Ліки від глистів для дітей – як вивести глисти у дитини

Гельмінти або глисти – це кілька груп різних паразитів, які при попаданні в людський організм харчуються за рахунок господаря, виділяючи токсини і навіть пошкоджуючи внутрішні органи людини – легені, печінку, м’язи, шлунково-кишковий тракт, мозок, очі. За даними сучасних досліджень, інфікованість населення планети становить 25% різними формами гельмінтів.

Найбільш поширеними з них є глисти нематоди – ентеробіоз (гострики) і аскаридоз (аскариди), які найчастіше вражають дітей, особливо дошкільного і молодшого шкільного віку. В останні роки існує кілька думок і гіпотез про зв’язки розвитку серйозних захворювань, таких як онкологія, з наявністю глистових інвазій у людини.

Наявність паразитів в організмі, що росте, також дуже негативно позначається на стані здоров’я дитини, це і порушення засвоєння поживних речовин, мінералів, вітамінів, інтоксикація організму призводить до негативного впливу на нервову систему, на всі органи і тканини. Як вивести глисти, які ліки від глистів для дітей найбільш ефективні та безпечні? Про це наша стаття.

Тест на наявність паразитів у дитини або дорослого

Щоб упевнитися, що у вас або у вашої дитини високий ризик зараження різними глистами, можна відповісти на наступні питання. Якщо відповідь сумнівна – вважайте її негативною, якщо позитивна – підсумуйте їх:

 • Є висипання на шкірі
 • Часто буває запаморочення, головний біль
 • Часто буває розлади стільця – запор, пронос, метеоризм, здуття
 • Часто буває нудота
 • Дитина неспокійно спить, кричить уві сні
 • Бувають виражені набряки ніг
 • Збільшені лімфатичні вузли
 • Періодично буває свербіння в задньому проході
 • Є алергічні реакції – алергічний кашель, алергічний риніт, нейродерміт, бронхіальна астма
 • Періодично бувають болі в животі, які проходять самостійно
 • Постійно відчувається втома, сон не допомагає
 • Буває гіркота у роті
 • Дитина відвідує дитячий садок, у дорослого робота в дитячому закладі
 • Турбують болі в м’язах без навантаження
 • Буває невисока температура без симптомів застуди
 • Почали жовтіти слизові та шкіра
 • Уві сні скрипить зубами або у дівчаток енурез
 • Робота, пов’язана з тваринами
 • Іноді їсте непросмажене м’ясо з кров’ю або в’ялену рибу, суші, сало з прожилками м’яса
 • Знизився апетит або навпаки підвищився, але при цьому значно зменшилася вага
 • Часто вживаєте сирі овочі, фрукти, зелень, ягоди, не обшпаривши їх окропом

При результаті 7 позитивних відповідей – вам потрібно здати аналізи крові, кал на яйця глист (тричі), зішкріб на ентеробіоз (тричі), аналіз крові на лямбліоз та інші паразити. У разі 15 і більше позитивних відповідей – велика ймовірність, що у вас гельмінтоз, а який конкретно, може встановити лікар – паразитолог. У нашій статті Глисти у дітей, симптоми і лікування можна більш детально дізнатися про види глистових інвазій і їх прояви, а також Гострики у дорослих, симптоми, лікування.

Які ліки від глистів краще для дітей?

Найкращі ліки від глистів – це ті, які володіють активністю по відношенню саме до того гельмінту, який виявлен у хворого. В першу чергу, слід звернутися до паразитолога і на підставі даних аналізів з’ясувати, який вид гельмінтів паразитує в організмі, потім лікар призначить лікування, вибравши саме такий засіб від глистів, який буде ефективно діяти на цей вид паразита. (див. всі можливі Таблетки від глистів). Всі протигельмінтні засоби володіють вираженою токсичною дією, тому без призначення лікаря їх використовувати не безпечно.

Основні препарати, які є в арсеналі лікарів для лікування нематодозів на сьогоднішній день – це Мебендазол (торгова назва Вермокс, Ворміл), Пірантел (Гельмінтокс, Немоцид), Піперазин (малотоксичний), Левамізол (Декарис), Албендазол (Немозол, Ворміл).

