Як відрізнити грип від ГРВІ, застуди

Найпоширеніші захворювання міжсезоння – це грз, грип, застуда. Ця трійця в осінньо-весняний час викликає нездужання у 90% населення від легких до важких клінічних проявів з ускладненнями. Відрізнити застуду від сезонних вірусних захворювань не складно, а ось чим відрізняється грип від грві, не кожен з нас знає. Оскільки грві та грип відносяться до вірусних інфекцій, у них багато спільних симптомів та ознак.

 • ГРВІ – загальна назва будь-якої респіраторної вірусної інфекції, а грип є тільки одним з цих представників.
 • При грипі зазвичай відбуваються спалахи епідемій і пандемій, а грві лише трохи збільшує захворюваність. Тобто грип більш контагіозне (заразне) захворювання, ніж грві.
 • Грип на відміну від грз протікає більш важко з частими ускладненнями.

Крім грипу, грві належать і такі захворювання:

 • Грип
 • Парагрип
 • Риновірусна та аденовірусна інфекція
 • Респіраторно-синцитиальне захворювання

Чим відрізняється грип від застуди? Найголовніша відмінність в тому, що після застуди, через тиждень людина повністю відновлює і починає вести свій звичайний ритм життя, не згадуючи про недавнє нездужання. А ось після грипу відновлювальний період затягується на тривалий час, ще протягом наступного місяця людина може відчувати наслідки перенесеного грипу, організм набагато сильніше страждає, імунній системі потрібно більше часу для реабілітації. Астенічний синдром чи просто занепад сил може проявлятися у перехворівшого грипом у вигляді перепадів артеріального тиску, запаморочення, зниження апетиту, людина швидко втомлюється, відчуває слабкість.

Відмінності ГРВІ від грипу, парагрипу, аденовірусної інфекції і застуди

Грип – у людини з хорошим імунітетом грип протікає в легкій або середнього ступеня тяжкості, з високою температурою в перші 2 дні, у наступні 2 дні температура падає, слизові очей, носоглотки червоніють, з’являється нежить і біль у горлі. Якщо грип більш важкого перебігу, то у хворого спостерігаються симптоми загальної інтоксикації – ломота в м’язах і суглобах, сильні головні болі, озноб, слабкість, прискорене серцебиття, блювота, судоми тощо.

Парагрип. Його протікання не так яскраво як при грипі, температура тіла зазвичай не більше 38С, і тривалістю 1 – 2 дні, у пацієнтів з міцною імунною системою, температура може бути субфебрильною 37 – 37,2С. Сухий кашель і хворобливе горло характерно і для грипу і для парагрипу, може також спостерігатися осиплість або відсутність голосу.

Аденовірусна інфекція. Гострий початок такий же, як при грипі, температура може бути до 39С тривалістю до 7 днів. Інтенсивний нежить і біль у горлі, як при грипі з самого початку хвороби. Різь і біль в очах можуть з’явитися на 4 день, також можлива поява фолікулярної ангіни і кон’юнктивіту, протягом всієї хвороби збільшені лімфатичні вузли, також можливе порушення роботи ШКТ, найгрізніше ускладнення – пневмонія.

Застуда. Починається застуда, на відміну від грипу поступово, температура не буває дуже високою, максимум до 38С. Також, як при грипі, спостерігається кашель, нежить і біль, першіння в горлі, але це швидко проходить. Загальний стан погіршується, людина швидко стомлюється, може бути озноб, слабкість, але не настільки яскраво виражена, як при грипі. На відміну від застуди при грипі людина не працездатна, дуже інтенсивна м’язова слабкість, лихоманка та інтоксикація змушують людину дотримуватися постільного режиму.

Цікавий факт: в повітрі вірус грипу живе 2-9 годин, на склі – 10 днів, на тканинах – 10 годин, на паперових вироба – 12 годин, на шкірі людини – 15 хвилин, на пластмасових та металевих предметах – 1-2 дні, в мокроті (якщо вірус грипу був у ній) зберігається 7-14 днів.

Чим відрізняється грип від застуди та ГРВІ

Багато хто з нас не знає, як відрізнити грип від застуди. У таблиці наведено перелік симптомів, які виявляються при цих захворюваннях різною мірою, тому кожен може самостійно відрізнити грип від грві чи застуди.

