Лікування і симптоми аскарид у дітей і дорослих

Аскариди – це круглі гельмінти, що паразитують не тільки в кишечнику людини, але і практично у всіх органах ШКТ, органах дихання, носоглотці, печінці, навіть мозку і серці. Це паразитарне захворювання виникає при зараженні дітей та дорослих при недотриманні правил особистої гігієни. При розмноженні аскариди, симптоми у дітей і дорослих проявляються лихоманкою, загальним нездужанням, сухим кашлем, порушенням роботи шлунково-кишкового тракту, місцевими алергічними реакціями, різким зниженням маси тіла. Діагностика такого гельмінтозу полягає в аналізі калу на яйця глист, серологічних дослідженнях, загальному аналізі крові, а також нерідко виявляються дорослі особини при рентгеноскопії легень або кишечника. При аскаридах лікування полягає в прийомі протигельмінтних препаратів (див. таблетки від глистів у людини).

Як виглядають аскариди?

Дорослі аскариди – це досить великі круглі черви, довжина яких у самців досягає 15-25 см., у самок 20-40 см. Аскарида людська – біло-рожевого кольору веретеноподібної форми. Яйця цих гельмінтів можуть бути в ґрунті, воді, на рослинних продуктах. Передається аскаридоз від людини до людини фекально-оральним шляхом, але не безпосередньо, а через грунт, у якому знаходяться яйця гельмінта, а також через воду, продукти харчування, що містять дозрілі яйця аскарид. Найбільш схильні до зараження діти, у дорослих аскаридоз реєструється рідше.

Це глистное захворювання поширене у всіх кліматичних зонах, крім пустель, високогір’я і зон вічної мерзлоти. Згідно з даними Всесвітньої Організації охорони Здоров’я, у світі близько одного мільярда людей є носіями аскаридозу. Проте, найбільшого поширення даний вид гельмінтозу має в тропічному і субтропічному поясі, тут до 80% населення вражені аскаридами. Симптоми, лікування при цьому захворюванні можуть бути дуже різноманітні, в залежності від стадії міграції та подальшої локалізації колонії глистів.

Як аскариди потрапляють в організм – причини, шляхи зараження

Господарем і джерелом зараження цією глистової інвазії є людина. З фекаліями хворої людини в ґрунт потрапляють яйця аскарид, де вони можуть існувати кілька років, дозріваючи в ній до небезпечних личинок, але при цьому у зовнішньому середовищі вони не життєздатні. У ґрунті, коли виникають сприятливі умови – вологість, тепло +24С, насиченість киснем – яйця дозрівають і стають готовими для життя в організмі людини. Насамперед при контакті з грунтом, а також водою або споживанням немитих ягід і овочів, руки обсіменяються яйцями цих гельмінтів і людина, не дотримуючись правил особистої гігієни, може стати жертвою зараження аскаридозом.

АскаридиТому більшість випадків аскаридозу реєструється серед дітей молодшого віку, які ще не привчені до чіткого дотримання правил гігієни, а також жителі сільської місцевості з несприятливими умовами проживання. Особливо високий ризик зараження в літній і осінній час року, коли у дітей і дорослих відбувається найбільший контакт з травою, землею, в дитячій пісочниці, на дитячих майданчиках, вживаючи некип’ячену воду або не миті продукти, зелень, ягоди, овочі.

Після потрапляння в кишечник повноцінних зрілих яєць з них утворюються личинки, які крізь слизову оболонку проникають у ворітну вену, звідки вони можуть просуватися далі практично в будь-який орган – правий шлуночок серця, печінку, бронхи, легені, жовчний міхур. Після того, як мігруюча личинка потрапляє в легені, разом з мокротою при відкашлюванні, вони знову опиняються в тонкому кишечнику, де відбувається їх зростання до дорослої статевозрілої аскариди.

Це називається ранньою міграційної стадією захворювання і триває такий період близько 3 місяців, потім до пізньої кишкової стадії, коли в кишечнику вже знаходяться дорослі паразити, 1 самка може відкладати до 250 000 яєць, які виділяються з фекаліями. Статевозріла особина живе близько року, після чого гине. Покоління нових личинок аскарид в організмі розвинутись не може, так як яйцям потрібний ґрунт, земля для дозрівання, тому навіть без лікування аскариди гинуть в організмі через рік, якщо людина знову не заразиться.

Головні правила, яких слід дотримуватися, щоб не заразиться аскаридами:

 • При роботі з грунтом, слід використовувати гумові рукавички
 • Ретельно мити овочі, зелень, ягоди
 • При частому контакті з землею мати коротко обстрижені нігті
 • Ретельно мити руки після вулиці, перед кожним прийомом їжі, навіть перед легким перекусом
 • Привчати дітей раннього віку нічого не брати в рот, крім їжі, причому чистими руками.

