Перші ознаки пневмонії у дітей і дорослих

Пневмонія – захворювання, яке має інфекційне походження і характеризується запаленням легеневої тканини при виникненні провокуючих фізичних або хімічних факторів, таких як:

  • Типові інфекції, ускладнення після вірусних захворювань (грип, ГРВІ), нетипові бактерії (хламідії, мікоплазма, легіонелла)
  • Вплив на дихальну систему різних хімічних агентів – отруйних парів і газів
  • Радіоактивне випромінювання, до якого приєднується інфекція
  • Алергічні процеси в легенях – алергічний кашель, ХОЗЛ, бронхіальна астма
  • Термічні фактори – переохолодження або опіки дихальних шляхів

Причиною розвитку пневмонії є виникнення сприятливий умов для розмноження різних бактерій у нижніх дихальних шляхах. Частота виявлення різних інфекційних збудників при позалікарняних пневмоніях представлена в таблиці.

Збудник Середній % виявлення
Стрептокок – найчастіший збудник. Пневмонії, викликані цим збудником, є лідером за частотою смертності від запалення легенів. 30,4%
Мікоплазма – вражає найчастіше дітей, молодих людей. 12,6%
Хламідії – хламідійна пневмонія характерна для осіб молодого та середнього віку. 12,6%
Легіонели – рідкісний збудник, але є лідером після стрептокока за частотою летальних результатів. 4,7%
Гемофільна паличка – викликає пневмонію у хворих з хронічними захворюваннями бронхів і легенів, а також у курців. 4,4%
Ентеробактерії – рідкісні збудники вражають в основному пацієнтів з нирково/печінковою, серцевою недостатністю, цукровим діабетом. 3,1%
Стафілокок – частий збудник пневмонії у літнього населення, і ускладнень у хворих після грипу. 0,5%
Інші збудники 2,0%
Збудник не встановлено 39,5%

При підтвердженні діагнозу в залежності від типу збудника, віку хворого, наявності супутніх захворювань проводиться відповідна терапія, у важких випадках лікування необхідно здійснювати в умовах стаціонару, при легких формах запалення госпіталізація хворого не обов’язкова. Характерні ознаки пневмонії, широке поширення захворювання, гострий розвиток і небезпека серйозних ускладнень при несвоєчасному лікуванні – є основними причинами термінового звернення населення за медичною допомогою. В даний час досить високий рівень розвитку медицини, вдосконалені методи діагностики, а також величезний перелік антибактеріальних препаратів широкого спектру дії значно знизили рівень смертності від запалення легенів (див. антибіотики при бронхіті).

Типові перші ознаки пневмонії у дорослих

Типові перші ознаки пневмонії у дорослихОсновним симптомом розвитку запалення легенів є кашель, зазвичай він спочатку сухий, нав’язливий і постійний (див. протикашльові, відхаркувальні засоби при сухому кашлі), але в рідкісних випадках кашель на початку захворювання може бути рідким і не сильним. Потім по мірі розвитку запалення кашель при пневмонії стає вологим з невеликим виділенням слизисто-гнійної мокроти (див. всі відхаркувальні засоби від кашлю)

Будь-яке простудне захворювання не повинно тривати більше 7 днів, а різке погіршення стану через 5-7 днів після початку ГРВІ або грипу вказує на початок запального процесу в нижніх дихальних шляхах.

Температура тіла може бути дуже високою до 39-40С, а може залишатися субфебрильної 37,1-37,5С. Тому навіть при невисокій температурі тіла, кашлі, слабкості і інших ознаках нездужання, слід обов’язково звернутися до лікаря.

Якщо у хворого дуже висока температура, то однією з ознак наявності запалення в легенях є неефективність жарознижуючих препаратів.

Болі в грудях, особливо важко хворому зробити глибокий вдих. Біль при вдиху і напад кашлю після вдиху також є ознаками запалення.

Крім простудних симптомів у хворого спостерігається задишка і блідість шкірних покривів.

Загальна слабкість, підвищене потовиділення, озноб, зниження апетиту також характерні для інтоксикації і початку запального процесу в легенях.

Якщо подібні симптоми з’являються або в розпал застуди, або через кілька днів після поліпшення, це можуть бути перші ознаки пневмонії. Хворому слід негайно звернутися до лікаря, щоб пройти повне обстеження:

  • Здати аналізи крові – загальний і біохімічний
  • Зробити рентгенографію грудної клітини, при необхідності і комп’ютерну томографію
  • Здати мокротиння на посів та визначення чутливості збудника до антибіотиків
  • Здати мокротиння на посів і мікроскопічне визначення мікобактерій туберкульозу

Основні ознаки пневмонії у дітей

Симптоми пневмонії у дітей мають кілька особливостей. Уважні батьки можуть запідозрити розвиток запалення легенів при наступних захворюваннях у дитини:

Температура

Температура тіла вище 38 С, тривалістю понад трьох днів, не збивана жарознижувальними засобами, також може бути і не висока температура до 37,5, особливо у маленьких дітей. При цьому виявляються всі ознаки інтоксикації – слабкість, підвищена пітливість, відсутність апетиту.

Дихання

Спостерігається прискорене поверхневе дихання: у малюків до 2-місячного віку – 60 вдихів в хвилину, до 1 року – 50 вдихів, після року – 40 вдихів в хв. Найчастіше дитина мимоволі намагається лягати на один бік. Батьки можуть помітити ще одну ознаку запалення легенів у дитини – якщо роздягнути малюка, то при диханні з боку хворого легкого можна помітити втягнення шкіри в проміжках між ребрами і відставання в процесі дихання однієї сторони грудної клітки. Може з’явитися порушення ритму дихання, з періодичними зупинками дихання, змінами глибини і частоти дихання. У немовлят задишка характеризується тим, що дитина починає кивати головою в такт дихання, малюк може витягати губи і роздувати щоки, можуть з’являтися пінисті виділення з носа і рота.

Атипові пневмонії

Запалення легенів, викликане мікоплазмою та хламідіями відрізняються тим, що спочатку захворювання проходить, як банальна застуда, з’являється сухий кашель, нежить, першіння в горлі, але наявність задишки і стабільно високої температури повинні насторожити батьків на предмет розвитку пневмонії.

Характер кашлю

З-за першіння в горлі спочатку може з’являтися тільки покашлювання, потім кашель стає сухим і болісним, який посилюється при плачі, годуванні дитини.

Поведінка дитини

Діти з пневмонією стають примхливими, плаксивими, млявими, у них порушується сон, іноді можуть зовсім відмовлятися від їжі, а також з’явитися діарея і блювота, у немовлят – зригування і відмова від грудей.

Аналіз крові

В загальному аналізі крові виявляються зміни, що вказують на гострий запальний процес – підвищена ШОЕ, лейкоцитоз, нейтрофільоз.

При своєчасному зверненні до лікаря, адекватній терапії і належному догляді за хворою дитиною або дорослим, пневмонія не призводить до серйозних ускладнень. Тому при найменшій підозрі на запалення легенів слід якомога раніше надати медичну допомогу хворому.