Операція з видалення поліпа в матці

За допомогою сучасних методів діагностики – УЗД, гістероскопія, у 6-20% випадків у жінок виявляються поліпи в матці, і єдине лікування, запропоноване лікарями – це його видалення. І навіть видалення поліпів у матці не завжди сприяє повному звільненню від новоутворень, дуже часто відбувається рецидив і поліпи знову з’являються, оскільки будь-яка операція тільки усуває наслідки, але не впливає на причину виникнення патології.

Що таке поліпи, їх симптоми та причини виникнення

Поліпи в матці – це гіперплазія ендометрію, коли на деяких ділянках ендометрію відбувається розростання слизової. Поліпи бувають різної форми – округлі, грибоподібні, на ніжці або товстій основі, а також різного кольору – від блідо-рожевого до темно-бордового, бувають численними або поодинокими. Вважається, що основною причиною їх появи служить дисбаланс гормонального фону у жінки, як правило, це надлишок естрогенів і недолік прогестерону. Також у комплексі з гормональними порушеннями вплив мають і різні запальні процеси в статевих органах, і механічні ушкодження, травми під час пологів, часті аборти, діагностичні вискоблювання.

Що таке поліпиІснує кілька видів поліпів: залізисті, фіброзні, фіброзно-залізисті і найнебезпечніші аденоматозні. При виявленні поліпів дуже важливо проводити гістологічне дослідження, щоб визначити стан клітин поліпозної тканини, якщо в ній присутні ознаки проліферації, тобто зародження онкологічних процесів, такі поліпи слід видаляти разом з маткою. Це вважається початковим ступенем раку матки і зволікання з операцією може бути дуже небезпечним.

Найчастіше малі розміри поліпів ніякими симптомами себе не виявляють, однак при поліпозі (множинних поліпах) або при великому розмірі новоутворення, симптоми можуть бути, оскільки поліпи знижують скоротливу здатність матки, порушують природний процес відторгнення слизової оболонки, викликаючи кровотечі, що проявляється:

 • матковими кровотечами
 • кров’яними, коричневими виділеннями в середині циклу
 • болями в попереку і тягнучими болями внизу живота, при статевому акті
 • також у ряді випадків поліп може ускладнювати зачаття (див. борова матка для зачаття) або сприяти мимовільного викидня

Тому жінкам, які бажають завагітніти в обов’язковому порядку слід видаляти поліпи. Після радикального лікування і проведення курсу післяопераційної гормональної терапії, поступово відбувається відновлення слизової і нормалізується здоров’я жінки. Більш детально про поліпи в матці, лікування, симптоми, причини можна дізнатися з нашої статті.

Як видаляють поліп порожнини матки – способи, методи

Сучасний метод, яким найбільш ефективно проводять видалення поліпів ендометрію – це гістероскопія з подальшим вишкрібанням шийки матки і порожнини матки (поліпектомія та кюретаж), а також наступне гістологічне дослідження видаленого матеріалу. Також можливе використання роздільного діагностичного вишкрібання або лазерне видалення поліпів.

Такі фактори, як розмір поліпа, його будова, вік пацієнтки, характер ендометрію, причини розвитку поліпа, а також наявність у жінки обмінно-ендокринних захворювань визначають і тактику ведення хворої.

 • Якщо у жінки фіброзні поліпи, отже можливо медикаментозне гормональне лікування після хірургічного.
 • Якщо у жінки залозисто-фіброзний поліп, і гормональний фон в нормі, відсутні цукровий діабет у жінки або ожиріння, то після видалення поліпа матки можна обійтися і без гормональної терапії.
 • При поліпах, що загрожують раком – аденоматозних, у жінок у період перед клімаксом або в клімактеричному періоді показано видалення матки – екстирпація матки або надпіхвова ампутація з ревізією яєчників або навіть видаленням і придатків.

Гістероскопія матки – видалення поліпа

Якщо жінці належить операція з видалення поліпа, їй варто звернутися в клініку, де для цього використовуються сучасні досягнення медичних технологій і лікарі високого професійного рівня, які використовують лікувальну гістероскопію матки для видалення поліпа.

