Симптоми лямбліозу у дітей – ознаки, шляхи зараження, діагностика лямбліозу

За визначенням Всесвітньої Організації охорони Здоров’я лямбліоз – це паразитарне захворювання, що викликається найпростішими – лямбліями. Кожен рік в країні виявляється понад 125 000 випадків клінічного прояву лямбліозу, з них більше 70 відсотків реєструється у дітей дошкільного і молодшого шкільного віку. У дітей до 5 років рівень зараженості за деякими даними досягає 40 відсотків, причому з віком ця цифра знижується. Про те, які симптоми лямбліозу у дітей, як відбувається зараження і як діагностується захворювання ми розповімо в нашій статті.

Шляхи зараження лямбліозом

Як передається лямбліоз? Джерелом зараження найчастіше є людина або тварина, оскільки кішки, собаки, морські свинки та інші ссавці також є лямбліоносіями. Основний механізм зараження цим видом інвазії – орально-фекальний, а поширюється збудник водним шляхом, харчовим і контактним. Іншими словами, не дотримання правил особистої гігієни, вживання некип’яченої води, немитих продуктів харчування, антисанітарні умови проживання є причинами поширення і зараження лямбліозом дітей і дорослих.

Ознаки лямбліозу у дітейШляхи зараження лямбліозом

Багато хто з нас думає, що лямбліоз – це глистні інвазії, і хоча шляхи зараження лямбліями і глистами однакові, лямбліоз – це не глисти, це одноклітинні найпростіші. При попаданні в організм вони можуть досить швидко розмножуватися і провокувати розвиток різних захворювань, таких як панкреатит, холецистит, ентерит, дисбактеріоз кишечника та інших захворювань ШКТ.

Зоною проживання лямблій в організмі людини вважається тонка кишка, і якщо в раціоні господаря переважають вуглеводи, зростання цих найпростіших збільшується, якщо лямбліоносій вживає велику кількість білків, то їх розмноження і життєдіяльність сповільнюється, голодування також гальмує розвиток лямбліозу.

Після зараження вже на 10-12 день людина здатна стати джерелом зараження для оточуючих, оскільки починає виділяти з калом цисти лямблій. Цей період може тривати кілька місяців або навіть років, з періодичним загостренням і із затиханням процесу виділення, паузи між цими періодами можуть становити до 21 дня. Підступність цього захворювання полягає в переривчастом характері виділення лямблій, і при проходженні обстеження не завжди в калі хворого виявляються цисти цих найпростіших. Враховуючи цей факт, при підозрі на хронічний лямбліоз слід проводити неодноразове обстеження. При одиничному випадку зараження інвазія закінчується самостійно приблизно через півроку. Заражена людина представляє найбільшу небезпеку для оточуючих після припинення поносу, саме тоді цисти виділяються в найбільшій кількості.

Ознаки лямблій у дітей

Понад 20 відсотків всіх гострих кишкових інфекцій у дітей провокується лямбліозом. При інтенсивному зростанні чисельності паразитів в кишечнику, токсини, що виділяються, здатні викликати симптоми інтоксикації, алергічні прояви, порушення нервової системи у дитини. Не існує специфічних симптомів лямбліозу у дітей, і найчастіше прояв інвазії дуже схожий на інші захворювання шлунково-кишкового тракту, тому батькам необхідно знати, що серед дітей лямбліоз широко поширений і можливо перелічені нижче нездужання у дитини пов’язані саме з цим видом інвазії людини:

Кишкові симптоми

це перші симптоми лямбліозу у дітей, вони виявляються через 7-20 днів після зараження:

 • Частий рідкий стілець, зі смердючим запахом сірководню, але не містить ніяких домішок слизу, крові, що відрізняє лямбліоз від дизентерії.
 • Переймоподібні болі в животі, вони можуть бути різної інтенсивності, в залежності від ступеня вираженості захворювання, болі можуть носити легкий ниючий характер, або бути сильними переймоподібними, локалізація болю найчастіше у верхньому відділі живота і біля пупка.
 • Нудота, рідше блювота
 • Здуття живота – цей симптом є невід’ємною частиною діареї та болю при лямбліозі. Це відбувається з-за порушень нормального процесу травлення, дисбактеріозу і зайвого утворення газів у кишечнику.
 • Ці симптоми можуть самостійно зникнути через 15-20 днів, і лямбліоз може перейти в хронічну форму, або спонтанно зникнути через декілька місяців, що залежить від ступеня зараженості і від стану імунної системи дитини.

Симптоми загальної інтоксикації

При масивному розмноженні і виділенні великої кількості токсинів у зараженої дитини з’являються ознаки токсичного ураження організму, а також через скорочення засвоєння необхідних поживних речовин у дітей з’являються наступні симптоми:

 • Невмотивована слабкість
 • Підвищення температури тіла до 37,5 С
 • Втрата апетиту, зниження ваги
 • Зневоднення
 • Підвищена стомлюваність
 • Блідість шкірних покривів внаслідок розвитку анемії, поява тіней під очима
 • Язик у дітей найчастіше обкладений нальотом, з рота зазвичай буває неприємний запах.

Нейропсихичні порушення

у дітей можуть проявлятися при тривалому хронічному лямбліозі, такі як:

 • Головний біль
 • Зниження концентрації уваги, погіршення пам’яті
 • Запаморочення
 • Нервові тики, посмикування, гримасування, нав’язливі рухи

Алергічні прояви

частий супутник хронічного лямбліозу у дітей. Алергічні реакції можуть бути наступними:

Діагностика лямбліозу у дітей

У педіатрів в нашій країні немає особливої настороженості з приводу такого захворювання як лямбліоз, тому уважні батьки можуть самостійно запідозрити появу клінічних симптомів лямбліозу у дитини, особливо якщо вона відвідує дитячі колективи, в сім’ї є домашні тварини і дитина часто порушує елементарні правила особистої гігієни.

При обстеженні в загальному аналізі крові при хронічному лямбліозі виникає еозинофілія, може бути також моноцитоз. Однією з причин появи вираженого дисбактеріозу служить лямбліоз, при цьому знижується кількість лактобактерій і біфідобактерій, збільшується число патогенних стафілококів, стрептококів, кандидоз.

Самим точним фактором, що вказує на діагноз лямбліозу служить виявлення цист лямблій в калі дитини. Однак, через хвилеподібне виділення паразитів з фекаліями, цей метод при негативному результаті не варто сприймати як 100 % виняток цього захворювання.

Одним із сучасних методів діагностики на сьогоднішній день є визначення специфічних антитіл до лямблій, тобто імуноферментна діагностика. Для хронічного лямбліозу інформативним вважається визначення методом ІФА показників IgG або IgA.

Cтаттю про cимптоми лямбліозу у дітей також можна прочитати російською мовою: «Симптомы лямблий у детей: признаки, пути заражения, диагностика лямблиоза».