Ознаки глистів у людини – симптоми, лікування

Практично кожна людина є або була носієм різних паразитарних захворювань. Про те, що багато захворювань, здавалося б, ніяк не пов’язані з наявністю гельмінтів в організмі, можуть виникати на тлі і через глистову інвазію у людини – це сьогодні доводиться численними дослідженнями, особливо актуальна теорія зв’язку онкології та паразитарних хвороб. Більш того, при наявності глистів у людини, симптоми не завжди проявляються, якщо і виникають, то маскуючись під інші захворювання печінки, шлунково-кишкового тракту, жовчного міхура та ін. Від яких людина може роками лікуватися і не знати справжньої причини такого нездужання, а пройшовши 1 або кілька курсів протигельмінтних препаратів, одужує. У нашій статті ми розповімо про загальні і конкретні ознаки глистів у людини.

Як можна заразитися глистами?

Як глисти потрапляють в організм людини? Існує 4 основних джерела надходження яєць гельмінтів в організм:

 • Геогельмінтози – через грунт, (а потім і воду), в якій знаходяться зрілі яйця безлічі гельмінтів, які проникають в землю з фекаліями людини або тварин, а також при прямому контакті з тваринами і за допомогою перенесення яєць мухами на продукти харчування.
 • Контактні – від людини до людині передаються такі відомі і найпоширеніші глисти, як гострики – це найвищий ризик зараження.
 • Біогельмінтози – при вживанні в їжу сирого, напівсирого або слабо термічно обробленого м’яса (свинина, яловичина) або риби, заражених гельмінтами (суші, шашлик, в’ялена риба, сало з прожилками м’яса тощо).
 • Деякі паразити проникають в організм при укусах комах.

Основний механізм будь-якого зараження найчастіше є орально-фекальний, тобто яйця глист людина просто заковтує разом з їжею, водою, рідше деякі глистні інвазії виникають при укусах заражених комах.

З непросмаженим м’ясом і сирою рибою зрозуміло, а от як можна заразитися глистами контактно-побутовим шляхом та через ґрунт?

Ознаки глистів у людини - симптоми, лікуванняЧерез ґрунт

Після будь-якого контакту з землею, піском, слід не просто мити руки, а ретельно чистити нігті, краще мати коротко обстрижені нігті, особливо дітям. Продукти харчування, які ростуть в землі – овочі, зелень, фрукти, ягоди, гриби, все, що пов’язане з землею вимагає ретельного миття під проточною водою і ошпарювання окропом. Домашні тварини, в першу чергу собаки і кішки, які гуляють на вулиці, приносять в будинок масу нечистот, а діти, які грають з ними – схильні до найбільшого ризику зараження. Лизнувши обличчя, руки малюка, тварина може легко його заразити будь-якими видами гельмінтів. Мухи також є основними рознощиками гельмінтів. Перебуваючи в громадських туалетах, місцях, де живе сільськогосподарська худоба, мухи потім спокійнісінько сідають на продукти харчування, розносячи яйця на своїх крилах і лапках.

Від людини до людини

При гостриках інфікування оточуючих відбувається дуже легко. Коли самка гостриків виповзає вночі з кишечника, вона відкладає близько 5 000 яєць біля ануса, чим викликає сильний свербіж. Дитина, розчісуючи свербляче місце, обсіміняє ними руки, нігті, трусики, постільну білизну. Не помивши руки відразу, на всіх предметах, яких вона торкається, залишаються сотні яєць – дверні ручки, одяг, продукти, іграшки. Далі процес зараження зрозумілий, на руках іншої дитини чи дорослого, який користується цими предметами, також осідають яйця, і не помивши руки перед їжею, вони потрапляють в рот здоровій людині.

Через воду

Величезна кількість яєць глистів потрапляє у відкриті водойми, в колодязну воду. Тому, тим хто живе в сільській місцевості або на дачі, слід користуватися антибактеріальним фільтром і обов’язково кип’ятити воду, також небезпечно ковтати воду при купанні у відкритих водоймах.

Всім відомо, що глисти – це в основному проблема дітей. По-перше тому, що вони найбільш сприйнятливі до розвитку гельмінтозів, так як захисні бар’єри в дитячому організмі не сформовані в повній мірі, кислотність шлунка нижче, ніж у дорослого. По-друге, малюки дошкільного віку, освоюючи світ, пробують всі навколишні предмети не тільки руками, але і на смак. І батьки, при всьому бажанні, можуть привчити свою дитину до чіткого виконання правил особистої гігієни, без нагадувань, тільки до 4-6 років, що піддає ризику зараження (гостриками) не тільки самого малюка, але і всіх членів сім’ї.

