Пробіотики – список препаратів для дітей, аналоги Лінексу

Пробіотики (еубіотики) – живі мікроорганізми, які є нормофлорою кишкового тракту людини. Це непатогенні, тобто корисні бактерії, дріжджі, що володіють протидією по відношенню до умовно-патогенних чи патогенних мікроорганізмів. Вони виконують масу корисних функцій в кишковому тракті, виробляють біотин, фолієву кислоту, вітамін К, забезпечують відновлення нормальної мікрофлори в слизових оболонках організму людини і в ШКТ, зміцнюють імунну систему, захищають від впливу токсичних речовин.

Тому зміна якісного та кількісного складу мікробіоценозу кишечнику, порушення балансу, дисбіоз, призводять до різних серйозних захворювань у дітей і дорослих. При таких клінічних синдромах, як антибіотико-асоційована діарея, а також при ГРВІ, грипі, доведений ефект застосування пробіотиків (аналогів Лінексу). Однак, на думку гастроентерологічної асоціації США, на сьогоднішній день не достатньо наукових досліджень та даних, що підтверджують який точно пробіотик зі списку препаратів цієї групи найбільш доцільно використовувати при терапії конкретних захворювань або станів організму.

Сьогодні пробіотики для дітей використовують в основному при наступних станах та захворюваннях:

 • Діарея, спричинена прийомом антибіотиків – у цьому випадку одним з кращих препаратів пробіотиків вважається Ентерол. Вхідні в його склад Saccharomyces boulardii зупиняють антибіотико-асоційовану діарею і запобігають рецидивам.
 • Діарея, спричинена інфекціями, в першу чергу у дітей при ротавірусної інфекції, в цьому випадку найбільш переважно використання лактобактерій Lactobacillus casei та Lactobacillus rhamnosus.
 • Синдром подразненого кишечника – для нормалізації дефекації в цьому випадку допомагають об’єднані пробіотики, а також монокомпонентні лактобактерії та біфідобактерії.

Класифікація пробіотиків для дітей і дорослих

Існує кілька поколінь препаратів, які нормалізують мікрофлору кишечника:

1 покоління – це монокомпонентні препарати, які у складі містять тільки 1 штам бактерій – колібактерин, лактобактерин, біфідумбактерин

2 покоління – антогоністи, що самоелімінуються – споробактерин, біоспорин, бактисубтил.

3 покоління – полікомпонентні препарати, які містять комбінацію кількох штамів бактерій і добавки – Лінекс, аналоги Аципол, Біфіліз, Ацилакт, Біфіформ та ін.

4 покоління – сорбовані біфідовмісні пробіотики – це живі бактерії нормофлори, іммобілізовані на сорбенті – Пробіфор, Біфідумбактерин Форте, Флорін Форте.

Пробіотики також поділяються за родом бактерій, що входять до їх складу. Практично всі пробіотики виробляються в Росії, виняток складають зарубіжні аналоги Лінекс, Ентерол, Біфіформ, Ріофлора.

На жаль, майже 20% перевірених дорогих Бадів не містять заявленої на етикетці кількості корисних живих мікроорганізмів, деякі виробничі штами не здатні до тривалого заселення в товстому кишечнику, оскільки не адаптовані до людського організму. Великим недоліком імпортних пробіотиків є наявність у них штамів бактерій, неадаптованих для популяції людей, що живуть на території України і Росії.

