Гострики у дорослих – лікування, симптоми, таблетки, ліки

Гострики – найбільш відомі і поширені паразити, які вражають кишечник людини. При розмноженні цих нематод виникає захворювання, яке носить назву ентеробіоз. Найбільш вразливими до зараження гостриками є діти, причому, рівень зараженості серед дітей дошкільного віку за різними даними становить 25-100%. Зараження оточуючих людей яйцями гостриків відбувається контактно-побутовим шляхом, тому гострики бувають і у дорослих, чиї діти заражені нематодами (найчастіше це малюки, які відвідують дитячі дошкільні заклади). Лікування гостриків у дорослих аналогічно терапії дітей, тими ж протигельмінтними препаратами або народними методами. Про симптоми гостриків у дорослих, лікування ентеробіозу – піде мова в цій статті.

Як відбувається зараження?

Переносники ентеробіозу – це діти або дорослі, які заражені гостриками і є джерелами хвороби. Зараження відбувається від людини до людини через рукостискання, через предмети побуту, дверні ручки, одяг, всі ті предмети, яких торкався хворий. Яйця гострика також можуть потрапляти на їжу з мухами і тарганами або перебувати на шерсті домашніх тварин.

Самка гостриків потрапляє в кишечник людини оральним шляхом, за допомогою брудних рук, на які потрапляють яйця глистів. Далі вона злучається з чоловічим представником і потім мігрує в товстий кишечник людини, де отримує харчування, а через 4 тижні вона пересувається до прямій кишці, де в нічний час виповзає до анального отвору і відкладає до 15 тисяч яєць на шкіру біля ануса.

Дитина або дорослий після цього відчувають свербіння в задньому проході, а розчухування сверблячого місця сприяють попаданню яєць гостриків на руки і під нігті хворого. Далі механізм самозараження і зараження оточуючих зрозумілий. Якщо мати довгі нігті, не мити руки після розчісування, після туалету, перед їжею, на всьому, чого торкається заражена людина, осідають тисячі яєць. Це сприяє подальшому поширенню нематод, потрапляючи з-під нігтів, постелі, білизни на руки інших дітей і дорослих.

Позбутися від паразитів виявляється не просто, оскільки найчастіше при наявності дітей в родині, які відвідують дитячі садки, заражаються всі члени сім’ї. Крім прийому ліків від гостриків, слід постійно обробляти нижню білизну хворого, ізолювати його від інших носіїв гостриків, а також дотримуватися жорстких правил особистої гігієни, що дітям дошкільного віку деколи дуже не легко. Щоб привчити малюка з раннього віку мити руки після туалету, після вулиці, перед їжею, можна купувати мило у формі іграшок, яскравого, цікавого, перетворюючи миття рук в гру. Також з раннього віку слід привчати малюка не брати в рот нічого, крім їжі, причому, чистими руками.

Симптоми гостриків у дорослих

У тих випадках, коли людина заразилася недавно, випадково, не від членів сім’ї невеликою кількістю гостриків, у дорослого симптоми ентеробіозу можуть бути відсутні зовсім або супроводжуватися незначним не помітним дискомфортом. Більш того, при дотриманні особистої гігієни, а саме:

  • щоденна інтимна гігієна
  • зміна нижньої білизни вранці і ввечері
  • миття рук перед кожним прийомом їжі, після туалету

У цьому випадку реінвазія (самозараження) припиняється, а оскільки життєвий цикл гостриків всього кілька тижнів, вони гинуть і заповнення колонії не відбувається, людина одужує. Це за умови, що в оточенні немає дорослого або дитини, що страждає на ентеробіоз.

В інших ситуаціях, коли відбувається потужна атака нематод і сильна інвазія, найбільш характерним симптомом гостриків у дорослих є свербіж біля анального отвору, який посилюється ввечері і вночі, під час виходу самок гостриків до анусу.

Причому, свербіж турбує людину тільки 1-2 дні, а потім відновлюється тільки через 2-3 тижні. Така періодичність якраз і вказує на те, що змінюється покоління гостриків і відбувається реінвазія.

При тривалій відсутності лікування гостриків, при постійному контакті з інфікованими дітьми або дорослими, при недотриманні гігієни, дуже швидко відбувається розростання колонії гостриків і тоді свербіж в анусі може бути більш постійним і в деяких випадках бути дуже болісним.

При частому розчісуванні утворюються мікротріщини, подряпини, синці, які легко можуть проникати патогенні мікроорганізми, викликаючи дерматити (див. крем від дерматиту), розвиватися вторинна бактеріальна інфекція, що ускладнює клінічну картину і лікування.

При постійній інвазії гостриків у дорослих, без лікування можуть виникати кишкові розлади, такі як запор або навпаки пронос (див. список таблеток від проносу), кашкоподібний кал зі слизом або навіть частинками крові, дисбактеріоз кишечника.

Не доведено, але існує припущення, що загострення апендициту і у дорослих, і у дітей виникає при великому скупченні гостриків в сліпій кишці, в комплексі з приєднанням бактеріальної інфекції.

Чим небезпечні гострики? Якщо ентеробіоз у дорослого не лікувати, тривала інвазія призводить до інтоксикації, виснаження, до підвищеної дратівливості, швидкої стомлюваності, алергізації організму. Не рідко аналізи крові вказують на глистові інвазії – зниженням рівня гемоглобіну і зростанням еозинофілів. Тому людина може відчувати головний біль, запаморочення, швидко втомлюватися, погано засинати, страждати безсонням, можуть з’явитися різні алергічні прояви.

