Як лікувати дисбактеріоз кишечника: лікування дієтою, препарати

Коли відбувається порушення рівноваги облігатної корисної і умовно-патогенної мікрофлори в кишечнику, гастроентерологи за результатами аналізу калу, встановлюють діагноз – дисбактеріоз кишечнику, симптоми якого проявляються в діареї, запорах, нудоті, втраті ваги, у дітей у виникненні алергічних реакцій, занепокоєнні, болях у животі та ін. Як лікувати дисбактеріоз кишечника? Лікування цього захворювання має здійснюватися гастроентерологом в декількох напрямках:

 • по-перше – з’ясування причин появи дисбактеріозу та їх усунення. Це може бути прийом антибіотиків, харчове отруєння через кишкову інфекцію (шлунковий грип, дизентерія, сальмонельоз), гострі або загострення хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту (холецистит, гепатит, панкреатит, виразкова хвороба шлунка), а також хронічний стрес або порушення в режимі харчування, зміна клімату, дієта. Це можливо за допомогою патогенетичного лікування, спрямованого на відновлення моторних функцій кишечника, усунення запальних процесів, призначення замісних ферментних препаратів.
 • по-друге – зняття гострих проявів дисбактеріозу, нормалізація травлення. В цьому велику позитивну роль відіграє дієта, яка нормалізує діяльність кишечника – це стіл №4, при її дотриманні зменшується інтенсивність гнильних процесів.
 • в-третіх – корекція складу мікрофлори кишечника із застосуванням невсмоктуючихся антибактеріальних препаратів, бактеріофагів, кишкових антисептиків, пребіотиків і пробіотиків, які відновлюють нормальний біоценоз кишечнику (див. Список препаратів пробіотиків)
 • в-четверте – зміцнення захисних сил організму, застосування рослинних і синтезованих імуномодуляторів.

Тепер розглянемо детальніше, як лікувати дисбактеріоз кишечника: препарати, дієта при дисбактеріозі, всі лікарські засоби, схеми лікування дисбактеріозу кишечника:

Лікування дисбактеріозу в залежності від ступеня інтенсивності порушення

Ступені інтенсивності порушень мікрофлори кишечника підрозділяють на 3 групи, в залежності від віку пацієнта та результатів аналізу калу на дисбактеріоз. У таблиці представлені характеристики цих ступенів.

Діти до 1 року
 • 1 ступінь дисбактеріозу кишечника – Зниження кількості типових ешерихій до 106-105 КУО/г, або навпаки їх підвищення до 109-1010, зниження лактобактерій до 105-104, біфідобактерій до 109-108
 • 2 ступінь – Підвищення гемолітичних ешерихій або інших умовно-патогенних мікроорганізмів до 105-107 , а також можливе виявлення умовно-патогенних бактерій до 104-105, зниження лактобактерій до 104 і менше, біфідобактерій до 108 і менше.
 • 3 ступінь – виявлення умовно-патогенних бактерій 106-107 від і більше, при цьому зниження лактобактерій до 104 і менше, біфідобактерій до 108 і менше.
Діти старше 1 року
 • 1 ступінь – зниження ешерихій до 106-105 або їх підвищення до 109-1010, а також зниження лактобактерій до 106-105 і біфідобактерій до 108-107
 • 2 ступінь – підвищення гемолітичних ешерихій або умовно-патогенних мікроорганізмів до 105-107 або їх асоціацій до 104-105 , при цьому знижується кількість лактобактерій до 105 і менше, біфідобактерій до 107 і менше.
 • 3 ступінь – асоціації умовно-патогенних бактерій виявляються в кількості 106-107 і більше, при цьому знижуються лактобактерії до 105 і біфідобактерії до 107 і менше.
Дорослі до 50 років
 • 1 ступінь – типові ешерихій або знижуються до 106-105 або підвищуються до 109-1010, лактобактерії знижуються до 106-105, біфідобактерії до 107-106
 • 2 ступінь – підвищення гемолітичних ешерихій або інших умовно-патогенних мікроорганізмів до 105-107 або їх асоціації до 104-105, при цьому знижується кількість лактобактерій до 105 , біфідобактерій до 107 і менше.
 • 3 ступінь – асоціації умовно-патогенних бактерій 106-107 і більше, знижується кількість лактобактерій до 105 , біфідобактерій до 107 і менше.
Дорослі старше 50 років
 • 1 ступінь – типові ешерихії знижуються до 106-105 або підвищуються до 109-1010, лактобактерії знижуються до 105-104 і біфідобактерії до 107-106
 • 2 ступінь – підвищуються гемолітичні ешерихій або інші умовно-патогенні мікроорганізми до 105-107 або їх асоціації збільшуються до 104-105, лактобактерії падають до 104 і менше, біфідобактерії до 106 і менше.
 • 3 ступінь – асоціації умовно-патогенних бактерій збільшуються до 106-107 і більше, а лактобактерії знижуються до 104, біфідобактерії до 106 і менше.

