Свічки від запору: дітям, дорослим, жінкам при вагітності

Про запор, як симптом застійних явищ у кишечнику, говорять тільки в тому випадку, якщо він турбує людину досить часто або носить постійний, хронічний характер. Коли ж проблеми з регулярним випорожненням кишечника бувають лише епізодично, людина не звертає на це увагу, може просто збільшити кількість споживаної рідини, трохи скорегувати раціон харчування, включивши в нього сирі овочі і фрукти, кисломолочні продукти тощо – і забуває про невелике непорозуміння. А ось при хронічному порушенні перистальтики кишечника, коли постійно доводиться боротися з допомогою різних проносних засобів, робити клізму або використовувати свічки від запору, людині обов’язково слід з’ясувати причину його виникнення. Якщо можливо усунути першопричину порушення нормальної роботи кишечника, то і така делікатна проблема піде.

Причини запорів

Причин виникнення запорів дуже багато – від звички вживати в їжу продукти, шкідливі для здоров’я, до серйозних, небезпечних захворювань. Основні причини виникнення хронічного запору, які досить легко усунути, просто виключивши провокаційні фактори:

 • Неправильне харчування, велика кількість в раціоні смачних, але шкідливих, не корисних продуктів, захоплення різноманітними модними дієтами, які сприяють схудненню – викликає аліментарний запор.
 • Прийом лікарських засобів, таких як: антидепресанти, сечогінні, В-адреноблокатори, психотропні засоби, протидіарейні, протисудомні, анальгетики, антациди, залізовмісні гемопоетики, і звичайно ж антибіотики – це медикаментозний запор.
 • Відсутність фізичної активності, сидяча робота, слабкість мускулатури – це гиподинамічний запор.
 • Досить часто у жінок виникають запори при вагітності, що також є тимчасовим явищем, яке зазвичай самостійно усувається після пологів.

До інших, більш серйозних причин, які досить складно вирішити, відносяться хронічні рецидивуючі захворювання, однак їх лікування та профілактика загострень може сприяти нормалізації щоденного стільця. До них можна віднести наступні патологічні процеси:

 • Захворювання нервової системи, коли порушується механізм регуляції моторики кишечника – це неврогений запор.
 • Пухлини будь-якого відділу кишечника (рак прямої кишки), здавлювання кишечника ззовні, рубцеві звуження – механічний запор.
 • Професійні токсичні отруєння ртуттю, свинцем, нікотином у курців – токсичний запор.
 • Такі ендокринні захворювання, як цукровий діабет, гіпофізарна або надниркова недостатність, гіпотиреоз, гіпопаратиреоз, феохромоцитома, клімакс – це ендокринний запор.
 • Геморой, проктит, прокталгія, тріщини заднього проходу та інші захворювання аноректальної області – це проктогенний запор
 • Запальні захворювання кишечника – хронічні ентерити, коліти та ін.
 • Серцева недостатність, зневоднення, захворювання нирок – це запори, викликані збоями у водно-електролітному обміні.

Які свічки при запорі краще, ефективніше і безпечніше?

Свічки при запоріЯкщо розглядати асортимент свічок при запорі у дорослих, то їх пропозиція більш ширше, ніж для дітей та вагітних жінок, оскільки використання супозиторіїв, що діють подразливо на рецептори кишечника у більшості випадків протипоказані дітям і жінкам під час вагітності. Для дорослих зараз існують різні місцеві засоби для полегшення випорожнення – це гліцеринові свічки, свічки з подразнюючим ефектом, газоутворюючі свічки.

Якщо запор не тривалий, не сильний, і людина страждає від анальних тріщин або геморою, то будь-які свічки, які використовуються при лікуванні геморою, такі як Постеризан, Реліф, іхтіолові свічки, свічки з екстрактом беладони та ін. можуть допомогти і при епізодичних, не посилених запорах. При схильності до виникнення тріщин заднього проходу або геморою, їх використання показано для профілактики несвоєчасного спорожнення кишечника. В інтернеті достатньо інформації про те, що існують такі газоутворюючі бікарбонатні препарати, як Кальциолакс, Ферролакс – їх немає в аптечних мережах.