Грип ГРВІ Застуда
Початок захворювання Дуже різкий, гострий початок, буквально за годину людина втрачає сили, їй стає погано від різкого підйому температури Поступово, симптоми з’являються протягом 1-2 днів Поступовий
Температура тіла Протягом 1-2 годин температура піднімається до 39С і до 40С, тримається вона не менше 3 днів, погано піддається зниженню жарознижувальними засобами (для дітей) При грві температура не буває вище 38 – 38,5С, протягом 2-3 днів вона знижується Може бути зовсім незначне підвищення, але іноді доходить і до 38С
Інші симптоми загального стану організму М’язові болі, ломота у всьому тілі, підвищене потовиділення, озноб, головний біль, особливо в скронях, світлочутливість, біль при русі очей Розбитість, але без яскраво виражених болів Яскравих симптомів слабкості і сильної болі у всьому тілі немає
Закладеність носа, нежить Закладеності носа не буває, лише у людей з хронічними захворюваннями носоглотки, гайморитом, синуситом, можливо їх загострення. В інших випадках, як правило, нежить проходить через 2 дні. Також може бути чхання і вірусний кон’юнктивіт Часто закладає ніс, набрякає слизова носоглотки, сльозоточивість дуже підвищена, сильна нежить і інтенсивне чхання. Ніс може бути закладений, а може бути просто незначний нежить
Стан горла Задня стінка горла і м’яке піднебіння сильно червоніють, набрякають. Через 2 дні з’являється кашель, який може спровокувати бронхіт. Червоне і пухке горло у весь час хвороби, на відміну від грипу кашель супроводжує грві з самого початку. Найчастіше горло також червоніє, але швидко проходить
Стан слизових – нальоти Не буває Може бути Не буває
Кашель, болі в грудях На другий день з’являється кашель, біль у грудях, в трахеї. Спочатку кашель сухий, потім переходить у вологий. Сухий, уривчастий кашель з самого початку хвороби, може бути слабким, а може бути яскраво вираженим. Найчастіше він буває, але швидко проходить, але якщо у хворого є хронічний бронхіт, то він може загостритися (див. лікування сухого кашлю)
Збільшення лімфатичних вузлів Зазвичай не буває Може бути Не буває
Порушення роботи шлунково-кишкового тракту У дітей часто грип супроводжується блювотою і проносом, у дорослих також може бути діарея, але значно рідше Блювота і порушення роботи кишечника рідко бувають Найчастіше не буває
Тривалість хвороби Висока температура тримається до 4-5 днів. Зазвичай протягом 7-10 днів грип проходить, навіть після зниження температури людина довго відчуває нездужання, головні болі, слабкість, протягом 14-21 дня після перенесення грипу Зазвичай грві не триває більше тижня, і після хвороби людина зазвичай не відчуває втоми, розбитості, слабкості Залежить від лікування, якщо вчасно почати терапію, постільний режим, то за 3 дні застуда відступає

Як допомогти собі впоратися з грипом, ГРВІ або застудою

Тепер стає зрозумілим, чим відрізняється грип від грві, грз або банальної застуди. Але, від цього не легше, грві, грип та 90% застуди – це вірусні захворювання та тяжкість перебігу хвороби безпосередньо залежить від захисних сил організму, імунної відповіді на конкретного збудника. Щоб полегшити неминуче захворювання, слід дотримуватися основних правил терапії при вірусі та застуді:

 • В першу чергу слід постаратися дотримуватися постільного режиму.
 • Якщо температура до 38С, і її можна терпіти, то краще не збивати її, оскільки в цей час організм виробляє антитіла проти збудників вірусу, а це дуже важливо, щоб в подальшому подібний вірус не зміг привести до ускладнень.
 • Щоб зняти симптоми інтоксикації, слід випивати якомога більшу кількість теплої рідини. Це звучить банально, але саме рясне гаряче питво при застуді і вірусі, здатне швидше виводити токсини з організму і одужання відбувається швидше. Пити можна слабозаваренний чай з малиною, медом, трав’яні чаї, відвар шипшини та ін.
 • Полоскання горла при ангіні і грипі не відрізняються, тому слід якомога частіше полоскати горло різними відварами і готовими лікарськими засобами, а також корисні різні інгаляції, які сприяють запобіганню розвитку ускладнень на нижні дихальні шляхи – інгаляції при бронхіті і ларингіті.
 • Зміцнення захисних сил організму бажано проводити натуральною вітамінотерапією – чорна смородина, малина, лимон, шипшина, журавлина тощо.
 • Фармацевтична промисловість насичена всілякими противірусними препаратами при грві і грипі, які на сьогоднішній день можуть бути пустушками або засобами, які володіють значними побічними ефектами, що прийом їх не тільки не ефективний, але і не безпечний.
 • Прийом антибіотиків при вірусних інфекціях, звичайно ж, не доцільний. Проте, якщо протягом тижня людина не відчуває полегшення, а температура після падіння знову піднялася до високих цифр, слід викликати лікаря, оскільки це може вказувати на розвиток ускладнень і приєднання бактеріальної інфекції – ангіна, запалення легенів, гайморит тощо.
 • Про те як правильно лікувати застуду у дитини, а також про антибіотики при застуді читайте в наших статтях.

Негайно слід викликати лікаря, якщо:

 • Температура тіла вище 40С
 • Лихоманка триває більше 3 днів
 • Немає покращення після 7-10 днів хвороби, особливо якщо було невелике полегшення, спад температури, а потім нова хвиля лихоманки, кашлю та ін.
 • Якщо з’явилася задишка і сильні болі в грудях при диханні
 • Дезорієнтація, втрата свідомості або порушення свідомості
 • Постійна блювота і діарея (див. всі ліки від проносу)
 • Інтенсивні болі в області обличчя і сильні головні болі (див. причини головного болю в області чола)
 • Особи старше 60 років, люди з хронічними захворюваннями нирок, печінки, серця, цукровим діабетом, захворюваннями крові, автоімунними або імунодефіцитними станами.

Про те, як відрізнити грип від ГРВІ, застуди також можна прочитати статтю російською мовою: «Как отличить грипп от ОРВИ, простуды».