Таблетки від глистів у людини – всі антигельмінтні препарати

Антигельмінтні препарати – це ліки, що застосовуються в медицині при різних формах гельмінтозу. Таблетки від гельмінтів підрозділяють на ліки широкого спектру дії і вузького. Раніше довгий час використовувалися для лікування глистів тільки рослинні засоби – гарбузове насіння, часник, хеноподієве масло з рослини марі антигельмінтозної (досить токсичне), екстракт чоловічої папороті і пр. На сьогоднішній день фармацевтична промисловість пропонує синтетичні таблетки від глистів у людини, які є більш безпечними і ефективними, оскільки володіють більш високою протиглистною активністю.

Так як різні групи препаратів володіють специфічною активністю, призначення будь-яких протигельмінтних засобів повинно здійснюватися тільки лікарем, відповідно до встановленого діагнозу. На території країни поширено понад 70 різних видів гельмінтів, які можуть уражати організм людини.

Найвідомішими і найбільш поширеними інвазіями, якими вражені практично всі діти дошкільного віку – це гострики (див. гострики у дітей, гострики у дорослих), також не рідко виявляються у дітей лямблії, аскариди. На сьогоднішній день у лікаря в арсеналі лише близько 10 атигельмінтних препаратів. Для лікування найбільш часто зустрічаючихся видів глистових інвазій застосовуються такі лікарські засоби – Декарис, Пірантел, Немозол, Ворміл, Вермокс. Докладно про показання, протипоказання, про те, як їх приймати, які з них найбільш ефективні – ми розповімо в цій статті.

Будь-яке протиглисне лікування не можна проводити при гострих кишкових інфекціях, при будь-яких соматичних, інфекційних, вірусних захворюваннях, при вагітності (крім Піперазину), при годуванні груддю, під час менструацій.

Всіх паразитів людини поділяють на групи – нематоди, цестоди, трематоди, кожна з яких чутлива до певних ліків. Тому на питання які таблетки від глистів слід приймати дітям або дорослим – відповідь залежить від виду гельмінта, що вразив пацієнта, віку людини, залежить від преморбідного фону у дитини, переносимості препарату, загального стану здоров’я пацієнта і призначається цей лікарський засіб тільки лікарем у дозуванні і курсом залежно від діагнозу. (див. Ліки від глистів для дітей).

Ліки від нематод або круглих черв’яків

До нематод відносяться гострики, аскариди, трихінели, волосоголовець, токсокари. За поширеністю, найчастішими вважаються гострики і аскариди, інші представники зустрічаються рідше. Таблетки від глистів у людини, що діють на круглих черв’яків, які паразитують у кишечнику, такі:

 • Албендазол – Немозол (ціна 120-150 грн), Ворміл, Гелмодол-ВМ – суспензії, жувальні таблетки
 • Левамізол – Декарис (70-90 грн)
 • Мебендазол – Вермокс 90 грн Вормин 20 грн, Веро-Мебендазол, Вермакар, Мебекс, Термокс
 • Піперазин 10-30 грн.
 • Пірантел памоат – Гельмінтокс (80-120 грн), Немоцид, Комбантрин, Пірантел (30-50 грн)
 • Пирвиний ембонат – Пиркон, Пиривиниум, Ванквин
 • Карбендацим – Медамін

При позакишкових нематозах використовуються інші таблетки, їх назви:

 • Діетілкарбамазін – Дитразина цитрат
 • Івермектин – Ивермек (івомек, баймек, івермектин)

Як приймати таблетки від глистів? Оскільки більшість протигельмінтних засобів діють на дорослі особини, не надаючи істотного впливу на яйця і личинки, а також при гостриках можливо повторне самозараження – після первинного лікування, через 2 тижні слід повторити курс. Також для ефективності виведення паразитів з кишечника при прийомі деяких препаратів, після ранкового прийому таблеток, ввечері слід поставити клізму або випити проносний засіб.

