Гострики у дітей – лікування, симптоми, препарати, народні засоби

Гострики – це рід первиннопорожнинних черв’яків, один із представників якого Enterobius vermicularis, паразитує тільки в організмі людини, викликаючи таке захворювання, як ентеробіоз. Причому, зараженість цими паразитами у дітей становить від 25 до 100% за різними статистичними даними. Справа в тому, що навіть при наявності гостриків у дітей, симптоми не завжди носять яскраво виражений характер.

Ніяких сильних болючих відчуттів такий гельмінтоз не викликає. Тільки при потужній глистовій інвазії за поведінкою дитини або за його скаргами можна запідозрити наявність у нього таких паразитів. Основний симптом гостриків у дитини – це свербіння в задньому проході, яке найчастіше буває вночі, тому такий дискомфорт часто призводить до порушення у дітей сну. Про лікування гостриків у дітей, препарати і народні засоби ми розповімо в цій статті.

Шляхи передачі гостриків

Потрапляють яйця глистів в шлунково-кишковий тракт орально-фекальним механізмом, контактно-побутовим шляхом. Вночі, під час сну дитини, зараженої гостриками, самка гельмінта виповзає з кишечника, щоб відкласти яйця біля анального отвору. При виникненні свербежу в попці, дитина розчісує свербляче місце і тим самим на ручках і під нігтями нагромаджуються яйця гостриків.

Далі механізм передачі гостриків оточуючим дітям і дорослим, а також повторне самозараження цієї дитини зрозуміло, якщо дитина не помла відразу ж руки, не поміняла нижню білизну (в якої також залишаються яйця), вони поширюються на всі предмети, яких стосується малюк – іграшки, одяг, їжа, будь-які побутові предмети навколо. При дотику до цих предметів, при рукостисканні – заражаються здорові діти і дорослі, батьки, вихователі (див. гострики у дорослих). Якщо в будинку є домашня тварина, на її шерсті також можуть знаходиться яйця гостриків, тому після будь-якого контакту навіть з домашніми тваринами, слід мити руки.

Не дотримання правил особистої гігієни, відсутність звички ретельно мити руки після туалету і перед їжею, сприяють тому, що яйця гостриків легко потрапляють в рот, а потім у кишечник. З яєць гостриків, які потрапили в кишечник всього за кілька днів вилуплюються личинки, які через 2-4 тижні виростають в дорослу особень, причому живуть вони не довго, всього 2-3 тижні, і при правильному лікуванні і дотриманні особистої гігієни, реінвазія (самозараження) зупиняється і дитина звільняється від гельмінтів.

Найчастіше привчити дитину до чіткого виконання правил особистої гігієни батькам вдається часом тільки до шкільного віку. Тому, поки дитина відвідує дитячий садок, при тісному контакті між дітьми і відсутністю строго дотримання гігієни, дуже важко позбутися від гостриків. І після лікування немає гарантії, що не станеться повторне зараження від інших дітей. Одним з простих способів привчання і прояви інтересу дитини до миття рук, може бути використання мила у вигляді фігурок, кольорового, цікавого мила, таким чином перетворювати миття рук в захоплюючу гру.

Діагностика

Самий основний, однак, не 100% метод, який використовується в нашій країні для визначення наявності гостриків у дітей, є зішкріб на ентеробіоз. Це мазок, який береться з періанальних складок, і досліджується на виявлення яєць. Особливістю такого аналізу є те, що його слід здавати вранці до дефекації, а також не можна проводити ніяких гігієнічних процедур перед цим. Особливо вдало здавати зішкріб в той день, коли вночі дитина виявляла занепокоєння, скаржилася на свербіж в попці.

Не варто заспокоюватися при негативному аналізі мазка, оскільки часто вони бувають псевдонегативними, так як гострики не кожен день відкладають яйця. При підозрі на наявність гостриків, при скаргах дитини на свербіння в задньому проході, болі в животі, при появі алергії, дисбактеріозу кишечника, а також еозинофілії в аналізі крові – бажано здавати зішкріб кілька разів, 3 рази через день – тоді результат буде більш достовірним.

