Огляд ефективних мазей від болю в спині

При виникненні болю в спині, по відчуттям багатьом здається, що найбільш очевидною причиною її появи є м’язові спазми від остеохондрозу, защемлення сідничного нерва, міжхребцевої грижі або прострілу. В більшості випадків це дійсно пов’язано з хребтом і оточуючими його нервами і м’язами, але слід пам’ятати, що болі в спині можуть з’являтися і з причини запальних захворювань внутрішніх органів шлунково – кишкового тракту, нирок, матки та придатків матки, простати, сечокам’яній хворобі, пієлонефриті. Тому перш, ніж використовувати будь-які мазі від болю в спині, слід уточнити причину її виникнення.

На сьогоднішній день міський житель веде образ життя настільки гармонійний з природою, що не дивно, що кожен з нас стикається з проблемами функціонування опроно-рухової системи вже в молодому віці. Багато молодих людей вже зі школи страждають тими чи іншими захворюваннями, пов’язаними з хребтом.

Сьогодні людина харчується не натуральними, хімізованими, рафінованими, обробленими продуктами, більшу частину часу основна маса працездатного населення змушена сидіти або в офісі, або за кермом, навіть ті, хто прагне вести здоровий спосіб життя після сидячої роботи поспішають в спортивні клуби, де різко починають тренування, отримуючи дуже нерівномірні фізичні навантаження протягом дня.

Про загальну екологічну ситуацію на планеті, в мегаполісах, говорити навіть не варто, всім це відомо. В організмі все взаємопов’язано, весь негативний зовнішній вплив відбивається як на імунітеті, так і на конкретних органах і системах організму. У більшості випадків різкі болі в спині виникають в холодну пору року, від переохолодження, різкої зміни температур.

Для лікування захворювань опорно рухового апарату (ОРА) медицина пропонує сьогодні масу різних методів – від масажу, лікувальної фізкультури, акупунктури і фізіотерапії, використання різних знеболюючий, протизапальних гелів, кремів, бальзамів при болях у спині, до хірургічних методів.

Якщо розглядати лікарські засоби для лікування проблем з хребтом, то у складі комплексної терапії або як самостійні засоби велику популярність мають місцеві препарати, які зменшують болісні відчуття та мають протизапальну дію.

Засоби для місцевого застосування вважаються одним з найбільш зручних способів лікування і здаються найефективнішими, однак більшість лікарів знають, що будь-який місцевий засіб надає дію тільки через кровотік (причому шкіра пропускає лише 5-7% діючої речовини). Ефект від препарату і їх побічні ефекти залежать від способу введення їх в організм з допомогою уколів від болю в спині – самий максимальний ефект, прийом знеболюючих протизапальних таблеток внутрішньо – також ефективний, а мазі, гелі, креми – володіють меншим ефектом, але, відповідно, і меншими побічними діями. Ефект від зовнішнього використання розігріваючих кремів і мазей мають відволікаючу дію, що також важливо, коли людина страждає від болю та відчуває дискомфорт.

З усього розмаїття зовнішніх засобів можна виділити кілька груп, які відрізняються своїм ефектом залежно від діючих речовин, що входять до їх складу:

Гомеопатичні мазі, бальзами – застосовуються при запальних захворюваннях

Хондропротектори – застосовується при спанделоартрозі і остеохондрозі, травмах

Місцеві подразнюючі засоби – після травм, надмірного фізичного навантаження на фоні переохолодження

НПЗЗ – при будь-яких сильних болях будь-якої етіології за призначенням лікаря, оскільки володіють серйозними побічними діями і протипоказаннями

Комбіновані препарати – масажні, протизапальні, знеболюючі

Попередження! Список таких препаратів представлений лише для ознайомлення, будь-яку мазь, крем слід використовувати виключно за призначенням лікаря після обстеження і встановлення діагнозу.

Гомеопатичні мазі

Гомеопатичні засоби для місцевого застосування сприяють поліпшенню обміну речовин, чим зупиняють руйнування хрящових тканин і допомагають їм швидше відновлюватися, ці препарати крім нормалізації обміну речовин також надають анестезуючу дію. Однак, багато лікарів, які не мають відношення до гомеопатії, дуже скептично ставляться до таких засобів і вважають таку терапію чимось ніби релігії, якщо людина вірить, значить це йому допоможе, якщо не вірить, то ефекту чекати не доводиться. Тому, використовуючи гомеопатичні мазі при болях у спині – вірте в те, що вони вам обов’язково допоможуть, і так воно і буде.

