Ангіна у дітей – лікування, симптоми, ознаки, фото

Ангіна – гостре інфекційне захворювання, коли відбувається запалення піднебінних мигдаликів у ротовій порожнині. Банальні мікроорганізми – стрептококи, стафілококи, рідше інші патогенні бактерій при виникненні сприятливих умов для розмноження – переохолодження, вірусні інфекції, погане харчування, перевтома, є збудниками ангіни у дитини, лікування якої залежить від виду інфекційного агента, ступеня тяжкості запального процесу, а також віку дитини.

Причини ангіни у дітей

Найбільш часте захворювання у дітей в період осінньо-зимового сезону, звичайно ж, ангіна. Якщо дитина погано їсть, або живиться не зовсім корисними продуктами, рідко буває на свіжому повітрі поза міста, не захоплюється активними фізичними тренуваннями, для такої дитини холод є серйозним стресом для імунної системи і будь-яке переохолодження, замерзлі ноги на морозі, морозиво або холодний напій – провокують розмноження патогенних мікроорганізмів у ротовій порожнині.

Крім того, при тісному контакті з хворою людиною, дитина може заразитися повітряно-крапельним шляхом, тобто хвороботворні бактерії проникають ззовні. Ще одним варіантом розвитку ангіни, може служити вогнище запалення в іншому органі, наприклад, якщо у дитини синусит або гайморит, отит, карієс або аденоїди.

Батьки часто не можуть самостійно виявити початок ангіни у дитини, оскільки діти не завжди скаржаться на біль у горлі, і всі ознаки ангіни – висока температура, нежить, червоне горло – сприймаються за ознаки грипу або ГРВІ. Ангіна, хоч і вважається досить розповсюдженим захворюванням у дітей, але до неї не можна ставитися як до звичайної застуди.

Неправильне лікування може призвести до хронічного тонзиліту, який, в свою чергу, провокує виникнення понад 100 інших небезпечних хвороб, таких як алергія, ревматоїдний артрит, хвороби нирок, судин, серця. Як тільки у дитини з’являються тривожні симптоми, слід відразу ж звернутися до лікаря і не сподіватися тільки на народні засоби лікування червоного горла.

Коли потрібна госпіталізація дитини?Причини ангіни у дітей

 • Супутні захворювання – ниркова недостатність, цукровий діабет, порушення згортання крові та ін.
 • Ускладнені ангіни – флегмона шиї, абсцеси, ревмокардит.
 • Виражена інтоксикація у дитини – сплутаність свідомості, порушення дихання, не збивана жарознижувальними засобами температура, блювота і нудота, судоми.
 • При ангіні дітей до року багато лікарів настійно рекомендують лікувати в стаціонарі, однак неускладнену ангіну краще лікувати в домашніх умовах (дитина знаходиться вдома, в спокійній обстановці, немає ймовірності приєднання госпітальної інфекції).

Види і симптоми ангіни у дітей

В залежності від того, наскільки глибоко запалені мигдалини у дитини, в медицині існує кілька видів ангіни:

 • катаральна ангіна
 • лакунарна ангіна
 • фолікулярна ангіна

Також класифікується на:

 • Первинна ангіна – проста ангіна із загальною інтоксикацією і ознаками ураження тканин глоткового кільця
 • Вторинна ангіна – виникає на тлі деяких гострих інфекційних захворювань – скарлатини, дифтерії, інфекційного мононуклеозу у дітей тощо, а також при захворюваннях крові – агранулоцитоз, лейкоз тощо
 • Специфічна ангіна – грибкові ураження, спірохета.