При виявленні дисбактеріозу кишечника, лікування у дітей та дорослих залежить від ступеня вираженості захворювання, основні принципи терапії наступні:

При 1 ступені дисбактеріозу показано:Дисбактеріоз кишечника - лікування дієтою

 • Функціональне харчування, вітамінотерапія, ентеросорбенти
 • Пребіотики

При 2 ступені дисбактеріозу рекомендується:

 • Функціональне харчування, вітамінотерапія, ентеросорбенти
 • Пробіотики

При 3 ступені дисбактеріозу кишечника, лікування препаратами наступне:

 • Функціональне харчування, вітамінотерапія, ентеросорбенти
 • Антибактеріальна терапія, бактеріофаги, кишкові антисептики
 • Пробіотики

Дієта при дисбактеріозі – функціональне харчування

Як лікувати дисбактеріоз кишечника? При легкому ступені дисбалансу в мікрофлорі кишечника, може бути достатньо усунення цих причин з допомогою раціонального харчування, прийому пребіотиків або пробіотиків. При тяжкому порушенні одночасно з комплексною антимікробною терапією також показано дієтичне харчування:

Дієта при дисбактеріозі повинна бути збалансована за вмістом жирів, білків, вуглеводів, а також багата мікроелементами і вітамінами, кількість рідини, що випивається, для дорослого повинна бути не менше 2 літрів на добу. Причому, дуже добре випивати 1-2 склянки чистої води за 30-40 хвилин до прийому їжі, ідеально, якщо це буде тепла мінеральна вода без газів.

Дуже важливо дотримуватися режиму харчування, у відповідності з біоритмами людського організму, тобто прийом їжі бажано здійснювати в один і той же час – сніданок, 2 сніданок, обід, полуденок і вечерю.

У щоденний раціон людини з дисбактеріозом повинні входити амінокислоти, такі як глутамін (джерело високоенергетичних сполук, азоту, пурину), аргінін, який надає імуностимулюючий і анаболічний ефекти, а також кисломолочні продукти, збагачені активними біфідобактеріями і лактобактеріями – сир, кефір, сир, домашній йогурт, натуральне вершкове масло. Магазинне масло в наших супермаркетах найчастіше містить пальмову та інші рафіновані олії, в тому числі твердий яловичий жир, що дуже шкідливо для підшлункової залози і всього шлунково-кишкового тракту, тому варто купувати перевірене або домашнє вершкове масло без численних добавок, або зовсім відмовитися від нього. Обов’язково повинні бути присутніми харчові волокна і пектини – це буряк, морква, висівки, капуста, морські водорості.

