Гострий і хронічний холецистит: симптоми і лікування

Холецистит – це запалення одного з внутрішніх органів організму – жовчного міхура, він буває гострим і хронічним. Серед захворювань внутрішніх органів холецистит є одним з найнебезпечніших, оскільки викликає не тільки сильні больові відчуття, але і запальні процеси і утворення конкрементів, при русі яких людина потребує екстреної хірургічної допомоги, а при її несвоєчасному наданні, може наступити летальний результат.

Хронічний та гострий холецистит, симптоми і лікування яких ми розповімо в нашій статті тісно пов’язані з жовчнокам’яною хворобою та практично 95% випадків діагностуються одночасно, при цьому визначення первинності того або іншого захворювання значно ускладнене. З кожним роком число цих захворювань збільшується на 15%, а виникнення каменів щорічно зростає на 20% серед дорослого населення. Помічено, що чоловіки менш схильні до холециститу, ніж жінки після 50 років.

Як проявляється холецистит – причини?

Утворення каменів

 • Гострий холецистит – причини виникнення

Найбільш небезпечною вважається гостра форма холециститу, яка супроводжується утворенням каменів, як в самому міхурі, так і в його протоках. Саме каменеутворення і є самим небезпечним при цій недузі, це захворювання носить назву калькульозний холецистит. Спочатку скупчення білірубіну, холестерину, солей кальцію на стінках жовчного міхура утворюють кальцинати, але далі при тривалому їх накопиченні розміри відкладень збільшуються і можуть бути серйозні ускладнення у вигляді запалень жовчного міхура. Часто бувають випадки, коли конкременти потрапляють в жовчні протоки і утворюють серйозні перешкоди для відтоку з жовчного міхура жовчі. Це може призводити до запалення і перитоніту, якщо вчасно не надати хворому медичну допомогу.

 • Хронічний холецистит – причини

Хронічна форма холециститу зустрічається рідше і не настільки небезпечна, як гостра. Однак, особливістю її є те, що дуже важко контролювати перехід хронічного захворювання в гостре. При холециститі такого типу камені не формуються, але запальний процес у жовчному міхурі обумовлений або розмноженням умовно-патогенної мікрофлори, або інвазіями різних паразитів. Тому діагностика хронічного холециститу ускладнена і повинна бути комплексною і ретельною.

Найбільш частими мікроорганізмами, що викликають запалення, бувають стрептококи і стафілококи, а також ешхерії, ентерококи, синьогнійна паличка, протеї. Рідше хронічні холецистити можуть бути вірусного походження, або бути викликані сальмонельозом, протозной інфекцією. Всі види інфекцій проникають в жовчний міхур контактним (через кишечник), лімфогенним або гематогенним шляхом.

При різних видах глистових інвазій, таких як – аскариди у дорослих і дітей, лямбліоз у дітей, лямбліоз у дорослих, при опісторхозі, стронгілоїдозі, фасциолезі, може відбуватися часткова обструкція жовчної протоки (при аскаридозі), виникати симптоми холангіту (від фасциолезу), стійка дисфункція жовчних шляхів спостерігається при лямбліозі. Тому розрізняють наступні форми холециститу:

 • Ферментативний холецистит – коли відбувається викид ферментів підшлункової залози в жовчний, тобто при наявності інших захворювань ШКТ, панкреатиту, гастриту та ін.
 • Закупорка каміннями жовчного міхура, або пошкодження стінки жовчного міхура конкрементами
 • Наявність глистової інвазії – аскаридоз, лямбліоз, стронгілоїдоз, опісторхоз
 • Бактеріальний холецистит – розвивається при зараженні бактеріальною флорою жовчі.

Загальні причини виникнення холециститу:

 • Вроджені аномалії розвитку жовчного міхура, вагітність, опущення органів черевної порожнини
 • Дискінезія жовчовивідних шляхів
 • Алкоголізм, ожиріння, велика кількість жирної, гострої їжі в раціоні, порушення дієти
 • Жовчнокам’яна хвороба

При будь-якому з видів холециститу розвиток запалення стінок жовчного міхура призводить до звуження просвіту протоків, його обструкції, до застою жовчі, яка поступово загусає. Гострий холецистит може бути гнійного характеру та катарального. Гнійний холецистит також може мати гангренозну, флегмозну, перформативну, флегмозно-виразкову форму.

Симптоми гострого холециститу

Провокуючим фактором, що дає поштовх до розвитку гострого нападу холециститу, є потужний стрес, переїдання гострої, жирної їжі, зловживання алкоголем. При цьому людина відчуває наступні симптоми гострого холециститу:

 • Гострі нападоподібні болі в верхній частині живота, правому підребер’ї, що іррадіюють в праву лопатку, рідше може іррадіювати біль в ліве підребер’я.
 • Підвищена стомлюваність, різка слабкість
 • Невелике підвищення температури тіла до субфебрильних цифр 37,2 – 37,8С
 • З’являється інтенсивний присмак гіркоти у роті
 • Блювота без полегшення, постійна нудота, іноді блювота з жовчю
 • Порожня відрижка
 • Поява жовтуватого відтінку шкіри – жовтяниці

Тривалість і тяжкість гострого холециститу, симптоми і лікування якого залежать від багатьох факторів, може варіюватися від 5-10 днів до місяця. У важких випадках, коли немає каменів і не розвивається гнійний процес, людина одужує досить швидко. Але при ослабленому імунітеті, наявності супутніх захворювань, при перфорації стінки жовчного міхура (її розриві) можливі важкі ускладнення і летальний результат.

Симптоми хронічного холециститу

Хронічний холецистит не виникає раптово, він утворюється протягом тривалого часу, і після загострень, на тлі лікування та дотримання дієти наступають періоди ремісії, чим ретельніше дотримуватися дієти і підтримуючої терапії, тим триваліше період відсутності симптомів холециститу.