Пробіотики
Біфідовмісні Біфіформ, Біфідумбактерин (в порошку, сухий, форте), Біфікол, Біфіліз, Пробіфор
Коливмісні Біфікол, Колібактерин, Біофлор
Лактовмісні аналоги Лінексу – Аципол, Лактобактерин, Ацилакт, Біобактон, більш дешевий Гастрофарм (50-100 грн)
Дріжджоподібні грибки, рід бацил, аерококків і сахаромицет Ентерол, Бактисубтил, Споробактерин, Бактиспорин, Біоспорин
Ентерококи Ентерококи містять тільки вітчизняні БАД, що не є лікарськими засобами, а також імпортні пробіотики Біфіформ і Лінекс
Пребіотики
Пребіотики При лікуванні різних патологій кишкової флори часто в схемах пробіотичної корекції використовують і пребіотики, як додаткова терапія – Лактулоза та її аналоги (див. засоби від запору), Лізоцим, Хілак форте, препарати інуліну, пантотенова кислота та ін.
БАД
Російські БАД – не призначені для лікування, а використовуються для оздоровлення з допомогою корекції мікрофлори кишечника. Серед них можна виділити більш дешеві – Нормофлорин В і Л (180-200 грн), Йогулакт форте (140-250 грн), Еуфлорин, Полібактерин, рідкі концентрати біфідобактерій, Біфацил, Біовестин (440 грн), Біовестин лакто (450-500 грн), Ламинолакт (550-600 грн)
Імпортні Пробіоникс, Примадофилюс, Ацидофілус, Нормобакт (250-300 грн), Флора дофилюс, Рела лайф (600 грн.), Ріофлора баланс (180-350 грн), Риофлора імуно Симбіолакт комп. (450-1000 грн), Екофемін Баланс мікрофлори (400 грн)
Спеціальні дитячі БАДи Дитячі форми пробіотиків – БАДів мають спеціальні формули: Примадофилюс – Джуніор (250 грн), Біфідус (700 грн), Дитячий (300 грн). Серед БАД російського виробництва можна виділити Бифидумбактерини-мульти для дітей 3-х вікових груп.

Навіть найкращий пробіотик при безграмотному застосуванні може спровокувати досить серйозні ускладнення, такі як сечокам’яна, жовчокам’яна хвороба, алергічні реакції, ожиріння, цитокіновий дисбаланс. Будь-який лікарський засіб має застосовуватись тільки по рекомендації лікаря

Пробіотики – список препаратів 1 покоління

При дисбактеріозі 1 ступеня у дитини біфідумбактерин і лактобактерин можуть використовуватися для корекції мікрофлори та профілактики захворювань. Однак, при гострих кишкових інфекціях слід поєднувати ці пробіотики з сорбентами та іншими біопрепаратами. Такий препарат, як Колібактерин зазвичай застосовується при колітах торпидної течії, тому для лікування дітей його практично не використовують.

Сухі препарати перед вживанням розчиняють у кип’яченій прохолодній воді 1 доза – 1 ч.л. води, приготований розчин приймають відразу ж за півгодини до прийому їжі 2-3 р/день.

Біфідумбактерин сухийБіфідумбактерин сухий

Форма випуску: таблетки, капсули, ліофілізат для приготування розчину.

Склад: Живі біфідобактерії біфідум

Виробник: Росія

Ціна: 70-90 грн

Лактобактерин сухийЛактобактерин сухий

Форма випуску: ліофілізат для приготування розчину

Склад: Лактобактерії ацидофільні

Виробник: Росія

Ціна: в середньому 90-120 грн.

Колібактерин сухийКолібактерин сухий

Форма випуску: ліофілізат для приготування розчину

Склад: висушені в середовищі культивування живі бактерії кишкової палички штаму M17, з додаванням желатиново-сахарозної захисної суміші.

До цього списку монопрепаратів логічно додати Біобактон і його аналоги, оскільки він включає тільки ацидофільну паличку, активну проти умовно патогенних і патогенних мікроорганізмів. Хоча хронологічно Біобактон не може належати до 1 поколінню пробіотиків – це більш сучасний препарат. Він рекомендується для лікування дітей з народження при вірусно-бактеріальних кишкових інфекціях, дисбактеріозі кишечнику, на тлі прийому антибіотиків.

Біобактон сухийБіобактон сухий

Форма випуску: ліофілізат для приготування розчину

Склад: Лактобактерії ацидофільні

Виробник: Росія

Наріне капсулиНаріне капсули

Форма випуску: капсули

Виготовляються також інші комплексні форми Наріне (Наріне Форте, молочний концентрат Наріне)

Склад: БАД ацидофільна форма лактобактерину

Виробник: Вірменія

Ціна: 150 грн

Примадофилус капсулиПримадофілус капсули

Форма випуску: капсули

Існують і інші комплексні форми Примадофілус

Склад: Це БАД, Лактобактерії ацидофільні і Lactobacillus rhamnosus

Виробник: США

Ціна: 90 капсул 600-650 грн.