Серед таких мазей на сучасному ринку існує 2 препарату, один рекомендується більше при остеохондрозі Мета Т, інший Траумель С – при радикуліті, люмбаго або ішіасі, тобто при запальних процесах.

Ціль ТЦіль Т

Комбінований гомеопатичний препарат, виробник Hell, Німеччина.

До складу входять 14 різних компонентів, які в комплексі мають хондропротекторну, хондростимулюючу, знеболювальну та метаболічну дію. Зміцнює зв’язки, стимулює регенерацію кісткової та хрящової тканини.

Показання до застосування: при запально-дистрофічних захворюваннях ОДС, поліартрозі, остеохондрозі, плечолопатковому періартриті, ревматоїдному артриті, при ураженнях кісткової тканини хребта і кінцівок, люмбосакральних розладах.

Протипоказання: гіперчутливість до компонентів препарату, особливо до екстрактів складноцвітих, арніки, отрути сумаха.

Спосіб застосування: При болях у спині мазь втирають 3-5 р/день, також можливо накладання пов’язки з маззю до місця ураження.

Побічні ефекти: Алергічні реакції. Внаслідок високої біологічної активності при вагітності застосування можливо тільки під наглядом лікаря.

Недоліки: При серйозних патологічних порушеннях, в запущених випадках Ціль Т може використовуватися тільки в комплексному лікуванні основного захворювання, як підтримуюча терапія.

Ціна: в аптеках 360-400 грн.

Траумель СТраумель С

Комбінований гомеопатичний препарат, виробник Hell, Німеччина.

Траумель – мазь, яка має анестезуючий, протизапальний, імуномодулюючий, регенеруючий ефект.

Протипоказання: гіперчутливість, туберкульоз, лейкоз, ВІЛ інфекція, розсіяний склероз.

Побічні ефекти: шкірні алергічні реакції

Використання: Тонким шаром слід наносити мазь від болю в спині 2-3 р/день, також можна використовувати мазь у вигляді аплікацій, пов’язок. Курс лікування 3-4 тижні.

Переваги використання: практично відсутність побічних дій, широкий спектр показань.

Недоліки: як і Мета Т, і будь-який гомеопатичний засіб використовується у легких випадках запалення, при клінічно яскраво виражених захворюваннях монотерапія Траумель може бути малоефективною.

Ціна: 220-280 грн.

Мазі подразнюючої, відволікаючої, розігріваючої дії

Коли застосовуються засоби, що володіють подразнюючим, розігріваючим ефектом, вони таким чином розширюють судини, підвищують прилив крові до місця нанесення препарату, що в свою чергу надає знеболюючий ефект. Більш інтенсивне живлення тканин і поліпшення місцевого обміну речовин призводить до аналгетичної дії. Такі засоби краще всього використовувати при переохолодженні, при защемленні сідничного нерва, при люмбаго (простріл) і міалгіях.

ФиналгонФіналгон, Бетанікомілон

Склад: Никобоксил і Нонівамид

Діючі речовини надають судинорозширювальну дію, активізують обмін речовин, викликають гіперемію шкіри.

Показання: Спортивні травми, м’язовий біль, неврит, ищиалгії, люмбаго, бурсит, артрит, ревматичний біль

Не можна застосовувати: Дерматози, гіперчутливість, не можна наносити на шкірні рани, на шию, ділянки з ніжною шкірою. Не можна використовувати дітям до 12 років.

Дозування: За допомогою аплікатора наноситься не більше 0,5 см гелю, втирається легкими рухами.

Побічні ефекти: подразнення шкіри, печіння, зазвичай виникають при надмірній кількості засобу, а також алергічні реакції – набряк обличчя, висип.

Ціна: 220-270 грн.

КапсикамКапсикам

Склад: диметилсульфоксид, бензилнікотинат, рацемічна камфора, нонівамід, скипідар живичний.

Капсикам чинить знеболювальну, місцевоподразнювальну, протизапальну дію.

Протипоказання: вагітність, лактація, шкірні захворювання, гіперчутливість, дитячий вік.

Застосування: 1-3 гр. мазі Капсикам від болю в спині наносять 2-3 р/день, злегка втираючи. Курс лікування в середньому становить не більше 10 дн.

Ціна: 140-170 грн.

НікофлексНікофлекс

Комбінований препарат, що містить речовини, які надають судинорозширювальну, розсмоктуючу, місцевоподразнювальну, знеболюючу дію. При нанесенні викликає відчуття тепла через підвищення температури в місці обробки за рахунок розширення поверхневих судин.

