Симптоми кору у дітей, лікування та ускладнення

Кір є гостро протікаючим вірусним захворюванням, що передається повітряно-крапельним шляхом. Особливо вразливими для кору вважаються діти першого року життя, які повинні бути захищені материнськими антитілами, але на сьогоднішній день у матерів слабшає власний імунітет і антитіл або немає зовсім, або їх мало. А щеплення проти кору дітям роблять тільки після року.

Кір вражає слизову дихальних шляхів, ротової порожнини, очей, а також симптоми кору у дітей характеризуються висипом і важкою інтоксикацією. При чханні або кашлі хворий виділяє вірус, який дуже контагіозен. Перші прояви кору починаються через 9-10 днів після інфікування.

Механізм розвитку кору у дітей

Збудник кору є вірус, який швидко гине у відкритому просторі, при впливі високих температур або ультрафіолетових променів. Правда, він стійкий до антибіотиків і довго живе при низьких температурах.

Захворіти на кір можна лише при тісному контакті з зараженою людиною (ймовірність становить 95%), причому він вважається заразним лише в самому кінці інкубаційного періоду, в пік хвороби і в перші чотири дні після прояви висипання. По закінченні цього часу носій вірусу є безпечним.

Вірус кору дуже леткий, тому він легко поширюється в приміщенні, проникає з верхнього поверху на нижній, через сходи і коридори. Приблизно перші півроку після народження дитина має материнський імунітет проти кору, але вже до року він помітно слабшає. Втім, якщо мати дитини не хворіла і не отримала вакцину, то вродженого імунітету у малюка немає. Як правило, після того, як людина перехворіє типовим вірусом кору, він отримує стійкий імунітет до захворювання до кінця життя.

Інкубаційний період кору становить 8-17 днів, в окремих випадках досягає 21 дня. Типова кір включає в себе три етапи:

 • продромальний (катаральний)
 • період висипань
 • період пігментації.

Продромальний період протікає динамічно, температура тіла у ряді випадків зростає до 39 градусів, з’являється нежить, сухий кашель, почервоніння повік, спостерігається безсоння, зниження апетиту. Іноді відзначається блювота, втрата свідомості і короткочасні судоми.

Вірус-збудник значно знижує імунітет і викликає алергію, а також порушує вітамінний обмін. Відповідно, з’являються сприятливі умови для виникнення патогенної мікрофлори, чим обумовлений подальший розвиток супутніх захворювань.

Останнім часом частішають випадки відмови батьків від щеплень від кору, що призводить до періодичних спалахів захворювання. Кір – це хвороба, якою хворіють тільки люди. Зараження відбувається тільки від людини до людини і якби все населення було щеплено в ранньому дитинстві, якби не було відмов від щеплень від кору, то захворювання зникло б (див. відмова баптистів від щеплень від кору призвів до спалаху захворювання). Серед хворих в останні роки, близько 80% дітей не були щеплені від кору, причому у 30% з них відмова був за медичними показаннями. Серед захворілих дорослих 70% також не були вакциновані.

Ознаки, симптоми кору у дитини

В інкубаційний період жодних клінічних ознак кору не виникає. Вона протікає без симптомів і проявів. В цей час вірус не дає про себе знати, проте активно розмножується в слизовій оболонці верхніх і нижніх дихальних шляхів. Після цього вірус з кров’ю переноситься по всьому організму, і з цього моменту починається продромальний (катаральний) період.

Продромальний період триває близько 3-4 днів, і саме тоді починають з’являтися перші симптоми кору у дітей:

 • Симптоми кору у дитиниНежить, світлобоязнь (дитина відчуває біль при яскравому світлі), почервоніння, гнійне виділення з очей (чим лікувати кон’юнктивіт у дітей).
 • Помітно змінюється і поведінка дитини, вона стає більш примхливою, млявою і сонливою, знижується апетит, дитина втрачає у вазі.
 • Поблизу основи корінних зубів стають помітні плями Бельського-Філатова-Коплика – ці зміни у роті, характерні симптоми кору. Вони виникають внаслідок руйнування і злущення епітеліальних клітин. Це перший і найголовніший симптом кору, дозволяє на ранній стадії точно діагностувати хворобу і вчасно ізолювати дитину від оточуючих. Плями виглядають як біло-сірі точки, оточені червоним ореолом, а слизова стає набряклою, нерівною, шорсткою, зі слідами прикушування. З появою висипки ці плями зникають.
 • Протягом продромального періоду всі ознаки, симптоми кору у дитини поступово посилюються: кашель стає сильніше внаслідок ларинготрахеїту, температура може досягти 38-39 градусів.

