Препарати для поліпшення мозкового кровообігу у дітей і дорослих

Мозковий кровообіг відіграє важливу роль в будь-якому віці, від нього залежить ясність мислення, швидкість реакції і пам’ять. З цієї причини фармацевтичними компаніями розробляються все нові і нові препарати, що поліпшують мозковий кровообіг і рекомендовані для людей різного віку. Потреба в прийомі подібних засобів збільшується в проблемних ситуаціях, після травм, при навчанні або стресах.

Для маленьких дітей необхідність поліпшення мозкового кровообігу виникає в результаті кисневого голодування, перенесених родових травм, після Кесаревого розтину та інших ускладненнях. Найбільш важкі судинні ускладнення можуть викликати: крововиливи, судинні кісти, напади епілепсії або ознаки ДЦП. Відновлення порушень мозкового кровопостачання навіть при благополучному і стабільному прогнозі самопочутті займає різний за тривалістю час, в деяких випадках потрібно терапія протягом 2-3 років.
Початок навчання в школі, перехідний вік — все це викликає додаткові навантаження на судини і мозковий кровотік. У віці 12-14 років, змінюється гормональний фон організму, що іноді викликає спазми судин головного мозку, часті головні болі і запаморочення. Під час навчального року і при підготовці до іспитів зростає потреба в постачанні тканин киснем.

Після закінчення навчання та у процесі адаптації до трудової діяльності живлення мозку також вимагає хорошої роботи судинної системи. Негативний вплив остеохондрозу на кровопостачання мозку більше проявляється у середньому та зрілому віці. З часом збільшується ризик появи пухлин і гострих тромбозів артерій мозку, а також інших патологій, що викликають зниження еластичності судин.

У людей пенсійного віку більш вірогідні патології, пов’язані з атеросклерозом судин і пухлинами мозку. Найбільшу проблему створюють перенесені інсульти — як геморагічні, так і ішемічні. У цих випадках препарати для поліпшення постачання мозку киснем призначаються як тривала підтримуюча терапія.

Терапевтичне лікування

Терапевтичний курс лікування вищеназваних проблем мозкового кровообігу може бути призначена в будь-якому віці пацієнта. Різниця буде полягати в інтенсивності прийому препаратів і тривалості використання медикаментів. Метою є відновлення обмінних процесів в ушкоджених тканинах мозку. Відповідно, вартість і види лікарських засобів будуть також відрізнятися. Для досягнення стійкого поліпшення стану потрібен час і терпіння, так як результати прийому ноотропних препаратів проявляються не відразу.

Практично все нові препарати для стимуляції роботи мозку і покращання пам’яті, які з’являються у продажу, мають у своїй основі ті ж самі діючі речовини, що і давно відомі ліки. Це означає, що лікувальний ефект практично не відрізняється, різниця буде лише в ціні. Найчастіше призначені засоби мають більш дешеві аналоги, тому не поспішайте купувати ліки за завищеними цінами. Маркетингова політика фармацевтичних компаній призводить до зростання їх доходів, для чого використовується розширення переліку показань для призначення зазначеної групи препаратів.

Всі лікарські препарати даної групи працюють тільки в тканинах, схильних до патологічних змін. Для здорових тканин вони абсолютно марні і їх застосування не має сенсу.

Ліки для поліпшення мозкового кровообігу

Поява головного болю, викликане порушенням мозкового кровообігу, виникає із-за спазму судин або появи тромбів в них. У такому випадку найбільш відповідним буде призначення лікарських засобів, що розширюють судини, а також препаратів, що перешкоджають тромбоутворенню і склеювання тромбоцитів.

У подібних ситуаціях для поліпшення стану судин найчастіше використовуються:

Судинорозширювальні ліки

Вони мають різні механізми дії на організм хворого, але слід враховувати головний недолік: їх вплив поширюється також і на всі інші судини людини. Застосування судинорозширювальних препаратів може спричинити зниження тиску і за рахунок цього з’являється абсолютно зворотний ефект, а саме — погіршення і недостатність мозкового кровообігу. У підлітковому і молодому віці такі випадки зустрічаються порівняно рідко. У літніх пацієнтів після судинорозширювальних таблеток або уколів зростає ризик виникнення ішемічних інсультів. Найчастіше такі люди скаржаться на потемніння в очах при різкому підйомі з ліжка або стільця.

Спазмолітики

Принцип дії спазмолітиків має в собі здатність розслабляти судинні стінки (їх гладкі м’язи), за рахунок чого збільшується просвіт судин. Ці препарати рідко викликають побічні ефекти, вони відрізняються м’якістю дії на організм людини в будь-якому віці.

Найбільш поширені спазмолітики:

 • Но-шпа (у вигляді таблеток або ін’єкцій). Вартість 60 табл коливається від 220 до 250 грн.
 • Дротаверину гідрохлорид за ціною 50-60 грн за 100 таблеток.

