Воші (педикульоз) у дітей – лікування. Як вивести воші у дитини?

Наші діти постійно контактують з навколишнім середовищем і його складовими: предметами, дорослими людьми, однолітками, тваринами і т.д. Крім видимих оку предметів, нас оточує мікроскопічний світ у вигляді бактерій, найпростіших, вірусів і продуктів їх життєдіяльності.

З цього можна зробити висновок, що абсолютно стерильних умов існування в принципі не існує, і захистити власне чадо від усіх негативних агентів нам не під силу. Саме цією обставиною пояснюється висока контагіозність педикульозу чи вошей у дітей.

Педикульоз виникає при паразитуванні на волосистій частині голови дитини маленьких комах – вошей, які харчуються кров’ю. Оскільки воші є паразитами, то педикульоз відносять до паразитарних шкірних захворювань.

Головна воша, життєвий цикл якої триває близько 3 тижнів, являє собою комаху розміром близько 3 мм, яка має сіро-коричневий колір і паразитує на волосистій частині голови. Відрізняється високими репродуктивними можливостями – вже через 6-14 днів після вилуплення самка може відкладати яйця. Яйця комах називаються гниди, по зовнішньому вигляду схожі на лупу, але важко видаляються з волосся. Дозрівання яєць до личинок відбувається протягом 7-10 днів.

Звідки беруться воші? Причини зараження

Чому у дитини воші? Така проблема, як воші і гниди у дітей, є досить поширеною, оскільки саме серед дитячого населення легко реалізується шлях передачі паразитів – контактний.

Багато батьків, дізнавшись про цю прикрість, дивуються, звідки воші у благополучної дитини, яка поважає особисту гігієну?

Поняття про те, що педикульоз поширений тільки в середовищі соціально неблагополучних дітей, є невірним, сьогодні воші виявляються у дітей з різних сімей, в тому числі, забезпечених. Зараження здорової дитини відбувається від людини (дитини, дорослого), ураженої педикульозом. Воша не здатна активно пересуватися і, всупереч поширеному міфу, не вміє стрибати і літати, зате вміє повзати.

Під час близького контакту комаха переповзає з однієї голови на іншу і продовжує свій життєвий цикл вже на новому місці. Контактність дітей дуже висока в будь-яких організованих колективах (садках, таборах, школах, інтернатах), тому при таких умовах часто виявляється масове зараження вошами. Близький контакт можливий і на дитячих ігрових майданчиках під час ігор, в гостях, на дитячих святах і т.д.

Перенесення комах також імовірно при використанні індивідуальних предметів і засобів гігієни кількома дітьми під час ігор – гребінців, рушників, шапок, шпильок, гумок. Набагато рідше контактний шлях реалізується в громадських місцях – перукарнях, лазнях, басейнах.

Виходячи з наведеного, стає зрозуміло, що якщо виявлені у дитини воші – причини криються в соціальних умовах її перебування в контакті з джерелом зараження. Однак виділяють і фактори індивідуальної схильності до педикульозу:

 • наявність довгого волосся, особливо у дівчаток, оскільки при таких умовах воша має великі шанси зачепитися і почати паразитування;
 • асоціальні умови життя, що часто спостерігається у неблагополучних сім’ях, де педикульоз виявляється у всіх членів сім’ї;
 • недотримання правил особистої гігієни щодо догляду за волосистою частиною голови – брудні і неслухняні волосся створюють ідеальні умови для розмноження вошей і сприяють зоровому маскуванню паразитів під лупою і брудом;
 • низький батьківський контроль за дитиною.

Як виявити воші – симптоми педикульозу

Паразитування вошей на голові викликає досить сильний свербіж, який найбільш інтенсивний в області скронь, потилиці, за вухами. Із-за постійного свербіння діти стають примхливими і неспокійними, постійно чухають голову і погано сплять.

Продукти життєдіяльності вошей потрапляють на шкіру обличчя і шиї і призводять до появи еритем, везикул, папул, які можуть приймати характер хронічного дерматиту при тривалої відсутності лікування засобами від педикульозу. При попаданні кокової інфекції через ранки на шкірі виникає вторинна піодермія, а при її значному поширенні можливе збільшення лімфатичних вузлів.

Лобковий і платтяний педикульоз у дітей – рідкісне явище. Симптоми схожі з головним педикульозом і відрізняються лише локалізацією – при лобковому педикульозі страждає шкіра лобкової області і статевих органів, при платтяній – відзначається свербіж і розчісування всього тіла.

Виявляють вошей при візуальному огляді шкіри голови. В дитячих організованих колективах огляд дітей на педикульоз регулярно проводиться медпрацівником або вихователем, однак і батьки повинні оглядати голову дитини незалежно від того, чи відвідує вона заклад освіти або ні.

Основні ознаки, за якими можна запідозрити у дитини воші:

 • Невеликі ранки, припухлості на шкірі шиї, плечей, голови
 • Гниди – яйця вошей, це прозорі або білі мікро точки, які прикріплюються до волосу під кутом.

