Що робити при відрижці повітрям, причини дискомфорту

Відрижка являє собою процес, при якому в рот потрапляє вміст стравоходу або шлунка. Часто відрижка виникає при переповненості органів травлення, яка викликає підвищений тиск у шлунку, відчуття розпирання і тяжкості. Якщо людина переїла, відрижка може полегшити самопочуття. Під час відрижки може з’явитися присмак нещодавно з’їденої їжі або кислоти. Дуже часто виникає відрижка повітрям, причини та провокуючі фактори якій ми розглянемо в даній статті.

Відрижка у здорової людини

Навіть у абсолютно здорових людей може періодично виникати відрижка повітрям без запаху. Це пов’язано з тим, що в шлунку міститься газовий міхур, складається з повітря. Його обсяг становить 0,5 – 1 літр і залежить від розмірів травного органу.
Повітря може потрапити в шлунок:

 • При занадто квапливої їжі;
 • Під час жування жуйки;
 • Якщо людина глибоко дихає ротом;
 • При вживанні газованих напоїв;
 • Квапливої мови і часто ковтанні слини;
 • У людей, що палять.

У людей без розладів травлення причиною відрижки повітрям може стати банальне переїдання. У цьому випадку шлунок настільки наповнений їжею, що м’язи входу в шлунок не може зімкнутися, і газ із шлунка потрапляє в стравохід, а потім в ротову порожнину.

Такий же процес відбувається, якщо відразу після щільного обіду людина починає працювати фізично або здавлює живіт тугим ременем. Ця умова особливо актуально для людей з надмірною вагою.

Причинами відрижки також можуть бути наступні фактори:

 • У огрядних людей відрижка виникає набагато частіше, причому вона абсолютно не пов’язана з будь-якими хворобами;
 • Люди, які зловживають кави або міцним чаєм, цибулею, часником і жирною їжею.
 • Пацієнти, які користуються інгаляторами.
 • Відрижка може виникати і під час вагітності, так як матка збільшується в розмірах і тисне на діафрагму.

Відрижка при патології стравоходу

Поширеною причиною частої відрижки повітрям можуть стати хвороби стравоходу. Вони включають:

Дивертикул Ценкера

Патологія представляє собою збільшення місця переходу глотки в стравохід. Стінка стравоходу починає випинатися з-за того, що м’язи знаходяться в постійній напрузі і підвищують тиск усередині органу. Симптоми захворювання і клінічна картина хвороби наступна:

 • На початковій стадії симптоми хвороби нагадують звичайний фарингіт: хворий скаржиться на першіння в горлі, відчуття дискомфорту під час ковтання, легкий кашель і підвищене слиновиділення.
 • У міру збільшення дивертикула, вміст шлунка починає закидатися в ротову порожнину, і виникає відрижка повітрям. Іноді вона має кислуватий присмак або смак їжі.
 • У деяких пацієнтів може з’являтися блювота.
 • Якщо залишки їжі потрапляють в органи дихання, може початися аспіраційна пневмонія.
 • Якщо хвороба триває тривалий час, стінки дивертикула запалюються і вкриваються виразками або ерозіями.

При тривалому перебігу хвороби без лікування стінка дивертикула може пошкодитися або запалитися, і вміст шлунка буде потрапляти в органи дихання.

Ахалазія кардії

Дане захворювання викликає відрижку у третини пацієнтів. Хвороба являє собою патологічний процес в хронічній формі, яке характеризується недостатнім розслабленням сфінктера стравоходу. В результаті стравохід звужується внизу і розширюється вгорі, стравохід втрачає здатність до скорочення, перистальтика стає нерівномірною. Людині стає важко ковтати, а вміст шлунка постійно потрапляє в глотку і рот. Характерними ознаками хвороби є:

 • Відчуття грудки в горлі;
 • Труднощі під час ковтання, що супроводжується відчуттям застрягання їжі в горлі;
 • У деяких випадках залишки їжі можуть потрапляти в носоглотку, викликаючи осиплість голосу;
 • Вміст шлунка може потрапляти прямо в рот, особливо, якщо пацієнт знаходиться в горизонтальному положенні;
 • Практично у 50 відсотків хворих ковтання супроводжується сильним болем у грудній клітці;
 • Яскраво виражена ахалазія супроводжується сильними розладами травлення, пацієнт худне, і сильно страждає від відрижки з затхлим запахом і печії;
 • Пізніше хвороба призводить до езофагіту (запалення стравоходу), що призводить до утворення рубців і подальших проблем з травленням.
Склеродермія

Хвороба являє собою системне розлад сполучної тканини, яка починає дуже активно розвиватися. При наявності патологічного процесу в стравоході, в органі може початися атрофія і він покриється виразками. Хвороба викликає спадкова схильність і хронічні ушкодження стравоходу (наявність інфекції в організмі, постійне переохолодження чи травми).