Евакью

ЭвакьюЦе комбінований препарат, до складу якого входить 3 компонента – бікарбонат натрію, поліетиленгліколь, калію бітартрата.

Ці газоутворюючі свічки від запору у дорослих є проносним засобом нового покоління, своєрідна альтернатива клізмі. Потрійний ефект дії цих свічок обумовлений тим, що взаємодія компонентів препарату з внутрішнім середовищем кишечника призводить до виділення вуглекислого газу, вугільної кислоти і води. Газ стимулює моторику прямої кишки, розтягує її мускулатуру, поліетиленгліколь пом’якшує калові маси, вугільна кислота підвищує активність вуглекислого газу, вода розріджує випорожнення, що всі разом справляє полегшення спорожнення і досить швидкий ефект, 5-10 хвилин після прийому призводять до дефекації.

Показання: запори різної етіології, для підготовки до різних обстежень прямої кишки, використовується у випадках неможливого проведення клізми. Його можна використовувати при геморої і анальних тріщинах, а також вагітним жінкам.

Протипоказання: дитячий вік до 12 років, індивідуальна непереносимість компонентів супозиторій.

Ціна свічок в аптеках: в середньому 500-600 грн. за 6 свічок.

Бісакодил

БісакодилБісакодил (ціна 30-40 грн), Дульколакс (ціна 200-220 грн) – це свічки з контактним, подразнюючим проносним ефектом.

Бісакодил – досить ефективний місцевий проносний засіб з групи похідних діфенілметана. Ці свічки мають антирезорбтивний ефект, збільшують секрецію електролітів і води після гідролізу в товстому кишечнику, прискорюють тим самим перистальтику, розм’якшуючи стілець. Основна дія спрямована на подразнення, стимуляцію нервових закінчень слизової кишечника.

Показання: Запори, пов’язані з гіпотонією товстої кишки. Для очищення кишечнику перед рентгенологічним, інструментальним дослідженням, передопераційною підготовкою.

Протипоказання: дитячий вік до 10 років, вагітність, при важкому зневодненні, кишкової непрохідності, гострих захворюваннях органів черевної порожнини, обструктивні і гострі запальні захворювання кишечнику, при сильних болях в животі, що супроводжуються блювотою, нудотою, оскільки це може вказувати на більш важкий стан.

Побічні дії: Діарея, кишкова коліка, зниження артеріального тиску, м’язова слабкість, дегідратація, порушення водно-електролітного обміну, судоми, біль у животі, алергічні реакції, метеоризм, біль і подразнення після введення свічки.

Достоїнства і недоліки його використання: При застосуванні таких препаратів мають достатньо сильні больові відчуття, Бісакодил і Дульколакс не можна використовувати тривалий час – це призводить до атонії кишечника, і поглиблення проблеми зі стільцем надалі. Важливою перевагою використання таких супозиторіїв є швидкий ефект, протягом 5-15 хвилин виникає евакуація стільця.

Мікролакс

МикролаксЦей препарат не відноситься до супозиторіїв, це готовий в’язкий розчин для проведення мікроклізми, але вважається дуже ефективним місцевим засобом при запорі.

Мікролакс – це комбінований препарат, натрію лаурилсульфоацетат має розріджуючу дію на вміст кишечника, натрію цитрат витісняє зв’язану воду в калових масах, сорбіт посилює послаблювальну дію, стимулюючи надходження води в кишечник, також гліцерин надає позитивну дію на моторику товстої кишки. Ефект настає протягом 10-15 хв. після проведення мікроклізми.

Показання: запор, підготовка до дослідження ШКТ

Протипоказання: в інструкції до Мікролаксу зазначено, що у нього не існує ніяких протипоказань, тільки індивідуальна непереносимість компонентів розчину. Його можна використовувати навіть новонародженим дітям і вагітним жінкам, але завжди слід з особливою обережністю підходити до будь-яких ліків, якщо вони використовуються при вагітності або для маленьких дітей.

Побічні дії: алергічні реакції, легке печіння в ректальної області.

Ціна: 250-300 грн.

