Антибіотики при бронхіті у дітей і дорослих

Бронхіт – дуже поширене захворювання, яке в останні роки у населення носить хронічний характер, а ознаки бронхіту у дорослих різноманітні і залежать від багатьох факторів. Перед лікуванням бронхіту необхідно з’ясувати причину, що викликала захворювання. На жаль, сьогодні антибіотики при бронхіті у дорослих призначаються навмання, а при деяких станах призначення антибіотиків абсолютно недоцільно.

Відомо, що бронхіт без антибіотиків легко лікується, якщо запалення має вірусне походження, оскільки вірус не лікують антибактеріальними засобами. Якщо лікувати вірусний бронхіт, антибіотики тільки заважають захисним механізмам організму боротися з вірусом, пригнічують імунну систему, призводять до розвитку дисбактеріозу, алергії, виробляють стійкість мікроорганізмів до лікарського препарату.

В залежності від виду бронхіту лікарем призначається відповідне лікування:

Види бронхіту

Гострий бронхіт

Це запальний процес у бронхах, який виникає внаслідок інфекційних і вірусних чинників. Якщо людина до хвороби не мала ніяких захворювань легенів, то в 95 відсотках бронхіт викликає вірусна інфекція. Якщо ж у людини гострий вірусний бронхіт, антибіотики тоді не потрібні. При міцній імунній системі гострий бронхіт, викликаний бактеріями – пневмококами, стафілококами, стрептококами лікується симптоматично і досить швидко проходить. При слабкому імунітеті без антибіотиків не обійтися. Симптоми гострого бронхіту: гнійна мокрота при сильному кашлі, невелика температура, біль у грудній клітці. У більшості хворих захворювання проходить дуже швидко, у половини кашель триває до трьох тижнів, у чверті кашель зберігається місяць.

Хронічний бронхіт

Якщо кількість днів хвороби за два роки перевищує три місяці, такий бронхіт вважають хронічним. Він відрізняється наявністю сильного кашлю зі слизом. Це може бути пов’язано з курінням, професійною шкідливістю, алергічною реакцією та інфекціями дихальних шляхів. Під час загострень, рецидивів лікують хронічний бронхіт – антибіотик плюс відхаркувальні засоби, інгаляції. Антибіотики при бронхіті у дорослих повинні підбиратися тільки лікарем, після огляду і обстеження.

Окремо хочеться виділити мікоплазмовий і хламідійний бронхіти – це особливі типи запалення бронхів і легенів, які викликаються такими атиповими збудниками, як хламідії і мікоплазма. Останнім часом ці бронхіти стали частіше діагностуватися. Мікоплазмові і хламідійні бронхіти і пневмонії розвиваються повільно, супроводжуються інтоксикацією, носять рецидивуючий і затяжний характер, важко піддаються лікуванню. У хворих крім кашлю спостерігається висока температура тіла, озноб, м’язові болі.

Який антибіотик краще при бронхіті

В таблиці наданий вибір лікування в залежності від виду бронхіту:

Види бронхіту Додаткові характеристики Вибір лікування
Гострий бронхіт Вірусна етіологія
 • Відхаркувальні препарати,
 • Інгаляції,
 • Постільний режим,
 • Рясне питво,
 • Бронхіт без антибіотиків
Хронічний неускладнений бронхіт Менше 4 загострень на рік
 • Тетрацикліни (дітям не призначаються),
 • Амінопеніциліни
Хронічний ускладнений бронхіт Більше 4 рецидивів на рік, вік хворого старше 65 років
 • Амоксицилін, Амоксиклав,
 • Цефалоспорини
 • Макроліди
Хронічний бронхіт з супутніми захворюваннями Наявність хронічних захворювань, цукрового діабету, ниркової, серцевої недостатності
 • Фторохинолони
Хламідійний бронхіт Розвивається у дітей та у дорослих з ослабленим імунітетом
 • Тетрацикліни
 • Макроліди
 • Фторхінолони
Мікоплазмовий бронхіт Розвивається у дітей та у дорослих з ослабленим імунітетом
 • Макроліди

Який антибіотик краще при бронхітіАмінопеніциліни

Це Амоксицилін (середня ціна 50-100 грн.), Амоксиклав (середня ціна 250-280 грн), Аугментин (ціна 120-180 грн.), Арлет (ціна 240 – 260 грн.). Такі антибіотики руйнують клітинні стінки бактерій, діючи лише на мікроби, не завдаючи шкоди організму. Недолік їх в тому, що пеніциліни дуже часто викликають алергічні реакції у хворих.