На піку захворювання починається його наступна стадія. Слід пам’ятати, що дитина в цей час заразна для інших (див. симптоми кору у дорослих)

 • Період висипань розвивається на тлі збільшеної температури (39-40) і сухого гавкаючого кашлю у дитини, закладеного носа і нежиті.
 • У дитини з’являється сухість у роті, губи стають потріскані.
 • Обличчя хворої дитини відрізняється одутлістю, набряклістю і сухістю.
 • Зона висипань поступово розширюється: висип з’являється в області вух і на обличчі. Плями набирають червоно-бордовий відтінок і навіть зливаються, формуючи досить великі області почервоніння, виступаючі над рівнем шкіри. Зазвичай це папули діаметром до 2 мм, оточені великою плямою неправильної форми. Також можуть утворюватися дрібні крововиливи на шкірі у важких випадках.
 • Далі плями поширюються на тулуб і руки.

Поступово катаральні ознаки згасають: температура нормалізується, з’являється апетит, кашель слабшає. Тривалість періоду висипань становить близько 3-4 днів.

Потім він змінюється періодом пігментації. Кровоносні судини шкіри розширюються і сильніше наповнюються кров’ю, в результаті чого з’являється висип. Еритроцити руйнуються, а залізо, що міститься в них, відкладається в тканини, розвивається гемосидероз. Висип на тілі з’являється не раптово, а поступово, відповідно, пігментація теж виникає поступово:

 • На самому початку пігментації підлягає лише обличчя і шия, потім корпус, частина кінцівок і вже потім стопи і гомілки.
 • Уражені ділянки набувають синюшний відтінок, який не проходить навіть при розтягуванні шкіри або натисканні на неї.
 • Дитина добре спить і їсть, її температура тіла приходить в норму, стан можна назвати задовільним.

З 4 дня після початку висипу, стан дитини починає нормалізуватись – падає температура, затихає кон’юнктивіт, слабшає кашель і проходить нежить, висипання бліднуть. Через 7-9 днів від початку висипань всі катаральні явища зникають. Тривалість періоду очищення шкіри становить 1-2 тижні, але вже на 5 день дитина цілком може повернутися в школу або дитячий сад.

Кір – важке інфекційне захворювання і виникнення серйозних ускладнень можуть бути причиною смерті дитини. Слід розуміти, що летальний результат відбувається не від кору, а від викликаних нею важких ускладнень.

Діагностика кору у дітей

Як правило, діагноз ставиться на основі типової клінічної картини та результатів лабораторних аналізів. Зовнішній вигляд хворого теж має значення: для кору характерна припухлість і набряклість повік, одутлість обличчя, плями. Класичні ознаки корової інфекції – періодичні висипання, пігментація і зниження числа лейкоцитів у крові при відносному приросту нейтрофілів.

Диференціальну діагностику застосовують для відмінності кору від алергічних висипань. У даній ситуації важливо звернути увагу на ймовірний контакт з алергеном. Алергія найчастіше супроводжується сверблячкою, але при цьому гострої інтоксикації не спостерігається. Протиалергічні препарати відразу ж дають позитивний ефект.

Для того, щоб в лабораторних умовах підтвердити наявність кору, проводять дослідження РГГА з антигеном кору. Кров для нього береться два рази. Метод імуноферментного аналізу (ІФА) використовується для найбільш раннього виявлення хвороби. Якщо в крові виявлені захисні антитіла, то це однозначно свідчить про наявність кору.

Диференціація діагнозу проводиться з такими захворюваннями, які також супроводжуються катаральними явищами – краснуха, грип, коклюш, ентеровірусна інфекція, герпетична, риновірусна інфекція, опіки верхніх дихальних шляхів та ін.

Відмінністю кору від перерахованих захворювань є поява на 2-3 день таких симптомів кору, як неспецифічні енантеми на м’якому і твердому піднебінні, а також плями Бєльського-Філатова-Коплика, розвиток склерита, кон’юнктивіту, а також симптоми загальної інтоксикації.

Лікування кору

Якщо кір нічим не ускладнена, то лікування включає в себе звичайні гігієнічні процедури. Хворий повинен лежати в теплій, добре вентильованій кімнаті і періодично приймати ванни. Очі кілька разів на добу промиваються 2%-ним розчином борної кислоти, а рот слід постійно полоскати.

Якщо кір серйозно ускладнена пневмонією, то тоді лікарі рекомендують внутрішньовенні ін’єкції розчину глюкози протягом 4-6 днів. Корові пневмонії успішно лікуються сульфидином або пеніциліном. Сульфідин дають кожні 4 години, поступово зменшуючи дозу (добова доза розраховується як 0,1-0,2 на 1 кг ваги тіла). Пеніцилін вводять внутрішньом’язово по 25000 – 50000 одиниць кожні 3 години.

Не можна забувати і про здоровий раціон дитини. Дітям необхідно давати поживну, корисну, але при цьому легку їжу, таку як хліб, бульйон, кисіль і каша. Маленьким дітям обов’язково потрібно вживати молоко і вітамін С.

