Як правильно зробити клізму при запорі і чи робити її взагалі?

Для тих, що страждає періодичними запорами, сьогодні існує маса різних медикаментозних і народних засобів боротьби з застійними явищами в кишечнику. Це і проносні засоби при запорі, і пребіотики, і рослинні препарати з проносною дією, а також дієта і регулярний прийом об’ємних наповнювачів. Але бувають ситуації, коли ні таблетки, ні свічки від запору не дають значного ефекту і багато хто прибігає до останнього способу спорожнення кишечника – медичної процедури – клізмі. Однак, при виконанні цієї відомої і популярної маніпуляції слід дотримуватися деяких правил. Людина з проблемами не регулярного стільця повинна знати, як правильно робити клізму при запорі.

Шкода і користь очисних клізм

Класифікація всіх видів клізм на сьогодні виглядає наступним чином: лікарські, сифонні промивні, опорожняючі очисні клізми і субаквальні. У свою чергу клізми при запорах слід підрозділяти на: очисні, гіпертонічні та олійні. Варто відзначити, що існує 2 протилежні думки з приводу користі і шкоди від такої маніпуляції. Одні вважають, що регулярне проведення подібної процедури дуже негативно позначається на стані кишечника і показано тільки при отруєннях отруйними речовинами, перед медичними обстеженнями та хірургічними операціями:

 • Занадто часте проведення очисної клізми провокує розвиток дисбактеріозу кишечника, оскільки порушується природна мікрофлора
 • Порушується нормальний рівень рН в товстій кишці
 • Розтягування стінок товстої кишки при регулярному очищенні клізмою призводять в остаточному підсумку до слабкості м’язів, до ледачого кишечнику, що погіршує ситуацію при хронічних запорах.
 • Більше того, саме ця процедура може викликати тривалий запор після клізми

Якщо не зловживати такою медичною процедурою, а використовувати її тільки в крайньому випадку, то значної шкоди від клізми багато лікарів не бачать. Більш того, при паралітичних післяопераційних станах кишечнику, при інфекційних захворюваннях, отруєннях, інфарктах міокарду, коли прийом проносних засобів протипоказаний, то використання цієї процедури виправдано і необхідно. Існує навіть кілька методик інтенсивного очищення організму за допомогою очисних клізм, і багато хто проводить такі процедури протягом тривалого часу, що на думку багатьох фахівців дуже шкідливо.

Коли клізма протипоказана при запорі?

Очисна клізма при запорах є винятковою мірою, яку слід уникати, це екстрена допомога, яка не повинна входити в звичку, оскільки те, з чим доводиться боротися при зловживанні клізмою, тільки посилюється. Абсолютним протипоказанням до проведення цієї процедури є такі стани і захворювання:Клізма

 • перші післяопераційні дні, при хірургічних втручаннях на органах черевної порожнини
 • гострі захворювання органів черевної порожнини – перитоніт, напад апендициту
 • ерозивно-виразкові і запальні захворювання прямої кишки – проктит, сигмоідит, коліт, при виразках, тріщинах, ерозіях слизової кишечника
 • запор, спричинений гемороєм, гемороїдальні кровотечі
 • маткові кровотечі, шлунково-кишкові кровотечі
 • тяжка серцева недостатність
 • пухлини будь-якого відділу кишечника (рак прямої кишки)
 • випадіння прямої кишки
 • при виникненні болів при запорі та підозрі на гостру хірургічну патологію

Оскільки людина часто не завжди обізнана про свій діагноз, про істинну причину виникнення у неї запору, особливо якщо запори носять хронічний характер, навіть знаючи про протипоказання для проведення клізми, не варто займатися самолікуванням, тим більше таким екстреним. Слід звернутися за консультацією до колопроктологу та пройти повне обстеження для з’ясування можливої істинної причини запорів.

Яку ставити клізму при запорі?