Пробіотики 2 покоління для дітей

До складу пробіотиків 2 покоління входять дріжджоподібні гриби і спори бацил. І хоча спорові бацили і гриби не є складовою частиною мікрофлори, проте, при потраплянні в ШКТ вони здатні виконувати функції корисних бактерій – пригнічують патогенні мікроорганізми. Антагоністи, що самоелімінуються, рекомендуються дітям при гострих діареях неінфекційного характеру, а також при легких формах кишкових інфекцій та при субкомпенсованому дисбактеріозі. Курс лікування не повинен бути більше 5-7 днів, надалі до терапії слід підключати пробіотики з нормальної мікрофлори.

 • Флонивін БС, Бактисубтил – вони містять спори бацили В. cereus IP 5832 , які здатні проявляти антибактеріальні властивості широкого спектру, надаючи протидіарейну і протимікробну дію. Ці спори досить стійкі до дії шлункового соку, а свій перехід у вегетативні форми виробляють в кишечнику, відновлюючи його мікрофлору.
 • Споробактерин і бактиспорин – містять сінну паличку Bacillus subtilis 3H, це живий антагоністично активний штам, відібраний по властивості хромосомної стійкості до антибіотику – римфапицину.
 • Ентерол – має дріжджоподібні гриби сахароміцети, він показаний для терапії діареї на тлі прийому антибіотиків, оскільки доведена його активність проти клостридій.
 • Біоспорин – споровий препарат, що поєднує ліхіениформні бацили.
 • Еубикор – це сучасний препарат БАД, до складу якого водять харчові волокна, інактивована дріжджова культура, збагачена вітамінами і мінеральними речовинами.

БактисубтилБактисубтил

Форма випуску: капсули

Склад: B.cereus IP 5832 ліофільно висушені спори

Виробник: Франція

Ціна: 20 капс. 420-500 грн.

СпоробактеринСпоробактерин

Форма випуску: суспензія, ліофілізат

Склад: живий активний штам Бациллюс субтилис, стійкий до антибіотику – римфапицину

Виробник: Росія

Ціна: 250-300 грн.

БіоспоринБіоспорин

Форма випуску: таблетки і ліофілізат

Склад: аеробні сапрофіти роду Бациллюс (висушені штами): B. Subtilis і B. Licheniformis.

Виробник: Росія

Ціна: 200 грн.

ЕнтеролЕнтерол

Форма випуску: капсули, суспензія

Склад: ліофілізовані сахароміцети Boulardii, лактози моногідрат, желатин, магнію стеарат, титану діоксид

Виробник: Франція

Ціна: капсули 10 шт 210 грн. 30 шт. 420 грн., суспензія 230 грн.

ЭубикорЕубікор

Форма випуску: порошок

Склад: це БАД, Saccharomyces cerevisiae – інактивована дріжджова культура , вітаміни, харчові волокна, амінокислоти, мікроелементи

Виробник: Росія

Ціна: 60 пак. 300 грн.

Пробіотики 3 покоління – аналоги Лінексу

Список пробіотиків 3 покоління являє собою комбіновані препарати, тобто вони можуть складатися з декількох симбіотичних штамів одного виду бактерій – Аципол, Ацилакт, або різних видів – Лінекс, Біфіформ. При цьому відбувається посилення дії бактерій, більш того, до багатьох комбінованих препаратів додаються інші активні речовини, здатні також посилити ефективність пробіотика.

Приміром, в Аципол доданий полісахарид кефірного грибка, в Біфілизе – лізоцим або моносахарид лактоза, в Біфіформ – лактулоза. Такі лікарські засоби використовуються для лікування середнього ступеня тяжкості гострих кишкових інфекцій, при важких формах їх застосовують у складі комплексної терапії.