Протипоказання, побічні дії, спосіб застосування аналогічні Финалгону і Капсикаму

Ціна: 150-160 грн.

ЕфкамонЕфкамон

Склад: камфора, метилсаліцилат, настоянка перцю стручкового, ментол, олія ефірна гірчична, олія гвоздична, коричний спирт, тимол, олія евкаліптова, хлоралгідрат.

Натуральні рослинні компоненти надають позитивний ефект, припиняють запальний процес за рахунок відволікаючого, розслабляючого впливу, розігрівають місце запалення, надають відчуття тепла.

Протипоказання, побічні дії, спосіб застосування аналогічні Финалгону і Капсикаму.

Ціна: 100 грн.

АпізартронАпізартрон

Склад: метилсаліцилат, отрута бджолина, аллилізотиоцианат

Апізартрон – комбінований препарат, який завдяки стимулюванню нервових закінчень у місці нанесення, чинить місцевоподразнювальну дію, прямий судинорозширювальний ефект, а також розігріваючу, знеболюючу дію, покращує постачання тканин киснем, підвищує еластичність м’язів і сполучної тканини, знижує тонус м’язів, активізує обмін речовин.

Не можна застосовувати: дитячий вік, гострий артрит, захворювання шкіри, тяжка ниркова і печінкова недостатність, новоутворення, психічні захворювання, гіперчутливість до бджолиного яду.

Застосування: мазь Апізартрон смужкою 3-5 див. наносять на 2-3 хвилини, потім розтирають, потім слід утеплити місце нанесення мазі, таку процедуру проводять 2-3 р/день до покращення стану.

Побічні дії: висип, свербіж, алергічні реакції

Ціна: 130-150 грн.

ВипросалВипросал

Склад: Камфора, отрута гюрзи, скипидар, саліцилова кислота

Натуральний місцевоподразнювальний засіб, що надає знеболюючу, розсмоктуючу, протизапальну дію, прискорює процес загоєння, зміїна отрута має аналгетичну властивість.

Протипоказання: порушення цілісності шкіри, захворювання шкіри, дерматит.

Побічні дії: алергічні шкірні реакції.

Застосування: 1 р/день втирають в уражені ділянки до полегшення стану (5-10 днів), при сильних болях можливе застосування 2 р/день.

Ціна: 130-180 грн.

Хондопротектори

Для ефективної стимуляції відновлення тканинного обміну, уповільнення дегенерації хрящової тканини, для поліпшення трофіки навколохребцевих м’язів і зв’язок, лікарем можуть бути призначені такі лікарські засоби, як хондропротектори. Це препарати з діючою речовиною Хондроїтину сульфат, без якого неможливо утворення сполучної тканини. Хондопротектори використовуються у вигляді мазей від болю в спині, попереку, між лопатками, в суглобах. Існує ще одна група препаратів, до яких крім хондроїтину сульфату входить глюкозамін та інші допоміжні речовини. Детальніше про ці гелі і мазі:

Хондроїтин АкосХондроїтину сульфат

Склад: хондроїтину сульфат, диметилсульфоксид

Показання: Для профілактики та лікування дегенеративно-дистрофічних захворювань хребта і суглобів – остеохондрозу та остеоартрозу.

Натуральний компонент хондроїтину сульфат в цих препаратах отримують з тканин ВРХ (великої рогатої худоби), він гальмує руйнівні процеси в хрящовій тканині, перешкоджаючи колапс сполучної тканини. Він також пригнічує ферменти, які призводять до ураження хрящової тканини, стимулює відновлення хрящів у суглобах, синтез глікозаміногліканів, і процеси у хондроцитах, сприяє зростанню продукції внутрішньосуглобової рідини.

Диметилсульфоксид виявляє анестезуючу, протизапальну, фібринолітичну дію, допомагає кращому проникненню основної речовини препарату через клітини вглиб тканин.

Не можна застосовувати: дитячий вік – безпека не встановлена, гіперчутливість, з обережністю при лактації та вагітності.

Побічні дії: алергічні прояви.

Застосування: Гель при болях у спині наносять 2-3 р/день, втирають 2-3 хвилини до повного вбирання. Тривалість лікування 2 тижні – 3 місяці. За призначенням лікаря курс лікування можна повторити.

Ціна: Хондроксид (230-260 грн), Хондроїтин Акос (60 грн.) Хондроїтин гель (80 грн), Хонда крем {120-150 грн.)