Будь-які клізми за обсягом вливаємого розчину або води діляться на мікроклізми, середні і великі. Мікроклізми називаються так, тому що обсяг рідини не перевищує 100 мл, і найчастіше це лікарські клізми, при середніх клізмах в пряму кишку вливають не більше півлітра рідини, а при великих 1,5 – 2 літри. Коли у людини запор, клізма в домашніх умовах може проводитися в декількох варіантах:

Очисна клізма

У боротьбі з запором найчастіше використовують очисну клізму, вона не впливає ні на тонус м’язів кишечника, ні на його рецептори, а банально виводить калові маси разом з водою. Як правильно зробити клізму при запорі у дорослого звичайним способом? Для проведення очисної процедури потрібно не більше 2 літрів чистої води, краще кип’яченою і кухоль Есмарха, який можна придбати в будь-якій аптеці.

Кухоль Есмарха являє собою гумову грілку з довгим тонким шлангом і пластмасовим наконечником на кінці, наконечник забезпечений затиском, своєрідним краником. Цю грілку слід наповнити рідиною при закритому шлангу і підвісити на 1 метр від ліжка. З допомогою висоти розташування кухля можна контролювати швидкість потоку рідини, чим вище, тим сильніше потік. Ідеально, якщо проводити процедуру буде не сам хворий, а помічник, оскільки одній людині складно і контролювати процес надходження води, і контролювати власний організм.

Після того, як кухоль спорожніє, людина повинна полежати хоча б 10-15 хвилин, щоб вода проникла глибше в кишечник, розподілилася і пом’якшила калові маси. Не витримавши цей час, ефекту може не бути, оскільки при виході води, фекалії можуть залишитися в кишечнику. За бажанням у воду можна додати відвар ромашки або 1 ст. ложку 6% домашнього яблучного оцту, ромашка володіє протизапальною дією, а оцет покращує перистальтику кишечника.

Гіпертонічна клізма

Гіпертонічна клізма – це мікроклізма, яка призначена для того, щоб спровокувати рецептори кишечника для самостійного очищення. Щоб її провести необхідно зробити міцний сольовий розчин, для чого підійде як звичайна сіль, так і спеціальні аптечні препарати, такі як гептагідрат сульфату магнію (магнезія, гірка сіль, епсом сіль, англійська сіль) – ефект від них буде ідентичний.

Що відбувається при такій процедурі? Проносна дія виникає в двох напрямках – від сольового розчину в просвіті кишки виникає підвищення осмотичного тиску, концентрований розчин як би збирає рідину з прилеглих тканин, розм’якшує випорожнення, а також сіль подразнює слизову, її рецептори, стимулюючи перистальтику. Через 20 хвилин після гіпертонічної міні клізми кишечник випорожниться. Однак, не можна робити гіпертонічну клізму при запорі дітям. Деякі фахівці вважають, що такі концентровані розчини і для дорослих не кращий варіант, оскільки вони надають сильну подразнюючу дію.

Щоб приготувати розчин для клізми в домашніх умовах потрібно 1 столову (або 2 чайні) ложки звичайної кухонної солі розчинити в 100 мл. кип’яченої води. Якщо є сухий порошок магнезії, то в 100 мл. води розчиняють 20-30 г. порошку. Для проведення процедури використовується гумова груша з 50 мл. такого сольового розчину.

Олійна клізма при запорі

Це також вважається мікроклізмою, оскільки досить 50-100 мл. розчину, тільки він повинен бути масляним. Для проведення масляної клізми при запорі використовують оливкову або соняшникову олію, або аптечне вазелінове масло, його додають в кількості 2-3 столові ложки на 100 мл. води. З допомогою гумової груші 50-100 мл. масляного розчину вводять у пряму кишку. Щоб масло подіяло розслабляючи на стінки і м’язи кишечника, воно повинно бути теплим. Для цього його розігрівають на водяній бані до температури тіла 37-38С, тоді воно зніме спазми, обволікаючи подіє на калові маси, і полегшить випорожнення. Однак, ефект від масляної клізми при запорі може бути не швидким, іноді потрібно 8-12 годин, тому зазвичай таку клізму роблять на ніч.

