10 причин головного болю в ділянці лоба – до якого лікаря звернутися?

Головний біль будь-якої локалізації має буквально тисячу причин, від банальної перевтоми до серйозних захворювань, таких як злоякісні новоутворення мозку. Головний біль в області чола – один з варіантів локалізації болю в голові і причини його виникнення коротко можна підрозділити на 5 типів: побутові отруєння токсичними речовинами, інфекційні захворювання, травми голови, порушення нервової системи, захворювання серцево – судинної системи. Ми докладніше розглянемо всі можливі причини появи болі в області чола.

1 Причина: Отруєння в побуті різними токсичними речовинами і вживання деяких продуктів і добавок

Про наявність деяких токсичних хімічних речовин в предметах побуту багато хто навіть не замислюються. Адже на сьогоднішній день це особливо актуально. Дуже часто біль в області чола буває у продавців промислових товарів або складських службовців. Чому це відбувається? Сучасний ринок, насичений різними неякісними китайськими товарами, виробленими з використанням токсичних речовин, це стосується пластику, барвників для тканин та іграшок для дітей, а також килимових виробів та побутової техніки.

Купуючи такі речі багато хто не замислюються, чому почалися головні болі і через якийсь час вони поступово проходять. А ви проаналізуйте останні покупки, зроблені вами, це стосується і меблів, будівельних матеріалів для дрібного або капітального ремонту. Через деякий час – 1-1,5 місяця після покупки головні болі починають стихати, оскільки відбувається природне вивітрювання свіжої фарби, пластику, хімічних покриттів і людина забуває про це.

При купівлі будь-яких товарів – принюхуйтесь! Уникайте купувати дешеву побутову техніку, меблі, будівельні матеріали, тканини з сильним хімічним запахом, тим більш обережними треба бути при покупці товарів для дітей – одягу, іграшок. Звичайно, з часом запах вивітрюється, але хронічні отруєння не просто викликають головний біль, але і шкодять імунній системі і дорослих, і дітей.

Головний біль в ділянці лобаСьогодні безліч продуктів, що містять харчові добавки, які впливають на здоров’я, особливо при їх частому вживанні у великій кількості:

  • це нітрати – як у рослинних продуктах, так і в м’ясних
  • хімічні харчові добавки – підсилювачі смаку, мононатрієвий глюконат, також провокують головний біль
  • у людей, схильних до харчової алергії після вживання продуктів, що викликають алергію можуть з’явитися болі в області чола
  • алкогольні напої, особливо пиво та вино
  • шоколад, горіхи, сир – містять тирамін, викликає головний біль
  • кава та напої, що містять кофеїн, при зловживанні якими також можлива поява болю в голові.

2 Причина: Гайморит, Фронтит, Етмоїдит та інші захворювання Лор органів

Вони також супроводжуються характерним головним болем, коли відбуваються запальні процеси в гратчастих, лобових, гайморових пазухах.

Гайморит – поширене захворювання з характерними симптомами загальної інтоксикації, болями навколо очей, в скронях, особливо часто буває сильний біль у лобі при нахилі голови. При гаймориті також підвищується температура тіла, з’являються гнійні виділення з носу. Бувають рідкісні випадки, коли при хронічному процесі крім головного болю і невеликого нежитю, субфебрильної температури, людину нічого більше не турбує. Докладніше про ознаки гаймориту у дорослих читайте в нашій статті.

Фронтит – при цьому захворюванні головний біль в області чола є найхарактернішим, він найчастіше виникає вранці, протягом дня має тенденцію до зниження, інтенсивність болю може бути різною – від легкого до нестерпного, це пояснюється наповненням і відтоком гнійного вмісту з лобових пазух.

Етмоїдит – запалення гратчастої пазухи, розташованої в глибині черепа за носом. Найчастіше це захворювання буває у дітей дошкільного віку та у дорослих, чия імунна система ослаблена хронічними захворюваннями, а також з-за вірусних патологій носоглотки. При етмоїдиті головний біль у лобі теж виникає в певний час дня, періодично, у хворого спостерігаються симптоми загальної інтоксикації – температура, слабкість, нежить тощо.

3 Причина: Вірусні та інфекційні захворювання

Ці причини достатньо очевидні, оскільки при цих захворюваннях найчастіше відбувається загальна інтоксикація організму, висока температура тіла, біль у суглобах, м’язах.

Грип, ГРВІ, застуда – Як правило, ці захворювання починаються з головного болю у лобі, скронях, над бровами, навколо очей, і тільки після цього проявляються основні симптоми вірусу та застуди.

Менінгіт, енцефаліт – головний біль при цих захворюваннях може бути локалізований в районі лоба, скронь, а також потилиці та інших областях голови. При менінгіті та енцефаліті можлива також втрата свідомості, неврологічна симптоматика, це дуже серйозні захворювання, які потребують інтенсивної терапії.

Лихоманки Джермистон, Ріфт, Денге, Ілеша, Ітаки, Маритуба, Кату та ін. – це вірусні захворювання, що передаються кліщами, комарами в південних країнах. Любителі подорожей по світу ризикують заразитися будь-яким з численних видів лихоманок, які також характеризуються симптомами інтоксикації і сильними головними болями, у тому числі і в області лоба.

