Чим лікувати екзему на руках: лікування мазями, препаратами, народними засобами

Екзема – одне з найбільш поширених шкірних захворювань, яке являє собою нервово-алергічне запалення верхніх шарів шкіри хронічного характеру. Хвороба характеризується численними осередками ушкоджень, які мокнуть і важко піддаються лікуванню, тому з екземою на руках потрібно боротися комплексно, підбираючи препарати в індивідуальному порядку.

Екзема завдає величезний психологічний дискомфорт, оскільки вогнища запалення найчастіше розташовані на відкритих ділянках шкіри (на обличчі, руках або стопах). Оскільки захворювання є хронічним, у нього можуть бути періоди загострень і ремісій. Багатьох пацієнтів цікавить питання, чим краще всього лікувати екзему на руках, так як багато терапевтичні методи не приносять бажаного результату. Перш, ніж розглянути препарати для лікування екземи на руках, слід розібратися в симптоматиці і фактори, що провокують захворювання.

Причини виникнення

Багато лікарів вважають екзему хворобою з неясною етіологією. Це частково вірно, так як медицині поки повністю не вдалося встановити причини екземи. Тим не менш, існує ряд провокуючих факторів, які можуть викликати той чи інший тип хвороби:

 • Атопічна екзема найчастіше зустрічається у людей, схильних до алергії. У групу ризику також входять пацієнти з генетичною схильністю з астматическому бронхіту, бронхіальної астми та інших атопічних захворювань (див. лікування атопічного дерматиту у дорослих).
 • Ідіопатична екзема – саме той тип захворювання, етіологія якого досі не встановлена. Найбільш правдоподібним вважається думка, що захворювання даного типу провокують супутні несприятливі фактори: постійне психологічне напруження, ситуації, що травмують психіку, вегетосудинна дистонія, порушення роботи щитовидної залози, хвороби травного тракту, цукровий діабет і генетична схильність.
 • Професійна екзема розвивається у людей, шкіра яких знаходиться під постійним впливом агресивних хімічних речовин (миючих засобів, барвників або хлору). Спочатку даний тип хвороби починається в місці контакту шкіри з хімікатами, але з часом може поширитися і на інші ділянки шкіри.
 • Мікробна екзема вражає шкіру, що знаходиться під тривалим впливом мікробів або грибків.

Крім того, існує дісгідротічна і себорейна екзема. Останній тип хвороби вражає волосяну частину голови і розвивається завдяки розмноженню особливих грибків.

Також виділяють варикозну екзему, яка вражає нижні кінцівки з-за поганого кровопостачання ніг внаслідок варикозного розширення вен. Дитяча екзема найчастіше вражає шкіру обличчя і голови. Всі ці типи хвороби рідко поширюються на шкіру рук.

Прийнято вважати, що екзема розвивається під впливом зовнішніх і внутрішніх факторів у комплексі з схильністю до запалень шкіри людини від подразників. Провокуючі фактори, які можуть призвести до хвороби, включають:Екзема на руках

Ознаки захворювання

Кожен тип екземи має свої яскраво виражені ознаки. Тому, перш ніж з’ясовувати, як лікувати екзему, потрібно проконсультуватися у лікаря, встановити точний діагноз і розробити коректну методику лікування.

 • Мікробна екзема часто розвивається як ускладнення після гнійничкові ураження шкіри. Запалені ділянки з’являються біля ран, опіків або свищів. Спочатку хвороба проявляється утворенням невеликих вогнищ запалення, що лущаться, а в центрі накопичується ексудат. Пізніше на цьому місці утворюються кірки, і запалення поширюється. Свербіж при цьому типі хвороби виражений слабо, але тривалий перебіг хвороби може викликати ураження симетричних ділянок шкіри.
 • Для ідіопатичної ангіни характерним є сильний свербіж. На відкритих ділянках тіла з’являються симетричні висипання. На початковій стадії висип має вигляд пухирців, які лопаються і зливаються, утворюючи один великий запалену ділянку.
 • Професійна екзема характеризується запаленням шкіри тільки в тих ділянках, які постійно контактують з зовнішнім подразником. Поступово поразка поширюється і на інші ділянки тіла, хоча загальна клінічна картина професійної екземи схожа з ідіопатичним типом хвороби.
 • Атопічна екзема починається виявлятися у вигляді набряків і невеликих червоних пухирців на шкірі (див. атопічний дерматит у дітей). Коли їх розкривають, уражену ділянку стає мокрим, потім підсихає, починає лущитися і покриваються кірочками. Процес супроводжується сильним свербінням, який стає більш інтенсивним у період загострення захворювання.

