Препарати заліза при анемії

Препарати заліза застосовуються у разі залізодефіцитної анемії або для її профілактики, при недостатньому харчуванні, при вагітності і лактації. Це гідроксид заліза або солі заліза, які заповнюють в організмі дефіцит заліза. Сучасна фармакологічна індустрія представляє широкий вибір препаратів заліза при анемії в сиропі, жувальних таблетках, капсулах, драже, а також у вигляді розчинів для прийому всередину, внутрішньом’язових і внутрішньовенних ін’єкцій.

Причини розвитку залізодефіцитної анемії

Основними причинами виникнення залізодефіцитної анемії є наступні фактори:

Найчастіша причина – хронічні кровотечі, що призводять до дефіциту заліза – 80% випадків

Це можуть бути кровотечі з ШКТ при пухлинах, виразковій хворобі, геморої, ерозивному гастриті, інвазії анкілостоми, дивертикулезу кишечника. А також анемія у жінок при ендометріозі на тлі рясних і тривалих менструацій, маткових кровотеч при міомі матки. Носові і легеневі кровотечі, донорство, сечокам’яна хвороба, злоякісні пухлини сечового міхура і нирок (див. симптоми раку сечового міхура), пієлонефрит та ін.

Збільшена потреба в залозі

Виникає при вагітності, особливо в 2 і 3 триместрі вагітності та при лактації, інтенсивний ріст у дітей, надмірні фізичні навантаження, заняття спортом.

Порушення засвоювання заліза

Це відбувається при наступних захворюваннях – амілоїдоз кишечнику, резекція тонкого кишечнику, синдром мальабсорбції, хронічний ентерит.

Нераціональне харчування, обумовлене низьким вмістом заліза в їжі

Найчастіше залізодефіцитна анемія з’являється у вегетаріанців, у маленьких дітей, інколи у новонароджених.

Щоденна потреба в залозі і його надходження з їжею для різної статі та вікових категорій представлена у таблиці.

Вік Вміст заліза в їжі Добова потреба Коефіцієнт наявності до потреби
Вагітні жінки 18-36 80 0,2 – 0,4
Дорослі чоловіки 25-52 13 2 – 4
Дорослі жінки 18-36 21 1 – 2
Юнаки 30-60 21 1,5 – 3
Дівчата 30-60 20 1,5 – 3
Діти 1-12 років 48-95 22 2-4
Діти до року 33-66 67 0,5 – 1

Класифікація препаратів заліза

Для лікування залізодефіцитної анемії лікар підбирає препарат у відповідності з віком пацієнта, з результатами аналізів, фінансовими можливостями хворого, переносимістю препаратів, а також на підставі свого професійного досвіду застосування препаратів заліза. Для розрахунку дозування необхідно знати кількість вміста заліза (2) або заліза (3) у певній лікарській формі, а також обсяг упаковки.

Світова практика застосування цих лікарських засобів в останні роки має тенденцію до заміни сольових препаратів заліза, з меншою комплаєнтністю, на препарати нового покоління Залізо (3)- гідроксид полимальтозний комплекс, такі як Феррум Лек, Мальтофер та ін.

Безконтрольний прийом препаратів заліза без призначення лікаря, чіткого дотримання дозування та оцінки ефективності в динаміці – неприпустимий. Передозування цими засобами може призвести до серйозного отруєння. Через небезпеку розвитку алергічних реакцій і побічних ефектів, препарати для парентерального введення (в/м, в/в) застосовуються тільки за суворими показаннями.

Внутрішньом’язове або внутрішньовенне введення препаратів заліза при анемії показано:

 • При операціях на ШКТ і виразкової хвороби
 • При важких формах залізодефіцитної анемії
 • При потребі термінового насичення організму залізом
 • При виникненні непереносимості цих препаратів при прийомі всередину

У таблиці представлені всі препарати заліза при анемії із зазначенням назв аналогів, форми випуску та примірних цін в аптеках.

АктиферринЗаліза (2) солі – Актиферрин

 • капсули, ціна 220-270 грн.
 • розчин для прийому всередину 260-320 грн.
 • сироп 170 -200 грн.