ЛінексЛінекс

Форма випуску: капсули для дітей Лінекс Саше (БАД), Лінекс Бебі порошок, Лінекс капсули

Склад: біфідобактерії, ентерококи, лактобацили

Виробник: Словенія

Ціна: капсули 16 шт. 250 грн, Бебі порошок 300 грн, Лінекс для дітей Саше 10 шт. 370 грн. Лінекс імуно 30 капс. 500 грн.

БіфіформБіфіформ

Форма випуску: Бебі-краплі, Кидс-жувальні таблетки, Компекс, Малюк

Склад: Бебі – біфідобактерії, ентерококи, Кидс і Малюк – додатково вітамін В1, В6, Комплекс – ще й рослинні волокна інуліну

Виробник: Данія

Ціна: Бебі краплі 400 грн. Біфіформ Кидс, Малюк 350 грн., капсули Біфіформ 30 шт 300 грн.

БіфілізБіфіліз

Форма випуску: супозиторії ректальні, ліофілізат для приготування суспензії

Склад: Біфідобактерії біфідум, Лізоцим

Виробник: Росія

Ціна: 400-560 грн.

АциполАципол

Форма випуску: капсули, таблетки, ліофілізат

Склад: кефірні грибки і лактобактерії ацидофільні

Виробник: Росія

Ціна: 250-280 грн.

Ацилакт таблеткиАцилакт таблетки

Форма випуску: таблетки, ліофілізат для приготування суспензії, супозиторії

Склад: Лактобактерії ацидофільні

Виробник: Росія

Ціна: 10 флаконів по 5 доз 330 грн.

Пробіотики 4 покоління

До таких препаратів відносяться тільки 2 засоби – Пробіформ і Біфідумбактерин форте. Їх відмінністю є те, що це сорбовані пробіотики, у складі яких біфідобактерії, іммобілізовані на частинках активованого подрібненого вугілля, вони роблять більш сильну протективну дію, ніж звичайні аналоги.

Біфідумбактерин форте активно використовується при ГРВІ, володіючи детоксикаційною дією, при різних гастроентерологічних захворюваннях, при дисбактеріозі різного ступеня вираженості. Однак протипоказаний дітям з лактазною недостатністю, а також не використовується при гастроентериті, викликаному ротавірусної інфекцією.

Пробіфор вважається дуже ефективним протидіарейним та детоксикаційним засобом, кращим пробіотиком. Це посилена форма, оскільки кількісті біфідобактерій у ньому значно більше (в 10 разів), ніж у Біфідумбактерині форте.

Його застосовують навіть при важких формах гострої кишкової інфекції, як єдиний препарат етіотропної терапії, а також при дисбактеріозі, при захворюваннях товстої кишки. Дослідження, що проводяться з метою визначення його ефективності при шигеллезах, показали, що його дію можна порівняти з ефектом від застосування фторхінолонів (антибіотиків), тільки без побічних ефектів. Пробіфор зупиняє діарею у пацієнтів в реанімаційних відділеннях також ефективно, що і спільний прийом Ентеролу і Біфілізу за 2-3 дні.

ПробифорПробіфор

Форма випуску: порошок, капсули

Склад: Біфідобактерії біфідум, сорбовані на активованому вугіллі

Виробник: Росія

Ціна: порошок 6 шт 350 грн. 10 шт 500 грн, 30 шт 1400 грн, капсули 10 шт 530 грн.

Біфідумбактерин фортеБіфідумбактерин форте

Форма випуску: капсули, порошок

Склад: біфідобактерії, сорбовані на частинках активованого вугілля

Виробник: Росія

Ціна: порошок 10 шт. 120 грн, 30 шт. 340 грн., капсули 10 шт 140 грн., 30 шт. 330 грн.

Флорін фортеФлорін форте

Форма випуску: порошок

Склад: біфідобактерії, сорбовані на вугіллі, лактобактерії

Виробник: Росія

Ціна: порошок 10 шт. 140 грн, 30 шт. 450-550 грн.

Лікування дітей пробіотиками – який препарат вибрати?

Який пробіотик краще для дитини? Вибір кращого пробіотика для лікування дітей у кожному конкретному клінічному випадку при різних нозологічних захворюваннях, представляє для лікаря не легке завдання. У дитячому віці дуже важливо раціонально застосовувати пробіотики і вибір зі списку препаратів залежить від виду ураження, ступеня тяжкості захворювання та ступеня порушення мікрофлори кишечника.