Рекомендації по лікуванню

Засоби лікування екземи повинні бути комплексними, оскільки захворювання розвивається під впливом цілого ряду зовнішніх і внутрішніх факторів. Загальні терапевтичні заходи з лікування екземи включають:

Чим лікувати екзему на руках лікування мазями, препаратами, народними засобамиЗагальна терапія

Патогенетичне лікування є основним, оскільки без нього позбутися від проявів екземи буде неможливо. Терапія спрямована на усунення впливу зовнішнього агресивного фактора або відновлення функцій організму. Загальні терапевтичні заходи включають:

 • Неспецифічні десенсибілізуючі процедури: аутогемотерапію, гірудотерапію, лактотерапию;
 • Важкі форми хвороби лікують плазмаферезом, ентеросорбцією і гемосорбцією;
 • прописують Пацієнтові ін’єкції біостимулюючих препаратів: плаценти або екстракту алое.
 • Для усунення яскраво виражених невротичних розладів призначають внутрішній прийом натрію броміду, бромкамфори, невеликі дози транквілізаторів або седативних препаратів за призначенням лікаря;
 • Проводять лікування ентеросорбентами для виведення токсинів з організму. Призначають внутрішній прийом Поліфепан, Мультисорба, Ентеросгелю. Також використовують внутрішньовенні ін’єкції тіосульфату натрію, кальцію глюконату або хлориду кальцію.
Гормональні препарати

Якщо консервативні методи лікування не чинили потрібного впливу, мокнучу або будь-яку екзему на руках лікують гормональними препаратами, які приймаються строго у дозах, призначених лікарем. Пацієнт повинен розуміти, що недотримання дозування або курсу прийому може викликати серйозні побічні ефекти: загострення хронічних хвороб, розвиток інфекцій та загальне зниження імунітету.

Найчастіше призначають гормональні мазі від екземи, але їх не можна використовувати на великих ділянках шкіри або приймати занадто довго. Якщо запальний процес поширився на весь організм, лікар може призначити внутрішній прийом кортикостероїдів в помірних дозах курсом на 10-15 днів (наприклад, Дексаметазон, Преднізолон, Триамцинолон, Кортикотропін, див. гормональні мазі від псоріазу).

Прийом вітамінів

Якщо ви хочете знати, як вилікувати екзему на руках, ви повинні розуміти, що боротьба з хворобою включає інтенсивну вітамінотерапію. Пацієнтам призначають прийом фолієвої, аскорбінової і нікотинової кислоти, а також вітаміну Ст.

Антигістамінні препарати

Для лікування будь-якого типу екземи на руках обов’язково призначають антигістамінні засоби. При гострому перебігу хвороби препарати вводять парентерально, а при середньому ступені тяжкості призначають пероральний прийом. Після поліпшення доцільно почати прийом антигістамінних засобів другого і третього покоління (Цетрину, Зиртека, Лоратина, Фексадина або Еріусу, див. список антигістамінних препаратів).

Імуномодулятори

Якщо гостра фаза хвороби завершилася, пацієнтам з імунодефіцитом призначають курс препаратів, здатних підвищити опірність організму. Їх прийом повинен проводитися під контролем лікаря-імунолога. До таких препаратів відносять:

 • Стимулятори фагоцитозу: Лікопід, Продігіозан;
 • Склоподібне тіло, Плазмол, екстракт плаценти, але вони використовуються лише у важких варіантах хронічної екземи;
 • Тимомиметики (Тималін, Иммунофан);
 • (див. таблетки для підвищення імунітету).
Ферментні препарати

Досить часто екзема розвивається разом з панкреатитом та іншими хворобами органів травлення. У цьому випадку пацієнту призначають солі жовчних кислот і ферментні препарати (Фестал, Панкреатин, Ензістал, Пепфіз). Якщо екзема супроводжується порушенням мікрофлори кишечника, призначають прийом пробіотиків (Лактобактерину, Бифиформа, Хілак Форте, див. лікування дисбактеріозу кишечника, список пробіотиків).

Лікування мікробної екземи

Якщо мікробна екзема супроводжується гнійним процесом, пацієнтові призначають курс антибактеріальних препаратів. Перед цим рекомендується провести посів флори, щоб встановити резистентність збудника до тих чи інших антибіотиків. Якщо до інфекції приєдналося грибкове ураження, призначають протигрибкові мазі від екземи на руках і препарати в таблетках.

Методи місцевого лікування

Для лікування екземи використовують різні мазі, водні розчини, присипки і пудри. Вибір конкретного препарату визначається типом хвороби і її поширеністю.

