Пневмонія у дитини – симптоми, лікування, причини

Запалення легенів або пневмонія – одне із найбільш поширених гострих інфекційно – запальних захворювань людини. Причому, поняття пневмонії не включає різні алергічні та судинні захворювання легенів, бронхіти, а також порушення функцій легенів, спровоковані хімічними або фізичними факторами (травми, хімічні опіки).

Особливо часто виникає пневмонія у дітей, симптоми і ознаки якої достовірно визначаються тільки на підставі даних рентгена і загального аналізу крові. Пневмонія серед всієї легеневої патології у дітей раннього віку становить майже 80%. Навіть з урахуванням впровадження прогресивних технологій у медицині – відкриттям антибіотиків, удосконаленими методами діагностики і лікування – до цих пір це захворювання входить в десятку найбільш частих причин смерті. За статистичними даними в різних регіонах нашої країни захворюваність на пневмонію у дітей становить 0,4 – 1,7%.

Коли і чому може виникнути пневмонія у дитини?

Легкі в організмі людини виконують декілька важливих функцій – регулюють температуру тіла, зволожують повітря, що вдихається, регулюють згортання крові, є одним з фільтрів в організмі, сприяють очищенню, виведенню токсинів, продуктів розпаду, що виникають при різних травмах, інфекційних запальних процесах. І при виникненні харчового отруєння, опіку, перелому, оперативних втручань, при будь-якій серйозній травмі або захворюванні, відбувається загальне зниження імунітету, легеням складніше справлятися з навантаженням по фільтрації токсинів. Ось чому дуже часто після перенесених або на фоні травм або отруєнь у дитини виникає пневмонія.

Найчастіше збудником захворювання є віруси, хвороботворні бактерії – стрептококи, стафілококи, пневмококи, а також останнім часом реєструються випадки розвитку запалення легенів від таких збудників, як паразити, патогенні гриби, мікоплазма, хламідії, які не рідко бувають змішаними, асоційованими. Пневмонія у дитини, як самостійне захворювання, яке виникає після серйозного, сильного, тривалого переохолодження, буває вкрай рідко, оскільки батьки намагаються не допускати таких ситуацій. Як правило, у більшості дітей запалення легенів виникає не як первинне захворювання, а як ускладнення після ГРВІ або грипу, рідше інших хвороб. Чому це відбувається?

Багато хто з нас вважає, що гострі вірусні респіраторні захворювання в останні десятиліття стали якимись страшними, небезпечними, можливо, це пов’язано з тим, що і віруси, і інфекції дійсно стали більш агресивними, стійкими до антибіотиків та противірусних препаратів, тому так важко протікають вони у дітей і викликають ускладнення. Але також одним із факторів підвищення захворюваності на пневмонію у дітей в останні роки стало загальне слабке здоров’я у підростаючого покоління – скільки дітей на сьогоднішній день народжується з вродженими патологіями, з вродженою пневмонією та вадами розвитку, онкологічними захворюваннями.

Однак, деякі лікарі не бачать в сьогоднішніх респіраторних вірусних захворюваннях нічого агресивного, просто ГРВІ дуже широко поширені, дуже легко передаються повітряно-крапельним шляхом, найчастіше бувають у холодний час – тоді, коли і так організм піддається сезонної перебудови з тепла на холод, виникають перевантаження для імунітету, у цей час відчувається брак природних вітамінів у продуктах, перепади температур, сира, морозна, вітряна погода сприяють переохолодженню дітей та їх інфікуванню.

До того ж, якщо дитина страждає якими-небудь хронічними захворюваннями – тонзиліт, аденоїди у дітей, синуситом, дистрофією, рахітом, серцево – судинним захворюванням, будь-які важкі хронічні патології, такі як вроджені ураження центральної нервової системи, вади розвитку, імунодефіцитні стани – значно підвищують ризик розвитку пневмонії, обтяжують її перебіг. Особливо важкий перебіг пневмонії у недоношених або новонароджених малюків, коли захворювання розвивається на фоні внутрішньоутробної інфекції при недостатньо сформованій, не зрілій дихальній системі.

Коли і чому може виникнути пневмонія у дитиниПри вроджених пневмоніях не рідко збудниками є вірус простого герпесу, цитомегаловірус, мікоплазми, а при інфікуванні при пологах – хламідії, стрептококи групи В, умовно патогенні гриби, кишкова паличка, клебсієли, анаеробна флора, при зараженні госпітальними інфекціями, пневмонія починається на 6 день або через 2 тижні після народження.

