Лікування і симптоми кишкового (шлункового) грипу у дітей та дорослих

Шлунковий грип, кишковий грип – це спрощена назва захворювання, яке в медицині називають гастроентерит або ротавірусна інфекція, так як це захворювання по суті не є грипом. Збудником гастроентериту є різні паразити, віруси і бактерії. Найчастіше це вірус ряду Rotavirus, а також астровіруси, каліцивіруси, норовіруси і аденовіруси, які при розмноженні призводять до запалення шлунково-кишкового тракту.

В основному, до цього захворювання схильні діти, шлунковий грип у дітей триває довше і протікає важче, а також літні люди. Симптоми шлункового грипу яскраво виражені, але в той же час, у дорослих з міцною імунною системою ротавірусна інфекція може протікати у прихованій формі, безсимптомно, при цьому зовні здорова людина може бути носієм збудника. Зазвичай протягом тижня гострий період захворювання закінчується і через 5-7 днів настає повне одужання, в цей період хворий все ще є заразним.

Як можна заразитися шлунковим грипом?

Вірус проникає в організм людини через слизову оболонку шлунково-кишкового тракту. Інкубаційний період цього захворювання – від 16 годин до п’яти днів. Швидкість розвитку і тяжкість перебігу шлункового грипу залежить від концентрації збудника, який проник в організм і стану імунної системи людини.

 • Один з видів передачі інфекції – це харчовий. Тобто інфекція потрапляє в організм через немиті фрукти, овочі, неякісні молочні продукти. Шлунково-кишковий грип по праву можна назвати «хворобою брудних рук». Також можливе зараження через не кип’ячену водопровідну воду, навіть при банальному купанні.
 • Другий шлях зараження – повітряно – крапельний. При гучній розмові, чханні, кашлі мікроби від хворої людини поширюються у повітрі.
 • Не виключається і контактно-побутовий спосіб передачі збудника, особливо в місцях масового скупчення людей, в офісах, у дитячих садках, школах, в магазинах.

Збудник шлункового грипу дуже життєздатний, звичайні миючі засоби не здатні її знищити. Він досить стійкий до заморожування і високих температур, витримує нагрівання до 60 С. Знищується кишковий вірус лише концентрованими хлорвмісними дезінфікуючими засобами.

Що відбувається в організмі при зараженні?

При проникненні ротавірусу в організм вже через півгодини можна виявити збудника в клітинах тонкого кишечника. Завдяки атаці вірусу порушується структура слизової кишечника. Це у свою чергу призводить до порушення вироблення травних ферментів, відповідальних за розщеплення складних цукрів. Таким чином, у тонкій кишці нагромаджуються не розщеплені вуглеводи, це притягує надмірну кількість рідини, викликаючи діарею або водянистий пронос.

Симптоми шлунково-кишкового грипу

Якщо захворіла дитина, то необхідний виклик педіатра, щоб визначити можливість лікування вдома або госпіталізації в стаціонар. Як правило, якщо блювання спостерігається не більше 5 разів, а випорожнення не частіше 10 разів на добу, то допустимо амбулаторне лікування. Близько 5 днів триває інкубаційний період шлункового грипу. Його симптоми проявляються досить гостро і бурхливо. Буквально за кілька годин до появи диспепсії (шлунково-кишкового розладу), спочатку з’являється невеликий кашель, нежить, біль у горлі, які швидко проходять. Від інших інфекційних захворювань шлунково-кишкового тракту це і відрізняє шлунковий грип, симптоми якого починаються не з кишкових розладів, а з швидко проходячих катаральних явищ.

Головні ознаки шлункового грипу:

 • Болі в горлі при ковтанні, почервоніння в горлі
 • Катаральні явища – незначний нежить, кашель, чхання, які швидко проходять
 • Рідке випорожнення до 5-10 разів на день, випорожнення рясні, сіро-жовті, глинисті, з різким запахом, але без слизу і крові
 • Болі в животі, бурчання
 • Нудота, блювота до 3-5 разів на день, без слизу і крові
 • Висока температура або субфебрильна
 • Наростаюча слабкість
 • При важкому розвитку шлункового грипу можливо зневоднення.

Схожі симптоми можуть супроводжувати і інші захворювання, наприклад, холеру, сальмонельоз, отруєння, тому для диференціації діагнозу слід негайно звернутися до лікаря.

