Глисти у дітей – симптоми, лікування, профілактика

Найбільш поширені захворювання у дітей, особливо молодшого віку – це гельмінтози. Кожен третій чоловік у Європі вражений гельмінтами. Тільки офіційні дані по Росії оголошують цифри близько 2 мільйонів випадків глистових інвазій у населення. На думку багатьох фахівців, а також за кількістю щорічно протигельмінтних препаратів, що продаються, ця цифра набагато вище офіційних, і становить 22 мільйона осіб, причому 80% з них припадає на дітей. Всього відомо 342 види глистів і лише 70 з них найчастіше вражають.

Коли з’являються глисти у дітей, симптоми не завжди є яскравими і специфічними, які точно вказують, що дитина заражена паразитами. Як визначити, що у дитини глисти – про це наша стаття.

Види глистів, що вражають людину

Всі види гельмінтів, що паразитують в організмі людини, поділяють на 3 групи:

 • Круглі глисти або нематоди – найбільш часті глисти у дітей – це гострики (ентеробіоз), аскариди (аскаридоз), волосоголовець (трихоцефальоз), трихінели (трихінельоз).
 • Плоскі, стрічкові глисти або цестоди – солітер або бичачий ціп’як (теніаринхоз), щурячий або карликовий ціп’як (гіменолепідоз), свинячий ціп’як (теніоз) ехіноккок, лентець широкий (дифілоботріоз).
 • Триматоди або черв’яки-сосальщики – сибірська і котяча двуустка (опісторхоз), печінкова двуустка (фасціольоз), парагонімоз, bilharzia та ін.

Також ці паразити можуть бути як кишковими, тобто паразитувати в кишечнику, так і позакишковими, тобто в інших органах – печінці, легенях, жовчному міхурі, м’язах, серці, мозку. Вони можуть проникати в будь-який орган з током крові.

Як відбувається зараження і чому?

Основні глистні інвазії в Росії та Україні становлять нематоди, тобто аскариди і гострики, рідше волосоголовець. Зараження іншими стрічковими черв’яками і сосальщиками становить лише 2-5% всіх зареєстрованих випадків гельмінтозів, оскільки зараження ними найчастіше відбувається або після подорожей в екзотичні тропічні і субтропічні країни, або при вживанні недостатньо просмаженого м’яса, контакті з зараженими тваринами, а також при грубому порушенні санітарних правил і правил особистої гігієни.

Зараження гостриками і аскаридами відбувається виключно при недотриманні гігієни, не ретельному миттю рук перед їжею, після прогулянок або туалету, при прийомі рослинної їжі – овочів, ягід, зелені, погано промитих водою, після контакту з тваринами, а також при контакті з зараженою дитиною чи дорослим. У випадках з гостриками, крім одноразового зараження, дуже високий ризик реінвазії, тобто самозараження, коли після розчісування зудячого заднього проходу, на руках, нижній білизні осідають тисячі яєць, після цього на всьому, чого торкається дитина (дверні ручки, одяг, предмети, іграшки) залишаються яйця гостриків, заражаючи і оточуючих, і самого носія гостриків.

Малюки дошкільного віку пізнають світ навколо себе, при цьому пробуючи на смак практично все, що оточує і потрапляє їм в руки. Тому дитячі дошкільні установи, дитячі майданчики на вулицях, ігрові кімнати в дитячих і торгово-розважальних центрах – є максимальним розсадником гостриків. Більш того, діти більш сприйнятливі до гельмінтозів, оскільки у них ще недосконалі захисні бар’єри ШКТ, а чітко і без нагадувань дотримуватися правил особистої гігієни батькам вдається привчити малюка десь до 4-6 років.

Не менш важливим фактом такого інтенсивного розвитку паразитарних захворювань у дітей є не досконалість діагностики глистових інвазій. При наявності глистів у дітей, симптоми можуть бути короткочасними, не яскраво вираженими, не специфічними, тому часто батьки, побачивши погіршення здоров’я дитини, не можуть встановити справжню причину нездужань.

