Чим лікувати застуду у дитини?

Більшість жінок вважають себе фахівцями у трьох сферах: медицині, кулінарії та вихованні дітей, тому писати на тему: «Чим лікувати застуду у дитини?» – невдячне заняття. І все ж, я спробую обговорити тему, про яку вже написані кілометри тексту.

Застуда у дітей на медичній мові називається – гостре респіраторне вірусне захворювання (скорочено ГРВІ). Слово «вірусне» виділено мною навмисно, так як воно є ключовим у подальшому оповіданні.

Ознаки застуди у дітей наступні: раптовий, найчастіше безсимптомний підйом температури тіла, після чого з’являються рідкі, прозорі виділення з носа (нежить). Якщо виділення перетворюються в жовті або зелені, то це симптом бактеріальної інфекції, яка приєдналася в носоглотці. Кашель спочатку сухий, але з часу стає вологим. Можлива поява першіння та біль у горлі, а також чхання.

Як правильно лікувати дитину при застуді?

Кожна мама, сидячи над ліжком хворого малюка, задається питанням: «Що дати дитині при застуді?». Викладаю правила, яким навчають будь-якого студента-медика на заняттях з педіатрії:

  1. Боротьба з лихоманкою – парацетамол у віковій дозі.
  2. Рясне питво – профілактика зневоднення, викликаного лихоманкою.
  3. Аскорбінова кислота у віковій дозі для стимуляції імунітету.
  4. При сухому кашлі – протикашльові засоби (протипоказані дітям до 2 років), за наявності вологого кашлю – відхаркувальні (бромгексин, амброксол, АЦЦ та ін. див. огляд всіх відхаркувальних засобів від кашлю).
  5. Після того, як температура повернулася до норми, можна застосувати фізіотерапевтичні методи: напарювання ніг, содові інгаляції та ін.

Застуда у дитиниЯк не треба лікувати ГРВІ у дітей

Світова статистика говорить наступне

90% респіраторних інфекцій (інфекції верхніх дихальних шляхів) у дітей мають вірусну природу. Саме вірусну, на яку антибіотики не діють.

На жаль, більшість матусь вважають антибіотики ліками від температури і починають годувати ними дитину при будь-якій застуді.

Безпечних ліків не існує, прийом антибактеріальних засобів викликає алергію, дисбактеріоз кишечника, пригнічує імунітет і формує антибіотикостійкість бактерій.

Педіатри звичайно знають про шкідливість антибіотиків при ГРВІ, але відрізнити застуду від пневмонії, та ще вдома у пацієнта, використовуючи тільки руки, очі і фонендоскоп неможливо.

Звичайно, у хорошого лікаря є «чуйка», і він може хоча б запідозрити запалення легенів і призначити додаткове обстеження, але це вже з області езотерики. Більшості педіатрів простіше призначити антибіотик дитині в перший же день і, як кажуть, «не паритися»: шкода від них на початку не дуже помітний, пневмонія якщо і була, то пройде, а якщо не пройде – відмазка є, я правильно призначив лікування, так і мама спокійна.

Резюмую: антибіотики при застуді для дітей до 12 років перші 5 днів не застосовуються. Якщо у вас слабкі нерви, то кожен кашель або нежить повинен супроводжуватися відвідуванням поліклініки і проведенням додаткових досліджень: аналіз крові, рентген легенів, огляд ЛОР-лікаря, аналіз сечі і т.д.

Підйом температури тіла

Дорослим і дітям старше 6 років слід боротися з лихоманкою, якщо вона перевищує 39С. Така температура вже не вважається фізіологічною і може завдати шкоди організму. У маленьких дітей (до 6 років) жарознижуючі засоби слід використовувати при температурі 38,6С, з-за загрози судомного синдрому.

Температура – це важлива складова боротьби організму з інфекцією. При лихоманці пригнічується життєдіяльність збудників застуди, а також відбувається мобілізація захисних сил організму. Тому надмірна боротьба з лихоманкою тільки затягує одужання. Крім того, абсолютно всі жарознижуючі засоби можуть викликати алергію, язвоутворення в шлунку або тяжке ураження нирок, аж до їх відмови.

Крім таблеток, існують фізичні методи охолодження. Звичайно, у дорослих вони не дуже ефективні, а ось у дитини можуть знизити температуру на цілий градус:

  • Не варто укутувати хворого малюка, а навпаки, роздягнути його до трусиків і залишити остигати на повітрі. Жорстоко, але ефективно.
  • Розтерти малюка горілкою (не підходить для дітей молодшого віку, особливо до 1 року). Спирт, який випаровується, швидко охолодить шкіру. Не варто використовувати спиртові розчини вищої концентрації, ніж горілка. Від цього може постраждати дитяча шкіра, а також дитина може захмеліти, так як частина алкоголю обов’язково всмокчеться.
  • Холод на магістральні судини. Нормальною мовою звучить так: беремо пластикову пляшку, наливаємо в неї холодну воду і прикладаємо до пахв або пахових областях. Вода буде охолоджувати великі кровоносні судини, які там проходять.
  • Не варто надягати на дитину шапку в приміщенні, особливо на хворого. Цим люблять займатися бабусі «старої закалки». Голова – головне джерело тепловтрат в організмі, до 80% тепла видаляється через неї, тому при лихоманці голову потрібно всіляко охолоджувати.