Аналоги: Гемофер (80-100 грн), Гемофер пролонгатум, Ферронал, Тотема (270-340 грн), Тардиферон (150-200 грн), Феррлецит, Ферроградумет, Ферронат, Хеферол, Ферроглюконат-апо

ФерроплексЗаліза (2) солі та аскорбінова кислота – Гемохелпер

 • Гемохелпер (табл. 60 шт. 240-260 грн) дитячий (кокосовий, горіховий батончик 270 грн.)
 • Сорбифер Дурулес табл.(280 грн 30 шт. 380 грн 50 шт)
 • Ферроплекс
ФерлатумЗаліза (3) протеїн сукцинилат – Ферлатум

 • Ферлатум розчин (10 амп. 500 грн. 20 амп. 710-730 грн)
 • Ферлатум фол (залізо 3 і фолієва кислота 500 грн. 10 ампул.)
Мальтоферзаліза (3) гідроксид Мальтофер полімальтозний комплекс:

 • Мальтофер (краплі, сироп, таблетки 260-300 грн. розчин 450 грн, ампули 5 шт.730 грн),
 • Феррум Лек (сироп ціна 150 грн, табл. жувальні 30шт. 300 грн, 50 шт. 400 грн. розчин для ін’єкцій 5 шт 660 грн.), Феррі, Монофер

сахарозний комплекс:

 • Аргеферр (розчин для ін’єкцій 5 амп. 4200-4500 грн.),
 • Венофер (амп. для ін’єкцій 5 шт. 2000-2800 грн.),
 • Ликферр (5 амп. 2000-2500 грн), Фермед

декстрановий комплекс: Космофер (5 амп. для ін’єкцій 2500 грн), Декстрафер

ФенюльсЗалізо + вітамінний комплекс Фенюльс – Фенюльс (вітаміни В1, В2, В6, В5, РР, С і залізо, ціна 10 шт. 50 грн, 30шт.130 грн)

Заліза (2) солі – це хлорид, глюконат, фумарат та сульфат заліза

При проведенні курсу лікування поступово клінічні симптоми слабшають – такі як запаморочення, непритомність, слабкість, сухість шкіри, підвищена стомлюваність, тахікардія, а також нормалізуються лабораторні дані. Присутність альфа-амінокислоти Серину в препараті Актиферрин, підвищує ефективність всмоктування заліза, що дозволяє знижувати дозу, тим самим зменшуючи токсичність засобу і покращуючи переносимість.

Заліза (2) солі та аскорбінова кислота

Препарати такого складу володіють посиленою дією, оскільки присутність аскорбінової кислоти – антиоксиданту переводить залізо (3) в залізо (2), завдяки своїм відновним властивостям, тим самим покращується всмоктування заліза в кишечнику.

Залізо-протеїн сукцинилат

Це комплексне з’єднання напівсинтетичного білкового носія з тривалентним залізом, при цьому білковий носій, розчиняючись в 12-палої кишці, вивільняє залізо, покращуючи його всмоктування, також це запобігає порушенню слизової шлунка. Препарат заліза при анемії Ферлатум протеїн сукцинилат випускається в розчині для прийому всередину.

Заліза (3) гідроксид – сахарозний, полімальтозний або декстрановий комплекс

Оскільки полімальтозний комплекс досить стабільний в ШКТ, його всмоктування через слизову у 40 повільніше, ніж двовалентного заліза. Він найбільш схожий за структурою з ферритином – природною сполукою заліза, тому його застосування практично виключає передозування та отруєння організму, на відміну від солей двовалентного заліза. Розміри цих 3 комплексів такі, що при внутрішньом’язовому або внутрішньовенному введенні вони майже не виводяться через нирки і не володіють прооксидантною дією, яка притаманна звичайним солям заліза. Особливо ефективними і найбільш переважними є препарати з залізом – гідроксид полімальтозата, у яких є маса переваг:

 • Дуже низька токсичність, висока безпека використання при анемії цих препаратів заліза, навіть у випадку передозування – отруєння не відбувається
 • Ефективність висока, добре переносяться (краще, ніж прості солі заліза) і мають менше побічних ефектів
 • При вживанні препаратів всередину не відбувається взаємодії з їжею, тому їх вживають в будь-який час, при будь-якій дієті, можна додавати в напої
 • Навіть при тривалому використанні не забарвлюють емаль зубів, як інші препарати.