По суті будь-який мікроорганізм може стати збудником пневмонії у дитини. Симптоми при цьому будуть залежати від:

 • Віку дитини, чим молодша дитина, тим вже й тонше дихальні шляхи, тим менш інтенсивний газообмін в організмі дитини і важчий перебіг пневмонії.
 • Місця, де виникла пневмонія – вдома або в стаціонарі, позалікарняні пневмонії найчастіше мають більш легкий перебіг, госпітальні – більш важкий, оскільки можливе зараження бактеріями, стійкими до антибіотиків.
 • Найважливішу роль при цьому відіграє загальний стан здоров’я дитини, тобто його імунітет.

Неправильне лікування грипу та ГРВІ може привести до пневмонії у дитини

Коли дитина захворіла на звичайну застуду, ГРВІ, грип – запальний процес локалізується тільки в носоглотці, трахеї і гортані. При слабкій імунній відповіді, а також якщо збудник досить активний і агресивний, а лікування у дитини проводиться неправильно, процес розмноження бактерій опускається з верхніх дихальних шляхів на бронхи, тоді може виникнути бронхіт. Далі, запалення може зачіпати і легеневі тканини, викликаючи пневмонію.

Що відбувається в організмі дитини при вірусному захворюванні? У більшості дорослих і дітей в носоглотці завжди присутні різні умовно-патогенні мікроорганізми – стрептококи, стафілококи, пневмококи, не завдаючи шкоди для здоров’я, оскільки місцевий імунітет стримує їх зростання. Однак, будь-яке гостре респіраторне захворювання призводить до їх активного розмноження і при правильній дії батьків під час хвороби дитини, імунітет не допускає їх інтенсивного росту. Чого не слід робити під час ГРВІ у дитини, щоб не виникли ускладнення:

 • Не можна використовувати протикашльові засоби. Кашель – це природний рефлекс, який допомагає організму очистити трахею, бронхи і легені від слизу, бактерій, токсинів. Якщо для лікування дитини, з метою зниження інтенсивності сухого кашлю використовувати протикашльові засоби, що впливають на кашльовий центр в головному мозку, такі як Стоптусин, Бронхолитин, Либексин, Пакселадин, то може статися скупчення мокротиння і бактерій у нижніх дихальних шляхах, що в кінцевому рахунку призводить до запалення легенів.
 • Не можна проводити ніякої профілактичної терапії антибіотиками, ні при застуді, ні при вірусної інфекції (див. антибіотики при застуді). Це тільки збільшує ймовірність виникнення бронхіту або пневмонії, оскільки проти вірусу антибіотики безсилі, а з умовно-патогенними бактеріями повинен впоратися імунітет, і тільки при виникненні ускладнень за призначенням лікаря показано їх використання.
 • Те ж стосується використання різних назальних судинозвужувальних засобів, їх застосування сприяє більш швидкому проникненню вірусу в нижні дихальні шляхи, тому Галазолін, Нафтизин, Санорин використовувати при вірусної інфекції не безпечно.
 • Одним з найбільш ефективних методів зняття інтоксикації, розрідження мокроти і швидкого очищення дихальних шляхів служить рясне пиття, навіть якщо дитина відмовляється пити, батькам варто бути дуже наполегливими. Якщо не наполягати на тому, щоб дитина випивала досить великої кількості рідини, до того ж в кімнаті буде сухе сперте повітря – це буде сприяти висушуванню слизової і мокротиння, що може призвести до більш тривалого перебігу захворювання або ускладнення – бронхіту або пневмонії.
 • Постійне провітрювання, відсутність килимів і килимових покриттів, щоденне вологе прибирання кімнати, в якій знаходиться дитина, зволоження і очищення повітря за допомогою зволожувача і повітроочисника допоможуть швидше впоратися з вірусом і не дати розвинутися пневмонії. Оскільки чисте, прохолодне, вологе повітря сприяє розрідженню мокротиння, швидкому виведенню токсинів з потом, кашлем, вологим диханням, що дозволяє швидше видужати дитині.

Пневмонія у дітей – диференційна діагностика ГРВІ, гострого бронхіту і бронхіоліту

При ГРВІ зазвичай такі симптоми:

 • Висока температура в перші 2-3 дні захворювання, яка легко збивається жарознижувальними засобами для дітей.
 • Головний біль, озноб, інтоксикація, слабкість.
 • Катар верхніх дихальних шляхів, нежить, кашель, чхання, біль у горлі (буває не завжди).