Коли у дитини висока температура, то вона їсть мало, лише п’є воду, це нормально. Не потрібно змушувати дитину насильно приймати їжу, при інтоксикації рясна їжа створює додаткове навантаження на весь організм, печінку, нирки, ШКТ – заважаючи виведенню токсинів.

Важливо пам’ятати про неодмінне щоденне очищення ротової порожнини. Коли хворій дитині важко дивитися на яскраве світло, потрібно затемнити кімнату. У приміщенні повинно бути тепло. Після того, як температура нормалізувалася, а кашель та інші симптоми пройшли, дитину можна випускати гуляти на вулицю і дозволяти їй спілкуватися з іншими дітьми.

Можливі ускладнення після кору

Лікарі виділяють ранні та пізні ускладнення цього захворювання. Ранні ускладнення, як правило, виникають на перших двох стадіях розвитку кору, а пізні – у третій період. Всі ускладнення можна класифікувати за трьома основними групами, залежно від зони ураження:

 • розлади дихальної системи;
 • розлади центральної та периферичної нервової системи;
 • розлади шлунково-кишкового тракту.

В прямій залежності від чинника виникнення ускладнення поділяються на первинні і вторинні. Первинні з’являються під безпосереднім впливом вірусу кору, а вторинні – з-за бактеріальної інфекції.

До первинних ускладнень можна віднести:

 • енцефаліт (підгострий склерозуючий паненцефаліт і менінгоенцефаліт);
 • корева багатоклітинна пневмонія.

Сильно страждає дихальна система, і її ураження проявляється у вигляді різних пневмоній, бронхіоліту та плевритів. Зазвичай пневмонією хворіють діти, які не досягли дворічного віку.

Ймовірність захворіти отитом зростає у період пігментації.

Порушується функціонування шлунково-кишкового тракту: виникають коліти і ентероколіти, що представляють собою запалення кишечника. Вони розвиваються через нашарування мікробної флори, тобто є вторинними ускладненнями.

Ураження нервової системи загрожує виникненням менінгітів, які протікають досить важко і часом ведуть до смерті хворого.

Існує кілька різновидів корової пневмонії у дітей:

 • звичайна локалізована пневмонія, на яку органи і системи людського організму практично не реагують;
 • токсична пневмонія, тягне за собою розлади роботи серцево-судинного апарату, центральної нервової системи та травного тракту;
 • токсико-септична пневмонія, яка характеризується септичними наслідками;
 • септична пневмонія, відрізняється більш сильним проявом ускладнень.

Також пневмонії прийнято розділяти на ранню та пізню. Рання пневмонія найчастіше супроводжує кір в перші дні після початку висипань, пізня ж виникає через 5 днів. Ранній пневмонії більше схильні діти раннього віку, пізньої – старшого.

Типову злокалізовану пневмонію можна упізнати за наступними ознаками: легка задишка, ціаноз, сухий, а пізніше мокрий кашель (див. перші ознаки пневмонії у дитини). При прослуховуванні дихання визначається як бронхіальне, з невеликими хрипами. Зазвичай не спостерігається важких наслідків з боку як дихальної, так і серцево-судинної системи. Іноді відзначається лихоманка та інтоксикація, що слабо виявляються, зниження апетиту і рідкий стілець.

Для токсичної форми корової пневмонії характерна відповідна реакція організму й запалення легеневої тканини. Особливо гостро реагує нервова система: спостерігається деяка загальмованість, сонливість, занепад сил і зниження м’язового тонусу. Іноді виявляються класичні ознаки менінгіту, такі як блювота, ригідність м’язів, судоми та інше.

Токсико-септична пневмонія небезпечна тим, що крім запальних змін додаються гнійні процеси слизових дихальних шляхів, ротоглотки, плеври і легенів. Септична форма пневмонії відрізняється більш раннім виникненням гнійних вогнищ.

Профілактика кору

Перший тиждень після контакту з хворим дитина ще може відвідувати дитячі установи, так як тільки з останніх 2 днів інкубаційного періоду дитина може бути заразною. Для профілактики кору в дошкільних закладах необхідно обмежити дітей з симптомами кору до 5 днів після виникнення перших висипань.

 • Дуже важливим для профілактики кору є проведення профілактичних щеплень в 1 рік і 6 років.
 • Під час хвороби дитини в кімнаті, в якій знаходиться хворий, слід проводити щоденне вологе прибирання і провітрювання.
 • Для дітей, що мали контакт з хворою людиною, для профілактики рекомендується вводити специфічний імуноглобулін. Імунітет, що утворюється при цьому, нічим не відрізняється від імунітету у перехворілих дітей, але зберігається протягом місяця.
 • Карантин здійснюється стосовно дітей, які не хворіли до 17 років і не щеплених проти кору.