Препарати від цестод або стрічкових черв’яків

До цестод відноситься широкий перелік різних назв гельмінтів – теніаринхоз, ехінококоз, ценуроз, альвеококоз, діпилидіоз, спарганоз, карликовий ціп’як (гіменолепідоз), бичачий ціп’як (теніїдоз), свинячий ціп’як (цистицеркоз, теніоз), широкий лентець (дифілоботріоз) та ін. Для лікування таких гельмінтозів використовуються наступні таблетки проти глистів:

 • Никлозамід – Фенасал, використовується від кишкових стрічкових черв’яків
 • Мепакрін – Акрихін інвазія бичачим, карликовим цепнем, широким лентецем, при лямбліозі, шкірному лейшманіоз, малярії.
 • Албендазол – Немозол ефективний як при нематодозі, так і при змішаних глистових інвазіях, ехинококках, лямбліозі, нейроцистицеркозі, викликаним Taenia solium його личинковою формою. Немозол може використовуватися від позакишкових цестодозів.

Таблетки від гельмінтів сосальщиків або трематод, плоских черв’яків

Це широкий клас гельмінтів, який включає описторхос (котяча двуустка), фасціольоз (печінковий сосальщик), клонорхоз (китайська двуустка), параганімоз (легеневий сосальщик), Уотсоніоз (печінкова двуустка), Дикроцеліоз (ланцетоподібна двуустка), Церкариоз (свербіж купальників), а також Гастродискоїдоз, Гетерофіоз, Метагонімоз, Меторхоз, Нанофнетоз, Фасциолопсидоз, Bilharzia, Евритремоз.

 • Хлоксил і Бітионол – застосовуються від позакишкових трематодів
 • Перхлоретілен – від кишкових трематодозів
 • Празиквантел – Більтріцід (ціна 6 табл. близько 400 грн) Цесол, Цистицид, Азінокс – препарат широкого спектру дії, це таблетки від багатьох видів глистів.

Чи варто пити таблетки від глистів для профілактики?

За наявності гостриків у одного з членів сім’ї завжди проводиться профілактичне лікування усієї сім’ї. Враховуючи те, що дуже часто зішкріб на ентеробіоз буває хибнонегативним, а серед дітей дошкільного та молодшого шкільного віку рівень зараженості гостриками дуже високий, до того ж передача яєць гостриків відбувається дуже легко – через предмети побуту, дверні ручки, рукостискання, шерсть домашніх тварин, одяг зараженої дитини, постільу білизну.

У багатьох батьків виникає питання – чи потрібно пити таблетки від глистів для профілактики? Тут думка фахівців розділяється. Одні вважають, що це не доцільно, оскільки випивши ліки сьогодні, зараження може відбутися завтра. Крім дотримання правил особистої гігієни, інтимної гігієни, миття рук після туалету, перед прийомом їжі, після вулиці, щоденної ранкової зміни нижньої білизни, ніякого профілактичного лікування ентеробіозу таблетками робити не бажано. Препарати від гельмінтів дуже токсичні і зайвий раз марно навантажувати організм, особливо дитячий, не доцільно. Крім, хіба що, вживання гарбузового сирого насіння або рецептів народної медицини з часником.

Інші наполягають на тому, що якщо в сім’ї є діти дошкільного і молодшого шкільного віку, кожні півроки слід профілактично приймати Пірантел, оскільки в тісних дитячих колективах зараженість гостриками дуже висока, достовірність зіскрібка слабка, а симптоми іноді слабовиражені. До того ж, привчити дитину чітко дотримуватися правил особистої гігієни вдається найчастіше тільки до 4-6 років і може відбуватися постійна реінвазія (самозараження).

Якщо зішкріб на ентеробіоз дає негативний результат, а дитина іноді скаржиться на свербіння в задньому проході (1-2 дні, потім через 2-3 тижні), нудоту, болі в животі, можна здати аналіз на ентеробіоз саме в той ранок, коли вночі дитина скаржилася на свербіж і погано спала. І повторити зішкріб 3 рази, через день і через 2 тижні, тоді результат буде більш достовірним. При виявленні гостриків у кого-небудь в сім’ї, рекомендується проводити лікування всіх членів сім’ї.

Показання до профілактичного прийому препаратів від гельмінтів:

 • Наявність домашніх тварин
 • Постійний контакт з землею (гри в піску, сільські жителі)
 • Якщо діти постійно проживають у закритих дитячих колективах
 • Регулярні подорожі в екзотичні країни
 • Хобі – риболовля, полювання, пляжний волейбол, футбол та ін.

Ефективні таблетки від глистів для дітей і дорослих – Пірантел, Декарис, Вермокс, Немозол, Ворміл

ДекарисДекарис

Діюча речовина – Левамізол.

Таблетки Декарис від глистів надають не тільки згубну дію на гельмінти, але й імуномодулюючу дію, але застосування, особливо дітям, повинно бути тільки за призначенням, оскільки препарат володіє вираженими побічними ефектами.