При гострому бронхіті на тлі грві, можуть бути наступні симптоми:

 • Незначне підвищення температури тіла, зазвичай до 38С.
 • Спочатку кашель сухий, потім він стає вологим, задишки при цьому немає, на відміну від запалення легенів.
 • Дихання стає жорстким, з обох сторін виникають різнокаліберні розсіяні хрипи, які змінюються або зникають після кашлю.
 • На рентгенограмі визначається посилення легеневого малюнка, структурність коренів легень знижується.
 • Локальні зміни в легенях відсутні.

Бронхіоліт буває найчастіше у дітей до року:

 • Відмінність бронхіоліту від пневмонії можна визначити тільки при рентгенологічному обстеженні, на підставі відсутності локальних змін в легенях. По клінічній картині гострі симптоми інтоксикації і наростання дихальної недостатності, поява задишки – дуже нагадують пневмонію.
 • При бронхіоліті дихання у дитини ослаблене, задишка з участю допоміжної мускулатури, носогубний трикутник ставє синюватого відтінку, можливий навіть загальний ціаноз, виражена легенево-серцева недостатність. При прослуховуванні визначається коробковий звук, маса розсіяних дрібнокулькових хрипів.

Ознаки пневмонії у дитини

При високій активності збудника інфекції, або при слабкій імунній відповіді організму на нього, коли навіть найбільш ефективні профілактичні лікувальні заходи не блокують запальний процес і стан дитини погіршується, батьки можуть за деякими симптомами здогадатися, що дитина потребує більш серйозного лікування та терміновий огляд лікаря. При цьому, ні в якому разі не варто починати лікування яким-небудь народним методом. Якщо це дійсно пневмонія, це не тільки не допоможе, але може погіршитися стан і буде втрачено час для адекватного обстеження і лікування.

Симптоми пневмонії у дитини 2 – 3 років і старше

Як визначити уважним батькам при простудному або вірусному захворюванні, що варто терміново викликати лікаря і запідозрити пневмонію у дитини? Симптоми, які вимагають проведення рентгенологічної діагностики:

 • Після грві, грипу або застуди протягом тижня немає поліпшення стану або після незначного покращення знову з’являється скачок температури і посилення інтоксикації, кашлю.
 • Відсутність апетиту, млявість дитини, порушення сну, примхливість зберігаються протягом тижня після початку хвороби.
 • Головним симптомом хвороби залишається сильний кашель.
 • Температура тіла висока, але у дитини задишка. При цьому кількість вдихів за хвилину у дитини збільшується, норма вдихів за хвилину у дітей у віці 1-3 років 25-30 вдихів, у дітей 4-6 років – норма 25 вдихів в хвилину, якщо дитина перебуває в спокійному розслабленому стані. При пневмонії кількість вдихів стає більше цих цифр.
 • При інших симптомах вірусної інфекції – кашлі, температурі, нежиті спостерігається виражена блідість шкірних покривів.
 • Якщо висока температура тримається більше 4 днів і при цьому не ефективні жарознижуючі засоби, такі як Парацетамол, Еффералган, Панадол, Тайленол. Будь-який з цих засобів при звичайному респіраторному захворюванні або грипі збивається дуже легко, а при високій температурі при пневмонії, жарознижуючі препарати знижують її лише на короткий час, через кілька годин вона знову підіймається.

Симптоми пневмонії у немовлят, дітей до року

Пневмонія у новонароджених зазвичай має важкий характер, особливо при недоношеності, анемії і рахіті.

Температура тіла – на першому році життя пневмонія у дитини, симптомом якої прийнято вважати високу не збивану температуру, відрізняється тим, що в цьому віці вона не буває високою, найчастіше не досягає 37,5, зазвичай 37,1-37,3. При цьому температура не є показником тяжкості стану.

Перші симптоми пневмонії у немовляти – безпричинне занепокоєння, млявість, зниження апетиту, малюк відмовляється від грудей, сон стає неспокійним, коротким, з’являється рідкий стілець, може бути блювота або зригування, обов’язково з’являється нежить і нападоподібний кашель, що посилюється під час плачу або годування дитини.