Гліцеринові свічки від запору при вагітності та лактації

Свічки з гліцерином при запорі вважаються найпопулярнішими і найбільш безпечними засобами, що володіють проносними властивостями. Гліцерин, що входить до складу свічок, надає м’яке подразнення слизової кишечника, стимулюючи перистальтику прямої кишки. Основною перевагою цього засобу є те, що вони дозволені до застосування дітям та вагітним жінкам, а також в період годування дитини. Варто відзначити, що крім цих свічок, а також супозиторіїв з обліпиховою олією, використання інших супозиторіїв, таких як Евакью, Мікролакс, вагітним жінкам слід лише за призначенням лікаря.

Гліцеринові свічки від запору

Гліцеринові свічкиЦе найбезпечніший проносний засіб.

Показання: при запорах різного походження

Протипоказання: при загостренні геморою, запальних захворюваннях кишечнику, при тріщинах заднього проходу.

Побічні дії: Подразнення прямої кишки, біль, печіння, у таких випадках припиняють введення свічок і замінюють їх масляними мікроклізмами, коли вводиться 10-15 мл оливкової, соняшникової або персикової олії.

Ціна: 100-120 грн.

Гліцелакс

ГлицелаксДіюча речовина гліцерол – це теж гліцеринові свічки від запору.

Показання: Запори при вагітності, лактації, тріщини заднього проходу,

болючий тромбований геморой, аноректальний стеноз, після інфаркту.

Протипоказання: Геморой у фазі загострення, проктит, пухлини прямої кишки. При нирковій недостатності з обережністю.

Побічна дія: Місцеві реакції у вигляді печіння, свербежу шкіри, алергічні реакції, при частому або тривалому використанні – ослаблення природного процесу дефекації.

Особливі вказівки: Лікування слід припинити після нормалізації перистальтики, систематичний прийом не допустимий. Не можна змащувати свічки твердими мастилами або рідкими мінеральними маслами.

Олійні свічки – безпечний засіб

Супозиторії з обліпиховою олією

Супозиторії з обліпиховою олієюНе є засобом дуже високої ефективності при запорі, але в деяких випадках, особливо при вагітності або годуванні дитини можуть бути кращими з огляду на їх повну безпеку і відсутність сильних побічних ефектів.

В інструкції до цього засобу зазначено, що ці супозиторії містять гліцериди пальмітинової, стеаринової, олеїнової кислот, каротин і каротиноїди, суму токоферолів. Це засіб рослинного походження, що сприяє прискоренню загоєння тканин, в слизових оболонках стимулює репаративні процеси, має загальнозміцнюючу, цитопротекторну та антиоксидантну дію.

Показання: Тріщини заднього проходу, геморой, виразки прямої кишки, в якості м’якого послаблюючого.

Протипоказання: алергічні реакції

Побічні дії: печіння після введення, алергічні реакції

Ціна: 50-80 грн.

Як правильно використовувати ректальні свічки

При використанні будь-якого засобу від запору, слід уважно вивчити інструкцію до застосування, враховувати всі протипоказання та склад препарату, оскільки у наш вік посилення різних алергічних реакцій у населення, навіть самий нешкідливий, натуральний рослинний засіб може викликати неадекватну алергічну реакцію. Також слід пам’ятати, що не можна привчати свій кишечник до постійної допомоги ззовні, тому намагайтеся уникати будь-якого тривалого використання як клізм, таблеток від запору, так і проносних свічок. Як правильно використовувати проносні свічки:

 • Не можна використовувати супозиторії при активному запальному процесі, якщо запор супроводжується вираженими болями, слід спочатку звернутися до колопроктологу за уточненням діагнозу.
 • Не можна ставити свічки більше 1 разу в день, краще всього це робити вранці через 15 – 20 хвилин після прийому їжі.
 • При виникненні свербежу, печінні, неприємних відчуттів після використання супозиторіїв, не слід їх використовувати в наступний раз, оскільки це може бути проявом підвищеної чутливості до препарату.