Показання: гострики (ентеробіоз), аскариди (аскаридоз), нематода (анкілостомоз), вугриця кишкова (стронгілоїдоз), некатор (некатороз), волосоголовець (трихоцефальоз), трихостронгильоз, токсоплазмоз.

Протипоказання: дітям до 3 років, грудне вигодовування, агранулоцитоз, таблетки 150 мг не можна приймати дітям. З обережністю пацієнтам з печінковою та нирковою недостатністю, пригнічення кістковомозкового кровотворення.

Спосіб застосування: Дорослим одноразово 150 мг. після їжі ввечері слід прийняти 1 таблетку від глистів, запиваючи невеликою кількістю води.

 • дітям 3-6 років 25-50 мг, тобто 1 або 0,5 табл. по 50 мг,
 • дітям 6-10 років 50-75 мг., тобто 1,5 -1 табл. по 50 мг.
 • дітям 10-14 років 75-100 мг, тобто 2-1,5 табл. по 50 мг.

Для лікування достатньо одноразового прийому, через 2 тижні курс повторити. Дотримуватись спеціальної дієти або приймати проносне не обов’язково.

Побічні ефекти: Нудота, біль у ділянці живота, блювання, пронос, стоматит, головний біль, підвищення температури, запаморочення, сплутаність свідомості, безсоння, алергічні реакції на шкірі, маткові кровотечі, порушення функції нирок.

Ціна: 70-90 грн.

ПірантелПірантел, Гельмінтокс

Діюча речовина – Пірантел

Показання: Аскаридоз, ентеробіоз, некатороз, анкілостомоз, трихоцефальоз. Це найбільш ефективні та безпечні від глистів для дітей таблетки, особливо при ентеробіозі і аскаридозі.

Протипоказано: Гіперчутливість, з обережністю грудним дітям до півроку, при вагітності і лактації, при печінковій недостатності.

Спосіб застосування: При гостриках і аскаридах, а також при змішаних інвазіях цими глистами, таблетки дорослими приймаються одноразово після сніданку з розрахунку 10 мг/кг.

 • для дітей 0,5-2 роки – 125 мг
 • для дітей 2-6 років – 250 мг.
 • для дітей 6-12 років – 500 мг.
 • для дорослих – 750 мг, понад 75 кг – 1 р.

Щоб уникнути самозаражения через 2-3 тижні курс повторюють. При анкілостомозі, або поєднанні аскаридозу з некаторозом та ін. змішаних інвазіях приймають 3 дні по 10 мг/кг/день або по 20 мг/кг/день 2 дні. Одноразово 5 мг/кг при ізольованому аскаридозі. Таблетки від глистів у людини – Пірантел перед прийомом необхідно розжувати.

Побічні ефекти: Діарея, блювання, нудота, блювання, запаморочення, зниження апетиту, кропив’янка, шкірний висип, головний біль, порушення слуху, сонливість або безсоння, галюцинації, підвищення печінкових проб, сплутаність свідомості, гіпертермія, парестезії.

Ціна: Пірантел 30-50 грн, Гельмінтокс 80-120 грн.

ВермоксВермокс, Вормин

Діюча речовина – Мебендазол

Показання: множинні нематоди, ентеробіоз, аскаридоз, капилляріоз, стронгілоїдоз, трихінельоз, анкілостомідоз, теніоз, ехінококоз, альвеококоз, трихоцефальоз, гнатостомоз. Це досить ефективні, хороші таблетки від гельмінтів, особливо гостриків і аскарид.

Протипоказання: вагітність, годування груддю, дітям до 2 років, печінкова недостатність, хвороба Крона, виразковий коліт, підвищена чутливість до препарату.

Спосіб застосування: Прийом суспензії або таблетки від глистів Вермокс здійснюється всередину, випиваючи потім невелику кількість води.

 • При ентеробіозі: для дітей 2-10 років по 25-50мг. одноразово, для дорослих по 100 мг. Курс лікування повторюють ч/з 2-4 тижнів
 • При аскаридозі, анкілостомозі, трихоцефальозі, стронгілоїдозі, теніозі та змішаних гельмінтозах – 3 дні по 100мг 2 р/день-вранці і ввечері
 • При трихінельозі 3 дні по 200-400 мг 3 р/день, з 4-10 день по 400-500 мг 3 рази/день.
 • При ехінококкозі 3 дні по 500 мг 2р/день, наступні 3 дні по 500 мг 3р/день, потім дозу підвищують до макс-ої 25-30 мг/кг/день у 3-4 прийоми.