Справа в тому, що наприклад при гостриках, зішкріб на ентеробіоз часто буває хибнонегативним, самки гостриків не кожен день виповзає із кишечника для відкладання яєць, і ймовірність своєчасного виявлення такого гельмінтозу не велика. Лише при масивному зараженні і тривалої реінвазії одноразовий зішкріб може виявити гостриків. Тому при підозрі на ентеробіоз рекомендується проводити численні зіскрібки, як мінімум 3 через день і ще через 2 тижні.
Отже, що підвищує ризик зараження аскаридами та гостриками у дітей:Як відбувається зараження і чому

 • Якщо дитина не миє кожен раз руки після туалету, після відвідування вулиці, безпосередньо перед прийомом їжі, навіть перед малим перекусом
 • Якщо нижня білизна змінюється рідко, бажано проводити зміну 2 рази в день, особливо важлива ранкова зміна білизни
 • Якщо малюк все тягне в рот, іграшки, олівці, інші предмети, має звичку гризти нігті, смоктати палець і пр.
 • Наявність домашніх тварин – собак, кішок – підвищує ризик глистової інвазії, так як на шерсті можуть бути яйця глистів
 • Якщо у дитини рідко підстригаються нігті на руках
 • Якщо немає стійкої звички ретельно мити фрукти, овочі, салати, зелень безпосередньо перед їжею
 • Якщо у квартирі, приватному будинку велике скупчення мух і тарганів, антисанітарні умови проживання

Загальні ознаки наявності гельмінтів в організмі

Не всі види глистів можуть викликати помітні, відчутні симптоми, є такі паразити, які роками можуть знаходитися в організмі, ніяк себе не проявляючи, і активізуються тільки при зниженні імунітету господаря. Ще у 80-х роках з’явилася теорія про те, що у виникненні багатьох захворювань внутрішніх органів, аж до онкології, винні саме паразити.

Кожна людина є носієм різних вірусів, інфекцій, гельмінтів, які поступово паразитуючи і існуючи за рахунок господаря, призводять до тих чи інших захворювань протягом його життя. Про те, що в організмі відбувається інтоксикація від життєдіяльності різних паразитів, можна говорити, коли спостерігаються деякі загальні симптоми глистів, як у дітей, так і дорослих:

 1. Різке підвищення апетиту, підвищене слиновиділення, але людина при цьому худне, або навпаки, відсутність апетиту, нудота.
 2. Запаморочення, головні болі, іноді нудота, запори або проноси, періодичні болі в животі, в правому підребер’ї.
 3. Поява різних алергічних реакцій і шкірних захворювань – герпес, нейродерміт, папіломи, вугри або прищі, псоріаз, себорейний дерматит, бородавки на руках, підошовні бородавки, ламкість волосся і нігтів.
 4. Почастішання виникнення різних запальних захворювань носоглотки, статевих органів, гайморит, синусит, поліпи в носі, аденоїди у дітей.
 5. Не доведено, але вважається, що хропіння і скрегіт зубів у сні також може бути наслідком наявності гельмінтів у людини.
 6. При глистяній інвазії в кров хазяїна надходить безліч токсинів, які діють в першу чергу на нервову систему дитини, тому появи підвищеної дратівливості, порушення сну, спалахи гніву, зниження концентрації уваги і втрата усидливості також можуть бути симптомами глистів у дитини.
 7. При виникненні анемії і еозинофілії слід обов’язково перевірити дитину на можливий гельмінтоз. Навіть при підвищеному апетиті гельмінтози можуть призводити до затримки росту і відставання в розвитку дитини.
 8. Нерідко після профілактичних щеплень у дітей з глистами, симптомом їх наявності може бути поява тксико-алергічних реакцій.