Якщо після використання проносних свічок знову виникає запор, спробуйте кардинально змінити дієту, збільшити об’єм рідини, що випивається, особливо вранці натощак, додати в раціон побільше сирих фруктів – абрикоси, сливи, а також овочів – капусти, буряка, кисломолочних продуктів. Якщо всі вжиті спроби не призведуть до бажаного ефекту, не зловживайте штучною стимуляцією і без того млявого кишечника, зверніться до лікаря для проходження повної діагностики, оскільки слід боротися не з симптомом, а з причиною проблеми, що утворилася.

Чи можна використовувати свічки для новонароджених?

Для початку, слід визначити, чи є запор у дитини? Якщо малюк напередодні какав 3 рази, а сьогодні 1 раз – це не запор, більш того, на сьогоднішній день лікарі стверджують, що якщо новонароджена або грудна дитина відмінно себе почуває, не вередує, не проявляє занепокоєння, і при цьому какає тільки через день – це не запор.

У випадках, коли новонароджена дитина не какає кілька днів, при цьому веде себе неспокійно, слід виключити серйозні патології, такі як хвороба Гіршпрунга або Долихозігма – ці захворювання усуваються тільки хірургічним шляхом. Для полегшення дефекації можна робити немовляті масаж животика, гімнастику, погладжувати в теплій ванній животик за годинниковою стрілкою або просто теплими руками, можна покласти малюка на бік або животик, щоб допомогти швидше випорожнитись.

Якщо дитина знаходиться на грудному вигодовуванні, слід проаналізувати харчування мами, спробувати випити яблучний сік або відвар чорносливу. Гастроентеролог може рекомендувати здати аналіз на дисбактеріоз кишечника, оскільки при порушенні мікрофлори у дітей часто виникають проблеми зі стільцем.

Тільки якщо всі вжиті спроби не дають результату, і малюк не какає понад 2 доби, можна використовувати механічний спосіб – ватяну паличку, змащену вазеліном. При цьому її слід акуратно ввести в анус крихти і злегка покрутити, після цього зазвичай настає довгоочікуване випорожнення.

Однак, будь-які механічні способи подразнення кишечника, такі як: вазелинові палички, мікроклізми з милом (неприпустимі взагалі), маслом, Мікролакс, вазелинові свічки від запору для новонароджених, немовлят, не повинні бути нормою. Це не природний процес, якого слід уникати.

Свічки для дітей від запору

З нашої статті стає зрозумілим, що не існує абсолютно безпечних дитячих свічок від запору. Батькам в першу чергу слід з’ясувати причину виникнення проблем зі стільцем у дитини, оскільки це може бути як легке порушення живлення або питного режиму, так і серйозна патологія.

Якщо раніше у вашої дитини не було проблем з щоденним випорожненням, і вони виникли недавно, проаналізуйте, чим вони могли бути викликані – це може бути прийом будь-яких лікарських засобів, зміна харчування, нервове напруження, стрес, або більш серйозні причини – порушення роботи підшлункової залози, жовчного міхура, печінки. Це можна з’ясувати тільки після ретельної діагностики у гастроентеролога.

Якщо дитина сильно страждає від застійних явищ і потребує екстреної допомоги, в цьому випадку краще всього зробити просту або теплу олійну мікроклізму – з оливковою, соняшниковою або персиковою олією в кількості 5-10 мл. для немовляти або 30-50 для дитини постарше (як зробити масляну мікроклізму дитині).

На сьогоднішній день на фармацевтичному ринку існує великий вибір різноманитних пребіотиків, наприклад: Лактулоза (Дюфалак, Нормазе, Гудлак, Порталак сироп, Ливолюк-ПБ, Ромфалак, найдешевший з них – Послабин), яка володіє м’якими проносними властивостями, нормалізує мікрофлору кишечника і є найкращим засобом лікування запорів у дітей, ніж свічки від запору.

Причому за показаннями її можна приймати до 3 місяців, поки не відбудеться повна нормалізація роботи кишечника. Якщо все ж стоїть питання про застосування супозиторіїв, то з усього асортименту проносних свічок для дітей від запору можна виділити тільки гліцеринові свічки (або Глицелакс), обліпихові свічки або Мікролакс.

Про свічки від запору також можна прочитати статтю російською мовою: «Свечи от запора: детям, взрослым, женщинам при беременности».