Це сучасний метод обстеження порожнини матки і видалення з мінімальними ускладненнями, без серйозних наслідків для організму жінки, це щадна процедура, оскільки вона проводиться під зоровим контролем оперуючого лікаря. Для того, щоб операція була успішною, була хороша візуалізація всієї порожнини і поліпа, краще всього проводити гістероскопію після місячних, але не пізніше 10 дня менструального циклу. За 6 годин до гістероскопії не можна приймати ні напої, ні їжу, щоб не допустити нудоту після операції.

Гістероскопія матки – видалення поліпів проводиться під загальною анестезією, рідше – під місцевою. Операція з видалення поліпа в матці починається з введення в шийку матки гістероскопа – тоненької гнучкої трубки з відеокамерою на кінці, яка передає зображення на монітор. Далі проводиться обстеження порожнини матки, визначається розташування поліпа, його розмір, кількість новоутворень, після чого спеціальним інструментом, наявним на гистероскопі, проводиться видалення поліпа, потім видалені тканини відправляються в лабораторію для дослідження.

Поліпи на ніжці підлягають видаленню з допомогою «відкручування», а місце, де було прикріплено новоутворення або ложе поліпа обробляють криогенним способом або припікають електрокоагуляцією, а також може бути використаний лазер – це проводиться для руйнування патологічних тканин, для уникнення повторного розростання, рецидиву захворювання. Тривалість гістероскопії – від 10 хв до 30 хв, в залежності від стану ендометрія.

Діагностичне вишкрібання

Коли жінці пропонують просте діагностичне вишкрібання без гістероскопії, у цьому випадку лікар працює наосліп і не завжди вдається видалити ніжку поліпа, тому краще всього проводити гістероскопію з подальшим вишкрібанням. Майже 30% випадків поліпів після видалення знову рецидивують, тому дуже важливою умовою проведення операції є мінімальна травматичність і ретельна коагуляція (припікання) ложа поліпа.

Досі в багатьох медичних установах ще немає сучасних гістероскопів і навченого персоналу, тому роздільне діагностичне вишкрібання ще використовується, хоча все рідше. При такому видаленні поліпів краще проводити процедуру за кілька днів до місячних. При цьому методі кюретажу спочатку за допомогою спеціальних інструментів проводиться розширення шийки матки, а потім за допомогою металевої петлі – кюретки під загальною анестезією, виробляється зняття зі стінок матки поліпів і зразків тканин для подальшого дослідження.

Вишкрібання дуже часто проводиться за терміновими показаннями, коли на тлі поліпів або гіперплазії ендометрію відбувається сильна кровотеча, у цьому випадку така вимушена процедура запобігає сильній крововтраті. Таким чином можна отримати тканини для гістологічного дослідження, видалити гіперплазовану слизову і поліпи, своєчасно діагностувати наявність злоякісного процесу.

Видалення поліпів у матці лазером

На сьогоднішній день такий метод використовується тільки в Москві, але в недалекому майбутньому повинен буде використовуватися в кожному місті – це прицільне видалення поліпів у матці лазером, яке мелодраматично, не залишає рубців, при цьому зберігається репродуктивна функція, що особливо важливо для жінок, які планують мати дітей. Оскільки вагітність після видалення лазером можлива з більшою ймовірністю. У центрах, де використовуються сучасні технології, повне обстеження і лазерне видалення поліпа можливо провести за 3 години, без перебування в стаціонарі, без порушення працездатності, не травмуючи порожнину матки.

Також для більш досконалої діагностики можливе використання мінігістероскопії або так званої офісної гістероскопії, яка відбувається без травматизації шийки і без наркозу. При цьому вибір методу лікування та оцінка стану порожнини матки жінка проводить спільно з лікуючим лікарем. За допомогою такої апаратури можливо визначати будь-яку патологію матки – міому матки (симптоми міоми матки), гіперплазію ендометрію, внутрішньоматкові синехії.

