Як здавати спермограмму, для чого вона потрібна, розшифровка результатів

Зміст:

Спермограма чоловіків являє собою аналіз, який дозволяє визначити здатність чоловіка до зачаття, а також виявити деякі урологічні захворювання (ІПСШ, простатит) і визначити загальний рівень здоров’я чоловіка. Аналіз спермограми є обов’язковою умовою діагностики безплідних пар. Однак, навіть погані результати обстеження, при можливості сучасної медицини дозволяють здійснити запліднення.

Важливо, що навіть за умови, що у пари немає дітей через безпліддя жінки, чоловікові все одно необхідно здати спермограму.

Підготовчі процедури

Щоб результат аналізу був максимально точним, чоловікові необхідно знати, як правильно здавати спермограму, і провести підготовку до аналізу. Вона включає:

 • Збирати сперму можна лише з допомогою мастурбації, оскільки при вагінальному або оральному статевому контакті в еякулят потрапить слина або піхвова мікрофлора. Також не можна використовувати презерватив, оскільки вони обробляються сперміцидними засобами, що впливають на якість сперми.
 • За 14 днів до здачі спермограми необхідно припинити прийом антибактеріальних препаратів, а також утримуватися від вживання спиртних напоїв і відвідування лазні протягом декількох днів до процедури.
 • Перед аналізом потрібно утримуватися від сексу протягом двох-семи днів.
 • Збирати матеріал для аналізу краще у лабораторії, де він буде проводитися. Якщо ж сперма збирається вдома, необхідно строго дотримувати правила особистої гігієни, збирати еякулят тільки у стерильний пластиковий контейнер і привезти зразки у лабораторію протягом години, дотримуючись температури 37 градусів (можна везти контейнер під пахвою).

Щоб результат спермограми був максимально достовірним, необхідно здати його три рази з перервою у десять днів. Це необхідно, оскільки склад сперми не є постійним, і на нього впливають дієти, емоційні навантаження і прийом ліків.

Розшифровка результатів

Норма показників спермограми наведена у таблиці нижче, з урахуванням аналізу самої сперми та сперматозоїдах.

Показники Норма Роз’яснення
Сперма
Статева стриманість Від двох до семи днів Тривалість відсутності статевих контактів до аналізу
Кількість еякуляту 2-6 мл Кількість аналізованої сперми
Кислотність 7,2-7,8 Співвідношення позитивних і негативних іонів
Кількість статевих клітин (сперматозоїдів) Від 40 до 500 млн Щільність клітин, помножена на їх обсяг
Період розрідження До години Час, витрачений на розрідження сперми до нормального рівня в’язкості
Колір Сірий або сіро-білий Відтінок еякуляту
Рівень в’язкості Нитки до 2 см і невеликі окремі краплі В’язкість, яку визначають, вимірюючи нитка сперми
Кількість еритроцитів Немає Наявність червоних кров’яних тілець
Рівень лейкоцитів 1*10 на 1 мл сперми Обсяг білих кров’яних тілець
Сперматозоїди
Щільність клітин Від 20 до 120 млн Кількість статевих клітин в 1 мл еякуляту
Рухливість Відрізняється за типом і вимірюється через годину після еякуляції:

Тип А – 25% і вище

А+В – вище 50%

С – до 50%

D – менше 10%

Тип А – рухливість сперматозоїдів активна, рухи прямолінійні;

В – клітини малорухомі, рухи прямолінійні;

З – низька рухливість з обертальними або коливальними рухами;

D – сперматозоїди повністю нерухомі.

Кількість живих клітин Більше половини Зміст патологічних сперматозоїдів повинно бути менше половини
Аглютинація Немає Наявність склеювання клітин між собою, що перешкоджає нормальному просуванню сперматозоїдів.

Якщо показники спермограми відповідають нормі, чоловік має нормальну плідність і може зачати дитину. Однак, якщо проведення двох аналізів показало відхилення, є всі підстави запідозрити патології статевої системи.

Одним з головних показників якості сперми є морфологічну будову сперматозоїдів. Навіть при нормальному рівні рухливості і змісту живих сперматозоїдів, морфологічні порушення їх будови призводять до нездатності клітин до запліднення. В деяких випадках, навіть погані з погляду морфології сперматозоїдів призводять до запліднення. Але у даному випадку вагітність може завмерти або закінчитися мимовільним абортом. Якщо ж в еякуляті було виявлено велику кількість червоних і білих кров’яних тілець, чоловікові потрібні додаткові діагностичні процедури, оскільки цей показник свідчить про наявність інфекцій або патологій.

Основні причини відхилень від норми

Вироблення сперми відбувається безперервно, але при наявності певних факторів якість еякуляту може змінюватися. Фактори, які можуть вплинути на неправильний сперматогенез, наведені в таблиці нижче.