Терафлекс МТерафлекс М

Склад: олія м’яти перцевої, глюкозаміну гідрохлорид, камфора, хондроїтин сульфат

Дія крему Терафлекс крім описаного вище позитивного ефекту від хондроїтин сульфату, має у своєму складі Глюкозаміну гідрохлорид, який також має хондропротекторні властивості. Камфора володіє додатковою подразнюючою дією на чутливі нервові закінчення тканин, сприяє розширенню судин, покращує кровопостачання і має слабку антисептичну дію. Олія м’яти перцевої також має помірну знеболювальну, антисептичну, відволікаючу, протизапальну дію.

Показання, протипоказання, побічні дії і дозування аналогічно застосування хондроїтину сульфату (Хондроксид, Хондроїтин, Хонда)

Ціна: тимчасово відсутня в аптеках

Софія - хондроітин глюкозамін комплексСофія – хондроітин глюкозамін комплекс

Склад: хондроїтин сульфат, німесулід (Найз), масло обліпихи, рожевого дерева, екстракти лопуха, звіробою, оману, шабельника, живокосту, віск бджолиний та ін.

Цей крем має і виражену знеболюючу і протизапальну дію, що обумовлена вхідними в склад активними речовинами.

Ціна: 80-90 грн.

Нестероїдні протизапальні засоби – як вибрати кращу мазь?

НПЗЗ – це анальгетики або нестероїдні протизапальні засоби, які надають знеболюючий і протизапальний ефект, однак, ці засоби навіть при місцевому використанні володіють рядом серйозних побічних дій і мають досить багато протипоказань. Тривале застосування таких препаратів не допустимо. Коли болить спина, мазь, що містить НПЗЗ вважається найбільш ефективною і швидкодіючою, коли больові відчуття викликані переохолодженням, при посттравматичних або післяопераційних болях, при загостренні остеохондрозу, поястнично-грижового радикуліту, в комплексній терапії люмбаго, ішіасу.

Фастум гельКетопрофен

НПЗЗ, має знеболюючу, протизапальну, жарознижувальну дії.

Показання: Крем і гель використовуються при хронічних і гострих запальних захворюваннях ОРА – артроз, ревматоїдний артрит, остеохондроз, анкілозуючий спондиліт, травми, розтягнення зв’язок, набряки, травми зв’язок і м’язів, запальні процеси шкіри.

Протипоказання: Дітям до 6 років, гіперчутливість, рани, садна, екзема, мокнучі дерматози у місцях нанесення, вагітність (в 3 триместрі використовувати не можна, в 1-2 триместрі з обережністю), період лактації. З обережністю при бронхіальній астмі, в літньому віці, при ураженнях шлунково-кишкового тракту ерозивно-виразкового характеру, при тяжкій нирковій або печінковій недостатності.

Побічні дії: пурпура, фотосенсибілізація, алергічні реакції, шкірний висип.

Використання: при болях у спині крем втираючими рухами наносять 2-3 р/день невеликим, тонким шаром, після чого можна зробити суху пов’язку на місці нанесення.

Ціна: Кетопрофен (50 грн) Артрозилен гель (170 -200 грн) Биструм гель (140 грн.) Кетонал гель (180 грн) крем (250 грн) Фастум гель (180 грн) Флексен (140 грн), Феброфід гель (180 грн)

НайзНумесулид

Найз гель і Нимулид являються НПЗЗ класу сульфонамидів нового покоління. На сьогоднішній день є найкращою знеболюючою маззю від болю в спині.

Показання: дегенеративні, запальні захворювання опорно-рухової системи – бурсит, люмбаго, ішіас, ревматизм, загострення подагри, псоріатичний артрит, остеохондроз з корінцевим синдромом, спондилоартрит, радикуліт, остеоартроз, м’язові болі.

Протипоказання: гіперчутливість до препарату, вагітність і лактація (дослідження на тваринах визначило негативний вплив на плід у вагітних жінок випробування не проводилися), дерматози, інфекція шкіри. З обережністю – дітям до 7 років, цукровий діабет, аспіринова астма, виразкові захворювання шлунково-кишкового тракту, серцева, ниркова, печінкова недостатність.

Побічні ефекти: кропив’янка, свербіж, лущення, зміна кольору шкіри, при використанні на великі ділянки шкіри можливий розвиток системних побічних ефектів – пронос, нудота, печія, блювання, діарея, головний біль, запаморочення, затримка рідини, алергічні реакції, анемія, тромбоцитопенія, кровотечі.