Які симптоми гостриків у дітей

Гострики – дрібні, не більше 1 см. гельмінти, що викликають захворювання ентеробіоз. Яйця гостриків можуть знаходитися на іграшках, одязі, побутових предметах, дверних ручках, яких торкалася заражена людина. Вони досить життєздатні в зовнішньому середовищі, не чутливі до всіх дезінфікуючих засобів, але швидко гинуть від кип’ятіння і дії ультрафіолету. Яйця потрапляють в організм оральним шляхом, потім поселяються в кишечнику, де утворюються личинки, які виростають в дорослі особини, на це потрібно всього 2 тижні і самка готова відкладати свіжі яйця. Які симптоми глистів у дітей – гостриків?

Для ентеробіозу дуже показовою ознакою є свербіння в задньому проході, яке найчастіше турбує дітей вночі, при зігріванні і розслабленні малюка під ковдрою. У цей час самка гостриків легко виповзає до анального отвору і відкладає на шкірі біля ануса до 5 000 яєць. Сильне роздратування і свербіння дозволяють яйцям проникати під нігті дитини, на шкіру рук, одяг, постіль. Далі механізм зараження очевидний. Тому при ентеробіозі основним симптомом зараження глистами у дітей є свербіж, расчеси анального отвору, а також:

 • Свербіж в анусі в нічний час призводить до неспокійного сну, вскриків, вертінню малюка, тривожним снам, безсонні
 • Симптоми глистів у дітей завжди характеризуються або схудненням, або поганою надбавкою у вазі
 • Діти швидко втомлюються, починають більше вередувати, стають надмірно збудливими, неспокійними, можуть відставати у навчанні, ставати неуважними
 • Для дівчаток додатковим симптомом є енурез, оскільки заповзаючи і подразнюючи уретру, може відбуватися мимовільне сечовипускання уві сні – це є сигналом для батьків перевірити дитину на ентеробіоз
 • Також гострики можуть проникати в піхву, викликаючи вульвовагініти, існує думка, що вони здатні досягати і фаллопієвих труб, викликаючи запальні процеси в придатках матки, заносячи в статеві органи інфекцію
 • Також при скупченні в сліпій кишці великої кількості гостриків, може розвинутися гострий апендицит
 • Одним з припущень, що симптомом глистів у маленької дитини може бути скрегіт зубами по ночах
 • Дисбактеріоз кишечника, затяжний ентероколіт, запори, проноси (див. ліки від проносу), болі в животі біля пупка, нудота – супутники ентеробіозу
 • Тривалі інвазії сприяють зниженню всмоктування поживних речовин, вітамінів, мікроелементів, що знижує гемоглобін, імунітет, діти починають часто хворіти затяжно
 • Життєдіяльність гостриків викликає токсичне отруєння всього організму, і чим масивніше і довше інвазія, тим сильніше інтоксикація, яка проявляється слабкістю, схудненням, головними болями, запамороченням, нудотою.

Більш детально про Гострики у дітей, симптоми та лікування у нас в статті.

Ознаки аскаридозу у дитини

Якщо враховувати тільки зареєстровані випадки виявлення різних глистів у дітей лабораторними методами, за статистикою виходить, що 80% дітей до 5 років або проходили протиглистну терапію, або потребують в ній зараз. Не можна сприймати глистную інвазію як не серйозну проблему, оскільки для зростаючого організму наявність постійних токсинів отруюють організм, а самі гельмінти позбавляють його поживних речовин, а іноді призводять до серйозних уражень внутрішніх органів.

Одним з небезпечних видів гельмінтозу є аскаридоз – при потужній інвазії ці паразити можуть вражати будь-який орган людського організму – легені, підшлункову залозу, печінку, жовчний міхур, серце, мозок. Зараження аскаридами відбувається яйцями, які знаходяться в ґрунті, тобто знову ж таки при недотриманні правил особистої гігієни, при частому контакті з грунтом, піском, при поганому промиванні зелені, овочів, ягід, при наявності маси мух в приміщенні людини.