Генетичні порушення:
 • Мутації
 • Синдром Клайнфельтера
 • Мікроделеція у секціях Y-хромосоми
Розлади ендокринної системи:
 • Неправильна робота надниркових залоз
 • Цукровий діабет
 • Гіпотеріоз, гіпогонадизм
 • Некоректна робота гіпофіза і гіпоталамуса
 • Гіперпролактинемія
Вплив зовнішніх факторів:
 • Вживання алкогольних напоїв
 • Прийом стероїдів і снодійного
 • Вплив токсичних речовин
 • Лихоманка
 • Постійний вплив високих температур протягом трьох місяців
Розлади сечостатевої системи:
 • Інфекції
 • Варикоцеле
 • Атрофія яєчок
 • Травми
 • Орхіт після свинки, крипторхізм
 • Вроджені патології статевих органів
 • Неврологічні розлади

Як здавати спермограмму, для чого вона потрібна, розшифровка результатівВажливим показником аналізу є рухливість сперматозоїдів, яка безпосередньо впливає на можливість зачаття. Знизити рухливість або повністю ліквідувати її можуть такі чинники:

 • Використання антибактеріальних та протимікробних препаратів;
 • Тісна нижня білизна;
 • Вплив токсичних речовин;
 • Куріння і вживання алкоголю;
 • Переохолодження;
 • Стреси та емоційні перевантаження;
 • Сидяча робота;
 • Недолік вітамінів;
 • Вплив іонізуючого ендаументу і електромагнітних хвиль;
 • Постійне використання інтимних мастил;
 • Постійний вплив високих температур.

Відхилення від норми (термінологія)

Розшифровка спермограми вимагає роз’яснення деяких термінів, які для цього використовуються. Всі вони відображають як якість самого еякуляту, так і містяться у ньому сперматозоїдів.

Азооспермія

Цей термін означає, що в еякуляті немає сперматозоїдів, а лише клітини, які передують їх утворення. У даному випадку порушений процес освіти і поділу статевих клітин. Це одна з найбільш поширених причин чоловічого безпліддя. Її можуть викликати запалення статевих органів, при яких порушується прохідність сім’яних протоків, генетичні розлади, постійний вплив токсичних речовин (радіації, алкоголю, ліків, хімікатів), а також різні захворювання інших органів.

Акіноспермія

Являє собою патологію, при якій сперматозоїди повністю нерухомі і не здатні запліднити яйцеклітину. Лікарі поки точно не встановили, що викликає даний процес, але виділили кілька провокуючих факторів, які включають гормональний дисбаланс, запалення статевих залоз і неправильні умови проведення або підготовки до спермограмі (використання презерватива, неправильний температурний режим та ін). Для більш точного діагностування аналіз повторюють кілька разів.

Аспермія

У даному випадку в еякуляті немає не тільки сперматозоїдів, але і клітин сперматогенезу. При статевому акті чоловік відчуває слабкий оргазм, а еякуляту мало і він складається з виділень передміхурової залози і насінних бульбашок. Викликати дану патологію може непрохідність сім’явивідних каналів (усувається хірургічним шляхом) або генетичні патології (яєчка не можуть виробляти сперму, і лікування даної патології немає).

Астеноспермія (астенозооспермія)

Патологія, при якій кількість рухливих сперматозоїдів невелика, або швидкість їх руху низька. При діагностуванні чоловічого безпліддя кількість нерухомих або малорухомих сперматозоїдів перевищує 30 відсотків. Щоб точно встановити причину цього явища, чоловікові потрібно комплексне обстеження. Спровокувати зниження рухливості статевих клітин можуть як перераховані вище фактори, так і скорочення вуглеводів і енергетичних речовин в еякуляті, ліквідація або зниження електричного заряду сперми, а також прикріплення до статевих клітин патогенних мікроорганізмів. Надалі астеноспермія може призвести до скорочення кількості сперматозоїдів або до змін їх морфологічної будови.

Гемоспермія

Означає наявність у спермі червоних кров’яних тілець, який у нормі бути не повинно. Кров у спермі надає їй червоний або рожевий колір. Варто відзначити, що при даній патології сперматозоїди залишаються здатними до запліднення, але даний показник говорить про хвороби репродуктивної системи. Найчастіше, подібне відхилення від норми викликане запаленням сім’яних міхурців та передміхурової залози, але у деяких випадках може провокуватися злоякісними новоутвореннями, каменями в простаті або розривом насіннєвого горбка, невеликих кровоносних судин або папілом.

Нормоспермія (нормозооспермія)

Є позитивним результатом аналізу, так як будова, кількість і рухливість статевих клітин знаходиться в нормі. Однак, і у цьому випадку вагітність настає не завжди. Невдалі спроби зачаття можуть бути зумовлені психологічними чинниками або імунологічними розладами (організм жінки виробляє антитіла до сперми певного статевого партнера).

Некроспермія

У спермі немає життєздатних статевих клітин. Дану патологію часто плутають з нерухомістю сперматозоїдів, тому аналіз найчастіше необхідно здати кілька разів. Некроспермія може бути помилковою. У цьому випадку ще є можливість відновити життєздатність клітин. Крім того, буває часткова (кількість живих клітин більше 20 відсотків) і справжня некроспермія (зустрічається рідко, не підлягає лікуванню, а для запліднення рекомендується ЕКЗ з використанням донорської сперми).