Не всі знають, що багато продуктів є природними пребіотиками або пробіотиками, і чинять слабку антибактеріальну дію, наприклад, для деяких видів патогенних мікроорганізмів згубними є наступні продукти харчування:

 • На кишкову паличку діють солодкий перець, цибулю і гранат.
 • На стафілокок – суниця, малина, вишня і червона горобина, барбарис.
 • На клебсіеллу, протеї, синьогнійну паличку надають переважну дію яблука, редька, абрикос, часник, шавлія, кріп, чорниця, горобина, хрін.
 • На грибки, зокрема кандидоз, надають руйнівну дію брусниця і свіжа морква.

Як коригувати дієту при дисбактеріозі, в залежності від характеру кишкової патології:

Якщо випорожнення темні, смердючі

аналіз копрограми показує лужну реакцію, масу не переварених волокон – це гнильна диспепсія. В цьому випадку слід обмежити вживання жирів і м’яса, збільшити в раціоні відварні овочі, каші, кисломолочку. Корисний також кисіль або журавлинний морс, компоти з абрикосів, кураги, свіжі абрикоси. При такому дисбактеріозі кишечника лікування травами засноване на застосуванні полину, меліси, шавлії і кмину.

Якщо кал жовтуватого кольору

Кал жовтого кольору, в аналізі кисла реакція, багато крохмалю і неперетравленої клітковини – це бродильна диспепсія. У такому разі слід виключити молоко, обмежити вуглеводи та сирі овочі, показана більше білкова їжа – сир, відварене м’ясо, парова риба, яйця. Овочі можна вживати тільки у вареному вигляді, а також добре допомагають кисломолочні продукти і різні каші, такі прянощі, як лавровий лист, перець, гвоздика пригнічують процеси бродіння. З траволікування корисні фіточаї з ромашки і м’яти, вони зменшують спазми і мають протизапальну дію.

Якщо захворювання супроводжується поносом

Дієта при дисбактеріозі полягає у вживанні відварної і протертої їжі, а також їжа повинна бути середньої температури, ні холодної, ні гарячої. З фітозасобів оптимально використовувати гранатові скоринки, кору дуба, компот з плодів чорниці, черемхи.

Детальніше про всі ліки від проносу в нашій статті.

Якщо дисбактеріоз характеризується постійними запорами

Тоді у раціоні має бути багато клітковини, яка в максимальній кількості міститься в абрикосах, білокачанній капусті, баклажанах, моркві, яблуках, гарбузі. Покращує перистальтику кишечника компот із ревеню, а також чисті висівки, які слід приймати по 1 ч. або ст. ложці 3 р/день, ідеально це запивати кисломолочним продуктом – кислим молоком, кефіром, біфіліном.

Застосування пребіотиків при дисбактеріозі

Сучасна фармакологічна промисловість дуже багата лікарськими засобами, що сприяють встановленню рівноваги мікрофлори кишечника. До таких препаратів відносять пробіотики та пребіотики, до складу яких включені або самі живі мікроорганізми або продукти їх життєдіяльності.

Для стимуляції природного зростання корисних бактерій гастроентерологи призначають пребіотики – це речовини, що надходять в організм разом з їжею немікробного походження, вони не перетравлюються, але покликані стимулювати розвиток нормальної мікрофлори, оскільки для облігатної, корисної флори вони служать живильним середовищем.

Пребіотики не тільки сприяють поліпшенню обмінної активності природної мікрофлори, але і пригнічують розмноження хвороботворних бактерій, організм їх не відторгає. На відміну від пробіотиків вони не потребують особливих умов зберігання і спеціальній упаковці. До пребіотиків належать:

 • Неперетравлювані дисахариди – це Лактулоза (Нормазе, Дюфалак, Гудлак, Послабин, Прелакс, Лактусан), Лактитол (Експортал), ШКТ транзит пребіотик (до складу входять фруктоолігосахариди, екстракт артишоку, лимона і зеленого чаю), молочні кислоти – Хілак форте.
 • Ці речовини знаходяться в натуральних продуктах: у злакових – кукурудзі, цикорії, цибулі та часнику, а також в молочних продуктах.