Застосування: Шкіра повинна бути сухою і чистою, тонким шаром наносять стовпчик гелю 3 см, не втираючи 3-4 р/день. Без консультації лікаря не можна використовувати Найз більше 10 днів.

Ціна: Найз (120 грн.) Нимулид (120 грн)

ДиклофенакДиклофенак

Показання та протипоказання аналогічні Нумесуліду

Побічні дії: еритематозний шкірний висип, фотосенсибілізація, екзема, контактний дерматит, алергійні реакції – печіння, свербіж, кропив’янка, системні анафілактичні реакції, ангіоневротичний набряк.

Застосування: Мазь наносять тонким шаром у вогнищі ураження, злегка втираючи 2-3 р/день. Курс лікування 1-2 тижні, максимальна добова доза не більше 8 р.

Гель, обсягом не більше величини вишні, горіха наносять 3-4 р/день, обережно розтираючи, після нанесення будь-якого крему або гелю слід ретельно вимити руки.

Піну аерозоль видавлюють натисканням протягом 1-2 секунди 3-4 р/день, злегка масажуючи.

Ціна: Диклофенак (90 грн) Дикловит (80 грн) і Вольтарен (150-250 грн), Диклак (170 грн) Диклоген (40 грн) Диклоран (100 грн) Диклофенакол крем (40 грн) Ортофен (30 – 40 грн).

ПироксекамПироксекам

Показання: Біль при хронічному ювенільному артриті, остеоартрозі, плечолопатковому синдромі, спортивних травмах, анкілозуючому спондилоартриті, тендиниті, ревматоїдному артриті.

Протипоказання: гіперчутливість до НПЗЗ, дітям до 14 років, при вагітності (3 триместр), ниркової недостатності. З обережністю при алергічному риніті, ХОЗЛ і бронхіальній астмі.

Побічні дії: місцеві подразнення шкіри – лущення, свербіж, запалення, почервоніння, алергічні реакції.

Застосування: 1 гр. гелю (не більше лісового горіха) 3-4 р/день, наносити злегка втираючи. Тривалість терапії 1-3 тижні.

Ціна: Піроксекам Верті (90 грн.) Финалгель (360-420 грн)

ДолгитІбупрофен

Як і всі НПЗЗ мазі і гелі ібупрофену чинить знеболювальну, протизапальну дію

Протипоказання: Гіперчутливість, мокнучі дерматози, рани, садна, екзема, з обережністю при лактації та вагітності.

Побічні ефекти: алергічні реакції, гіперемія шкіри, поколювання, печіння, при тривалому використанні розвиток системних побічних дій.

Використання: смужку крему 5-10 см наносять і ретельно втирають до повного всмоктування легкими рухами 3 р/день курсом 7-21 день.

Ціна: Ібупрофен (30 грн), Долгит (100-220 грн), Нурофен гель (140 грн)

БутадіонФенілбутазон

Показання, побічні дії аналогічні іншим НПЗЗ

Протипоказання: бронхообструкція, алергічний риніт, 1 і 3 триместр вагітності, лактація, дітям до 14 років, підвищена чутливість до НПЗЗ, з обережністю в літньому віці.

Застосування: тонким шаром наносять крем від болю в спині, попереку і суглобах смужкою 2-3 см без втирання 2 р/день, тривалістю не більше 7-10 днів, при збереженні больових відчуттів після проведеного курсу, слід проконсультуватися з лікарем.

Ціна: Бутадіон (100-120 грн)

Комбіновані мазі при болях у спині, пояниці

До таких препаратів відноситься, наприклад, Долобене, який володіє ще і розсмоктуючою дією, тромболітичною властивістю.

ДолобенеДолобене

Склад: Декспантенол, гепарин натрію, Диметилсульфоксид

Гель від болю в спині з додатковою протизапальною, антитромботичною, протиексудативною дію, покращує регенерацію тканин.

Показання: закриті удари, рани, гостра невралгія, артрити, набряки, запалення м’язів, м’яких тканин, сухожиль.

Протипоказання: бронхіальна астма, важкі ураження нирок, печінки, вагітність, лактація, дітям до 5 років, рани в місці нанесення, виражені захворювання серця і ССС.

Побічні дії: свербіння, почервоніння, печіння в місці обробки, шкірні алергічні реакції, поява запаху часнику з рота.

Застосування: Долобене гель наносять 2-4 р/день на шкіру.

Ціна: 250 грн.

Огляд ефективних мазей від болю в спині також можна прочитати російською мовою: «Обзор эффективных мазей от боли в спине».