Дихання дитини – задишка або збільшення числа дихальних рухів у маленьких дітей – яскрава ознака пневмонії у дитини. Симптомом запалення легенів вважається перевищення норми кількості вдихів в хвилину:

 • У дітей до 2 місяців – норма до 50 вдихів в хвилину, понад 60 вважається високою частотою.
 • У дітей після 2 місяців до року норма 25-40 вдихів, якщо 50 і більше, то це перевищення норми.
 • У дітей старше одного року кількість вдихів більше 40 вважається задишкою.

Ціаноз носогубного трикутника – найважливішим симптомом пневмонії у дитини є посиніння шкіри між губами і носиком малюка. Особливо ця ознака яскраво виражена, коли дитина смокче груди. При сильній дихальній недостатності невелике посиніння може бути не тільки на обличчі, але і на тілі.

Змінюється рельєф шкіри при диханні – при пневмонії у дитини симптомом захворювання вважається прагнення дитини лежати на одному боці. Уважні батьки можуть помітити втягнення шкіри при диханні, частіше з одного боку хворого легкого. Щоб це побачити, слід роздягнути малюка і поспостерігати за шкірою між ребрами, вона втягується при диханні, а також може бути відставання одного боку легкого в процесі дихання. Іноді можна помітити періодичні зупинки дихання, порушення ритму, глибини, частоти дихання.

Задишка у немовлят може супроводжуватися киванням голови в такт дихання, а також малюк роздуває щоки і витягає губи, іноді з’являються пінисті виділення з рота і носа.

Пневмонію у дитини, симптоми якої не яскраво виражені, уважна мама може помітити за зміною поведінки малюка. Якщо дитина постійно хоче спати, стає млявою, апатичною або навпаки, багато вередує, плаче, відмовляється від їжі, при цьому може незначно підвищуватися температура – мамі слід терміново звернутися до педіатра.

Хламідійна, мікоплазмова пневмонія у дитини

Серед пневмоній, збудниками яких є не банальні бактерії, а різні атипові представники, виділяють мікоплазмову і хламідійну пневмонію. У дітей симптоми таких запалень легень дещо відрізняються від протікання звичайної пневмонії. Іноді вони характеризуються прихованим уповільненим перебігом. І в останні роки почастішали випадки, коли збудниками пневмонії є внутрішньоклітинні бактерії – мікоплазма і хламідії. Ознаки атипової пневмонії у дитини можуть бути наступними:

 • Початок захворювання характеризується різким підйомом температури тіла до 39,5С, потім формується стійка субфебрильна температура – 37,2-37,5 або навіть відбувається нормалізація температури.
 • Також можливий початок захворювання із звичайних ознак ГРЗ – чхання, першіння в горлі, сильний нежить.
 • Наполегливий сухий виснажливий кашель є симптомом атипової пневмонії у дитини, задишка же може бути не постійною. Такий кашель зазвичай буває при гострому бронхіті, а не пневмонії, що ускладнює встановлення діагнозу.
 • При прослуховуванні лікаря найчастіше представляються мізерні дані: рідкісні різнокаліберні хрипи, легеневий перкуторний звук. Тому за характером хрипів лікарю важко визначити атипову пневмонію, оскільки немає традиційних ознак, що значно ускладнює діагностику.
 • В аналіз крові при атиповій пневмонії може не бути значних змін. Але звичайно відмічається збільшена ШОЕ, нейтрофільний лейкоцитоз, поєднання з анемією, лейкопенією, еозинофілією.
 • На рентгені грудної клітини виявляється виражене посилення легеневого малюнка, неоднорідна осередкова інфільтрація легеневих полів.
 • І хламідії і мікоплазми мають особливість довгостроково існувати в епітеліальних клітинах бронхів і легенів, тому найчастіше пневмонія носить затяжний рецидивуючий характер.
 • Лікування атипової пневмонії у дитини можливо тільки макролідами (Сумамед), оскільки збудники стійкі до більшості антибіотиків, а зберігають чутливість тільки до тетрациклінів та макролідів.