Залежно від збудника запального процесу класифікують на:

 • бактеріальну, гнійну ангіну
 • грибкову
 • дифтерійну
 • герпетичну
 • вірусну (ентеровірусну, герпетичну, аденовірусну)

Але у всіх випадках основний симптом – це біль в горлі при ковтанні, висока температура тіла, вона може підвищуватися від 38 до 40С, при цьому дитина різко слабшає, капризує, у нього болить голова, можлива поява блювоти і проносу від сильної інтоксикації. При огляді під час ангіни у дитини лікар бачить збільшені мигдалини, вони стають пухкими, яскраво червоного кольору, в поглибленнях мигдаликів на слизовій з’являється наліт, який можна зняти ватяним тампоном.

Крім болю, температури при ангіні у дітей збільшуються і стають болючими шийні і підщелепні лімфатичні вузли (прогрівати компресами і іншими процедурами їх ні в якому разі не можна). Запальний процес при ангіні завжди позначається на голосових зв’язках, тому поява сиплого голоси у дитини також є симптомом ангіни. Зазвичай це захворювання не триватиме більше тижня або 10 днів, успішне лікування залежить від правильної діагностики та своєчасного адекватного лікування. Тому лікар у першу чергу визначає яка ангіна у дитини і тільки потім призначає лікування.

Обов’язково слід звертатися до педіатра, оскільки самостійно не можливо відрізнити нальоти на мигдалинах від стоматиту, грибкового захворювання, дифтерії тощо, а відповідно і лікування вірусної, бактеріальної або грибкової ангіни буде різним, крім того, лікар призначає аналізи і визначає тяжкість стану дитини, необхідність у госпіталізації.

Лікування катаральної ангіни у дітей

АнгінаПри катаральній ангіні у дитини зазвичай невисока температура, дитина стає апатичною, млявою, відчуває біль під час ковтання, нудоту. Запальний процес, болючість лімфатичних вузлів при такому вигляді ангіни не інтенсивні і найчастіше така ангіна буває після ГРВІ або грипу.

Тому застосування антибіотиків при такій ангіні залежить від анамнезу дитини, клінічної картини і результату експрес-тесту, що визначить збудника запалення. Рішення про прийом антибіотиків приймає лікуючий лікар. При катаральній ангіні, лікування пероральними антибіотиками у дітей можна замінити або доповнити місцевим спреєм, наприклад, Біопароксом. Ще кілька десятків років тому при незначному запаленні горла, лікування проводилося тільки народними засобами, полосканням горла. Якщо дитина була кріпка, добре харчувалася, її імунна система сама справлялася з хворобою. Але часи змінилися, зараз діти настільки ослаблені, що без антибіотиків не обійтися.

Головна умова в терапії катаральної ангіни у дітей – постільний режим, рясне тепле питво, часте полоскання або обробка горла різними спреями у маленьких дітей. При адекватному лікуванні ця форма гострого тонзиліту проходить через 5-7 днів.

Лікування фолікулярної та лакунарної ангіни у дітей

АнгінаЦі форми ангіни у дітей протікають досить важко, оскільки супроводжуються лихоманкою, температура тіла може бути навіть вище 40С. Відмінною особливістю фолікулярної ангіни є те, що мигдалини покриваються жовтими гнійниками, а при лакунарній ангіні – біло-жовтим гнійним нальотом.

Лікування і тієї, і іншої ангіни ідентично. Головне – вибрати антибіотик, який безпомилково допоможе впоратися з збудником ангіни. Оптимальний варіант – здати мазок на бактеріальний посів, який дозволить визначити чутливість бактерій до конкретного антибіотика. Або лікар призначить антимікробний засіб широкого спектру дії емпірично.

Зазвичай, якщо ангіна у дитини 1-3 років, лікування рекомендується проводити в умовах стаціонару, під наглядом педіатра. Але сьогодні це не обов’язково – уважні, дбайливі батьки можуть забезпечити кращий догляд за малюком вдома, а контроль лікаря визначається фінансовим станом сім’ї – завжди можна викликати додому платного педіатра, а при необхідності ін’єкцій – медсестру.