При лихоманці значно посилюється випаровування рідини з поверхні шкіри. Тому дитину потрібно рясно напувати, щоб уникнути небезпечного для життя зневоднення. Підійде будь-яка рідина: компоти, морси, чай, соки і просто чиста вода.

Історія про те, як вітчизняна педіатрія робить із здорових дітей хворих

Дійові особи:

Мама – середньостатистична матуся, яка думає, що знає про застуду ВСЕ.

Малюк – нормальний, здоровий п’ятирічний карапуз, що регулярно відвідує дитячий садок.

Педіатр – нещодавно закінчив навчання і отримав розподілення у середньостатистичну поліклініку, сповнений знань про те, як правильно лікувати застуду.

Отже. Малюк повертається з дитячого саду млявий, сопливий, кашляющий і з температурою 38,5С. На наступний ранок Мама дзвонить в поліклініку і викликає лікаря додому.

Приходить Педіатр, оглядає дитину і ставить діагноз: ГРВІ. Його вчили, що в цьому віці 90% респіраторних інфекцій вірусні, а значить лікуються так, як описано в цій статті. Він прописує парацетамол, рясне пиття, а також аскорбінку, і йде зі спокійною душею.

А хвороба не проходить, температура тримається близько 39 С, дитина плаче, відмовляється від їжі, сопливий і кашляє. Мама точно знає, що аскорбінка – взагалі не ліки, а парацетамолом тільки температуру збивають. Вона дзвонить в поліклініку, і лається там на всіх і вся, мовляв, що за лікаря-неука ви мені надіслали.

Щоб «не дражнити гусей», до Малюка виїжджає зав. педіатричним відділенням або заст. головного лікаря і призначає антибіотик. Мотивація зрозуміла. По-перше, щоб Мама не заважала працювати істеричними дзвінками. По-друге, якщо пневмонія все ж розвинеться, а антибіотик не призначений, Мама відразу в суд подасть. Загалом лікуємо «не як треба», а «як спокійніше».

У підсумку, застуда, яка могла б пройти за 7 днів, тече 3 тижні. За час боротьби з хворобою, дитячий імунітет сильно ослаб. Малюка відводять в дитячий садок, де на нього обов’язково хтось чхне і застуда причепиться знову.

Через тиждень ходіння в дитячий дошкільний заклад у Малюка знову температура, нежить і кашель. Мама знову робить виклик додому. Педіатра ще в минулий раз викликали «на килим» і пояснили, як треба працювати з пацієнтами». Він приходить до Малюка і призначає антибіотик з першого дня. Всі задоволені: Мама – тим, що лікування правильне, з її точки зору, Педіатр – його знову не позбавлять премії, керівництво поліклініки – не буде розборок з черговою скаргою.

І знову, та хвороба, яка могла б пройти за тиждень, тече місяць. Який же дитячий імунітет таке витримає? Знову дитячий садок, знову застуда і знову місяць «лікуємося». Ось так наші герої перетворили здорового карапуза у часто і тривало хворіючого (офіційний термін до речі).

Сподіваюся вам зрозуміло звідки беруться часті застуди у дитини?

Кілька найбільш популярних запитань батьків

Чи можна купати дитину хворого застудою?

Дане питання йде корінням років 200 тому, коли гарячої води в будинках не було, а дітей мили в кориті в сінях або в лазні, там можна було захворіти ще більше. У XXI столітті купати застуджену дитини можна і потрібно, але варто пам’ятати, що гаряча ванна при підвищеній температурі тіла категорично протипоказана. Досить обмежитися теплим душем.

Як можна зрозуміти, що дитина одужала?

Позитивною динамікою можна вважати 3 дні нормальної температури. Також хорошою ознакою вважається перетворення сухого кашлю на вологий. Але якщо вже у видужуючої дитини знову піднялася температура, то можна припускати приєднання бактеріальної інфекції.

Якщо дитина захворіла, їй треба краще харчуватися?

При лихоманці всі сили організму витрачаються на боротьбу з інфекцією, а перетравлення важкої білкової їжі вимагає багато енергії. Тому при високій температурі їжа повинна бути легкою, по можливості багатою вуглеводами і вітамінами, а от добре і щільно слід годувати видужуючу дитину, щоб відновити її сили.

Cтаттю про лікування застуду у дитини також можна прочитати російською мовою: «Чем лечить простуду у ребенка?».