Слід пам’ятати, що ніякі глисти не можуть плодитися і розмножуватися в організмі людини, у кожного виду є свій період часу, після якого вони гинуть, наприклад у гостриків це лише кілька тижнів, у аскарид близько року. Відкладені дорослими особинами яйця обов’язково повинні вийти з організму або з калом, або (у випадку з гостриками) на шкіру біля ануса, в зовнішнє середовище, грунт, і тільки потім, дозрівши поза організму людини і потрапляючи в нього знову, вони починають активізуватися і паразитувати.

Оскільки розмножуватися в організмі людини глисти не можуть, збільшення кількості дорослих особин в кишечнику вже зараженої людини можливо лише при повторному зараженні, коли яйця знову потрапляють через рот в організм. Тобто, якщо виключити повторне зараження, яке можливе тільки при не дотриманні жорстких правил гігієни та деяких профілактичних заходів, то у випадку з гостриками, наприклад, людина могла б позбавлятися від глистів через 2-3 тижні без якого-небудь лікування (див. Гострики у дорослих, лікування, симптоми). Але не так то просто малюкам і дітям молодшого шкільного віку дотримуватися цих правил.

Які загальні ознаки глистів у людини?

Одними з найбільш яскравих симптомів, ознаків глистів у людини є різке схуднення, блідість шкіри (анемія), виснажений вигляд, а також свербіння в задньому проході. Але це лише найбільш очевидні і популярні ознаки, відомі всім, які бувають при масивному зараженні. Однак, існує маса інших симптомів, які людина сприймає, як прояв інших захворювань і звертаючись до лікаря, часто безуспішно лікує їх, не знаючи непряму причину їх виникнення або загострення.

Порушення функції шлунково-кишкового тракту

Якщо гельмінти локалізуються в кишечнику, а не в тканинах і органах організму, то головними ознаками наявності глистів у людини є порушення функцій ШКТ, такі як постійний пронос, хронічні запори, нудота або періодична блювота, болі в животі, особливо біля пупка, болі в правому підребер’ї, метеоризм (здуття живота). Ці симптоми наявності глистів у людини можуть бути слабко виражені і бути більш інтенсивними і тривалими, це залежить від масивності зараження або реінвазії (самозараження). Деякі види глистів у процесі росту виділяють гормоноподібні речовини, що викликають пронос, а при масивному зростанні великих глистів можуть частково перекривати кишечник, викликаючи запор.

Порушення нервової системи і загальне нездужання

В процесі своєї життєдіяльності глисти виділяють безліч токсичних речовин, і чим сильніше зараження, тим інтенсивніше проявляються симптоми інтоксикації організму, негативної дії на нервову систему дітей і дорослих. Це проявляється головним болем, запамороченням в поєднанні з нудотою – в цих випадках людина може сприймати це, як мігрень і лікувати це знеболюючими препаратами (див. мігрень, симптоми, лікування, а також триптани від мігрені). Також можуть виникати болі в суглобах, підвищується температура тіла до субфебрильних цифр або навіть лихоманки.

Також нестача вітамінів і поживних речовин, яких позбавляється людина з-за гельмінтозу, в комплексі з пригніченням нервової системи призводять до розвитку синдрому хронічної втоми, постійної сонливості і слабкості, з’являється анемія, діти можуть стати більш примхливими, дратівливими, у них порушується сон, може бути безсоння, крики по ночах, кошмарні сни, через розсіяність і неуважність діти можуть відставати в навчанні.

Алергічні реакції, шкірні прояви

При глистах у людини, симптомом гельмінтозу є погіршення стану шкірних покривів. Токсини, які виділяються гельмінтами, змушують печінку і нирки людини працювати у посиленому режимі по виведенню їх з організму і очищенню крові. Коли вони перевантажуються, шкіра починає виконувати частину цієї функції, що проявляється різними висипаннями. Тому ознакою зараження глистів у людини – мікробної інвазії (лямбліоз у дорослих, лямбліоз у дітей) або паразитарної інвазії можуть бути різні шкірні захворювання, які багато пацієнтів іноді роками лікують у дерматолога – прищі, вугри, періоральний дерматит, себорейний дерматит на обличчі, псоріаз (мазі від псоріазу), нейродерміт, герпес (див. мазі від герпесу на губах). З тих же причин можуть виникати різноманітні алергічні реакції, як місцеві – кропив’янка, свербіж шкіри, так і спільні – алергічний риніт, сухий кашель, бронхіальна астма. У зараженої глистами людини симптомом може бути шарування нігтів, ламкість волосся і нігтів, тріщини на п’ятах.