Однак при важкому стані дитини та наявності супутніх захворювань рішення приймається лікарем і батьками на користь стаціонару. Діти старшого віку можуть проводити лікування в домашніх умовах, амбулаторно, за умови ізоляції хворої дитини від інших дітей, оскільки гнійна ангіна є заразним захворюванням.

Як відрізнити вірусну ангіну від бактеріальної та чим її лікувати?

 • При бактеріальних ангінах не буває гнійних нальотів на мигдалинах, горло лише набрякле і яскраво червоне.
 • Перед початком вірусної ангіни дитина відчуває ознаки вірусної інфекції – нежить, сухий кашель, висока температура, сльозотеча, біль в горлі, потім наростає погіршення стану глотки.
 • Герпетична ангіна відрізняється наявністю пухирців на слизовій рота і на мигдалинах, коли пухирці розкриваються, в них виявляється прозорий вміст, на місці бульбашок потім утворюються виразки.

Лікування герпетичної ангіни проводиться противірусними засобами як для місцевого лікування, так і пероральний прийом – це Валацикловір (Валтрекс, Валвир, Вирдел, Вайрова), Ацикловір, Фамцикловір.

Що стосується використання інших противірусних засобів та імуностимуляторів, до їх застосування у дітей слід ставиться дуже обережно (див. противірусні препарати при грві і грипі), найбільш безпечні і активно призначаються – Гиппферон, Віферон, Генферон-лайт.

Як швидко вилікувати ангіну у дитини?

Для якнайшвидшого одужання дитини слід чітко виконувати всі рекомендації лікуючого педіатра. Лікування ангіни полягає в рясному питному режимі, прийомі антибіотиків, жарознижуючих, антигістамінних засобів, полосканні горла, проведенні інгаляцій, вітамінотерапії прийомі еубіотиків.

Полоскання горла при ангіні

Одним з напрямків у лікуванні ангіни у дітей є полоскання горла дітям старшого віку і обробка спреями і аерозолями маленьких дітей. Проте це є тільки допоміжні засоби, оскільки основне лікування – це прийом антибактеріальних препаратів.

Важливо! Не використовуйте один і той же засіб кілька разів підряд, якщо нещодавно під час грві ви давали дитині Фарингосепт, застосовуйте в наступний раз Інгаліпт, Люголь спрей або інший засіб.

 • Полоскати горло можна різними готовими аптечними засобами, такими як спреї (використовувати дітям після 3 років). Можна виділити – Люголь спрей, Гексорал спрей, Тантум Верде (слабоефективний), Інгаллипт, Гексаспрей (після 6 років)
 • А також розчинами – 0,01% розчин Мірамістину, перекисом водню – 2 ст. ложки на склянку води, слабким розчином марганцівки, розчином Йодинола (1 столова ложка на 1 склянку теплої води), розчиненням 2 таблеток фурациліну в склянці води.
 • Добре знезаражують відвари рослинних трав – шавлії, ромашки, календули або готові збори цих трав – Інгафитол, Евкаром, Ротокан, а також простий розчин солі і соди (0,5 чайної ложки) і кілька крапель йоду.
 • А ось змащувати мигдалини антисептиками багато педіатрів не рекомендують, оскільки при цьому пошкоджується захисний шар слизової, що погіршує ситуацію при гнійній ангіні.
 • У дітей старшого віку при ангіні можна використовувати розсмоктуючі таблетки і льодяники – Фарингосепт, Стопангін, Стрепсілс (після 5 років), Гексорал табс, Граммідин.

Місцеві засоби від ангіни дітям до 3 років – що слід враховувати?

 • Спреї протипоказані дітям до 3 років, однак склад більшості розчинів безпечний для дітей, обмеження їх використання викликано неможливістю маленької дитини затримувати дихання при упорскуванні, що небезпечно виникненням ларингоспазму. Тому немовлятам можна обробляти спреєм пустушку, а дітям до 3 років направляти струмінь на щоку, а не в глотку, розчин все одно потрапить зі слиною на мигдалини.
 • Привчайте дитину полоскати горло вже з 2 років.
 • Також маленькі діти не можуть довго тримати в роті розсмоктуючі таблетки, тому краще їх не використовувати дітям до 2 років.