Вміст заліза у зазначених препаратах:

Мальтофер сироп 10 мг/мл
таблетки жувальні 100 мг/табл
краплі д/прийому всередину 50 мг/мл
розчин д/прийому всередину 100 мг/фл
розчин в/м ін’єкцій 100 мг/амп
Феррум Лек розчин для в/м ін’єкцій 100 мг/амп
сироп 10 мг/мл
табл. жувальні 100 мг/табл
Ферлатум розчин д/внутр. застосування 40 мг/фл
Космофер амп. в/м та в/в введення 100 мг/амп
Венофер амп. в/в 100 мг/амп
Актиферрин сироп 6.87 мг/мл
капсули 34.5 мг/кап
розчин д/внутр. застосування 9.48 мг/мл
Тотема раствор д/внутр. застосування 50 мг/амп
Тардиферон табл. 80 мг/табл.
Сорбифер Дурулес табл. 100 мг/табл.

Загальні принципи при прийомі препаратів заліза всередину

Не можна приймати препарати заліза разом з лікарськими засобами, що знижують їх всмоктування: Левоміцетин, Препарати кальцію, Тетрацикліни, Антациди.

Для профілактики диспепсичних побічних дій за показаннями можливо застосування ферментних препаратів – Фестал, Панкреатин.

Покращують всмоктування препаратів заліза янтарна кислота, аскорбінова, лимонна, сорбіт. Тому в лікувальний комплекс можна включати речовини, що прискорюють синтез гемоглобіну – вітаміни С, А, Е, В1, В6, а також кобальт і мідь.

Краще приймати препарати заліза для лікування анемії між прийомами їжі, оскільки їжа знижує концентрацію заліза, більш того, луги, кислоти та солі, що знаходяться в їжі можуть утворювати нерозчинні сполуки з залізом.

Слід враховувати переносимість препарату, у разі виникнення поганій переносимості, побічних ефектів, необхідно замінити препарат. Лікування анемії треба починати з малої дози, з часом її підвищуючи до ефективної і переносимої.

Для кожного пацієнта спеціально розраховується добова потреба в залізі, а також тривалість курсу лікування, враховується всмоктування конкретного призначуваного препарату і вміст заліза в ньому.

Зазвичай призначають тривалі курси лікування, протягом 1,5-2 місяців приймаються лікувальні дози, а в наступні 2-3 місяці – профілактичні.

Побічні дії препаратів заліза

Прийом всередину

Солі заліза (2) дуже часто дають побічні ефекти з боку ШКТ, особливо якщо добова доза перевищує 4 мг/кг. Кращим препаратом заліза при анемії по переносимості та ефективності вважається заліза гідроксид полімальтозат. У випадках появи побічних дій, дозу препарату зменшують в 2 рази.

Основні побічні явища пов’язані з подразненням шлунка, кишечника – це нудота, біль і тяжкість в епігастрії, блювання, зниження апетиту, метеоризм, запор (див. всі проносні засоби при запорі), діарея (див. ліки від проносу), а також різні алергічні реакції у вигляді свербежу, висипу. Потемніння калових мас не несе клінічного значення, оскільки таким чином виводиться залізо, що не засвоїлося.

При внутрішньовенному або внутрішньом’язовому введенні

 • Органи почуттів і нервова система – загальне нездужання, головний біль, запаморочення, слабкість
 • ШКТ – металевий присмак у роті, болі в животі, блювота, нудота
 • Опорно-руховий апарат – больові відчуття в спині (див. мазь від болю в спині), болі в суглобах, м’язові болі.
 • Рідко – підвищення температури тіла, анафілактичний шок, лімфаденопатія, висипання
 • Серцево-судинна система – приливи, тахікардія, гіпотензія, гіперемія обличчя
 • Місцеві реакції – набряк, біль, почервоніння у місці введення препарату

Симптоми передозування

У разі передозування у пацієнта можуть проявлятися більшість побічних ефектів: запаморочення, нудота, пронос, блідість, сплутаність свідомості, зниження артеріального тиску, болі в животі, слабкість, блювання, симптоми гіпервентиляції. При в/м або в/в введенні можливе гостре перевантаження залізом, тому дуже важливо провести правильну оцінку стану пацієнта перед призначенням препаратів заліза в ін’єкціях. Лікування передозування при прийомі всередину полягає в промиванні шлунку, викликанні блювання, потім прийом сирого яйця і молока, і симптоматичної терапії за показаннями.

Cтаттю про препарати заліза при анемії також можна прочитати російською мовою: «Препараты железа при анемии».