Симптоми лямбліозу у дорослих, як не заразитися

Лямбліоз вважається паразитарним захворюванням, збудником якого є найпростіші паразити – лямблії. Потрапляючи в організм людини ці одноклітинні організми при виникненні сприятливих умов можуть почати активно розмножуватися, призводячи до серйозних порушень роботи шлунково-кишкового тракту. При лямбліозі у дорослих, симптоми нагадують захворювання жовчовивідних шляхів і печінки, а також знижується повноцінне засвоєння необхідних корисних речовин, приводячи до загального нездужання.

За статистичними даними 40 відсотків людства заражене цим видом паразитів і тільки 20 відсотків мають клінічні симптоми захворювання. Враховуючи те, що доросла людина стійка до подібних інвазій, і лямбліоносійство протікає безсимптомно, багато фахівців стверджують, що рівень зараженості значно вище офіційних даних.

Як можна заразитися лямбліями?

Як не заразитися лямбліямиЛямблії в навколишньому середовищі присутні в неактивній формі, у вигляді так званих цист, які живуть поза організму людини приблизно 3 місяці. Потрапляючи ж в шлунково-кишковий тракт, вони можуть розмножуватися шляхом парного розподілу, в тих місцях, де їх багато накопичується. Як же відбувається зараження лямбліозом у дорослих і дітей? Як передається лямбліоз?

 • Порушення особистої гігієни, через брудні руки, тобто орально-фекальним шляхом
 • Вживання в їжу немитих фруктів, овочів, салатів
 • Можливе зараження статевим шляхом, при недотриманні правил гігієни
 • Використання некип’яченої води, навіть у джерельній воді є цисти лямблій
 • Наявність великої кількості мух у приміщеннях, вони є основними переносниками і джерелами зараження лямбліозом.

Зараження лямбліозом частіше спостерігається в дитячому віці, тому захворюваність серед дітей доходить до 70 відсотків. Вважається, що лямбліоз у дорослих зустрічається в три рази рідше, ніж у дітей, оскільки у зміцнілої імунної системи дорослого населення більше шансів мати стійкість травної системи до різних паразитарних інвазій. Однак, найчастіше при лямбліозі у дорослих, симптоми можуть носити стертий характер, і людина не звертається за ретельним медичним обстеженням, приймаючи деякі ознаки лямбліозу за інші порушення роботи травної системи або загострення хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту.

Ознаки лямбліозу у дорослих

Симптоми цього захворювання залежать від локалізації паразитів в організмі і від тривалості ураження організму цими найпростішими. Після потрапляння цист в шлунково-кишковий тракт, доросла людина може залишитися тільки лямбліоносієм, без характерних симптомів захворювання, але коли розмноження лямблій носить масовий характер, лямбліоз проявляється клінічними симптомами таких захворювань:

 • Холецистит, дискінезія жовчних шляхів
 • Ентерити, дуоденіти, ентероколіти, дискінезія 12-палої кишки
 • Алергічні реакції – виникнення бронхіальної астми та алергічного кашлю, бронхіту, атопічного дерматиту нерідко пов’язують з наявністю у людини лямбліозу
 • Депресії – лямблії в процесі життєдіяльності виділяють масу токсинів, які гнітюче діють на нервову систему людини, викликаючи незрозумілу депресію, сум, апатію.
 • Якщо дорослому або дитині встановлено діагноз вегето-судинна дистонія, необхідно обстежитися на предмет наявності лямбліозу, оскільки ознаки лямбліозу у дорослих і дітей у хронічній стадії схожі з цим симптомокомплексом.

Враховуючи вищесказане, симптоми лямбліозу у дорослих можуть бути наступними:

 • Схуднення, як наслідок зменшення апетиту, нудоти
 • Диспепсія, зміна запорів діареєю, можлива поява пінистого стільця
 • Болючість, здуття, посилене бурчання живота, іноді різкі сильні болі в шлунково-кишковому тракті, печія, відрижка
 • Несильні болі в області пупка, в правому підребер’ї
 • Підвищена набряклість, посилене потовиділення
 • Блідість, сухість шкірних покривів, жовтушність і лущення шкіри, утворення заїд в куточках рота, тріщини губ
 • Невмотивована втома, слабкість, дратівливість, тривожність, запаморочення, болі в голові
 • Нервові розлади, тики, безсоння, неспокійні сновидіння.

Щоб уникнути зараження лямбліозом, слід постійно дотримуватися всіх правил особистої гігієни:

 1. Ретельно мити руки після туалету, перед безпосереднім вживанням їжі.
 2. Уникати купання у водоймах зі стоячою водою, при купанні в озері, річці, в будь-якому водоймі будьте обережними, намагайтеся не ковтати воду, яка випадково потрапила в рот.
 3. Ретельно промивайте всі овочі і фрукти.
 4. Знищуйте мух у приміщеннях, особливо там, де готується їжа.

Cтаттю про симптоми лямбліозу у дорослих також можна прочитати російською мовою: «Симптомы лямблиоза у взрослых, как не заразиться».