Щоб виявити і лікувати такі захворювання, слід звернутися за консультацією до інфекціоністу.

4 Причина: Захворювання нервової системи

Найпоширеніші захворювання, що викликають головні болі в області чола це:

Кластерні, пучкові болі – різкі пульсуючі болі в районі лоба, при яких також відбувається почервоніння очей і сльозотеча. Вони виникають і зникають раптово, бувають настільки тяжкими, що людина навіть не може спати. Найчастіше провокуючим фактором їх появи є паління, вживання спиртного чи зміна клімату. Загострення таких болів бувають в осінньо-весняний час. Природу і причини їх виникнення медицина поки точно не знає.

Невралгія трійчастого або зорового нерва – при цьому захворюванні болі в області обличчя локалізуються по ходу трійчастого нерва, навколо очей, за характером болі колючі, прострілюючі, гострі, виникнення яких може бути спровоковано дотиком, різницею температур – від гарячої або холодної води.

Мігрень – поширене захворювання, яким страждає кожна десята людина. Це періодичні сильні пульсуючі болі, що починаються в скроні, потім поступово поширюючись на очну ямку, лоб, потилицю, найчастіше вони односторонні, або в лівій частині чола, або в правій. Крім цього можлива поява нудоти, шуму у вухах, слабкість, мурашок перед очима, запаморочення. На сьогоднішній день існують нові сучасні препарати, що призначаються лікарем у випадках сильних головних болів – триптани від мігрені. Це перевірені та ефективні засоби, що знімають головний біль при нападах мігрені.

Різні неврози – болі можуть бути при підвищеній збудливості, неврастенії, недовірливості, різних формах неврозів. Однак, якщо всі основні причини появи головних болів в області чола виключені, і відсутні будь-які інші симптоми, тільки в цьому випадку можна говорити про діагноз неврозу.

Звертатися слід до невролога.

5 Причина: Удари, переломи, струси мозку

Це найбільш очевидні причини. Слід зазначити, що при будь-яких травмах голови слід виключити струс мозку, тому якщо крім болю в лобі після удару або травми людини турбує блювання, нудота, зниження гостроти зору, запаморочення, аж до втрати свідомості, слід негайно викликати Швидку допомогу.

6 Причина: Захворювання серцево-судинної системи

Це одні з найчастіших причин головних болів в області чола, при підвищеному або зниженому артеріальному тиску вони можуть бути різної інтенсивності. При цьому головний біль може локалізуватися і в лобі, і у скронях, і в потилиці.

Підвищений внутрішньочерепний тиск – При цьому біль в районі чола виникає внаслідок подразнення нервових закінчень і людина починає відчувати здавлюючий або розпираючий головний біль. Це захворювання розвивається при гіпертонії, атеросклерозі, захворюваннях нирок, вегето-судинної дистонії, як наслідок шийного остеохондрозу, вадах серця, а також від перевтоми і отруєння різними хімічними речовинами.

Знижений внутрішньочерепний тиск – при цьому біль має оперізуючий характер, виникає у людей із зниженим артеріальним тиском, із захворюваннями щитовидної залози або надниркових залоз, з атеросклерозом судин мозку, після надмірних фізичних навантажень, тривалому перевантаженні, стресі.

7 Причина: Остеохондроз шийного відділу хребта

В наш час це дуже поширене захворювання, яким страждає практично все міське населення середнього та похилого віку. Причиною болю в районі лоба при цьому служить защемлення, здавлювання корінців спинного мозку, людина описує цій біль як – ниючий, тягучий, давить, прострілює. Крім головних болів для цього захворювання характерно також порушення координації рухів, печіння, поколювання, мурашки на шкірі голови, шиї, запаморочення, шум у вухах тощо.

8 Причина: Підвищений внутрішньоочний тиск, захворювання очей

Очні патологічні процеси, такі як неврит зорового нерва, астигматизм, далекозорість і короткозорість, кон’юнктивіти, увеїти та ін. захворювання, особливо супроводжуються високим внутрішньоочним тиском – також призводять до болю в області чола. Крім того на сьогоднішній день у людини, що працює за комп’ютером протягом усього робочого дня, від очної напруги також виникають різні головні болі.

Звертатися слід до окуліста.

9 Причина: Біль від напруги

При тривалому напруженні м’язів шиї можуть виникати болі, що поширюються від шиї до скронь, очей, лоба і потилиці, поєднуючись з нудотою, запамороченням. Такий біль найчастіше давить, відчуття при цьому немов стискується обруч навколо голови, він може з’являться у людей після тривалого стресу, короткочасного інтенсивного нервового напруження.

10 Причина: Злоякісні пухлини

Найсерйозніша, грізна причина виникнення головних болів криється в онкологічному напрямку. До захворювань, при яких характерний розвиток постійних болів в області чола відносять наступні: судинні пухлини, пухлини лобової частки мозку, лобової кістки, гайморової та лобової пазух носа, пухлина гіпофіза, очниці.

Найчастіше, людина на ранніх стадіях перерахованих онкологічних процесів звертається зі скаргами до невролога, а потім після діагностики спостерігається і проходить лікування в онколога.