Зниження імунітету і, як наслідок, розвиток інфекційних захворювань

Така токсичну дію, а також позбавлення людини частини поживних речовин, вітамінів і мінералів, і призводить до значного зниження імунітету господаря. Це може виявлятися або загострення наявних хронічних захворювань, або починаються різні запальні процеси в носоглотці – синусит, гайморит, стоматит (стоматит у дітей), навіть у дівчаток і жінок можливий розвиток різних запальних процесів в статевих органах – вульвовагініт, бактеріальний вагіноз (виділення з запахом риби), навіть запалення придатків матки у дівчаток вважається можливим з причини тривалої глистової інвазії гостриками. (див. гострики у дітей, симптоми).

Існує думка, що хропіння і скрегіт зубів ночами також є симптомом глистів у людини, проте, це є лише припущенням.

В яких органах можуть мешкати глисти?

В залежності від того, де в організмі гельмінти локалізуються, їх підрозділяють на:

Просвітні

Порожнинні глисти займають в основному тонкий і товстий кишечник людини, існує майже 100 видів різних гельмінтів, які мешкають в різних відділах кишечника. Такі види, як аскариди, анкілостоми, широкий лентець, локалізуються в тонкому кишечнику, а гострики, карликовий ціп’як – в нижній третині тонкої кишки, волосоголовець живе в товстій кишці.

Тканинні

Тканинні гельмінтози – проживають не в кишечнику, а в тканинах і органах людського організму в м’язах, легенях (парагонімоз), мозку (цистицеркоз), печінки (ехінококоз), і навіть в лімфатичних судинах (філяріоз) та ін. Аскариди належать і до просвітних, і до тканинних, оскільки в первинній фазі розвитку вони можуть по крові у вигляді личинок вражати будь-який орган (див. Аскариди, симптоми, лікування).

Симптоми глистів в залежності від виду гельмінта

Симптоми гельмінтозів безпосередньо залежать від виду паразита, його локалізації в організмі і інтенсивності зараження. Як швидко виникають ознаки глистів після зараження? Так, наприклад, уже на 2-3 день після зараження аскаридами, людина може відчувати погіршення загального стану здоров’я, у більшості випадків зараження іншими видами гельмінтозів – перші симптоми глистів у людини виникають через 2-3 тижні, а такі захворювання, як філяриози, мають інкубаційний період 6 – 18 місяців.

Небезпекою зараження кишковими глистами є те, що при наявності одиничної особини в кишечнику, гельмінтоз часто протікає безсимптомно. Які-небудь симптоми можуть з’являтися лише при величезних розмірах глиста, наприклад, широкий лентець або аскарида, або при масивному зараженні.

Гострики або ентеробіоз – крім типових, основних ознак будь-якого гельмінтозу, найхарактерніші симптоми ентеробіозу – це свербіння в області анального отвору, що посилюється ночами. Також фактором наявності невеликої кількості гостриків є періодичність такого свербежу, якщо він виникає тільки 1-2 дні, потім проходить і через пару тижнів знову повторюється. Це важливий ознака наявності гостриків, при сильній інвазії свербіж може бути і більш постійним.

Трихоцефальоз, анкілостомідозі, дифілоботріоз, шистосомози – сприяють розвитку авітамінозів та анемії, оскільки отрута гельмінтів та продукти обміну речовин, що виділяються ними, сильно змінюють мікрофлору кишечника, викликаючи дисбактеріоз кишечника, сприяючи розмноженню умовно-патогенних мікроорганізмів.

Аскариди – симптоми аскаридозу залежать від фази розвитку гельмінтів, якщо це початкова фаза, коли личинки мігрують по крові в легені та інші органи, то гельмінтоз проявляється спочатку субфебрильною температурою, слабкістю, сухим кашлем із слизово-гнійною мокротою, можливо навіть з кров’ю, на рентгені легенів протягом 1-2 тижнів з’являються летючі інфільтрати, які потім зникають. В аналізах крові високий відсоток еозинофілів, з’являються алергічні реакції. При сильній інвазії можливий розвиток бронхіту з нападами задухи, пневмонії. У 2 пізній фазі – кишкової, вже виникають порушення функції ШКТ. Аскариди виділяють речовини, що нейтралізують травні ферменти людини – пепсин і трипсин, без яких неможливо перетравлення білків, тому при аскаридозі людина сильно худне. Ускладненнями аскаридозу може бути механічна жовтяниця, панкреатит, кишкова непрохідність, гострий апендицит.

Практично всі гельмінтози характеризуються порушеннями ЦНС – головний біль, запаморочення, підвищена дратівливість, стомлюваність.

Трихинеллези – найчастіше проявляються м’язовими болями, лихоманкою, набряком обличчя і повік.

Фасціольоз, опісторхоз, клонорхоз – трематодози печінки, з’являються виникненням жовтяничного синдрому, також збільшенням селезінки, печінки, панкреатитом, неврологічними порушеннями, холецистохолангитом, патологіями шлунково-кишкового тракту.