У жінок глистні інвазії можуть призводити навіть до ендометритів і вульвовагиниту, оскільки гострики заповзають в статеві органи, заносячи патогенні мікроорганізми, викликаючи тим самим запальні процеси. Також вони можуть сприяти подразненню очеревини, провокуючи тим самим болі внизу живота, біля пупка.

Діагностика гостриків

Звичайний аналіз калу на яйця глист для діагностики зараження гостриками зовсім не інформативний, оскільки яйця відкладаються не в кишечнику, а біля ануса, тому використовується аналіз – зішкріб на ентеробіоз. Його виробляють 2 методами – з допомогою клейкої стрічки, яку приліплюють до анального отвору і ватної палички з вазеліном. Ці методи не є 100% діагностикою і часто дають псевдонегативні результати. Оскільки самки не кожен день відкладають яйця, при підозрі на наявність гостриків слід здати такий аналіз щонайменше тричі для достовірного результату, а також повторити його через 2 тижні. Особливо слід бути наполегливими при наявності в сім’ї дітей, які відвідують дитячі дошкільні установи.

Чим лікувати гострики у дорослих – таблетки

Таблетки від гостриків у дорослихЗазвичай, лікарем призначаються для лікування гостриків у дорослих ліки, таблетки, такі ж, що і дітям, тільки в дозах, відповідно до ваги пацієнта. На сьогоднішній день від гостриків не так вже багато препаратів, які виявляються ефективними проти цих нематод (див. Ліки від глистів для дітей).

Який вибрати лікарський засіб і чим лікувати гострики у дорослого? Лікуючий лікар може порекомендувати будь-які з наступних таблеток:

Левамізол – Декарис (середня ціна 70 грн) цей препарат від гостриків також є імуномодулятором

Пірантел – ціна 30-50 грн, Гельмінтокс 80-120 грн.

Мебендазол – Вормін 20 грн, Вермокс 90 грн, Мебекс, Телмокс

Карбендацим – Медамін

Піперазин – це мало ефективний препарат, але його можна використовувати жінкам при вагітності та годуванні груддю, ціна близько 30 грн.

Немозол – дуже сильний протигельмітний препарат з багатьма побічними ефектами, його використання можливе тільки при наявності і інших глистових інвазій (немозол при лямбліозі, симптоми лямбліозу у дорослих) або при потужному ентеробіозі, який погано піддається лікуванню.

Для більшої ефективності препаратів, таблеток від гостриків у дорослих, що приймаються, слід за добу до прийому ліків не вживати продукти, що кріплять стілець, а увечері вечеря повинна бути легкою. На наступний день вранці приймаються ліки, а ввечері бажано використовувати який-небудь проносний засіб (всі можливі проносні засоби), це поліпшить швидке виведення з кишечника гостриків, особливо тих, які не загинули. Обов’язковою умовою успішного лікування гостриків є повторний прийом препаратів через 2 тижні, так як не всі препарати надають дію на личинки і яйця, які нещодавно потрапили в організм, а знищать тільки дорослі особини.

При яскраво вираженому свербінні, для полегшення стану показані антигістамінні препарати, такі як Цетрин, Зодак, Лоратодін (див. список кращих таблеток від алергії). Це також необхідно для виключення розчісування шкіри і скорочення потрапляння яєць на одяг, поширення їх по тілу.

Для зменшення свербіння також можна застосовувати содову клізму, для її проведення досить 1 літра води і 2 чайні ложки соди.

При загибелі гостриків в організмі може виникнути токсичний стан, який бажано ліквідувати прийманням ентеросорбентів, таких як Поліфепан, активоване вугілля, Полісорб, але їх прийом повинен бути через добу після лікування, так як ефективність протигельмінтних засобів знизиться.

Крім прийому лікарських засобів, щоб позбутися від гостриків дорослому, лікування обов’язково має супроводжуватися дотриманням деяких правил, причому їх повинні дотримуватися всі члени сім’ї, не залежно від того, чи є у них гострики:

  • Ретельно мити руки після туалету, перед їжею, після вулиці
  • Нігті повинні бути коротко стрижені завжди
  • Нижню білизну важливо міняти вранці і ввечері і після прання кожен раз пропрасовувати
  • Дезінфекція туалету, вологе прибирання в квартирі щодня

При недотриманні цих правил, ефективність ліків від гостриків у дорослих зводиться до нуля, ризик реінфекції гостриків і зараження оточуючих дуже високий. Про застосування народних засобів при ентеробіозі можна дізнатися з нашої статті Гострики у дітей – лікування, симптоми. Ми зупинимося тільки на самому відомому способі виведення гостриків у дорослих з допомогою насіння гарбуза.

Насіння гарбуза – це найвідоміше рослинний засіб, вважається, що основна дія проти гостриків та інших паразитів обумовлено властивостями сіро-зеленої плівки, яка знаходиться між шкіркою і насінням. Тому не можна використовувати для лікування вже очищені насіння, а необхідно чистити їх самостійно. Протягом 2 днів хворому роблять клізму щоранку, ввечері дають сольове проносне і вранці знову повторюють клізму. Дорослому очищають 300 гр. насіння, потім їх розтирають в ступі, змішують зі 100 гр. меду, ретельно перемішують. Протягом 1 години хворий повинен з’їсти цю суміш натощак, нічого не їсти, а через 4 години випити проносне, через 30 хвилин знову зробити клізму. Після спорожнення кишечника можна приймати їжу.

Про гостриків у дорослих також можна прочитати статтю російською мовою: «Острицы у взрослых – лечение, симптомы, таблетки, лекарства».