Клізма при запорі дитині

Також, як і дорослим, перш, ніж робити клізму дітям при запорі, слід з’ясувати причину виникнення застою в кишечнику. Можливо, причиною частих запорів служить дисбактеріоз кишечника (лікування), викликаний прийомом антибіотика або іншими причинами. При прийомі пребіотиків або пробіотиків, призначених лікарем, може покращитися мікрофлора кишечника і піде проблема з запорами (див. Аналоги Лінексу – список препаратів пробіотиків).

Також можна спробувати змінити ситуацію більш правильними способами – змінити харчування дитини, нехай вона більше їсть капусти, буряка, моркви, абрикоса і чорносливу, а також грубих волокон, висівок, свіжовичавлених овочевих і фруктових соків, збільшити щоденне споживання рідини. За рекомендацією лікаря можна використовувати рослинні трав’яні відвари, які сприяють послабленню кишечника або дуже популярний сьогодні пребіотик – Лактулозу, яка є більш пріоритетною, ніж клізма.

Якщо дитина плаче, вередує від дискомфорту через неможливість випорожниться, в якості екстреного заходу можна використовувати і клізму. Кількість рідини для проведення цієї маніпуляції залежить від віку дитини. Клізма новонародженому немовляті при запорі за обсягом рідини не повинна перевищувати 30-50 мл., дітям дошкільного віку достатньо 100 – 300 мл., дітям старше 10 років можна доводити до 500 мл. Вводити воду краще з допомогою маленької спринцівки з м’яким наконечником, температура води повинна бути не холодною, а приблизно 25-27С, кімнатної температури.

Клізму дитині при запорі не бажано робити з концентрованими розчинами – будь то кухонна сіль, сода, або мильний розчин, краще всього використовувати просту воду або суміш рослинної олії з гліцерином, якщо у дитини немає алергії на рослинні трави, то можна зробити клізму з відвару ромашки. Зазвичай у дітей ефект від такої процедури настає через 5-10 хвилин.

Як правильно ставити клізму?

Тепер, коли відомо яку клізму краще всього зробити, слід також знати, як правильно робити клізму, щоб був максимальний ефект. Щоб не забруднити місце, де буде проводитися маніпуляція, слід застелити його клеянкою. Розчин для клізми слід приготувати заздалегідь, якщо це олія, її слід підігріти трохи тепліше, поки відбудеться остаточна підготовка, вона може охолонути.

Пацієнт повинен лягти на лівий бік, зігнути коліна і підвести їх небагато до животу. Якщо це очисна клізма, то спочатку випускають повітря зі шланга, до появи рідини, потім перекривають краник. Наконечник спринцівки або кухля Есмарха слід змастити маслом і акуратними обертальними рухами ввести його в анальний отвір. Якщо це міні клізма з маслом, то розчин повільно вводять у кишечник, якщо кухоль, то відкривають затискач. Якщо з’являються сильні болі, слід перекрити шланг затиском і почекати, поки стихне біль і рідина просунеться глибше.

Існує дуже важливе правило – щоб правильно зробити клізму при запорі у разі, коли вона очисна з 1,5-2 літрами – слід спочатку ввести 500 мл. і тут же випорожниться від пробок, закупоривших пряму кишку, тільки потім зробити введення інших 1,5 літрів.

Після введення рідини при очисній клізмі, пацієнту слід лежати ще 15-20 хвилин і тільки потім йти в туалет. Якщо сильних позивів немає, то можна масажувати живіт плавними рухами вгору, або просто лягти на правий бік, щоб рідина далі проникала за ободової кишці.

Хтось в якості розчинів використовуює соду і мило, але більшість фахівців вважають, що мильний і содовий розчин досить шкідливі для слизової кишечника. Ці речовини, особливо при сильній концентрації, мають значну подразнювальну дію на пряму кишку, що може викликати виразки, тенезми, тому краще їх не використовувати.

Якщо клізма не допомагає при запорі, серед аптечних препаратів для мікроклізм можна вибрати Мікролакс – це в’язкий розчин для ректального введення, в склад такої мікроклізми входить натрію цитрат, натрію лаурилсульфоацетат та розчин сорбітолу.

Про те, як правильно зробити клізму при запорі також можна прочитати статтю російською мовою: «Как правильно сделать клизму при запоре и делать ли ее вообще?».