Лікування пневмонії у дитини

Рішення про те, де проводити лікування дитини з пневмонією – в стаціонарі або вдома, приймає лікар, при цьому він враховує кілька факторів:

 • Вік дитини – якщо захворіла немовля, це є підставою для госпіталізації, оскільки пневмонія у немовляти представляє серйозну загрозу для життя. Якщо розвинулася пневмонія у дитини до 3 років, лікування залежить від тяжкості стану і найчастіше лікарі наполягають на госпіталізації. Дітям постарше можливо проводити лікування вдома за умови, що пневмонія не важкого характеру.
 • Стан здоров’я загалом – при наявності хронічних захворювань, ослабленому загальному здоров’ї дитини, незалежно від віку, лікар може наполягати на госпіталізації.
 • Вид пневмонії і тяжкість перебігу хвороби – лікування вогнищевої пневмонії у дитини в домашніх умовах цілком можливо, але при крупозній пневмонії лікування краще проводити в умовах стаціонару. Також тяжкість стану хворої дитини обов’язково враховується, легкий ступінь запалення легенів можна лікувати і вдома.

Як лікувати пневмонію у дітей? Основу терапії запалення легенів складають антибіотики, без них неможливо обійтися при будь-якому вигляді пневмонії. У часи, коли в арсеналі лікарів не було антибіотиків при бронхіті і запаленні легенів, дуже частою причиною смерті і дорослих, і дітей, була саме пневмонія, тому ні в якому разі не можна відмовлятися від їх застосування, ніякі народні засоби при пневмонії не ефективні. Який конкретно антибіотик показаний при пневмонії у кожному конкретному клінічному випадку, визначає лікуючий лікар-педіатр. Якщо дитину вирішено лікувати вдома, то слід чітко виконувати всі рекомендації лікаря. Від батьків вимагається здійснення правильного догляду за дитиною, дотримання питного режиму, харчування.

 • Прийом антибіотиків обов’язково слід здійснювати строго по часу, якщо призначений прийом препарату 2 рази на день, це означає, що між прийомами слід перерва до 12 годин, якщо 3 рази в день, то перерва 8 годин.
 • Муколітичні засоби – також призначаються тільки лікарем, вони сприяють розрідженню мокротиння і більш швидкому її відходженню (див. всі відхаркувальні засоби від кашлю).
 • Жарознижуючі засоби застосовуються тільки якщо температура вище 39С. Слід пам’ятати, що під час високої температури в організмі виробляється максимальна кількість антитіл проти збудника хвороби, тому якщо дитина може переносити температуру 38С, краще її не збивати. Так організм швидше впорається з мікробом, що викликав запалення легенів у малюка.
 • Харчування дитини при пневмонії – відсутність апетиту у дітей під час хвороби вважається природним і відмова дитини від прийому їжі пояснюється підвищеним навантаженням на печінку при боротьбі з інфекцією, тому насильно годувати дитину не можна. По-можливості слід готувати для хворого легку їжу, виключити будь-які готові хімізовані продукти, смажені і жирні, намагатися годувати дитину простою, легкозасвоюваною їжею – каші, супчики на слабкому бульйоні, парові котлети з нежирного м’яса, відварну картоплю, різні овочі, фрукти.
 • Рясне пиття – це банальна фраза, але дуже важливо випивати хворій дитині якомога більшу кількість рідини. Це сприяє розрідженню мокротиння і полегшенню її відходження. До того ж висока температура сприяє зневодненню організму, а поповнювати це можна тільки рясним теплим питтям, а також бажано зволожувати кімнату, де перебуває хворий. Дитина старше 3 років повинна випивати не менше 2-2,5 літрів на день – молоко, мінеральну воду без газів, натуральні свіжовичавлені соки – морквяний, яблучний, слабозаваренний чай з малиною, настій шипшини.
 • Провітрювання, щоденне вологе прибирання, використання зволожувачів повітря – полегшують стан малюка, а любов та турбота батьків творить чудеса.

Прийом антибіотиків при пневмонії у дитини зазвичай не перевищує 7-10 днів, і якщо дотримуватися постільного режиму, виконувати всі рекомендації лікаря, при відсутності ускладнень дитина швидко одужує, але протягом місяця ще будуть спостерігатися залишкові явища у вигляді кашлю, незначною слабкості. При атиповій пневмонії лікування може затягнутися на 2 – 4 тижні.

При лікуванні антибіотиками в організмі порушується мікрофлора кишечника, тому лікар призначає пробіотики – РіоФлора Імуно, Аципол, Хілак Форте, Біфіформ, Біфідумбактерин, Нормобакт, Аципол, Лактобактерин (див. Аналоги Лінексу – список всіх препаратів пробіотиків). Для виведення токсинів після запалення лікар може призначити сорбенти, такі як Полісорб, Ентеросгель, Поліфепан.

Cтаття про пневмонію у дитини також доступна російською мовою: «Пневмония у ребенка: симптомы, лечение, причины».