Симптоми аскаридозу у дітей і дорослих

Що може турбувати людину після зараження, які у аскарид симптоми, що відрізняють від інших захворювань? Клінічні симптоми аскарид як у дітей, так і дорослих безпосередньо залежать від інтенсивності зараження, від локалізації паразитів, і від фази розвитку аскарид:

Перша міграційна фаза

Під час цієї фази в циклі розвитку аскариди, симптоми у дорослих можуть бути слабо вираженими і найчастіше проходять без ускладнень. У різному ступені вираженості може бути загальне нездужання, температура тіла субфебрильна, зазвичай не піднімається понад 38С, з’являється сухий кашель із слизово-гнійною або слизової мокротою, колір бронхіального секрету може бути помаранчевим з прожилками крові. Іноді прослуховуються мокруваті або сухі хрипи або вкорочення перкуторного звуку, також може бути сухий або випотний плеврит. При рентгені легенів виявляються «летючі» інфільтрати – округлі, круглі, зірчасті, багатокутні, фестончаті. Вони можуть бути і численними, і одиничними, і в одному, і в обох легенях.

Якщо сталося не інтенсивне, незначне зараження аскаридами у дітей, хвороба може протікати малосимптомно, в стертій формі. Рідше, при масивному надходження яєць в організм, у дітей навіть міграційна фаза може супроводжуватися значними інтоксикаційними симптомами, при цьому можуть збільшуватися лімфатичні вузли, лихоманка до 38С, головний біль, збільшення печінки, селезінки.

Досить відмітною ознакою аскаридозу в цій фазі міграції личинок є поява шкірних алергічних реакцій, особливо часто виникає кропив’янка на стопах і кистях, а також алергічні дерматози. Тому в крові еозинофіли можуть досягати 30-40%, це виявляється одночасно з інфільтратами в легенях, а також можливий незначний періодичний лейкоцитоз, ШОЕ зазвичай тримається в межах норми. Зміни в легенях зберігаються приблизно 2-3 тижні, потім зникають, бувають випадки, що інфільтрати знову виявляються через кілька місяців і довше зберігаються. У дітей часто виникає обструкція бронхів.

Пізня фаза – паразитування в кишечнику

Ця фаза називається кишковою, і після вторинного потрапляння в тонкий кишечник, аскариди призводять до симптомів диспепсії, коли пронос змінюється запором, спостерігається метеоризм, з’являються навіть холероподібні, дизентерійні симптоми або ознаки черевного тифу, проте, у таких випадках на тлі зниження імунітету, може виникати і поєднання інфекційних захворювань з аскаридами.

В пізній фазі аскаридозу діти часто скаржаться на болі в животі, нудоту, рідше блювання, відсутність апетиту, різко худнуть, дуже швидко стомлюються, виглядають виснаженими і хворими. Біль у животі локалізується або праворуч в клубової області, або біля пупка, переймоподібного характеру, може з’являтися почервоніння і свербіння в задньому проході.

З боку нервової системи часто буває вираженим астено-невротичний синдром – істеричні припадки, кошмарні, тривожні сни, метання уві сні, стогони, покрики, безсоння, менінгізм, епілептиформні судоми. Частими симптомами аскарид є надзвичайно швидка розумова перевтома, запаморочення, головний біль.

Дуже рідко, але бувають випадки появи змін з боку очей – світлобоязнь, збільшення зіниць, амбліопія, анізокорія. У багатьох пацієнтів спостерігається падіння артеріального тиску. Іноді наявність аскарид призводить до розвитку бронхіальної астми або частого бронхіту, в аналізах крові із-за виснаження, зниження засвоєння мікроелементів, вітамінів, спостерігається анемія, а еозинофіли приходять до норми.

При розвитку аскарид у дітей, симптоми, перераховані вище, часто ускладнюються рецидивуючими стоматитами (див. стоматит у дітей), гнійними захворюваннями слизових оболонок, шкірних покривів. Інвазія аскаридами призводить до значного зниження імунітету, тому діти можуть важко, тривало хворіти різними інфекційними захворюваннями.

Ускладнення, які здатні викликати інвазії аскаридами, пов’язані з їх руховою активністю через стінку кишки, під час міграції, вони механічно її травмують. При масивному зараженні це може призводити до наскрізного отвору в кишці – перфорації, а потрапляючи в сліпу кишку, можуть призводити до розвитку гострого апендициту.

У важких випадках сильної інвазії, при заповзанні аскарид в жовчні протоки, можливий розвиток жовчної коліки, гнійного холециститу (запалення жовчного міхура), розвиток механічної жовтяниці, гранульоматозного гепатиту з гепатоспленомегалією, абсцесу печінки, перитоніту і розвитку кишкової непрохідності.

