Як виглядають головні воші – фото, лікування, профілактика. Звідки беруться воші

Педикульоз – це захворювання, що відноситься до групи паразитарних, викликається вошами. Воші можуть бути трьох різновидів – головна воша, платтяна воша і лобкова воша. Проблема педикульозу в сучасний час не втратила своєї актуальності.

Педикульоз, як і раніше, зустрічається рідко. До особливої небезпеки схильні люди, що контактують з великою кількістю оточуючих. Часто епідемії цього паразитарного захворювання зустрічаються в дитячих садах і школах.

Також легко заразитися педикульозом, використовуючи постільну білизну в потягах, в лазні або сауні. У переважній більшості випадків зустрічається педикульоз, спричинений головною вшею.

Як виглядають головні воші?

Багатьох хвилює те, як виглядає вша головна. Воші дуже швидко пересуваються (швидкість – 23 см в хвилину), помітити їх важко.

 • Вша головнаКомаха має сірувате або білясте забарвлення, довжина її приблизно 2-3 міліметри, має 6 ніг.
 • Набагато простіше помітити яйця вошей – гниди, головні воші їх відкладають у величезній кількості.
 • Гниди мають жовтувато-білий колір і щільно прикріплюються до волосся (0,7см від шкіри), їх неможливо стряхнути, як лупа або пісок.
 • Вони мають маленький розмір, не більше 1,5 міліметрів.
 • Як правило, воші і гниди знаходяться на волосистій частині голови, але іноді можуть бути на бровах або віях.
 • Життєвий цикл головний воші (тривалість життя) – 3 тижні, поза голови комаха може прожити не більше доби, гниди 2 тижні.
 • Воші живляться тільки кров’ю, свербіж шкіри голови розвивається приблизно через 2-4 тижні після зараження і викликається тим, що при проколюванні шкіри воші виділяють слину.

Звідки беруться воші – причини педикульозу

Вша головнаЗвідки ж беруться головні воші? Багато хто має помилкову думку, що торкається питання про те, як передаються головні воші. Багато хто думає, що вони стрибають або навіть літають. Але це не так, у цих комах немає для цього крил.

 • Передається людська головна воша при прямому контакті.
 • При використанні загальних гігієнічних речей з хворим (рушник, постільна білизна, гребінець) або головних уборів.
 • Воша може перебігти по волоссю, якщо є контакт, це особливо ймовірно, якщо волосся довге.
 • Є думка, що педикульозом хворіють тільки асоціальні люди, але це не так, у звичайних людей можуть бути головні воші, причини і шляхи передачі настільки різноманітні, що заразитися ними може будь-яка людина.
 • Місця, де найчастіше заражаються педикульозом – дитячі садки, школи, літні табори, лазні, сауни, басейни, готелі, поїзди, перукарні.

Педикульоз має велике епідеміологічне значення. У шлунку головних вошей є сприятливі умови для росту і розмноження деяких мікроорганізмів. До них належать збудники висипного і поворотного тифу. Передаються ці захворювання людині при укусі, як прийнято думати, слинні залози і їх секрет не містять збудників тифу. Вони виділяються з екскрементами головної воші або при її роздавлюванні. Якщо шкіра голови має пошкодження, то так станеться зараження тифом. Також можливе зараження при потраплянні збудника на слизові оболонки або при втиранні в шкіру.

Симптоми педикульозу

Перші клінічні прояви захворювання можуть бути через кілька тижнів. Головна воша потрапляє до нового хазяїна, прикріплюється до волосу. Для розмноження їй необхідно харчування. Живиться вона кров’ю, проколюючи шкіру хоботком. У місцях укусу можуть залишатися невеликі плями, також в цих місцях з’являється свербіж. Потім самка починає відкладати яйця. Вони щільно прикріплені до волосся, тому при звичайному митті голови вони не змиваються. Через кілька днів з них з’являються молоді воші.

Основний симптом педикульозу – це свербіж в області поразки. Найбільш виражений свербіж – в потиличній області, в області скронь та за вушними раковинами. Супроводжується захворювання зниженням апетиту і порушеннями сну.

ГнидиПри огляді волосистої частини голови видно пошкоджені ділянки шкіри з жовтими кірочками. Можуть бути ознаки запалення волосяних цибулин – фолікуліт. У місцях найбільшого скупчення головних вошей (за вухами, на скронях і на потилиці) є зміни, характерні для екземи. При огляді можна побачити гниди. Порожні гниди мають сіруватий колір. Повні гниди – білі або жовтуваті. При їх роздавлюванні між нігтів буде клацання.

У запущених випадках волосся на голові склеюються і формуються ковтуни з волосся. При розчухуванні шкіри голови часто перебіг захворювання ускладнюється фурункульозом волосистої частини голови або іншими гнійничковими ураженнями. При відсутності лікування розвивається лімфаденіт, збільшуються і запалюються шийні і завушні лімфатичні вузли.

Діагностичні методи

Діагностика цього захворювання досить проста. Лікарю дерматологю досить уважно оглянути шкіру голови, волосся. При наявності на волоссі гнид і розчухувань на голові, діагноз педикульоз підтверджується. Іноді можна вичісувати вошей на білий аркуш паперу.