Після попадання в рот таких яєць протягом 3 місяців відбувається міграція личинок з тонкого кишечника по крові до всіх органів, найчастіше вони потрапляють в легені, печінку, серце. При цьому у дитини може бути субфебрильна температура, лихоманка до 38С, слабкість, загальне нездужання, сухий кашель з помаранчевою мокротою або навіть з домішкою крові, в цей час на рентгені легень можуть бути виявлені «летючі» інфільтрати, тобто при проведенні рентгена через кілька днів помітно їх переміщення, також у дитини може виникати обструктивний бронхіт або навіть бронхіальна астма, плеврит або пневмонія.

У дітей при первинній фазі аскаридозу можуть збільшуватися лімфатичні вузли, збільшуватися селезінка, печінка. Характерним симптомом наявності глистів у дитини служить виникнення шкірних алергічних реакцій, найчастіше це кропив’янка на кистях рук і стопах і різні алергічні дерматози.

Через 3 місяці після зараження, у пізній кишкової фази, коли з легких з мокротою, проковтнутої дитиною, аскариди знову надходять у кишечник, з’являються диспепсичні розлади, тобто різні порушення функції ШКТ – переймоподібні болі в животі, запори, проноси, почервоніння ануса, нудота, іноді блювота, різка втрата маси тіла, метеоризм. Зниження імунітету на тлі тривалої інвазії призводить до різних інфекційних процесів-рецидивуючі стоматити у дітей, гнійні захворювання слизових і шкіри тощо.

Також як і будь-яка інвазія аскаридоз отруює організм, надаючи токсичну дію на нервову систему, що проявляється різноманітними нервово-психічними розладами у дітей – безсоння, кошмарні сни, епілептичні напади та ін. Рідко, але бувають такі симптоми як світлобоязнь, збільшення зіниці, падіння артеріального тиску, ускладнення аскаридозу можуть бути дуже серйозними – гострий апендицит, перитоніт, непрохідність кишківника, механічна жовтяниця.

Більш детально про аскариди, симптоми та лікування в нашій статті.

Ознаки інших глистових інвазій

Трихоцефальоз або волосоголовець – найчастіше протікає малосимптомно, періодично можуть виникати диспепсичні розлади, здуття живота, пронос з кров’ю, блювання, запор, може розвиватися анемія, на тлі інтоксикації діти молодшого віку відстають в розумовому і фізичному розвитку.

Гіменолепідоз або карликовий, щурячий ціп’як – не відрізняється якимись характерними симптомами у дітей, такі глисти також призводять до шлунково-кишкових розладів – нудота, зниження апетиту, печія, зміна запору і проносу, болі в животі, слинотеча, підвищена стомлюваність, головний біль, запаморочення, висипання на шкірі, бронхоспазм, вазомоторний та алергічний риніт.

Опісторхоз або котяча, сибірська двуустка – у дитини може бути субфебрильна температура, шкірні висипання, різні алергічні реакції (у крові підвищені еозинофіли, анемія, ШОЕ) постійний катаральний синдром, збільшення лімфатичних вузлів, печінки, біль у правому підребер’ї, біль у суглобах, порушення роботи шлунково-кишкового тракту, панкреатит, гастрит, нестійкий стілець, запори, у важких випадках пневмонії, гепатит, зміна в міокарді дистрофічного характеру.

Токсокароз – передаються собаками, кішками, найчастіше хворіють діти до 4 років, при постійному контакті з зараженими тваринами. При цьому дуже яскраво виражені алергічні реакції – алергічний кашель із ядухою, сверблячі висипання на шкірі, періодичні гарячкові стани, одутлість обличчя, інфільтрати в легенях, ураження суглобів, збільшення лімфатичних вузлів, печінки, можливий розвиток токсокарозного офтальмиту, кератиту, хориоретиніту, аж до необоротних пошкоджень очей.

Дірофіляріоз або широкий лентець – передається людині через укуси комах, які заражаються після укусів інфікованих кішок і собак. На місці укусу комара утворюються болючі вузли під шкірою, які поступово збільшуються в розмірах, зазвичай вони з’являються на ногах, руках, навколо очей, при цьому дитина може відчувати ворушіння або як би повзання «хробака» всередині ущільнення, протягом 3 місяців утворюється набряк, а потім абсцес на місцях вузлів.