Олігоспермія

Цей термін означає, що при сім’явиверганні виділяється занадто мало сперми. Викликати патологію може хронічний простатит, нестача гормонів, генетичні розлади, постійна втома і стрес, а також зловживання алкоголем, куріння, неправильне харчування і занадто активне статеве життя.

Олігозооспермія

У спермі занадто мало статевих клітин. У нормі еякулят містить від 60 до 150 млн клітин на 1 мл. Олігозооспермія має кілька ступенів. При першій в 1 мл яекуляту міститься від 40 до 60 млн сперматозоїдів, при другій – від 20 до 40, при третій – 5-20, а при четвертому – не менше п’яти мільйонів сперматозоїдів.

Мінімальна кількість сперматозоїдів, при якому можливе запліднення – 20 млн клітин при нормальній будові і рухливості. Варто зазначити, що відхилення на 10-15 відсотків вважаються нормою, але якщо вагітність у абсолютно здорової жінки все ж настає, олігозооспермія вважають патологією незалежно від ступеня.

Провокуючими факторами, які можуть скоротити кількість сперматозоїдів в еякуляті можуть бути голодування, дефіцит вітамінів і хронічні отруєння свинцем, ртуттю. Крім того, патологію викликає вплив радіації, вуглекислоти, опромінення, гормональний дисбаланс, куріння, алкогольна залежність і наявність статевих інфекцій в хронічній формі (хламідіоз у чоловіків). У деяких випадках олігозооспермія також провокується постійним стресом, фізичним і психологічним перенапруженням і занадто активне статеве життя.

Полиспермія (мультиполюция)

Це процес, при якому в еякуляті міститься занадто багато сперматозоїдів. Часто інші показники спермограми в нормі, але підвищений вміст статевих клітин знижує їх здатність до запліднення. У даному випадку у пари зачаття закінчується викиднем і для успішної вагітності потрібне проведення ІКСІ.

Пиоспермія

Патологія, при якій в еякуляті є гній. Це означає, що у статевих органах чоловіка є запалення, для виявлення та правильного лікування якого необхідна додаткова діагностика. Аналіз виявляє мікроорганізми, лейкоцити і продукти розпаду клітин. Сам еякулят має неприємний запах і нехарактерний жовто-зелений колір. Найчастіше дана патологія поєднується з іншими, а гній може виділятися не тільки з простати, придатків яєчок або сім’яних пухирців, але і з уретри. Токсичні речовини, що виділяються при цьому, знижують рухливість статевих клітин, порушують їх морфологічна будова і знижують здатність до запліднення.

Тератозооспермія

В еякуляті присутні патологічні форми статевих клітин (більше половини). Дану патологію, як і багато інших, провокують негативні фактори навколишнього середовища і патології чоловічого організму. Якщо в спермі міститься велика кількість патологічних клітин, спроби завагітніти закінчуються викиднем, або плід має серйозні патології. При отриманні подібного результату парі рекомендують тимчасово припинити спроби зачати дитину, а чоловікові необхідно пройти консультацію і курс лікування у андролога.

Методи поліпшення якості сперми

Одним з найважливіших показників для успішного запліднення є рухливість сперматозоїдів. На неї в першу чергу впливає температурний режим (під час еякуляції у чоловіка трохи підвищується температура, що і робить статеві клітини більш рухливими).

Під час проведення аналізу сперму поміщають на спеціальний стіл, який підтримує стабільну температуру 37 градусом. Якщо ця умова не дотримується, малорухомі сперматозоїди можуть бути виявлені навіть у здорових чоловіків.

При низької рухливості статевих клітин можливість завагітніти знижується. Однак, навіть поліпшення спермограми не гарантуємо успішного запліднення, оскільки часто у чоловіків виявляють відразу кілька патологій.

Викликати низьку рухливість статевих клітин можуть надлишкова вага, підвищений артеріальний тиск, цукровий діабет, інфекції сечостатевої системи, а також патології статевих органів (недорозвиненість яєчок, варикоцеле, непрохідність сім’явивідних шляхів). Щоб точно встановити причину патології, слід пройти додаткову діагностику. Існує кілька методів, які допоможуть поліпшити рухливість сперматозоїдів:

 • Чоловікові потрібно вживати більше продуктів з вітамінами і антиоксидантами для виведення з організму вільних радикалів;
 • Відмовитися від сигарет і алкоголю;
 • Висипатися і повноцінно відпочивати.

Якщо пара готується до ЕКЗ чи ІКСІ, чоловікові можуть призначити біологічно активну добавку Спермакін, яка покращує якість сперми. Але важливо розуміти, що результат однієї спермограми не є повністю достовірною, і для точної діагностики необхідно повторити аналіз кілька разів.

Статтю про те, як здавати спермограмму, для чого вона потрібна також можна прочитати російською мовою: «Как сдавать спермограмму, для чего она нужна, расшифровка результатов».