Як вивести головні воші – чим лікувати педикульоз?

Раніше при виявленні головних вошей застосовувалося лікування неефективне. Були поширені народні методи лікування гасом, дігтярним милом, дихлофосом, оцтом або журавлинним соком. Всі ці методи ми настійно не рекомендуємо застосовувати.

На фармацевтичному ринку представлені різні засоби для лікування педикульозу. Вони є у вигляді спреїв і шампунів (див. самий повний огляд всіх шампунів від вошей і гнід з інструкціями, цінами і відгуками). До найбільш поширених засобів належать:

 • Головні вошіЧемерицева вода
 • 0,5-1% шампунь малатиона – Педилин
 • Препарати перметрина, наприклад, Ніттифор, Нікс, Медифокс, Хигія, Веда 2.
 • Фенотрин – шампунь Паразидоз
 • Мінеральні масла – шампунь Параніт
 • Комплексний препарат Пара Плюс (перметрин, пиперонилбутоксид, малатіон)
 • Циклометікон і ізопропілміристат – рідина Фул Маркс
 • Водно-мильна емульсія або суспензія бензилбензоата (спочатку препарат застосовувався для лікування корости, потім пробували застосовувати для лікування педикульозу, але зараз рекомендують використовувати інші засоби)
 • 5% сірчана мазь
 • Борна мазь

Головні вошіВибір препарату для лікування проводиться лікарем дерматологом. Перед застосуванням будь-якого з препаратів необхідно уважно прочитати інструкцію, суворо її дотримуватися. Всі ці препарати токсичні. У них є величезна кількість протипоказань, більшість із цих засобів не можна застосовувати у вагітних, маленьких дітей, алергетиків або людям з патологіями дихальних шляхів (див. як позбутися вошей у дитини).

Після застосування цих засобів необхідно прочесати волосся металевим гребінцем. Зубчики у гребінці повинні бути дуже рідкісні. Так як позбутися від головних вошей і гнид важко і не всі вони гинуть при обробці засобами. Можна видаляти гниди руками, але це займе значно більше часу. Пластмасові гребені не можуть відокремити гнид від волосяного стрижня. Для полегшення видалення гнид з допомогою гребінця, можна нанести на волосся оливкову олію. Вона також має протизапальну і ранозагоювальну дію.

Важливо! Після обробки хімічними засобами протягом наступних 2 днів не мийте волосся шампунем. А також не слід використовувати кондиціонери, бальзами для волосся (2 тижні), оскільки вони створюють плівку і перешкоджають проникненню перметрину і інших речовин. Якщо ви уникаєте використання токсичних речовин або дитина дуже маленька, можна вичісувати гниди та воші на 1, 5, 9, 13 день, рясно нанести кондиціонер для волосся і ретельно прочісати кожну прядку частим гребінцем (див. ефективність вичісування з кондиціонером при головних воші). Тобто використовувати для виведення головних вошей або хімзасоби, або кондиціонер.

Багато хто думає, що потрібно вкорочувати довге волосся. Робити цього не потрібно, так як гниди розташовуються біля коренів волосся, не далі ніж на 5 сантиметрів від поверхні голови.

Після лікування людині не можна відвідувати місця скупчення людей (школа, дитячий сад, театр, кіно) протягом двох тижнів.

Так як воші не живуть поза голови більше 1 дня, ймовірність повторного зараження не велика, однак вона є, тому слід:

 • Після обробки голови проведіть генеральне прибирання в кімнаті дитини.
 • Виперіть постільну білизна і одяг, в якій ходила заражена людина останні 2 дні (54С – температура, до якої за п’ять хвилин гинуть і гниди, і воші).
 • Слід також продезінфікувати всі гребінці, шпильки – для цього їх на 1 годину слід помістити у воду з шампунем від вошей, або в спиртовий розчин. Або ретельно промити з милом і покласти в пакет на 2 доби в морозильну камеру.
 • Речі, які не підлягають пранню – головні убори, пальто та ін. можна або здати в хімчистку, або просто на 14 днів упакувати в пакети – протягом цього часу гниди загинуть.

Профілактика педикульозу

Необхідно завжди дотримуватися правил особистої гігієни, стежити за станом волосся. Власникам довгого волосся в громадському транспорті краще прибирати волосся під одяг або збирати їх в хвіст. Ніколи не користуватися чужими гребінцями, гумками для волосся або шпильками. Не використовувати чужі гігієнічні приналежності, рушники. Не спати на постільній білизні в поїзді, краще взяти з дому з собою. Не надягати чужі головні убори.

Якщо у Вашій родині у когось виявили це паразитарне захворювання, то укупі з лікуванням хворого повинні проводитися заходи профілактики поширення педикульозу.

Необхідно прокип’ятити і пропрасувати подушки, наволочки, простирадла, рушники, головні убори хворого. Попередити всіх контактних осіб (діти в садочку чи школі, родичі) пройти обстеження у дерматолога.

Cтаттю про те, як виглядають головні воші також можна прочитати російською мовою: «Как выглядят головные вши — фото, лечение, профилактика. Откуда берутся вши».