У деяких випадках хвороба може розвинутися на тлі гормонального дисбалансу, наприклад, під час клімаксу. Розлади травлення, відрижка та печія часто супроводжуються порушеннями периферичного кровообігу, для якого характерні посиніння шкіри кінцівок та вух при виході на холод або контакті з холодною водою. Також хвороба супроводжується набряками кінцівок і суглобовими болями.

Захворювання шлунка

Відрижка повітрям дуже часто виникає при патології шлунка. Основна причина – недостатність кардії, клапана, який перекриває вхід з шлунку в стравохід. Виявити патологію можна лише з допомогою ендоскопії або рентгена.

Що робити при відрижку повітрям, причини дискомфортуНедостатність кардії має кілька ступенів розвитку:

 • Перша. Кардія стискається не повністю, залишаючи просвіт, завбільшки з третину свого звичайного розміру. Тому при глибокому диханні може виникати відрижка повітрям.
 • Другий ступінь характеризується просвітом в половину діаметра кардії.
 • При третього ступеня хвороби спостерігається не тільки великий просвіт, але і рефлюкс-езофагіт, так як вміст шлунка постійно дратує стравохід.

Причинами постійної відрижки повітрям при недостатності кардіо можуть бути такі процеси:

 • Механічні травми або опіки шлунка і стравоходу;
 • Переповненість шлунка у пацієнтів зі слабкою перистальтикою, ожирінням, а також у вагітних і людей, схильних до переїдання;
 • Операції на кардіальним відділі шлунка, які призводять до його пошкодження або видалення;
 • Слабкість нижнього сфінктера стравоходу або грижі на стравохідного отвору діафрагми;
 • Високий тиск в шлунку через виразки, пілоростеноза, пилороспазма або злоякісних пухлин.

Існують і інші хвороби шлунка, які можуть провокувати відрижку повітрям:

Гастро-езофагеальна рефлюксна хвороба

Вважається найпоширенішою причиною відрижки. М’яз, яка перекриває вхідний отвір шлунка, змикаються не повністю, що і провокує відрижку. Додатковими факторами, які можуть її викликати служать нахили вперед або горизонтальне положення відразу після їжі. Крім відрижки, захворювання характеризується болем за грудною кліткою або в лівій її частині, нудотою, яка іноді супроводжується блюванням, занадто швидке насичення і часте здуття живота. Крім того, хвороба може проявлятися кашлем, задишкою, порушеннями серцевого ритму, фарингітами з супутньою сухістю глотки, ускладненим ковтанням і першіння в горлі.

Без відповідного лікування хвороба може призвести до виразки і ерозії стравоходу, що з часом може викликати рак.

Гастрит

Відрижка при гастриті – досить поширене явище. Воно особливо характерно при гострій і хронічній формах хвороби. Вона може супроводжуватися тупий ниючий болем, важкістю в животі і блювотою. Якщо в шлунку почалися атрофічні процеси, відрижка набуває тухлий запах, пацієнт втрачає апетит і швидко наїдається. Якщо приєднується слабкість після їжі, зниження працездатності, блідість, ламкість волосся і нігтів, у пацієнта дефіцит заліза і вітаміну В12.

Антральні форми гастриту часто виникають на тлі інфікування Хелікобактер пілорі. У це випадку відрижка буде супроводжуватися печією і сисними болями вранці.

Патології вихідного відділу шлунка (пілоростеноз)

Являють собою спазм вихідний м’язи травного органу, при якому просвіт звужується, а тиск всередині шлунка збільшується. В результаті, їжа застоюється в шлунку і відрижка повітрям набуває тухлий запах і кислуватий присмак. У дітей хвороба може бути результатом вродженого потовщення м’язи. У дорослих ця патологія розвивається на тлі утворення і рубцювання виразок стравоходу та вихідного відділу шлунка. Дану патологію також можуть викликати хімічні опіки органів травлення і пухлини верхнього відділу шлунка. При відсутності лікування, хвороба починає прогресувати і до відрижці приєднується блювота. На пізніх стадіях блювотний рефлекс виникає відразу ж після їжі, хворий сильно втрачає вагу і у нього спостерігаються ознаки водно-електролітних порушень (задишка, збій серцевого ритму, сухість слизових і шкірних покривів).

Виразка шлунка

Виразка шлунка вражає слизову оболонку органу, аж до м’язових тканин. Тому при виразковій хворобі відрижка може бути не тільки повітрям, але і з кислим присмаком. Крім того, дана патологія супроводжується гострими і тупими болями після їжі, втратою апетиту, нічними і ранковими болями в шлунку, схильністю до закрепів і нудотою і блювотою з залишками їжі і жовчі, яка приносить полегшення.

Рак шлунка

Рак шлунка також може викликати відрижку повітрям, оскільки на ранніх стадіях це захворювання по симптоматиці нагадує атрофічний гастрит. Хворий скаржиться на різке зниження апетиту, швидка насичуваність, відраза до м’яса, людина втрачає вагу і у нього виявляються ознаки анемії. Крім того, виникає відчуття тяжкості в надчревье, а при появі метастазів можуть збільшитися лімфовузли над ключицями.