Пробіотики для новонароджених. Для новонароджених, недоношених, немовлят до року для лікування дисбактеріозу кишечника, припинення проносу і загального поліпшення фізичного стану і розвитку, рекомендовані наступні препарати:

 • Пробіфор – курсом терапії 7-10 днів
 • Біфіліз – 7-14 днів
 • Лінекс, Аципол, Лактобактерин, Біфідумбактерин форте – 14-28 днів

Респіраторні захворювання – ГРВІ, інфекційний мононуклеоз у дітей, пневмонія, бронхіт, помилковий круп (гавкаючий кашель у дитини) – ті ж препарати короткими курсами, не більше 5 днів

Вірусні гепатити – збільшені дози 5-10 порошків Біфідумбактерин форте 3-6 р/день або по 1 порошку Пробіфору 2-3 р/день курсом 5-7 днів.

Алергічні реакції, дерматози у дітей – Ацилакт, Лактобактерин, Біфідумбактерин форте 2-3 тижні або Пробіфор 5-7 днів

Цукровий діабет у дитини – рекомендується тривалий прийом до 6 тижнів і повторні курси будь-якими пробіотиками різних поколінь.

Профілактика у дітей інфекційних захворювань – 2-3 рази протягом року проводити сезонні курси – Біфіліз, Біфідумбактерин форте.

Коригування дисбактеріозу кишечника пробіотиками проводиться з урахуванням ступеня його виразності (1-3 ступені). В клінічній практиці при виборі пробіотика для лікування дітей рекомендуються наступні правила:

 • При нестачі лактобактерій в аналізі на дисбактеріоз не обов’язково призначати лактобактерії. При корекції дисбіозу завжди перевага віддається біфідовмісним препаратам, оскільки основу мікрофлори товстої кишки складають біфідобактерії і вони відновлюють такі порушення.
 • Монопрепарати, що містять тільки 1 тип бактерій Лактобактрин і Біфідумбактерин показані тільки при легких легких формах кишкових інфекцій і 1 ступеня дисбактеріозів. При 2-3 ступені дисбактеріозу рекомендовані препарати 3 і 4 покоління – Пробіфор, Біфіформ, Біфідумбактерин форте. При важких колітах, інфекційних ентероколітах показаний Пробіфор, альтернативу можуть скласти одночасний прийом Ентерол+Біфіліз або великі дози Біфідумбактерину форте.
 • Пробіотики для дітей з лактобактеріями краще використовувати спільно з біфідовмісними, які пригнічують потогінні мікроорганізми і захищають слизову оболонку товстої кишки.
 • При виразкових ураженнях шлунку та 12-палої кишки, при гострих гастроентеритах інфекційної етіології, при дефіциті лактобацил в проксимальних відділах ШКТ, призначаються лактовмісні пробіотики – Гастрофарм, Аципол, Лактобактерин, Ацилакт, Біобактон, Лінекс.
 • Коливмісні пробіотики – список цих препаратів Біофлор, Колібактерин, Біфікол для лікування дітей використовуються з обережністю, тільки за суворими показаннями.
 • Тривалість терапії пробіотиками 1 покоління – 4 тижні, 2 покоління – 5-10 днів надалі приймаючи лактобацили і біфідобактерії, 3-4 покоління – не більше 5-7 днів при гострих харчових інтоксикаціях і кишкових інфекціях.
 • Якщо прийом препаратів зі списку пробіотиків не призводить до ефекту, слід змінити тактику лікування, можливе призначення пребіотиків, БАДів, протигрибкових препаратів в таблетках або кишкових антисептиків.

Дослідженнями фахівців доведено, що використання пробіотиків при інших патологіях позакишкової локалізації, також спостерігається ефект від терапії, оскільки пробіотики мають властивість поліпшення обміну речовин та імуномодулюючу дію.

Про пробіотики також можна прочитати статтю російською мовою: «Пробиотики — список препаратов для детей, аналоги Линекса».