Бородавки на руках і пальцях – лікування, виведення, видалення

Бородавки – це новоутворення вірусної природи, які можуть виникати на будь-якій ділянці шкірного покриву, але їх найбільш частою локалізацією є руки, підошви ніг, обличчя, шия. Доведено, що причиною їх появи є ВПЛ вірус папіломи людини, який налічує понад 100 видів, багато з яких сприяють переродженню новоутворень в злоякісні. Тому не можна легковажно ставитися до появи будь-якого наросту на тілі, слід обов’язково звернутися до дерматолога для з’ясування точного діагнозу, виду, природи утворення, диференціювати його від інших шкірних патологічних змін. Як позбутися від бородавок на руках, лікування та видалення цих наростів на шкірі – про це ми розповімо в цій статті.

Як передаються бородавки і чому вони з’являються?

Чому з’являються бородавки на руках, пальцях рук? Які їх причини появи, як вони передаються? Майже 20% підлітків і дітей хоча б раз, але мали контакт з бородавками серед свого оточення і в 10% вони виникають у різному віці. Зараження папіломавирусами різних типів відбувається дуже легко при наявності мікротравм шкіри:

 • як прямим шляхом при безпосередньому контакті ураженої шкіри зі здоровою
 • так і побутовим шляхом – через одяг, особисті засоби гігієни, предмети побуту

У виникненні бородавок на руках, пальцях рук, підошовних бородавок «винні» наступні типи ВПЛ 1-5 , 49, 57, 19-24, 26 -29, 1, 12, 10, 14, 15, 17, 19. Інкубаційний період цих вірусів – 2-6 місяців. Однак, навіть при зараженні папілома вірусами, міцний здоровий організм з легкістю зупиняє їх розмноження і прогресування, тому головною причиною розвитку бородавок на шкірі у дітей та дорослих є зниження захисних сил організму – неповноцінне харчування, тривалі стресові стани, гормональні збої, перевтома, негативний зовнішній вплив, такий як: радіація, хімічні викиди промислових міст, хімізовані продукти харчування та інші чинники.

Вірус найбільш швидко передається в приміщеннях з теплим і вологим повітрям, тому сауни, басейни, лазні, спортивні, тренажерні зали – є найбільш частими місцями передачі інфекції. Улюблена локалізація бородавок на руках очевидна, оскільки найбільший контакт при роботі, іграх, у побуті, у зовнішньому середовищі відбувається саме через руки. А також бажання дітей роздряпувати або відривати бородавки може сприяти поширенню вірусу на інші ділянки шкіри, звичка деяких дітей гризти нігті також може сприяти проникненню інфекції під нігті. Відсутність лікування бородавок на руках, пальцях, під нігтями призводить до їх розростання, множинного розмноження, злиття або пошкодження нігтя.

Що відбувається при зараженні? Вірусні агенти ВПЛ проникають через подряпини, травми, мікротріщини на шкірі в кров. Потім ДНК вірусу в геномі людини призводить до аномального процесу проліферації клітин. При цьому відбувається збільшення припливу крові до місця ураження вірусом, що сприяє швидкому росту цих клітин. Іноді такий процес буває дуже стрімким, коли бородавка з’являється протягом 1-2 тижнів, а іноді затягується на кілька місяців, тому людина не завжди відразу помічає її появу.

Як визначити – бородавка це чи ні?

На руках бородавки бувають декількох видів – це прості, вульгарні і плоскі.

 • Прості або вульгарні бородавки на руках

Найчастіше вони бувають на пальцях рук, долонях, тильній стороні кистей рук, не викликаючи ніяких хворобливих відчуттів, дуже рідко формуються на слизових оболонках і обличчі. Це найпоширеніший вид verruca vulgaris, їм належить до 70% всіх шкірних новоутворень. Виглядають вони, як щільні, округлої форми вузлики, від 0,3 см до 1 см в діаметрі, різних відтінків, в деяких випадках за кольором вони не відрізняються від основної шкіри, іноді можуть бути рожевими, жовтуватими або більш темними, світло-коричневими. На дотик вони не гладкі, не рівні, шорсткі. Зазвичай прогресування вірусу проявляється множинними новоутвореннями, коли визначається одна найбільша материнська бородавка і безліч більш дрібних поруч. При видаленні материнської бородавки, інші можуть самоліквідуватися самостійно.

 • Плоскі бородавки або, як їх ще називають, юнацькіБородавки

Вони бувають тільки в 4% випадків і вражають як обличчя, слизові оболонки, так і шкіру рук, пальці. Найчастіше бувають у молодих людей у віці 10-30 років. Зазвичай вони невеликого розміру, не перевищують 3 мм, мають рівну поверхню, округлу форму, колір жовтуватий або тілесний.

Щоб визначити – чи це бородавка або інші шкірні патології, слід звернутися до дерматолога.

Бородавки обов’язково слід лікувати, видаляти

У разі виникнення кондилом, папілом і бородавок, не можна ігнорувати те, що відбувається, оскільки це вказує на існуючі збої в імунній системі людини. Самі по собі такі новоутворення в більшості випадків не небезпечні, не болючі, але навіть якщо вони не заважають і не доставляють дискомфорту, від бородавок слід позбуватися, так як:

 • Наявність навіть однієї бородавки збільшує ризик раптового поширення їх на інших, не інфікованих ділянках шкіри.
 • Випадкове травмування, надрив утворення може сприяти внесенню вторинної інфекції на шкіру або посилити поширення папіломавірусу
 • Наявність бородавок піддає ризику зараження оточуючих людей, особливо членів родини, близьких людей, на роботі, в школі, в дитячому садку.
 • Хоча вважається, що прості бородавки не є онкогенними, завжди є ризик виникнення злоякісної пухлини будь-яких новоутворень.