Для літніх хворих атеросклерозом рекомендується застосування ліків інших груп, так як спазмолітики гірше проявляють себе при атеросклеротичних змінах судин. У такому разі призначають нижченаведені препарати, звані блокатори кальцієвих каналів і дозволяють покращувати мікроциркуляцію. В якості прикладів наведемо такі блокатори: Диакордин, Адалат, Брейнал, Норвакс, Арифон, Кордафен, Диакордин, Кордафлекс, Логимакс, Лаципил, Нафадил, Немотан, Нимотоп, Плендил, Стамло, Форидон, Цинаризин, Цинедил, Нифекард, Циннасан, Кортиазем.

Блокатори кальцієвих каналів

Вони розширюють судини, без впливу на всю систему кровообігу і не завдаючи їй шкоди. З обережністю призначають такі засоби гіпотонікам, так як можливе зниження тиску.

Наведемо більш докладні описи деяких ліків:

 • Німодипін, лат. Nimodipine (Нимотоп)

Препарати для поліпшення мозкового кровообігу у дітей і дорослихРекомендації до застосування:

 • порушення мозкового кровообігу різного походження;
 • інсульти і крововиливи.

В якості профілактичного лікування призначають у вигляді таблеток, по 2 шт через кожні 4 години. Добова доза може доходити до 360 мг. Для пацієнтів зі зниженим вагою слід зменшити дозування, при цьому рекомендується проводити постійний контроль артеріального тиску. Внутрішньовенне введення може сильніше вплинути на загальний стан пацієнта і викликати різке падіння тиску.

Форма випуску:

 • таблетки 30 мг) по 20, 50 і 100 шт в упаковці;
 • розчин для інфузій (0,02%) по 50 мл

Іноді, як побічні ефекти, що зустрічаються порушення травної системи у вигляді розлади шлунка або нудоти.

Під час вагітності застосування препарату не рекомендується.

Не слід призначати одночасно таблетовану форму і інфузії.

Ниркова недостатність є протипоказанням для застосування даного засобу.

Вартість: 1200-1250 грн за 100 таблеток.

 • Цинаризин або його аналог — Стугерон

Призначають для тривалого курсу — не менше 3 тижнів.

Терапевтична доза — 1-2 таблетки приймати три рази на день.

Форма випуску: 30 і 50 шт шт таблеток в упаковці.

В останні роки частіше використовують вінпоцетин.

Вартість:

Цинаризин — 50 шт 45-75 грн.

Стугерон 50 шт 160-220 грн.

 • Вінпоцетин або Кавінтон

Ліки розроблено на основі рослини — барвінку.

Вінпоцетин має комплексну дію, як судинорозширювальний, так і запобігають появі тромбів. Препарат крім поліпшення кровообігу у тканинах мозку, позитивно впливає на стійкість тканин мозку до нестачі кисню.

Призначають по 1 таблетці три рази на добу після їжі.

Для завершення курсу лікування добову дозу знижують, зводячи до мінімуму перед повною відміною препарату.

Обережно слід призначати у разі використання гепарину, так як є ризик виникнення кровотеч.

Вагітним і годуючим жінкам приймати не рекомендується.

Аналоги препарату: Веро-Вінпоцетин, Бравинтон, Винцетин, Винпотон, Телектол, Кавінтон форте.

Вартість упаковки 50 шт при дозуванні 5 мг:

Кавінтон – 280-300 грн.;

Вінпоцетин – 50-95 грн.;

Корсавин – 80-100 грн.

Авторитетна міжнародна організація у сфері доказової медицини Кокрановское Міжнародне Співробітництво відмовляється визнати ефективну дію препарату Кавінтон. Також вони не включили дане ліки в свій комплексний Огляд, на основі якого фахівці говорять про дію медичного засобу. Причиною стала відсутність спеціальних подвійних сліпих плацебоконтрольованих досліджень.

На практиці у вітчизняних клініках судинні хірурги і неврологи спостерігають добрий лікувальний ефект від застосування даного засобу, підтверджене томограмами мозку і ангіографією. На основі практичних результатів можна говорити про дієвість Кавінтону.

Альфа-адреноблокатори

Вони діють комплексно, розширюючи дрібні кровоносні судини, покращуючи обмінні процеси в тканинах головного мозку.

Ці препарати призначаються при появі гострих і хронічних метаболічних порушень. Ефективні при судинному слабоумстві, кисневому голодуванні тканин мозку і проявах судинного спазму.

Препарати даної групи:

 • Ницерголин — в ампулах по 4 мг. ціна 250-280 грн, в таблетках 30 шт – 370-440 грн.
 • Серміон — в таблетках 30 шт. 700 грн, ампули по 5 мг. 480-500 грн.
Об’єднані судинорозширювальні засоби:

Вазобрал (альфадігідроергокріптін і кофеїн)

Інстенон (етофіллін, етаміван, гексобендин) — 30 табл за ціною 220-270 грн.

Cтаттю про препарати для поліпшення мозкового кровообігу у дітей і дорослих також можна прочитати російською мовою: «Препараты для улучшения мозгового кровообращения у детей и взрослых».