Звичайний аналіз калу, який здається на визначення глистової інвазії, для гостриків не ефективний, так як самка відкладає їх біля ануса, а не в кишечнику. При візуальній діагностиці у рідкісних випадках можна виявити гострик, а також сліди від розчосів. Тіло дорослого гострика – не більше 10-12 мм, білого кольору, у вигляді тоненької палички з гострими кінцями.

Взяття зіскрібка проводиться 2 способами: за допомогою смужки липкої стрічки, яку наклеюють на шкіру біля анального отвору, а потім приклеюють на скло, а також за допомогою ватної палички, просоченої вазеліновим маслом (більш популярний метод). Отриманий матеріал або досліджують тут-же, або доставляють протягом 2 годин в лабораторію для мікроскопічного дослідження.

Ознаки гостриків у дитини

Дуже рідко, при потужній глистовій інвазії, гостриків можна побачити біля ануса дитини або навіть у дитячому горщику. Але часто, навпаки, за станом дитини не завжди можна запідозрити наявність гостриків, навіть одноразовий зішкріб на ентеробіоз може бути негативним, а дитина інфікована гостриками. Однак, іноді за непрямими ознаками, уважна мама може запідозрити наявність гостриків у дитини, симптоми яких можуть бути наступними:

 • Найбільш очевидна ознака – свербіж в анальній області
 • Нічний неспокій, дитина важко засинає, совається у сні, часто прокидається, кричить або плаче (у маленьких дітей)
 • Різке зниження апетиту, нудота
 • Іноді, навпаки, підвищений апетит, слинотеча
 • Болі в області живота, частіше біля пупка
 • Розлад стільця – пронос, запор, дисбактеріоз кишечника
 • Головні болі, запаморочення
 • Дитина швидко стомлюється, дратується, з’являються капризи часто безпричинні, з’являється блідість обличчя, синюваті кола під очима
 • Існує думка (не доведено), що скрегіт зубів по ночах є однією з ознак наявності глистової інвазії

Основне занепокоєння при гостриках у дитини – симптом подразнення і свербіння ануса, яке посилюється вночі – це небезпечно тим, що при тривалому гельмінтозі від частого розчісування може статися бактеріальне інфікування шкірних покривів, що призводить до запального процесу.

Нудота, навіть блювання, біль у животі бувають у випадках досить сильній інвазії і постійного самозараження, також при цьому симптоми гостриків у дітей доповнюються токсичним ураженням нервової системи, оскільки чим більше колонія гостриків, тим більше токсинів вони виділяють. Тому діти стають дратівливими, неспокійно сплять, вередують. Підвищення стомлюваності і порушення в нервовій системі призводять до відставання у навчанні, неуважність. При виявленні гостриків у дитини, лікування препаратами або народними засобами повинно бути негайним.

У дівчаток ознакою гостриків є поява енурезу – нетримання сечі, це відбувається від роздратування уретри. Гострики також можуть заповзати і в статеві органи, тоді у дівчаток можуть з’явитися рясні виділення. При тривалому ураженні гостриками у дітей можуть проявлятися симптоми алергічних реакцій – дерматити, екземи, тоді в крові підвищуються еозинофіли. Тривала інвазія може супроводжуватися зниженням гемоглобіну, тоді у дитини з’являється блідий колір обличчя.

Ускладнення при гостриках у дітей

Якщо при гостриках у дітей, лікування не проводиться своєчасно, тривале існування колоній глистів позбавляють дитину поживних речовин, мінералів, вітамінів, отруюють організм токсинами, приводячи до інтоксикації та алергізації. Тривала інвазія, особливо зростаючого організму, сильно виснажує його, призводячи іноді до серйозних ускладнень, наслідків:

 • Вульвовагініт, коли у дівчаток починається запальний процес зовнішніх статевих органів і піхви при заповзанні гостриків в статеві органи
 • Оофорит і сальпінгіт також можуть розвиватися, коли гострики проникають у верх до фалопієвих труб і яєчників
 • Таке ураження кишечника, як еозинофільний ентероколіт, може розвинутися при тривалому зараженні і високій чутливості організму до антигенів гостриків
 • Апендицит – існує думка, що при великому скупченні гостриків в сліпій кишці можливо і його розвиток
 • Перитоніт – може виникнути при масивному зараженні, коли глисти через кишкову стінку проникають у черевну порожнину
 • Часто паразити, і не тільки гострики, є причиною алергізації організму дитини
 • Гострики іноді проникають в мішок крайньої плоті у хлопчиків, заносячи туди патогенні мікроорганізми
 • При сильному подразненні сечостатевих органів, викликаному гостриками у дітей, може призводити до онанизму, раннього пробудження статевого ваблення, баланиту, дизурії, лейкорее.
 • Діти з неврологічними відхиленнями при тривалому наявності гостриків, стають ще більш нервовими, дратівливими, худнуть, відстають у розвитку і зростанні, на тлі ентеробіозу можуть розвинутися епілептиформні припадки.

Як лікувати гострики у дітей, якими препаратами?

При гостриках у дітей, лікування препаратами призначається тільки лікарем, з підбором точного дозування та з урахуванням індивідуальних особливостей дитини. Як правило, показаний повторний курс лікування через 2 тижні після першого, оскільки діючі речовини лікарських засобів найчастіше вражають тільки дорослі особини, проти личинок і яєць вони малоефективні.

Оскільки зараження відбувається дуже легко і високий ризик повторної реінвазії, дуже важливо проводити лікування всім без винятку членам сім’ї, а також іншим особам, які часто контактують із дитиною. Чим лікувати гострики у дітей? (див. докладно про всі ліки від глистів для дітей). На сьогоднішній день, з найбільш вживаних препаратів, виділяють наступні:

Піперазин – 30 грн. (слабкої ефективності, але найбільш безпечний, малотоксичний)

Пірантел – аналог Гельмінтокс 80-120 грн., Пірантел 30-50 грн.

Мебендазол – Вормин 20 грн., Вермокс 90 грн.

Левамізол – Декарис 70 грн. – також має виражену імуномодулюючу дію

Албендазол – Немозол суспензія і жувальні таблетки (120-140 грн) – це сильний протигельмінтний засіб, який володіє рядом побічних дій, найчастіше його призначають при змішаних глистових інвазіях (лямбліоз у дітей, немозол при лямбліозі) або при вираженому ентеробіозі, призначається тільки лікарем.

Ефективність лікування гостриків у дітей залежить і від попередньої підготовки дитячого організму до прийому ліків від гостриків. За день до прийому препарату необхідно відмовитися від продуктів харчування, які надають в’яжучу дію, від щільної їжі, сухом’ятки, краще їсти супи, кисломолочні продукти, ввечері повинна бути легка вечеря, бажано фруктова.

Вранці слід прийняти дозу ліків, згідно призначення лікаря, а увечері слід випити проносний засіб, щоб прискорити виведення з кишечника уражених гостриків. Щоб не допустити повторного самозараження, і під час лікування дитини від гостриків препаратами, і надалі слід дотримуватися особистої гігієни, причому, не тільки дитині, але і всім членам сім’ї:

 • Нігті на руках завжди слід стригти коротко
 • Нижню білизну бажано міняти і вранці, і ввечері, а також гладити трусики після кожного прання, оскільки при пранні яйця гостриків можуть зберігатися, а гаряча праска їх знищує
 • Після туалету, перед їжею ретельно мити з милом
 • Не допускати, щоб дитина гризла нігті
 • Слід після кожного відвідування туалету обробляти кришку унітазу дезінфікуючими засобами
 • Проводити вологе прибирання в квартирі, бажано кожен день
 • При недотриманні особистої гігієни ніяке медикаментозне лікування гостриків у дітей не буде ефективним, оскільки ризик повторного зараження неймовірно високий

При сильно вираженому свербінні і алергічних проявах, слід приймати антигістамінні препарати (список найбільш ефективних і безпечних таблеток від алергії для дітей), це можуть бути сиропи і краплі Цетрин, Лоратадин, Зодак та ін. Свербіж необхідно знімати не тільки з-за дискомфорту, але і із-за ризику розвитку запалення шкіри і поширення яєць на одяг і по тілу.