Для лікування мікробної екземи на запалені ділянки наносять зеленку, аерозолі або крема на основі пантенола або левовинизоля, а в особливо важких випадках призначають курс примочок з резорцином або етакрідіна лактатом.

Якщо екзема поширилася на обмеженій ділянці шкіри (наприклад, тільки на кистях рук), використовують засоби зі слабким в’яжучим, протисвербіжну та протизапальним ефектом. Їх використовують у вигляді пов’язок або примочок:

 • Розчин резорцину
 • Свинцева вода
 • Рідина Бурова
 • Димедроловая паста
 • Розчин лимонної кислоти, ментолу, нітрату срібла, фенолу, сульфату цинку або міді
 • Подофиллиновая мазь
 • Список мазей і кремів від дерматиту

Якщо екзема протікає в гострій формі, швидко усунути дискомфорт допоможуть присипки на основі окису цинку, білої глини або пшеничного крохмалю. Після усунення гострої фази пацієнту призначають курс індиферентних мазей або цинкового олії. У разі набряклості і мокнутия пошкоджених ділянок, їх обробляють розчинами борної кислоти або лікарських трав (ромашки або звіробою).

Після стихання гострого запалення, починають використовувати цинкову пасту, пасту Лассара з додаванням протисвербіжних і протизапальних препаратів (нафталанной, іхтіолової або борно-цинкової пасти). Якщо екзема перейшла в хронічну стадію, цинкову мазь доповнюють борно-нафталанной або дерматоловою маззю для зняття запалення.

У важких випадках пацієнту призначають гормональні мазі на основі кортикостероїдів (Скін-кап, Целестодерм, Флуцинар, див. гормональні мазі від псоріазу). Якщо мікробна екзема, краще віддавати перевагу не чистим гормональних препаратів, а мазей з антибіотиками і антисепктиками (Целестодерм з герамицином, Кремген).

Дієта і фізіотерапія

Фізіотерапевтичні процедури – важлива складова лікування екземи, так як подібні лікувальні заходи допомагають зупинити запальний процес. Для лікування використовуються такі фізіотерапевтичні методи:

 • Голкорефлексотерапія
 • Аплікації парафіну
 • 2-х і 4-х камерні ванни
 • Ванни з мінеральною водою і сухі радонові ванни
 • Вплив лазера, озону і низькочастотного магнітного поля
 • Лікування грязями
 • Інгаляції димедролу
 • Ультразвукове вплив
 • Ультрафонофорез

Пацієнтам з екземою потрібно дотримуватися певний раціон, щоб прискорити одужання і знизити ризик рецидиву. Таким людям не можна їсти гостру і солону їжу, наваристі м’ясні бульйони, білок яєць, будь смажене м’ясо і копченості, а також консервовані продукти, прянощі, кава, шоколад і алкоголь.

Раціон повинен складатися з легких молочно-рослинних продуктів, а білкову їжу (м’ясо або рибу) потрібно відварювати або готувати на пару.

Народні методи лікування

Лікування екземи народними засобами часто використовується комплексно з традиційними методами впливу. Але в деяких випадках пацієнти воліють лікувати екзему саме народними засобами, вважаючи консервативну терапію малоефективною.

Лікування екземи народними способами включає:

 • Мазь на основі мати-й-мачухи. Рослина подрібнюють через м’ясорубку, заливають теплим молоком і перемішують. Цією кашкою потрібно змащувати уражені ділянки, обгортаючи їх целофаном на ніч.
 • Соляні ванночки добре допомагають від сухої екземи рук. Дві столові ложки морської солі розбавляють в літрі гарячої води і занурюють у воду руки. Тримати їх потрібно до тих пір, поки вода повністю не охолоне. Процедуру можна проводити щодня, поки не наступить повне полегшення.
 • Уражені ділянки шкіри можна змащувати соком каланхое.
 • Для лікування мокнучої екземи використовують емульсію домашнього приготування. Для цього потрібно змішати одне куряче яйце 50 г оцту і води. Рідина перемішують, змащують нею запалені ділянки на ніч, і прикривають їх чистою тканиною. Вранці на запальній ділянці утворюється тонка плівка, яку не можна змивати. Процедуру повторюють щоденно протягом тижня.

Для профілактики екземи в період ремісії потрібно проходити курси лікування гістаглобуліном. Пацієнтам потрібно суворо дотримуватись правил особистої гігієни, дотримуватись дієти і уникати впливу агресивних хімічних речовин.

Cтаття про лікування екземи на руках також доступна російською мовою: «Чем лечить экзему на руках: лечение мазями, препаратами, народными средствами».