У медичній літературі описані клінічні випадки, коли масивні інвазії приводили до того, що глисти заповзали в глотку, навколоносові пазухи, в дихальні шляхи, що призводило до задухи, а також виявляли аскариди в легеневій артерії і правому шлуночку серця і навіть мозку людини.

Як виявити аскариди – варіанти діагностики

Загальний аналіз крові – лейкоцитоз та еозинофілія, рентген легенів – інфільтрати, мікроскопія мазка мокротиння – виявлення личинок. На пізній кишкової стадії (приблизно через 3 місяці після зараження), коли личинки вже стануть статевозрілими глистами – анемія, не значний лейкоцитоз, можлива незначна еозинофілія, аналіз калу – еритроцити, залишки неперетравленої їжі, яйця гельмінтів або ж самі аскариди.

У рідкісних випадках вже дорослі особини виявляються в просвіті кишки при рентгені кишечника з контрастною речовиною або при рентгені легенів, а також під час ендоскопічного обстеження ФГС. Рентгенографія може допомогти в діагностиці міграційної фази аскарид, коли з невеликим проміжком у кілька днів робиться кілька знімків, зіставлення рентгенограм може дати можливість простежити за «рухом» інфільтратів. Якщо таке явище поєднується з еозинофілією крові – це є суттєвим аргументом на користь діагнозу аскаридозу.

Як вивести аскариди у дітей і дорослих

При встановленні діагнозу аскариди, лікування призначається лікарем з урахуванням ваги дитини або дорослого, а також від тяжкості інвазії. На сьогоднішній день протигельмінтні медикаментозні засоби володіють високою активністю і ефективність лікування аскарид у дітей і дорослих становить 80-100%.

В міграційну фазу і дітям, і дорослим в обов’язковому порядку призначаються таблетки від глистів широкого спектру антинематодної активності, до них відносяться:

 • Левамізол – торгова назва препарату Декарис (70-90 грн)
 • Мебендазол – Вермокс (80-120 грн), Веро-Мебендазол, Вормін (20 грн), Термокс, Вермакар, Мебекс
 • Тіабендазол – протипаразитний засіб, Арботект, Мінтезол, Тетусим, Текто, Трезадерм, Мертект
 • При наявності обструктивних бронхо-легеневих проявів призначають кортикостероїдні та бронхолітичні препарати.

Якщо гельмінти виявлені вже в кишкової стадії – аскариди лікуються такими препаратами:

 • Декарис – одноразово, в дозі відповідно до ваги і віку пацієнта
 • Пірантел памоат – Комбантрин, Гельмінтокс (80-120 грн), Немоцид, Пірантел (30-50 грн) також одноразово
 • Піперазин – виявляє менш виражений ефект 10-30 грн.
 • Мебендазол – Вермокс, Веро-Мебендазол, Вормін, Термокс, Вермакар, Мебекс

Після прийому препаратів через кілька днів можуть бути призначені ентеросорбенти, такі як Поліфепан, Полісорб, активоване вугілля. Після лікування аскарид через місяць обов’язково показано контрольне обстеження дорослого або дитини. Докладно про всі Ліки від глистів для дітей, які можна застосовувати дітям до 2 або старше 3 років у нашій статті.

Наслідки, ускладнення аскарид у дітей

Оскільки личинки аскариди під час міграції можуть викликати механічні пошкодження, це становить небезпеку, особливо для незміцнілого дитячого організму. Можуть пошкоджуватися як кровоносні судини, так і різні органи, супроводжуватися незначними або сильними крововиливами, приводячи до виразки, некрозам, перфорації легенів, печінки, кишечника.

Більш того, при зростанні личинок і дорослих особин, вони виснажують організм, висмоктуючи поживні речовини, а продукти їх життєдіяльності володіють потужною алергічною і токсичною дією на організм.

Якщо вчасно не провести лікування аскариди у дітей, така глистова інвазія призводить до загальної сенсибілізації організму, розвиваються виражені місцеві алергічні реакції (кропив’янка) або загальні (астматична задуха, обструктивний бронхіт). Аскариди у дітей, а також і у дорослих призводять до розвитку дисбактеріозу кишечника, пригнічується імунітет, слабшає імунна відповідь на різні інфекції.

При масивному зараженні, ускладнення можуть бути значними, приводячи до спастичної або механічної обтурації просвіту кишечника, жовчних протоків, може розвинутися кишкова непрохідність, холецистит, гострий апендицит, панкреатит, механічна жовтяниця.

Про лікування і симптоми аскарид у дітей і дорослих також можна прочитати статтю російською мовою: «Лечение и симптомы аскарид у детей и взрослых».