При дуже сильному свербінні можна зробити мікроклізму зі слабким содовим розчином – 0,5 чайної ложки соди на 1 стакан води, дитині можна зробити 1-3 склянки, в залежності від віку.

При загибелі гостриків, найчастіше відбувається токсикоз, для його запобігання тільки через добу після прийнятої ліки від гостриків, можна прийняти різні ентеросорбенти, такі як Полісорб, Ентеросгель, Поліфепан, Активоване вугілля. Тільки не раніше, ніж через добу, інакше, сорбенти знизять ефективність протигельмінтного засобу.

Як вивести гострики у дітей народними засобами в домашніх умовах

Якщо перед батьками стоїть питання, як позбавитися від гостриків у дитини народними засобами, які використовували наші прабабусі, можна виділити наступні методи:

Гарбузове насіння від гостриків

Самий відомий і перевірений спосіб позбавлення від гостриків і у дітей, і у дорослих – гарбузове насіння. Їх слід їсти разом з плівочкою, яка є між шкіркою і насінням. Саме в ній велика кількість речовин, що згубно впливають на гостриків. Тому купуйте не очищені гарбузове насіння. Після очищення в 100 гр. сирого товченого насіння додають 100 мл оливкової олії. Таку суміш слід випивати натощак і потім 3 години нічого не їсти, і так протягом 3 днів. Потім перерва 2 – 3 дні і знову повторити курс.

Гарбузове насінняІснує і такий варіант лікування дитини від гостриків з допомогою гарбузового насіння. За два дні до лікування вранці ставлять клізму кожен день, ввечері напередодні дня лікування дають сольовий проносний засіб, вранці повторюють клізму. Очищені насіння з сіро-зеленою плівкою в кількості 75 грам для 3-4 років, 100 грам для 5-7 років, 150 грам для 8-10 років, розтирають в ступі, потім ретельно розмішують із 50 – 100 гр. меду. Вранці натощак дитина протягом години повинна з’їсти цю масу, нічого не їсти 4 години, потім випити проносне і через півгодини знову зробити клізму. Як тільки кишечник повністю звільниться, можна їсти.

Також можна приймати відвар з гарбузового насіння, натощак, а через 2 години випити проносне, дітям до 5 років відвар готують з 150 грам насіння, 5-7 років – 200 грам, дітям 10 років – 300 грам.

Часник для лікування гостриків у дітей

Таке лікування можливе тільки при здоровому шлунку, якщо у дитини гастрит, цей метод проводити не слід. Подрібнити 2 зубчики часнику і змішати 1/1 з водою, перед сном випивають таку суміш, запиваючи великою кількістю води, і так 3 вечора, потім через 7 днів курс повторюють.

Буряковий і морквяний сік

З усіх овочевих соків, буряковий сік є найбільш біологічно активним, сильним, він очищає кров, знімає інтоксикацію, його слід використовувати скоріше як допоміжний засіб. Після того, як його вичавити, слід дати йому постояти не менше 3 годин в холодильнику, так як необхідно, щоб зникли деякі токсичні речовини. Оскільки такий сік трохи неприємний на смак, для лікування дитини можна розбавляти його зі свіжовичавленим морквяним соком, змішуючи його з вже відстояним буряковим соком. Перед сном і вранці натощак необхідно випивати по 100 мл такого соку протягом 2 тижнів.

Цибуля

Близько 100 гр. ріпчастої цибулі, протертої у блендері або м’ясорубці, слід змішати з 50 мл соняшникової олії і 1 ч. ложкою солі, дати випити дитині цю суміш перед сном, і так 5 днів.

При гостриках у дітей, лікування клізмою також можливе

Як вивести гостриків дитині швидко? Щоб дитина спокійно спала, іноді достатньо проведення однієї мікроклізми до 200 мл прохолодною водою. Також серед народних засобів спосіб клізми з часником і молоком дуже актуальний і зараз, але для дітей його використання повинно бути обережним. В 1 склянці молока слід відварити 1 голівку часнику до м’якості, процідити, мікроклізму 0,5 склянки роблять дитині на ніч протягом 1 тижня.

Cтаттю про гостриків у дітей також можна прочитати російською мовою: «Острицы у детей — лечение, симптомы, препараты, народные средства».