Стронгілоїдоз – характеризується великою різноманітністю симптомів – і алергічні реакції, і патології жовчовивідних шляхів, і диспепсичними розладами.

Сечостатевий шистосомоз – викликає діуретичні розлади, проявляється виділенням крові в кінці сечовипускання.

Тест на визначення можливої глистової інвазії

Щоб перевірити можливу глистову інвазію, можна порахувати кількість позитивних відповідей на такі ознаки появи глистів в організмі людини:

 • Періодично або постійно буває свербіння в задньому проході
 • Є висипання на шкірі
 • Часто буває головний біль, запаморочення
 • Буває нудота, блювота
 • Часто буває здуття, метеоризм, запор, пронос
 • Неспокійний сон, безсоння, викрики уві сні
 • Набрякають ноги
 • Алергічні реакції – бронхіальна астма, алергічний риніт, алергічний кашель
 • Збільшені лімфатичні вузли
 • Бувають болі в животі, що самостійно купіруються
 • Буває гіркота у роті
 • Швидка стомлюваність, постійна втома
 • Робота у дитячому закладі або в сім’ї, де є діти дошкільного віку
 • Буває невмотивоване підвищення температури тіла
 • Жовтіє шкіра та слизові
 • Робота, пов’язана з тваринами або наявність домашніх тварин
 • Бувають м’язові і суглобові болі без навантаження
 • Ви хропете або скрипите зубами по ночах
 • Любите їсти м’ясо з кров’ю, в’ялену рибу, сало з прожилками м’яса, суші
 • Зменшилася ваша вага на тлі зниження або, навпаки, підвищення апетиту
 • Ви часто їсте сирі фрукти, овочі, зелень, ягоди, не митими або не обшпаривши їх окропом перед вживанням.

При 7 позитивних відповідях – ризик глистової інвазії існує, при 15 і більше позитивних відповідях – дуже велика ймовірність гельмінтозу і слід звернутися до лікаря інфекціоніста або паразитолога, здати тричі кал на яйця глист, загальний аналіз крові, аналіз крові на лямбліоз, зішкріб на ентеробіоз (тричі).

Читайте також: «Глисти у дітей, симптоми і лікування», «Гострики у дорослих, симптоми, лікування»

Як позбутися від глистів людині?

На сьогоднішній день в арсеналі лікаря-паразитолога понад 10 антигельмінтних препаратів, які мають свою специфічну активність по відношенню до різних видів глистів, також є ліки від глистів вузького і широкого спектру дії. В Україні зустрічаються понад 70 видів різних гельмінтів – як нематод (круглі черв’яки), так і цестод (стрічкові) і трематод (сосальщики, пласкі) і кожен вид слід виводити тільки спеціальними препаратами (докладніше див. Таблетки від глистів у людини з переліком найбільш частих глистових інвазій).

Тільки на підставі аналізів, діагнозу, лікар призначає лікування глистів у людини, оскільки протиглисні ліки досить токсичні, а також при різних гельмінтозах необхідні і різні курси, і схеми лікування, враховується вік, вага людини. При виявленні нематод (гостриків, аскарид) – найпоширеніших глистів у людини, лікування призначається наступними лікарськими засобами:

 • Піперазин 10-30 грн.
 • Пірантел – Гельмінтокс (80-120 грн), Пірантел (30-50 р). Немоцид, Комбантрин
 • Мебендазол – Вермокс 90 грн., Вермакар, Мебекс, Веро-Мебендазол, Термокс, Вормін 20 грн.,
 • Албендазол – Немозол (ціна 120-150 грн), Гелмодол-ВМ, Ворміл
 • Левамізол – Декарис (70-90 грн)
 • Карбендацим – Медамін
 • Пирвиний ембонат – Пиривиніум, Пиркон, Ванквін

Оскільки деякі засоби не діють на личинки і яйця глистів, а також високий ризик реінвазії (самозараження гостриками), курс лікування повторюється через 2-3 тижні. Серед народних методів найефективнішими вважаються старі перевірені часом способи – це вживання гарбузового насіння і трави пижми. Про те, що насіння гарбуза є гарним антигельмінтним засобом відомо з давніх пір, краще всього купувати неочищені насіння, чистити їх самостійно, зберігаючи тоненьку плівочку між насінням і шкіркою, і вживати вранці 300 гр. протягом години, попередньо подрібнивши і змішавши з медом або варенням. Потім не їсти 3-4 години і зробити клізму, таке лікування можна повторити через 2 тижні.

Про ознаки глистів у людини також можна прочитати статтю російською мовою: «Признаки глистов у человека – симптомы, лечение».