Ліки для профілактики глистів

Іноді лікарі рекомендують профілактичне лікування дитини від глистів 1 раз у півроку, особливо дошкільнят, які відвідують дитячі садки, оскільки недосконалість діагностики (з 10 зіскрібків, що здаються дитиною щоранку, може бути 9 негативних, 1 позитивний), легка передача інфекції, відсутність навичок дотримання особистої гігієни в цьому віці припускають наявність гельмінтів в організмі малюків. Але деякі лікарі категорично проти будь-якого лікування токсичними препаратами без встановлення точного діагнозу, що теж здається правильним.

Якщо у дитини немає скарг, у нього не буває нудоти, він має здоровий колір обличчя, не блідий, немає свербіння в області анусу, добре їсть, додає у вазі – не варто зайвий раз піддавати токсичного впливу препаратів. А ось якщо підозри на ентеробіоз високі, у дитини спостерігаються деякі симптоми, що вказують на наявність гостриків, навіть негативний аналіз може бути підставою для прийому ліків від глистів для профілактики, точніше лікування гельмінтозу, який швидше всього є.

Як вивести глисти у дітей і дорослих?

ПіперазинПри виявленні гостриків у однієї людини в сім’ї, лікування повинне проводитися всіми членами сім’ї. Як вивести глисти у дитини? При гостриках і аскаридах, залежно від віку, ваги дитини і дорослого, від тяжкості інвазії призначаються такі препарати. У нашому списку ми починаємо з самого безпечного і закінчуємо сильними ліками від глистів широкого спектру активності:

Піперазин для дітей в суспензії, дорослим в таблетках

Піперазин ціна до 30 грн.

У цього засобу від глистів вузький спектр активності, він діє тільки на гостриків і аскарид, причому не вбиваючи, а викликаючи параліч мускулатури гельмінтів. Порушуючи функцію нервово-м’язової системи аскарид і гостриків він діє тільки на дорослі особини, яйця і личинки цей засіб не знищує. Оскільки відбувається тільки паралізація аскарид, але не загибель, то й токсичні речовини, які виділяються при їх знищенні при цьому не отруюють організм, а паралізовані глисти просто виходять разом з калом. (див. Симптоми і лікування аскарид у дітей і дорослих)

ПірантелПіперазин вважається самим малотоксичних засобом, і при незначній інвазії, щоб вивести глисти у дитини, вагітної жінки, краще використовувати цей препарат. Однак, при потужному зараження гостриками, його прийом може бути недостатнім. Вирішення питання про доцільність його застосування приймається лікарем. Побічні дії Піперазину – можливе виникнення нудоти, головного болю, діареї, спастичних болів у животі, при нирковій недостатності – тремор, погіршення зору, галюцинації, м’язова слабкість, ейфорія.

Пірантел – дітям з 6 місяців

Аналоги препарату: Пірантел (30-50 грн), Немоцид, Гельмінтокс (80-120 грн), Комбантрин.

Один з найкращих засобів від глистів для дітей – Пірантел діє на гельмінтів при ентеробіозі, аскаридозі, некаторозі і анкилостомозі. При гостриках і аскаридах достатньо одноразового прийому препарату і його повторного прийому через 2 – 3 тижні, протягом цього часу слід обов’язково прасувати білизну дитини, чітко дотримуватися особистої гігієни, міняти білизну 2 рази в день. Побічні ефекти – біль у животі, зниження апетиту, блювання, нудота, сонливість, головний біль, безсоння, запаморочення, сплутаність свідомості, свербіж, шкірний висип. Протипоказаний до застосування при вагітності, при порушеннях функції нирок, дітям до півроку і жінкам при годуванні груддю. Пірантел – ліки від глистів дітям до 2 років, до 3 років, оскільки інші препарати використовуються тільки для дітей старшого віку і дорослих.