Патології діафрагми

Якщо у пацієнта є грижа стравохідного отвору діафрагми, у нього буде виникати часта і постійна відрижка повітрям. У хвороби є кілька відмінних характеристик:

 • Може бути вродженою при ембріональному вкороченні стравоходу;
 • Ризик розвитку хвороби збільшується з віком, так як м’язи поступово слабшають від ожиріння, переїдання і великих фізичних навантажень.
 • Хвороба часто виникає в пацієнтів з обструктивними хворобами легень (бронхіальна астма, хронічний бронхіт).

Грижі бувають декількох типів, і якщо отвір дуже широке, їжа може потрапляти і тимчасово затримуватися в грудній клітці. Пацієнти скаржаться на біль в грудній клітці, яка віддає в спину, порушення серцевого ритму, часте відрижку з попаданням залишків їжі в порожнину рота в положенні лежачи. В деяких випадках ці симптоми можуть доповнюватися печією і гірким присмаком у роті. Блювота або зригування з’являються без нудоти і виникають в тому випадку, якщо пацієнт різко змінив положення або квапливо їв.

Інші хвороби органів травлення

Відрижку повітрям після їжі можуть викликати і інші розлади шлунково-кишкового тракту:

 • Дисбактеріоз кишечника найчастіше виникає при тривалому лікуванні антибіотиками і загальним зниженні імунітету. При цьому, корисна мікрофлора знищується і замінюється патогенної, яка викликає порушення дефекації, метеоризм, болі в животі, а також відрижку, печію, розлади апетиту і нудоту.
 • Дуоденогастральний рефлюкс представляє собою викид вмісту дванадцятипалої кишки в шлунок. Цей процес виникає при запаленні кишки, недостатності воротаря і високому тиску в органах ШКТ. Якщо хвороба має тривалий перебіг, шлунок поступово руйнується кислим середовищем і ферментами підшлункової, і пацієнт починає скаржитися на болі в животі, відрижку повітрям, печію, а на язику з’являється жовтий наліт.
 • Недостатність заслінки, що розділяє тонкий і товстий кишечник (Баугинієвої заслінки). При вроджених аномаліях або тривалому запаленні кишечника, клапан перестає нормально функціонувати. Виникає біль в животі, здуття і сильне бурчання. Пацієнти скаржаться на гіркий присмак у роті, нудоту, печію і відрижку, а в деяких випадках з’являється швидка стомлюваність і різка втрата ваги.
 • Хвороби жовчовивідних шляхів, холецистит, жовчнокам’яна хвороба та ін) розвивають на тлі порушення струму жовчі. Ці хвороби провокують тупий біль після прийому жареної і жирної їжі, а також при сильних фізичних навантаженнях. Група хвороб жовчовивідних шляхів можуть викликати відрижку повітрям або гірким, печія, запори і здуття живота.
 • Хронічний панкреатит провокує знижену вироблення ферментів, що погіршує нормально травлення і призводить до підвищеного газоутворення. Саме тому пацієнта мучить відрижка повітрям або з присмаком з’їденої їжі. Крім того, захворювання супроводжується болями вгорі живота після їжі, нудотою, епізодичною блювотою і метеоризмом. Досить часто спостерігаються розлади дефекації, а при супутньому зниження вироблення інсуліну хворий скаржиться на свербіж і сухість шкіри, і постійну спрагу.

Чому виникає відрижка натщесерце?

Іноді відрижка не пов’язана з прийомом їжі або порушеннями роботи органів травлення. Її можуть викликати невротичні стани, коли людина робить занадто часті і глибокі вдихи. У цьому випадку м’язи вхідної відділу шлунка мимоволі скорочуються, і з’являється відрижка повітрям.

Такі пацієнти можуть скаржитися на утрудненной проходження рідин по стравоходу, тоді як тверда їжа ковтається нормально (це і є основна відмінність даної патології від раку шлунка). У людини може з’явитися відчуття комку в горлі або хворобливі відчуття. Іноді невротичні патології супроводжуються шлунковими болями, почуттям розпирання, блювотою, нудотою і розлади апетиту. У деяких випадках цей розлад переходить в синдром роздратованого кишечника.

Що робити, якщо з’явилася відрижка?

Оскільки відрижка повітрям є симптомом багатьох захворювань, лікування потрібно починати тільки після консультації з лікарем і діагностики причини даного явища. Щоб хоча б на час полегшити стан пацієнта, рекомендовано дотримуватися декількох простих правил:

 • Позбавитися від зайвої ваги;
 • Їсти 4-5 разів на добу невеликими порціями;
 • Не лягати і не працювати фізично відразу після їжі;
 • Кинути палити;
 • Відмовитися від жуйок і газованих напоїв.

Cтаттю про відрижку повітрям також можна прочитати російською мовою: «Что делать при отрыжке воздухом, причины дискомфорта».