Що ще слід знати при використанні місцевих засобів від ангіни?

 • Обов’язково читайте інструкцію до будь-якого засобу від ангіни, використовуйте препарати тільки відповідно до вікових рекомендацій та за рекомендацією педіатра.
 • Деякі препарати, особливо Біопарокс, лікарські трави, так і будь-який лікарський засіб можуть викликати алергічну реакцію у малюків, уважно стежте за реакцією малюка на кожен препарат.
 • Будь-яке місцеве лікування слід проводити після прийому їжі, а також частота обробки порожнини рота повинна бути кожні 3 години, не можна після місцевої процедури ні їсти, ні навіть пити півгодини, інакше немає сенсу в проведеному лікуванні.
 • Ліки, які сильно подразнюють слизову – Люголь, Йодинол не варто застосовувати немовлятам, а дітям після року обробляти ними ротову порожнину не частіше 1 р/день.
 • Зазвичай для місцевої терапії при ангіні вибирається 1-2 засоби різної дії, щоб не перевантажувати організм лікарськими препаратами і адекватно оцінити їх ефективність.

Жарознижуючі засоби

При бактеріальної ангіні, поки не купіруються гнійні нальоти, температура у дитини дуже висока і збивається жарознижувальними засобами тільки на декілька годин, але при прийомі ефективного антибіотика протягом 2-3 днів вона повинна знизитися. Тому прийом цих засобів не повинен бути більше 3 днів. Зазвичай використовується Парацетамол у суспензії, Калпол, Панадол (сусп. і свічки), Еффералган, а також Ібупрофен (Ібуфен, Нурофен). Підліткам можна для зниження температури при ангіні давати Ібуклин (Парацетамол + Ібупрофен в табл.)

Детальний опис препаратів з цінами та дозуванням див. в нашій статті список всіх жарознижувальних засобів для дітей.

Коли слід збивати температуру?

 • При високій температурі прийом жарознижуючих засобів показаний тільки коли температура вище 38С, оскільки під час лихоманки відбувається максимальне вироблення антитіл проти збудників ангіни, організм самостійно намагається боротися з хвороботворними бактеріями і якщо дитина більш-менш спокійно переносить 38,5С, то бажано її не збивати.
 • У немовлят температуру рекомендується збивати вже при 38С, оскільки така висока температура може супроводжуватися блювотою, краще використовувати ректальні свічки (Цефекон, Еффералган, Нурофен).
 • Дітям після року збивати температуру краще після 39С.

Якщо не вдається збити температуру лікарськими засобами, можна використовувати народні методи. Просто роздягніть дитину і обітріть вологим рушником. Дитину старшого віку (після року) можна обтерти горілкою, розведеною водою, а також завжди слід пам’ятати, що рясне пиття, особливо з рослинними саліцилатами (чорна смородина, журавлина, малина, вишня) підвищує потовиділення і сприяє зниженню температури на 0,5С, що може значно полегшити стан дитини.

Вибір антибіотика

Який антибіотик краще при ангіні у дітей? При виборі антибіотика при ангіні перевагу завжди віддають пеніцилінам, оскільки вони найбільш ефективні при стрептококової інфекції і досить легко переносяться дітьми, а також їх застосування не залежить від прийому їжі. Не можна самостійно давати дитині антибіотики без рекомендації лікаря.