У клінічній практиці бувають випадки самостійної регресії бородавок, коли бородавки на пальцях рук, без лікування зникали спонтанно і безслідно. Вважається, що протягом 3 років 75% бородавок можуть зникнути з якихось внутрішніх причин, протягом 2 років – в 66% випадків, а протягом півроку- в 30% випадків.

Однак, якщо регресія новоутворення не відбувається, будь-який спосіб їх видалення не гарантує повного зцілення, через вірусну природу бородавок. Якщо внутрішні резерви організму не дають гідної імунної відповіді, навіть після видалення бородавки схильні утворюватися знову і знову, рецидивувати на інших ділянках шкіри.

Обов’язково слід видаляти бородавки, якщо:

 • Якщо бородавка змінює колір, стає не рівною, мокне або кровоточить
 • Якщо відбувається численна поява дочірніх утворень
 • Якщо бородавка знаходиться на ділянці, де постійно піддається тертю, тиску, ризику надриву, а також якщо вона сильно заважає або, перебуваючи на видному місці, заподіює людині психологічний і естетичний дискомфорт.

Як позбутися від бородавки на руках?

Також на сьогоднішній день не існує специфічного лікування бородавок на руках. Всі методи лікування можна розділити на:

 • Хірургічне – вишкрібання тканин наросту з допомогою скальпеля під місцевою анестезією, цей метод сьогодні використовується вкрай рідко.
 • Фізіотерапевтичні – лазерне видалення бородавок рідким азотом, електрокоагуляція
 • Хімічні – кислоти, луги
 • Імунотерапія
 • Народні засоби – сік чистотілу, цибуля, оцтова кислота та інші (див. Як вивести бородавку в домашніх умовах)

При бородавках на руках, лікування за допомогою яких-небудь не рецептурних засобів може бути не безпечнішим, особливо без з’ясування точного діагнозу. Що ж пропонують дерматологи на сьогоднішній день, щоб вивести, видалити бородавки на раках, на пальцях рук?

Видалення бородавок лазером – досить ефективний метод позбавлення від бородавок, дуже швидкий, малоболючий, але поки ще досить дорогий (від 300 до 5000 грн за 1 елемент). З косметичного ефекту сьогодні це вважається найкращим варіантом видалення, оскільки шрамів і рубців після процедури майже не залишається, лікар може легко контролювати інтенсивність впливу, відновлення після процедури досить швидке, а віддалене новоутворення можна досліджувати гістологічно.

Кріотерапія або видалення бородавок рідким азотом – процедура в деяких випадках досить болюча, але при грамотній оцінці лікаря глибини впливу, не залишає слідів. Однак, у ряді випадків потребує повторної процедури, недоліком є – хворобливість після процедури протягом 1-2 днів і утворення міхура, який слід обробляти міцним розчином марганцівки протягом тижня.

Метод електрокоагуляції використовують для лікування бородавок на пальцях рук, долонях під впливом струму високої частоти, це безкровний метод, але використовується для невеликих бородавок без глибокого кореня, тому, наприклад, бородавки на стопі, таким методом не видаляють.

Хімічні засоби, що використовуються для виведення бородавок на руці

Серед готових аптечних засобів, які продаються в аптеках для виведення бородавок на пальцях рук, долонях, на тілі, ногах можна виділити наступні:

 • Супер чистотіл – це лужний розчин, який не має до лікувальної рослині чистотіл ніякого відношення, це натрію і калію гідроокис, ціна близько 20 грн. в аптеці, за відгуками тих, хто його використовував, вважається найкращим засобом від бородавок.
 • Веррукацид – також відноситься до хімічних засобів, до складу якого входить фенол та метакрезол, вартістю близько 180 грн.
 • Солкодерм – розчин, що складається з 4 кислот: оцтової, молочної, щавлевої та азотної, його ціна близько 400 грн.
 • Криофарма, Вартнер кріо – це спрей з хладагеном температури -57С, його використовують з допомогою аплікатора, ціна до 600 грн.
 • Саліцилова кислота – її наносять за допомогою аплікатора або використовують, як липку пов’язку – Ургокор мозольний або Мозолин, а також у вигляді порошку Гальманін.

Ці хімічні засоби слід використовувати дуже обережно, оскільки вони можуть призвести до опіків найближчих здорових тканин, краще всього, якщо обробку буде проводити лікар. У уникнення ушкодження шкіри, можна попередньо нанести на навколишню поверхню або жирний крем, або заліпити ділянку шкіри лейкопластиром, попередньо вирізавши в ньому для бородавки отвір, діаметром з величину наросту.

Перед використанням будь-якого народного засобу або готового лікарського препарату, необхідно протягом 5-10 хвилин розпарити бородавку, потім витерти шкіру насухо і проводити нанесення розчину. Для саліцилової кислоти потрібне проведення обробки протягом тривалого часу – 1-3 тижнів, для інших препаратів іноді достатньо одноразової обробки або повторення процедури через 2 тижні.

Серед народних методів лікування бородавок на руках, найбільш ефективним є припікання натуральним соком чистотілу від бородавок, який можна зробити самостійно в період цвітіння трави з травня по червень. Або використовувати такий метод – головку ріпчастої цибулі очистити, порізати, залити оцтовою есенцією 70% на 2 години, потім прикласти і закріпити шматочок цибулі на уражене місце на ніч, вранці зняти і так проводити процедуру до повного зникнення наросту. Замість цибулі можна використовувати борошно, тобто змішати оцтову есенцію з борошном до утворення кашки і наносити її на ніч на новоутворення.