Головною ознакою при холециститі, симптомом є тупий біль в правому підребер’ї, який може тривати кілька тижнів, він може віддавати в праве плече і праву поперекову область, бути ниючим. Посилення больових відчуттів відбувається після прийому жирної, гострої їжі, газованих напоїв або алкоголю, переохолодження або стресу, у жінок загострення може бути пов’язано з МПС (передменструальним синдромом).

Основні симптоми хронічного холециститу:

 • Розлад травлення, блювання, нудота, відсутність апетиту
 • Тупі больові відчуття справа під ребрами, що віддають у спину, лопатку
 • Гіркота в роті, відрижка гіркотою
 • Тяжкість в правому підребер’ї
 • Субфебрильна температура
 • Можливо пожовтіння шкірних покривів
 • Дуже рідко виникають нетипові симптоми холециститу, такі як болі в серці, розлад ковтання, здуття живота, запор

Для діагностики як гострого, так і хронічного холециститу найбільш інформативними методами є наступні:

 • холеграфія
 • дуоденальне зондування
 • холецистографія
 • УЗД органів черевної порожнини
 • сцинтиграфія
 • біохімічний аналіз крові показує високі показники печінкових ферментів – ГГТП, лужна фосфатаза, АсТ, АлТ.
 • діагностична лапароскопія і бактеріологічне дослідження є самими сучасними і доступними методами діагностики.

Звичайно, будь-яке захворювання легше попередити, ніж лікувати і завчасне дослідження може виявити ранні порушення, відхилення хімічного складу жовчі. І при дотриманні суворої дієти, буде достатньо на довгий час продовжити період ремісії цього захворювання і не допустити серйозних ускладнень.

Лікування хронічного холециститу

Лікування хронічного холециститу без утворення каменів завжди здійснюється консервативними методами, коли симптоми загострення знімають різними препаратами, основні з яких наступні:

 • Антибіотики, найчастіше широкого спектру дії або цефалоспорини
 • Ферментні препарати – Панкреатин, Мезим, Креон
 • Дезінтоксикація – внутрішньовенні інфузії хлориду натрію, розчинів глюкози
 • Спазмолітики – Но-Шпа, Спазмолгон, Дротаверин, Максиган
 • НПЗЗ – іноді їх застосовують для зняття запалення та больових відчуттів
 • Щоб зменшити застій жовчі призначають Магнезію, обліпиху, оливкову олію

У періоди загострення дуже широко застосовується фітотерапія, при відсутності на неї алергії – відвари ромашки, кульбаби, м’яти перцевої, валеріани, календули. А в періоди ремісії можливо призначення гомеопатичного лікування або фітотерапії, але іншими травами – деревію, алтея, пижми, крушини.

Дуже важливо дотримуватися суворої дієти після загострення холециститу, тоді симптоми поступово зникають. Крім дієти при каменях у жовчному міхурі і при холециститі також рекомендується періодично проводити тюбажі з ксилітом, мінеральною водою або магнезією, ефективна фізіотерапія – електрофорез, рефлексотерапія, СМТ-терапія.

При калькульозному хронічному холециститі, симптоми якого яскраво виражені, рекомендовано видалення жовчного міхура, джерела зростання каменів, які можуть становити загрозу життю при їх русі. Перевагою хронічного холециститу з каменями від гострого калькульозного холециститу, є те, що цю операцію планують, вона не є екстреної мірою і до неї можна спокійно підготуватися. Використовуються при цьому і лапароскопічна операція, і холецистектомія з мінідоступу.

Коли протипоказано оперативне втручання, іноді при хронічному холециститі, лікування може полягати в методиці дроблення каменів ударно-хвильовою літотрипсією, ця екстракорпоральна процедура не витягує камені, а просто розбиває, руйнує їх, і часто відбувається їх повторне зростання. Також є і методика руйнування каменів за допомогою солей урсодезоксихолевої і хенодезоксихолевої кислоти, крім того, що це лікування холециститу не призводить до повного виліковування, воно ще й досить тривале у часі і триватиме до 2 років.

Лікування гострого холециститу

Якщо реєструється вперше гострий холецистит, симптоми і лікування не виявляють камені і важку клінічну картину, немає гнійних ускладнень, то достатньо проведення стандартної медикаментозної консервативної терапії – антибіотики, спазмолітики, НПЗЗ, дезінтоксикаційне та ферментне лікування.

При важких формах деструктивного холециститу в обов’язковому порядку показана холецістотомія або видалення жовчного міхура (див. лапароскопія жовчного міхура). Найчастіше виконують холецистектомію з мінідоступу. Якщо пацієнт відмовляється від операції, можна зняти гострий напад і медикаментозними засобами, але варто пам’ятати, що великі камені обов’язково призводять до рецидивів і переходом у хронічний холецистит, лікування якого може все одно закінчитися оперативним шляхом або ж викликати ускладнення.

На сьогоднішній день лікарі використовують 3 види хірургічних втручань для лікування холециститу – відкрита холецістотомія, лапароскопічна холецістотомія, для ослаблених людей – черезшкірна холецістостомія.

Усім без винятку пацієнтам з гострим холециститом показана сувора дієта – перші 2 дні можна пити тільки чай, потім дозволено переходити на дієту стіл 5А, де їжа готується тільки на пару або вариться, використовується мінімум жиру, виключаються смажене, копчене, приправи, газовані напої та алкоголь.

Детальніше про те, що можна їсти при холециститі в нашій статті.

Cтаттю про гострий і хронічний холецистит також можна прочитати російською мовою: «Острый и хронический холецистит: симптомы и лечение».