 • Зазвичай призначають Амоксицилін з клавулановою кислотою – це Амоксиклав (120-300 грн. суспензія), Аугментин (сусп. 140 -250 грн), Екоклав (сусп. 170-280 грн), Флемоклав солютаб і Флемоксина солютаб в табл.
 • Якщо у дитини алергія на антибіотики пеніцилінового ряду, то застосовують макроліди, азитроміцин – Сумамед (240 – 400 грн), Азитрокс (170 -300 грн. ), Хемоміцин (суспензія 140 грн), Мидекамицин – Макропен (260-320 грн)
 • Цефалоспорини призначають в крайніх випадках, оскільки ці препарати вважаються альтернативними після пеніцилінів і макролідів. Серед них:
  • Цефалексин (суспензія 60 грн)
  • Цефуроксим – Зиннат (300 грн), Цефурус (100 грн), Аксетин (100 грн)
  • Цефіксим – Супракс (500 грн), Панцеф (400 грн)
 • Курс лікування антибіотиками повинен бути не менше 7 днів, зазвичай становить 10 днів, для Сумамеда досить 5 днів, так як він має пролонговані властивості.
 • Місцевий антибіотик при ангіні. Якщо лікар вважатиме необхідним і місцеве призначення антибіотиків, можна застосовувати препарат Біопарокс, при ангіні – це спрей-інгалятор антибіотик фузафунгин.
 • Лікар також може призначити при бактеріальної ангіні (стафілококи, стрептококи, пневмококи) протимікробні препарати, сульфаніламіди, такі як Бісептол, Бактрим (табл. і сиропі). Однак, слід враховувати, що до Бісептолу (див. Бісептол – антибіотик чи ні?) та до інших сульфаніламідів в останні роки в 50% випадків у бактерій виявляється стійкість і якщо на протязі 1-2 днів після початку прийому цих засобів стан дитини не покращується, слід замінити їх на більш сильні антибактеріальні засоби.

Антигістамінні препарати, вітаміни, фітопрепарати

Антигістамінні засоби

Важливо при ангіні у дитини приймати антигістамінні препарати: Цетрин в сиропі (для дітей старше 2 років), Супрастин, Перитол в сиропі, Зіртек, Зодак, Феністил (див. повний список ліків від алергії).

Вітаміни

Також обов’язково слід приймати вітаміни групи В, вітамін С, краще використовувати вітамінні комплекси – Центрум, Мультітабс, Піковіт, Алфавіт (БАД) та ін.

Пробіотики

При терапії антибіотиками обов’язково слід приєднувати до лікування еубіотики. Максимально докладно про пробіотики для дітей в нашій статті – аналоги Лінекса, список пробіотиків, а також чому переважніше застосовувати не Бади, а препарати, такі як Аципол, Лінекс, Біфідумбактерин Форте, Лактобактерин, Біобактон, Біфіліз, Ацилакт, Біфіформ.

Фітопрепарати

Можна використовувати фітопрепарат Тонзилгон в краплях, для немовлят прийом здійснюється до 5 крапель 5 разів у день, дітям дошкільного віку – по 10 крапель. Це комбінований рослинний препарат, який чинить протизапальну дію при захворюваннях верхніх дихальних шляхів. До його складу входять таніни дуба, ефірні олії, флавоноїди ромашки, деревію алтея, тому він зменшує набряк слизової оболонки горла.

У висновку, про можливі ускладнення

Ангіна – грізне інфекційне захворювання, яке при неадекватному або запізнілому лікуванні, слабкій імунній відповіді організму дитини, може стати пусковим механізмом для розвитку гломерулонефриту, ревматизму, ревмокардиту.

Тому важливо після одужання здати загальні аналізи, ЕКГ, а також відмовитися на місяць від будь-яких щеплень і реакції Манту. Якщо у дитини з’явилася задишка, набряки, біль у суглобах або в грудях – терміново звертайтеся до лікаря. Часті ангіни у дитини – це ознака хронічного тонзиліту, звернення до Лор-лікаря допоможе виробити правильну профілактику загострень.

Cтаттю про ангіну у дітей також можна прочитати російською мовою: «Ангина у детей — лечение, симптомы, признаки, фото».