Побічні ефекти: Біль у животі, запаморочення, нудота, іноді при тривалому прийомі, виникають алергічні реакції, діарея, блювання, головний біль, підвищення печінкових проб, анемія, лейкопенія, еозинофілія, випадання волосся, циліндрурія, гематурія.

Ціна: Вормин 20 грн, Вермокс 90 грн.Немозол

Немозол, Ворміл, Альбендазол, Альдазол

Діюча речовина – Албендазол.

Показання: нематодози (ентеробіоз, аскаридоз, анкілостомідоз, трихоцефальоз, некатороз), стронгілоїдоз, токсокароз, ехінококоз легень, печінки, очеревини, збудником якого є личинкова форма Echinococcus granulosus, лямбліоз, змішані глистні інвазії, нейроцистицеркоз, збудником якого є личинкова форма Taenia solium.

Протипоказання: Вагітність, ураження сітківки, гіперчутливість, діти до 2 років. З обережністю при лактації, при порушеннях функції печінки, при порушенні кровотворення.

Спосіб використання: Таблетки від глистів Ворміл або Немозол приймають під час їжі.

 • При немазодах одноразово, дітям більше 2 років 20 мл суспензії, дорослим 400 мг.
 • Таблетки проти глистів при ехінококкозі і нейроцистицеркозі пацієнтам понад 60 кг показано 400 мг 2р/день, менше 60 кг з розрахунку 15 мг/кг/день 2 р/день. Максимальна денна доза по 400мг 2р/день, курс лікування нейроцистицеркозу 8-30 днів, ехінококозу 3 курсу за 28 днів, з 2-тижневою перервою між циклами.
 • При лямбліозі дітям таблетки Немозол лікар призначає 10-15 мг/кг протягом тижня 1 р/день.
 • При токсокарозі дітям до 14 років 2 р/день 10 мг/кг, до 60 кг 2 р/день по 200 мг, для дорослих більш 60 кг 2 р/день по 400мг, курс лікування 1-2 тижні.

Побічні дії: Порушення функції печінки, блювання, біль у животі, нудота, менінгіальні симптоми, головний біль, запаморочення, підвищення артеріального тиску, температури тіла, алергічні реакції, ниркова недостатність, лейкопенія, панцитопенія, тромбоцитопенія, гранулоцитопенія, агранулоцитоз.

Ціна: Немозол 120-150 грн.

Які глисти особливо поширені на території Росії?

Гострики і аскариди найбільш поширені види нематод, які зустрічаються повсюдно, зараження відбувається дуже легко
Свинячий ціп’як також повсюдно зустрічається, особливо в Україні та Білорусі
Лентець широкий основні райони, де часті випадки зараження, це райони поблизу великого числа прісноводних водойм, осередки зараження часті на півночі Сибіру, Карелії, на Далекому Сході, Прибайкаллі, Поволжі, в Прибалтиці, Казахстані, басейнах Дніпра, Іртиша, Обі.
Трихінели в центральних, північних, східних регіонах Росії, Україні, Білорусії
Волосоголовець у субтропічних, тропічних кліматичних зонах з вологим, теплим кліматом, при відвідуванні курортів часто відбувається зараження
Карликовий ціп’як поширений повсюдно, в сухому і жаркому кліматі найбільш часто зустрічається
Бичачий ціп’як повсюдно, особливо в Середній Азії і Закавказзі
Печінковий сосальщик повсюдно, особливо в Прибалтиці, на північному заході Росії, в Середній Азії, в Закавказзі
Опісторхоз – сибірська або котяча двуустка інтенсивні осередки бувають в Казахстані, Західному Сибіру, в басейнах Волги, Ками, Іртиша, Обі, Дону
Легеневий сосальщик на Далекому Сході
Китайський сосальщик басейни річки Амура, на Далекому Сході
Ехінококоз, альвеококоз Молдова, Закавказзя, Україна, Ростовська і Волгоградська області, Краснодарський і Ставропольський краї, в Башкортостані, Татарстані, Якутії, Алтайський край.

Про таблетки від глистів у людини також можна прочитати статтю російською мовою: «Обзор лекарств от глистов у человека – все антигельминтные препараты».