Мебендазол – дітям старше 2 років

ВермоксАналоги: Вермокс 90 грн, Веро-Мебендазол, Мебекс, Вормин 20 грн, Вермакар, Термокс

У цього засобу від глистів для дітей і дорослих широкий спектр противогельмінтної активності, він показаний не лише при гостриках, аскаридах, але і при змішаних інвазіях, при трихінельозі, анкілостомідозі, трихоцефальозі, стронгілоїдозі, теніозі. Побічні ефекти цього засобу – порушення функції печінки, біль у животі, нудота, при високих дозах – блювання, запаморочення, пронос (див. ліки від проносу), підвищення температури тіла, висип, свербіж шкіри, випадання волосся, анемія, лейкопенія, еозинофілія. Протипоказаний Мебендазол при вагітності, дітям до 2 років, при лактації, хворобі Крона, виразковому коліті.

НемозолАлбендазол – дітям старше 2 років

Аналоги: Немозол (120-150 грн), Саноксал, Гелмодол, Альбендазол, Альдазол

Албендазол є антигельмінтним засобом широкого спектра дії, він показаний до застосування при ентеробіозі, клонорхозі, анкілостомозі, шкірних мігруючих личинках, некаторозі, гіменолепідозі, токсокарозі, стронгілоїдозі, тениозі, аскаридозі, трихінельозі, лямбліозі у дітей, гнатостомозі, капилярозі, трихінельоз та ін. інвазіях. Це дуже сильний, ефективний засіб проти глистів, він володіє вираженими побічними діями, такими як – сухість у роті, печія, стоматит, нудота, метеоризм, блювання, діарея, гепатит, біль у животі, запор, безсоння або сонливість, сплутаність свідомості, головний біль, судоми, запаморочення, дезорієнтація, зниження гостроти зору, галюцинації, порушення кровотворення, лихоманка, дерматит (див. мазь від дерматиту), свербіж шкіри, кропив’янка. Препарат протипоказаний дітям до 2 років, період перед вагітністю, вагітність, лактація.

Левамізол – дітям старше 3 років

ДекарисАналоги: Декарис (70-90 грн)

Левамізол показаний при аскаридозі, некаторозі, анкілостомозі. У деяких випадках його призначають і при змішаній інвазії, і при гостриках. Серед побічних дій препарату виділяються наступні – блювання, нудота, діарея, головний біль, безсоння, біль у животі, запаморочення, судоми. При тривалому застосуванні можливі порушення функції печінки, нирок, грипоподібний синдром, порушення мови, алергічні реакції, стоматит, нервозність, галюцинації, артралгія. Протипоказаний Декарис дітям до 3 років, вагітним і годуючим жінкам, особам з нирковою або печінковою недостатністю.

Оскільки при загибелі гельмінти виділяють велику кількість токсинів, прийом препаратів може давати дуже бурхливу інтоксикацію, тому крім основної протигельмінтної терапії рекомендується після прийому препаратів від глистів дитиною через добу, провести терапію ентеросорбентами, такими як Полісорб, Поліфепан, активоване вугілля. Проте, слід пити їх не раніше, ніж через добу, інакше дія протиглистового засобу буде ослаблена і лікування малоефективним.

Крім того, слід також приймати антигістамінні засоби, такі як Цетрин, Зодак, Зіртек, Кларисенс, Ларотадин, Еріус (див. таблетки від алергії), ці сучасні препарати мають більш пролонговану дію, не володіють седативним ефектом і дітям з 1-2 років їх можна приймати в сиропі або краплях.

З народних засобів для виведення глистів у дітей можна використовувати, мабуть, тільки насіння гарбуза, оскільки квітки пижми дітям до 12 років протипоказані, а гарбузове насіння і смачне, і володіє вираженою антигельмінтною властивістю. Про те, як краще позбутися від гельмінтів народними засобами читайте в нашій статті Гострики у дітей, симптоми і лікування.

Про ліки від глистів для дітей також можна прочитати статтю російською мовою: «Лекарства от глистов для детей – как вывести глисты у ребенка».