Лікування дисбактеріозу кишечника – препарати пробіотики

Пробіотики – це препарати для ефективного лікування дисбактеріозу кишечника, у складі яких є живі мікроорганізми, вони застосовуються для профілактики і терапії дисбіозу, оскільки їх дія заснована на регулюванні мікрофлори кишечника. Всі пробіотики можна умовно розділити на 4 групи:

 • Полікомпонентні

вони складаються з декількох видів бактерій, колібактерії, біфідумбактерії, лактобактерії – це Лінекс, Біфіформ, Біфікол. В середньому курс лікування дисбактеріозу такими препаратами становить 14 днів.

 • Монокомпонентні

складаються з одного виду бактерій – біфідобактерій, лактобактерій, колібактерій – Біфідумбактерин, Лактобактерин, Колібактерин. Курс лікування може становити від 2 до 4 тижнів.

 • Комбіновані

вони включають симбіотичні суспільства основних бактерій і штами, які несприйнятливі до більшості антибіотиків в поєднанні з живильним середовищем та імуноглобуліновими комплексами. Ці препарати прискорюють процес росту корисної мікрофлори, до них відносять Лінекс, Ріофлора імуно, вони містять стрептокок, біфідобактерії, лактобактерії, а також Біфікол, який містить E.coli і біфідобактерії.

 • Рекомбінантні або генно-інженерні

крім обов’язкових мікроорганізмів вони містять клоновані гени, що контролюють синтез альфа-інтерферону – це Біфіліз (біфідобактерії і лізоцин), курс лікування яких до 14 днів.

 • Синбіотики

Для більш стійкого ефекту, і пребіотики і пробіотики призначають одночасно. Для лікування дисбактеріозу кишечника, препарати синбіотики виробляються при грамотній комбінації пре – та пробіотиків, утворюючи готові комплексні ліки, наприклад, Біфідобак, Мальтодофилюс, Ламінолакт. Курс лікування такими засобами повинен бути не менше 21 дня.

 • Антагоністи

До пробіотиків умовно можна віднести антагоністи – це мікроорганізми, які також можуть пригнічувати розвиток умовно-патогенної флори, до них відносять такі протидіарейні препарати як Ентерол, Бактиспорин, Бактисубтил. Курс лікування дисбактеріозу кишечника цими ліками не повинен бути більше 5-7 днів.

Однак, при важких формах дисбакетріозу, застосування одних тільки пробіотиків і пребіотиків не достатньо. Вони не здатні знищувати патогенні організми, оскільки покликані тільки складати конкуренцію умовно-патогенній флорі, пригнічуючи її розмноження, і в разі серйозного порушення рівноваги, необхідно додаткове використання антибактеріальних засобів, кишкових антисептиків.

Антибактеріальні препарати, кишкові антисептики, бактеріофаги

Їх застосування має бути дуже обережним, призначатися тільки лікарем гастроентерологом, коли відома ступінь і форма дисбактеріозу, на підставі лабораторно певної чутливості бактерій до конкретного препарату:

Антибактеріальні препарати

Приміром, якщо дисбактеріоз спричинений розмноженням стафілокока, то показано пеніциліни – Амоксицилін, Оксацилін, або макроліди – Олеандоміцин, Кларитроміцин, або лінкоміцин, а також Палін, Таривид, Невіграмон, Трихопол (метронідазол), Бісептол-480.

Якщо переважають ентерококи, то показано макроліди, левоміцетин або напівсинтетичні пеніциліни.

Кишкові палички змінені або протеї – найчастіше чутливі до нитрофуранів – найбільш ефективні нітрофурани (Ерсефурил, Ентерофурил), похідні налідиксової кислоти – Невіграмон, а також Сульгин, Фталазол – сульфаніламідні препарати.

