відсотків серед інших пухлин репродуктивної системи жінок, причому цей вид пухлини вважається одним з найбільш легко діагностуючихся видів онкології, оскільки візуально більш доступний для діагностики. Діагноз рак шийки матки на першій, початковій стадії захворювання встановлюється тільки у 15 відсотків пацієнток, а в запущених стадіях у 40 відсотків жінок.

Фактори ризику

 • відомо, що папілома вірус людини є головною причиною виникнення раку шийки матки
 • також при великій кількості сексуальних партнерів
 • при відмові від використання презервативів
 • при частих абортах і ранніх пологах
 • при захворюваннях, що передаються статевим шляхом, також збільшується ймовірність розвитку цього грізного захворювання
 • куріння
 • незбалансоване харчування
 • дієти з метою зниження ваги
 • хронічна перевтома і стреси
 • загальне зниження імунітету є додатковими провокуючими обставинами для виникнення раку

Специфічні і загальні ознаки раку шийки матки

КольпоскопіяТривалий час будь-які злоякісні пухлини утворюються і ростуть безсимптомно, без яскравих ознак і помітних нездужань. Рак шийки матки не є винятком, його часто виявляють випадково, при зверненні жінки до фахівця з іншими гінекологічними проблемами. Коли ж онкологічний процес призводить до значного порушення, збою в роботі репродуктивної системи організму жінки, спостерігаються наступні ознаки раку шийки матки:

 • Ознаки загального нездужання у жінки

які характерні для інтоксикації організму та проявляються при онкології не тільки шийки матки, але і при раку будь-якої іншої локалізації. Вони виражаються в зниженні апетиту і схудненні, підвищеній стомлюваності, необгрунтованому підвищенні температури тіла, головному болі, запамороченні, шкіра стає блідою і сухою.

 • Кров’янисті виділення у жінок не пов’язані з менструацією

Одним з характерних ознак раку шийки матки є виділення з кров’ю при напруженні, після статевого акту, поза менструацій, а також виділення з домішкою крові в період менопаузи. Це пояснюється тим, що при онкологічному ураженні шийки матки, її тканини стають дуже чутливі до дотику, а при сексуальному контакті відбувається травмування збудженої ділянки. Іноді кровотеча може з’явитися раптово, без зовнішнього впливу, при цьому зазвичай кров’янисті виділення не сильні. Крім кров’яних виділень проявом раку шийки матки служать прозорі водянисті виділення з жовтуватим відтінком. Причому самостійно жінка не зможе визначити – патологічні виділення у неї чи ні. При будь-яких підозрілих виділеннях, появі неприємного запаху і при наявності інших нездужань слід звернутися до гінеколога для уточнення діагнозу.

 • Болі

Ознакою раку шийки матки також є болі внизу живота, у крижах і попереку, при статевому акті. Однак больові відчуття в області тазу є симптомами сотні інших захворювань, можливо навіть не пов’язаних з гінекологічними проблемами, тому при виникненні болю, не пов’язаного із статевим контактом, не слід панікувати, але якщо кожен статевий акт заподіює біль і з’являються кров’яні виділення, слід негайно пройти обстеження у гінеколога.

 • Набряки

Грізною ознакою росту пухлини у жінки є набряк статевих органів і ніг. Це відбувається в запущених стадіях, коли пахові лімфатичні вузли вражені метастазами і відбувається застій крові в області таза і кінцівок.

 • Сечовипускання

Можлива поява проблем при сечовипусканні. Затримки при сечовипусканні пояснюються механічним здавленням сечоводів при збільшенні лімфатичних вузлів. При пізніх стадіях може розвинутися гідронефроз та інтоксикація організму власними продуктами життєдіяльності, не здатними виводитися з організму хворої.

 • Свищі

Серйозний несприятливий прогноз раку шийки матки виникає при утворенні свищів, які можуть з’являтися між кишечником, сечовим міхуром і піхвою при стрімкому прогресуванні захворювання. Також погіршується стан жінки при розвитку гнійних інфекційних ускладнень у сечовивідних шляхах.

Слід пам’ятати, що виживаність пацієнток при раку шийки матки безпосередньо пов’язана зі стадією хвороби. П’ятирічна виживаність при ранній діагностиці першій стадії становить майже 80 відсотків, другий стадії – 60 відсотків, третій – 30 відсотків і четвертої – лише 8 відсотків. Адже на сьогоднішній день у жінок навіть після 25 років збільшується ризик розвитку онкологічної патології, у 7 відсотків жінок до 30 років вже реєструється рак шийки матки. Причому найчастіше гінекологи загальної лікувальної мережі не мають онкологічної настороженості при огляді жінок до 30 років, а так само недостатньо уваги в нашій країні приділяється терапії передракових хвороб шийки матки у жінок, що могло б запобігати розвиток онкології у жінок і скорочувало б зростання захворюваності на рак шийки матки.