Лікування шлунково-кишкового грипу

Специфічного лікування ротавірусу поки не існує. Основне лікування спрямоване на зниження інтоксикації, нормалізації водно-сольового обміну, який порушується при діареї та блюванні. Тобто лікування в основному симптоматичне, спрямоване на зниження негативної дії вірусу на організм: не допустити зневоднення, зменшити токсичність, відновити роботу сечовидільної та серцево-судинної систем, запобігти розвитку вторинної бактеріальної інфекції.

В першу чергу необхідно хворому приймати сорбенти, такі як Активоване вугілля, Ентеросгель, Смекта, Полісорб. Для дітей та при тяжкому перебігу хвороби у дорослих застосовується регідратаційна терапія, для чого 1 пакетик Регідрону розчиняється в літрі кип’яченої води і випивають протягом дня кожні півгодини. Коли можна буде приймати їжу, необхідно суворо дотримуватися щадної дієти і виключити з раціону всі молочні і кисломолочні продукти, так як вони сприяють швидкому розмноженню хвороботворних бактерій в кишечнику.

При сильному проносі з температурою лікарі зазвичай призначають Ентерофурил або Ентерол, їх застосування допомагає зупинити затяжний перебіг діареї. А також слід приймати лікарські препарати з травними ферментами – Креон, Панкреатин, Мезим форте. У рідкісних випадках може бути призначений Фталазол, але використовувати його можна не більше 3 днів. Коли пройде гостра фаза захворювання необхідно відновити мікрофлору кишечника. Для цього існує безліч лікарських засобів, таких як Лінекс, Біфіформ, Ріофлора-імуно, РиоФлора-Баланс, Біфідумбактерин Форте, Хілак форте та ін (див. повний список всіх пробіотиків).

Кілька фактів про кишковий грип

Чи допомагає щеплення від грипу при кишковому грипі?

Не варто плутати два абсолютно різних захворювання, два різних збудника. Звичайно, деякі симптоми звичайного грипу нагадують симптоми кишкового грипу – головний біль, симптоми загальної інтоксикації, ломота в суглобах, температура. Однак звичайний грип не викликає сильний кишковий розлад і щеплення від нього ніяк не може захистити від зараження ротавірусною інфекцією.

Кишковий грип дуже заразний

В теплу пору року, коли існує максимальне поширення вірусного гастроентериту, слід дуже ретельно дотримуватися режиму гігієни. Шлунковий грип проникає в організм фекально-оральним шляхом, тобто від хворої людини через заражену блювоту або кал, коли відбувається контакт здорової людини із забрудненою поверхнею. Більше того, нерідко стічні води, водойми, де купаються відпочиваючі, забруднені продукти харчування та страви, приготовані зараженою людиною, сприяють передачі збудника кишкового грипу. Тільки ретельне миття рук перед найменшим прийомом їжі здатне захистити від розвитку гастроентериту.

Вірус шлунково-кишкового грипу досить витривалий у зовнішньому середовищі

Збудник кишкового грипу (норовірус) протягом декількох годин може залишатися живим на будь-яких поверхнях в побуті навіть після прибирання, причому, для зараження дитини достатньо навіть дуже незначної його кількості. Краще мити руки з милом під проточною водою, це більш ефективно, ніж використання інших засобів для рук (серветки, спрей).

Симптоми кишкового грипу з’являються не відразу

Такі кишкові симптоми, як спазми в животі, пронос і блювота виникають тільки через 1-2 дні, після попадання інфекції в організм, оскільки вірусу слід досягти шлунково-кишкового тракту і розмножиться в ньому. Однак такі збудники як сальмонельоз тощо можуть викликати ознаки харчового отруєння вже через кілька годин.

Найсерйозніша небезпека у дітей і дорослих – зневоднення

Особливо це небезпечно для дітей, оскільки при блювоті і діареї відбувається втрата рідини, її слід заповнювати. Більш того, з рідиною організм позбавляється калію, натрію і інших мінералів. Тому показана регідратаційна терапія (регідрон). Краще всього пити мінеральну воду без газів, зелений чай, відвар ромашки. Не варто в гострому періоді вживати молоко, кисломолочні продукти, хліб та солодощі. В період відновлення слід поповнити запаси калію, вносячи в раціон такі продукти, як банани, рисова каша.

Кишковий грип не лікують антибіотиками

Оскільки це кишковий розлад, викликаний вірусом, то антибіотики тут допомогти не можуть, всупереч переконанням багатьох. Кишковий грип лікується симптоматично і прийом антибактеріальних препаратів не показаний.

Про лікування і симптоми кишкового (шлункового) грипу у дітей та дорослих також можна прочитати статтю російською мовою: «Лечение и симптомы кишечного (желудочного) гриппа у детей и взрослых».