Синьогнійна паличка – для придушення її розмноження, найчастіше використовують поліміксин, карбеніцилін або аміноглікозиди – Канаміцин, Гентаміцин.

Дисбактеріоз, викликаний зростанням грибків роду кандіда або інших грибкових агентів лікується протигрибковими препаратами, такими як: Флуконазол (Дифлюкан, Мікосист, Флюкозан, Флуконорм і пр), Тербінафін (Ламізил, Тербизил, Тербинокс, Екзитерн, Брамизил), амфотерицин В (Амбизом, Амфоцил, Амфоглюкамин, Амфолип, Фунгизон).

Кишкові антисептики

Перевагою кишкових антисептиків, порівняно з протимікробними препаратами є те, що вони майже не всмоктуються з кишечника, не надають негативної дії на весь організм, а пригнічують ріст патогенних мікроорганізмів, не знищуючи корисну флору. Основні лікарські засоби, що відносяться до кишкових антисептиків – це Інтетрікс, похідне хінолонів, який слід застосовувати не більше 3-5 днів, а також група препаратів-нітрофуранів, до яких відноситься ніфуроксазид – Ерсефурил, Ентерофурил.

Бактеріофаги

Бактеріофаги, це спеціальні віруси, які діють на конкретний вид бактерій, їх можна застосовувати, як самостійний засіб лікування або в комплексі з іншої антимікробною терапією, використовувати у вигляді клізм або для прийому всередину. В даний час виробляються наступні бактеріофаги: протейний, стафілококовий, коліпротейний і синьогнійний.

Імуномодулятори, вітаміни, ентеросорбенти та інші препарати при дисбактеріозі кишечника

Імуномодулятори показані для прискорення відновлення мікрофлори кишечника, для підняття місцевого і загального імунітету, тільки за призначенням лікаря, краще всього використовувати препарати рослинного походження, такі як Прополіс, Дибазол, Іммунал, настоянку ехінацеї, лимонника, елеутерокока.

Під час порушення дисбіозу кишечника, всмоктування і синтез вітамінів сповільнюється або взагалі припиняється, тому при тривалому дисбакетріозі кишечника, лікування повинно доповнюватися прийомом вітамінних комплексів, у уникнення виникнення серйозного гіповітамінозу, особливо дефіциту Е, Д, А вітамінів.

При дисбактеріозі кишечника, лікування можна доповнювати прийомом ентеросорбентів, таких як: Полісорб, Поліфепан, Активоване вугілля, Ентеросгель. Однак, їх застосування повинне бути короткочасним, не більше 5-7 днів і в перервах між прийомом інших лікарських засобів, краще всього їх приймати за 1 годину до або через 2-3 години після їжі і прийому інших ліків і вітамінних комплексів.

Якщо пацієнта сильно турбує діарея, то можна крім іншої терапії приймати спазмолітики, такі як Но-шпа, Папаверин, а також таблетки від проносу – Лоперамід та ін., в’яжучі трав’яні збори. Якщо хворий страждає запорами, то показано також спазмолітики і препарати з Лактулозою, проносні засоби – Форлакс, вазелінове масло, свічки від запору.

Також можуть бути показані жовчогінні засоби – безсмертник, жовчогінні збори, Хофитол, гепатопротектори – Карсил, Есенціале, Легалон, Лів 52. За показаннями можливо застосування ферментних препаратів – Панкреатин, Мезим, Фестал, Креон.

На фоні дисбактеріозу кишечника у дітей і дорослих можуть розвиватися різні алергічних реакцій, тому також можливе використання антигістамінних препаратів, таблетки від алергії, таких як Цетрин, Зіртек, Зодак, Кларитин. Якщо у пацієнта розвиваються неврастенічні стани, можна приймати седативні заспокійливі засоби, такі як настоянка валеріани, пустирника.

Про лікування дисбактеріоза кишечнику також можна прочитати статтю російською мовою: «Как лечить дисбактериоз кишечника: лечение диетой, препараты».