Це найбільш ефективний і щадний метод лікування, оскільки лікар контролює пошарово глибину проникнення лазера, запобігаючи травмування, скорочуючи відновний період, скорочуються крововтрати, так як лазер запаює судини, процедура не залишає рубців, що сприятливо для майбутньої вагітності, відновний період після операції – 6-8 місяців.

Виділення після видалення поліпа

Що вважається нормальним явищем після видалення поліпів матки?

 • Після гістероскопії жінка може відчувати незначні болі спазматичного характеру, коли скорочується матка, як при місячних
 • Протягом 14-20 днів мають бути незначні виділення після процедури

Після операції видалення поліпів через тиждень пацієнтці обов’язково слід пройти плановий гінекологічний огляд, який призначить відновлювальну терапію згідно з характером поліпа, віку жінки та на підставі головної причини розвитку новоутворення у жінки.

Лікування після видалення поліпів у матці

Якщо операція проводиться за допомогою гістероскопії, то ризик ускладнень мінімальний, це досить безпечна процедура. Але, в будь-якому випадку, слід визначити справжню причину появи таких новоутворень, щоб провести профілактичне лікування після видалення поліпів.

У перші 3 дні після операції слід приймати Но-шпу 3 р/день, для розслаблення мускулатури матки, щоб виключити таке явище як гематометр – скупчення крові в матці від спазму шийки.

Враховуючи, що поліпи часто мають запальну природу, лікарі призначають короткі курси протизапальної профілактичної терапії після операції

Результати гістології, які готові приблизно через 10 днів, обов’язково слід обговорити з вашим лікарем, і їх слід забрати і зберегти.

Якщо причиною зростання поліпів служить гормональний збій, а залізисті поліпи і залозисто-фіброзні, лікарі можуть призначати гормональні засоби – гестагени, такі як Дюфастон, Норколут, Утрожестан. Пероральні гормональні протизаплідні препарати – Ярина, Жанін, Джес, Регулон, Диміа.

Жінка може також звернутися до гомеопата або фітотерапевта, для можливого призначення їй профілактичного лікування такими нетрадиційними методами. Оскільки лікування народними засобами має сенс найчастіше з профілактичною метою, після видалення поліпів для підтримки імунітету або гормонального фону. Можна використовувати чистотіл, борову матку (див. борова матка – показання до застосування), а також гомеопатичні препарати за призначенням лікаря.

Наслідки, ускладнення операції

Якщо після операції, як вискоблювання, так і гістероскопії виникають такі симптоми, слід негайно звернутися до лікаря:

 • Рясна кровотеча
 • Виділення з неприємним запахом темного кольору
 • Підвищення температури тіла
 • Біль, що триває більше 2 діб або виникнення гострої, сильної болі в животі

Які можуть виникнути ускладнення, наслідки після операції видалення вишкрібанням?

 • Запалення матки

дуже рідкісне явище, яке можливе, якщо операція відбувалася на тлі недолікованої інфекції, запального процесу, а також якщо порушилися правила антисептики і септики під час операції. У цьому випадку призначається антибактеріальна терапія.

 • Перфорація матки

утворення проколу стінки матки, що може бути при пухких стінках або поганому розширенні. Великі перфорації доводиться вшивати, а дрібні заростають самостійно.

 • Гематометр

Якщо відбулося різке припинення кров’янистих виділень після операції, виникли сильні болі – це може бути спазм шийки матки і утворення гематометру. У цьому випадку можливе інфікування і больові відчуття, які знімаються протизапальною терапією і прийомом спазмолітиків.

Що не можна робити жінці після операції?

Оскільки після видалення новоутворення 2-3 тижні відзначаються незначні кров’яні виділення, жінці не можна наступне:

 • Приймати гарячу ванну, лазню, сауну. Краще приймати тільки душ, так як перегрів сприяє кровотечі
 • Не можна приймати ацетилсаліцилову кислоту, аспірин, які підсилюють кровотечу
 • Протягом місяця не можна піднімати важкі речі, займатися спортом
 • Ретельно дотримуватися інтимної гігієни
 • Не можна спринцюватися і займатися сексом протягом місяця після операції.

Cтаття про операція з видалення поліпа в матці також доступна російською мовою: «Операция по удалению полипа в матке».