Характерні ознаки скарлатини у дітей

Скарлатина – висококонтагіозне гостре інфекційне захворювання, яким зазвичай хворіють діти переважно у віці 2-10 років. Серед дорослого населення теж реєструються випадки зараження скарлатиною, але значно рідше. Вважається, що чим молодша дитина, тим в більш легкій формі протікає це інфекційне захворювання. Це заразне захворювання викликається не вірусом, а бактерією, стрептококом типу А.

Перші симптоми скарлатини у дітей:

Весь період захворювання умовно медицина поділяє на кілька етапів:

Прихований етап – інкубаційний період 2-7 днів

Початковий етап – одна доба

Активний етап – 4-5 днів

Етап одужання – від 7 до 21 днів

Кожному періоду, крім інкубаційного, характерні свої симптоми. Зазвичай скарлатина починається гостро, найчастіше в перші години захворювання різко підвищується температура тіла до високих цифр 39-40 градусів. У період лихоманки в крові виявляється еозинофілія і нейтрофільний лейкоцитоз. Симптоми в перші години початку захворювання:

 • Висока температура
 • Головний біль
 • Загальна слабкість
 • Болі в животі
 • Відсутність апетиту
 • Тахікардія
 • Хворі виявляють ознаки ейфорії, вони збуджені чи навпаки мляві, сонливі, апатичні.
 • При важкому протіканні хвороби можлива блювота, нудота

Останнім часом перебіг цього захворювання проявляється в більш м’якій формі, без лихоманки. У цих випадках у дітей може виникнути тільки висип при скарлатині, невелика температура, а інші характерні ознаки скарлатини або відсутні, або слабо виражені.

Висип при скарлатині:

Через день, максимум через 2 доби після появи перших ознак нездужання, на шкірі з’являється червона дрібна висипка – це важлива діагностична ознака скарлатини у дітей. Спочатку дрібноцяткові елементи з’являються на шкірі шиї, обличчя, шиї, потім поширюються на внутрішню поверхню стегон, згинальні поверхні кінцівок, збоку живота і грудей. При цьому чітко виражена ще одна важлива ознака скарлатини у дітей – білий дермографізм і згущення висипки у вигляді темних смуг в області природних згинів, пахвових западин. Носогубний трикутник у дітей залишається білим, а щоки набувають яскраво червоного коліру. Існує тест для діагностики скарлатини – симптом долоні. При натисканні долонею в області висипу – при скарлатині висипання тимчасово зникають. Якщо цього не відбувається, слід виключити інші хвороби, такі як краснуха, кір (див. симптоми кору у дітей), псевдотуберкульоз, лікарський дерматит. Висип тримається приблизно протягом тижня, поступово зникає, при цьому не залишаючи слідів і пігментації.

Ангіна при скарлатині:

Язик при скарлатиніСкарлатина завжди супроводжується тонзилітом, ангіною різного ступеня тяжкості. На такий запальний процес активно реагують і лімфатичні вузли, вони ущільнюються, стають болючими. Дітей турбують:

 • Болі в горлі при ковтанні
 • Почервоніння мигдалин, м’якого піднебіння, язичка, задньої стінки глотки
 • Розвивається фолікулярна ангіна або лакунарна ангіна
 • Регіонарний лімфаденіт, стають болючими і щільними передні шийні лімфовузли
 • Язик спочатку сухий, обкладений, сірувато-білого кольору, потім до 4-5 дня захворювання стає яскраво-червоним або малиновим і зберігається такий колір протягом 7-14 днів.

Лущення при скарлатині:

Через 7-14 днів після початку захворювання з’являється ще одна ознака скарлатини у дітей – лущення шкіри. Характерною особливістю є те, що відбувається лущення на долонях і підошві, причому починається воно від нігтьових фаланг, поступово поширюючись по всій долоні і підошви і носить пластинчастий характер – сходить пластами. На тілі теж спостерігається лущення, тільки воно дрібне, носить висівкоподібний характер.

З початком згасання висипу поступово зникають і всі інші ознаки скарлатини. У дітей на 4-5 добу температура починає падати, знижується інтоксикація, що значно полегшує загальний стан дитини.

Якщо у дитини або дорослого з’явилися подібні ознаки скарлатини, слід негайно звернутися до педіатра, терапевта та інфекціоніста.