Макроліди

Сумамед (ціна 540-560 грн.), Макропен (ціна 220-230 грн.). Порушують синтез білка у клітинах бактерій, тому мікроби перестають розмножуватися.

Фторхінолони

Левофлоксацин (ціна 430-670 грн.), Офлоксацин (ціна 30 – 170 грн.), Моксифлоксацин (Авелокс ціна 1100-1200 грн.). Досить дорогі препарати, що відносяться до антибіотиків широкого спектру дії і часто порушують діяльність шлунково-кишкового тракту, викликають дисбактеріоз.

Цефалоспорини

Цефазолін (10-12 грн флакон на 1 ін’єкцію), Цефтріаксон (17-50 грн за флакон на 1 ін.), Цефалексин (капсули 40-50 грн. за 16 шт.)

Кращий антибіотик при бронхіті

Це той, до якого найбільш чутливий збудник захворювання. Як це визначити, і які антибіотики пити при бронхіті? Найбільш правильний вибір ліків буде після результату бактеріального посіву мокротиння на чутливість до антибіотиків. Недоліком такого аналізу є тривалість отримання результату. Але медицина і наука не стоять на місці, можливо, незабаром подібні аналізи будуть виконуватися за більш короткі терміни.

Антибіотики при бронхіті у дітей

Застосування антибіотиків при бронхіті у дітей не завжди виправдано. Як видно з таблиці, якщо в дитини гострий бронхіт, викликаний вірусною інфекцією і через тиждень хвороби сухий кашель став вологим, погіршення стану не відбулося, то антибіотики при бронхіті у дитини в цьому випадку протипоказані. Однак, якщо доведена бактеріальна природа виникнення бронхіту у дитини і ознаки, симптоми захворювання наростають, і у випадку, якщо лікар настійно рекомендує, тільки тоді варто почати прийом антимікробних препаратів:

 • Якщо доведено, що збудником є бактерії.
 • Це може бути у випадку, коли після вірусу грипу, ГРВІ через 5-7 днів настало погіршення загального стану дитини, стався стрибок високої температури і з’явилася велика кількість гнійної мокроти.
 • Іноді відмова від антибіотиків при бронхіті у дітей менш небезпечна, ніж їх прийом без необхідності.
 • Найбільш безпечні та ефективні антибіотики, які можна призначати дітям – це амінопеніциліни та макроліди. Цефалоспорини призначають у крайніх, тяжких випадках, і якщо існує алергія до пеніцилінів. Макроліди ефективні при мікоплазмовому бронхіті з обструктивним синдромом, але часто викликають нудоту, блювання або пронос у маленьких дітей.
 • Під час і після прийому антибіотиків дитині при бронхіті слід обов’язково давати пробіотичні препарати. Під час прийому антибіотиків їх варто пити в перервах між антибіотиками, а по закінченні курсу лікування продовжити застосування РіоФлора Імуно, Ациполу, Хілак Форте, Біфідумбактерину, Лактобактерину ще протягом 2-4 тижнів (див. повний список пробіотиків, аналогів Лінексу).

Головні правила прийому антибіотиків

 • Безперервність курсу лікування. Зазвичай достатньо 7-10 днів, при лікуванні сумамедом – 5 днів.
 • Приймати точно за часом. Необхідно дотримуватися кратності прийому і витримувати однакові проміжки часу. Це треба для підтримки постійної концентрації ліків у крові. Одні антибіотики при бронхіті у дорослих слід пити 1 раз на день, інші 2, деякі 3.
 • Стежити за ефектом від антибіотика. Якщо протягом двох діб поліпшення не спостерігається, значить збудник до антибіотика стійкий і його слід змінити.
 • Продовжувати лікування через 2-3 дні після явного поліпшення, одужання.

При будь-якому нездужанні, кашлі, температурі завжди слід в першу чергу звертатися до лікаря. Розрізнити прояви захворювань, диференціювати хворобу, який антибіотик при бронхіті вибрати найкраще і як його правильно приймати, здатний тільки фахівець. Довіряйте лікарям, тоді не доведеться стикатися з ситуацією необґрунтованого прийому ліків.