Як вивести глисти у дитини

На сьогоднішній день існує досить багато дуже ефективних протигельмінтних засобів, які чинять виражену дію, проте вони володіють токсичною дією і повинні призначатися тільки лікарем, краще лікарем-паразитологом, на підставі діагностованого гельмінтозу. Кожен препарат має свою специфічну активність на конкретний вид глистів, деякі препарати володіють широким спектром дії.

Крім антигельмінтної терапії, лікар також може призначити антигістамінні препарати для зниження алергічних реакцій, у нашій статті є список найбільш ефективних і безпечних сучасних таблеток від алергії (Цетрин, Зодак, Лоратадин, Зіртек, які є в суспензіях і краплях для дітей від 2 років).

Для лікування нематодозів – глистів, які найчастіше вражають дітей, в аптечних мережах на сьогодні пропонуються наступні найбільш ефективні засоби (докладніше див. Таблетки від глистів):

 • Мебендазол – Вормин 20 грн, Вермокс 90 грн, Вермакар, Веро-Мебендазол, Мебекс, Термокс
 • Пірантел – Комбантрин, Пірантел (30-50 грн), Гельмінтокс (80-120 грн), Немоцид, Пірвиний
 • Левамізол – Декарис (70-90 грн)
 • Албендазол – Немозол (ціна 120-150 грн), Гелмодол-ВМ, Ворміл

Також при гостриках може бути призначений Піперазин, який має найменшу токсичну дію на дитячий організм, у разі ж потужною інвазії або поразки іншими гельмінтами групи нематодозів, найбільш ефективним вважається Мебендазол (Вермокс), який надає дію і на личинки, і на яйця паразитів. Докладно про всі препарати, які можна використовувати для виведення глистів у дітей в нашій статті – Ліки від глистів для дітей.

Також при глистів у дітей, лікування гостриків передбачає проведення повторних курсів протигельмінтної терапії через 2 тижні після першого, оскільки при ентеробіозі дуже високий ризик реінвазії, тобто самозараження.

Існують і народні методи виведення глистів, але їх використання швидше слід розглядати як профілактичне, оскільки при точному діагнозі аскарид або гостриків, слід в першу чергу проводити медикаментозне, найбільш ефективне лікування глистів у дітей, а потім доповнювати його народними способами, такими як вживання гарбузового насіння, різних варіантів часникової терапії, клізм і пр.

Профілактика глистових інвазій

 • Ретельно мийте всі фрукти, овочі, ягоди, зелень
 • М’ясо і риба повинні готуватися не менше 40-60 хвилин
 • Слід боротися будь-якими способами з мухами, комарами, тарганами
 • При наявності домашніх тварин слід регулярно їх глистогонити, незалежно від того, чи є у них симптоми глистів, чи немає
 • Привчити дитину після будь-якого контакту з твариною мити руки з милом
 • Стежити за чистотою пустушок, сосок, іграшок, якщо дитина упускає їх, не давайте йому їх, не вимивши попередньо
 • Спочатку слід постійно стежити за тим, щоб малюк мив руки після вулиці, туалету, після ігор і найголовніше перед будь-яким прийомом їжі
 • Відучуйте дітей від звички гризти нігті, смоктати пальці, брати в рот ручки, олівці, фломастери
 • Нігті у дитини завжди повинні бути чистими, короткими
 • У уникнення повторного зараження гостриками, одягайте дитині на ніч щільні, обтягуючі трусики, при цьому яйця гостриків будуть менше поширюватися по постільній білизні
 • Після кожного прання слід обов’язково гладити праскою трусики, майку
 • Саме вранці слід міняти труси і ретельно промивати попку малюка. Бажано це робити і ввечері.

Про глисти у дітей також можна прочитати статтю російською мовою: «Глисты у детей симптомы, лечение, профилактика».