Для огляду дитину необхідно посадити на стілець під джерелом яскравого світла. Якщо волосся довге, пасма відокремлюються один від одного за допомогою тонкого гребінця і оглядаються. Живі воші, незважаючи на маленький розмір, легко виявити при огляді, при запущеному захворюванні виявляються і мертві особини. На поверхні шкірного покриву можуть бути виявлені расчеси з корочками, блакитнуваті плями.

Гниди ж часто плутають з лупою, але, на відміну від лупи, вони важко знімаються з волосся і при роздавлюванні між нігтями створюють типове клацання.

В умовах медичних установ для діагностики педикульозу застосовують спеціальну лампу Вуда, під якою живі гниди світяться блакитним світлом, що флуоресціює.

Як вивести воші у дитини? Лікування педикульозу

Якщо виявлені у дитини воші, лікування повинно бути розпочато як можна швидше. По-перше, це дозволить уникнути розповсюдження захворювання серед контактних осіб, по-друге, уникнути неприємних ускладнень, у третіх – позбавити дитину від неприємної симптоматики.

Існує кілька напрямків лікування педикульозу у дитини, які в більшості випадків доводиться комбінувати. Незважаючи на різноманіття сучасних препаратів проти педикульозу, не завжди медикаментозне лікування хімічними засобами призводить до знищення паразитів, оскільки останні здатні виробляти стійкість до діючих речовин препаратів. Існують наступні засоби від педикульозу в дітей:

Хімічні препарати

Існує три типи хімічних речовин з інсектицидною дією проти головних вошей:

 • Малатіон – один з препаратів на його основі – Педилин
 • Фенотрин – один з препаратів на його основі – Паразидоз (Ітакс шампунь)
 • Перметрин – один з препаратів на його основі – Ніттифор (Медифокс гель 150 грн., концентрат 100 грн., Хигія шампунь 200 грн., Нікс крем 380 грн.)
 • Комбінований препарат (Малатіон +Перметрин +Піперонилбутоксид) – Пара Плюс аерозоль, близько 400 грн.

Будь-які ліки від педикульозу у дитини, діючою речовиною якого є один з трьох, згаданих вище, відпускаються без рецепта.

При лікуванні хімічними препаратами важливо строго дотримуватися інструкції по застосуванню. Препарат необхідно наносити два рази, витримавши тижневу перерву, оскільки при первинному нанесенні гинуть тільки личинки і дорослі комахи, а от яйця не завжди знищуються хімічними засобами. Повторне застосування ліків дозволяє знищити личинки, які вилупилися .

Час, на який наноситься препарат, варіюється від 10 хвилин до доби. Після того, як препарат змитий, необхідно ретельно вичесати гребінцем мертвих комах.

Препарати з інсектицидною дією не завжди призводять до знищення вошей. Пов’язано це з кількома факторами:

 • нечутливість вошей до діючої речовини,
 • неправильне застосування препарату,
 • недотримання кратності нанесення.

Навіть самий дорогий шампунь від вошей у дітей буде неефективним, якщо не дотримуватися інструкції. У деяких дітей виникають алергічні реакції на фоні застосування інсектицидів, тому при першому застосуванні або якщо дитина алергік, потрібно бути дуже акуратним.

Препарати не захищають від повторного зараження, тому після лікування слід виконувати профілактичні заходи, що попереджають педикульоз.

Вичісування вошей

Вичісування вошейЦя методика відома дуже давно, але є цілком ефективною за умови чотириразового застосування вичісування через певні часові проміжки протягом двох тижнів.

Після миття, на волосся жирним шаром наноситься кондиціонер.

Після розчісування гребінцем з рідкісними зубцями волосся ретельно вичісуються вже частим гребенем. З залишками кондиціонера будуть вичісуватися і воші, тому гребінь слід періодично промивати.

Після того, як будуть прочесани всі волосся, слід висушити їх рушником, розчесати і повторити процедуру вичісування густим гребінцем.

Вичісування за описаною схемою проводять чотири рази через три дні – на 1, 5, 9 і 13 день. Робиться це, щоб знищити вошей на різному життєвому циклі.

Цікавий експеримент! Бельгійськими вченими був проведений експеримент, який показав, що використання кондиціонера для волосся при вичісуванні гнид не поступається хімічним педикуліцидним препаратам за ефективністю. Однак, якщо ви почали лікування Перметрином та ін. хімічними препаратами, то до лікування і через 2 тижні після слід уникати застосування ополіскувачів для волосся і кондиціонерів, оскільки вони створюють плівку на волоссі і знижують всмоктування хімзасобів. Тобто використовувати тільки один спосіб – або препарати, або вичісування з кондиціонером.

Інші способи лікування

Існують інші, менш популярні способи лікування педикульозу в дітей:

 • Рослинні засоби, що містять певні ефірні масла та екстракти рослин (анісу, герані, базиліка, розмарину та ін.) мають інсектицидну дію з недоведеною ефективністю, тобто не рекомендуються офіційною медициною.
 • Електричні гребінці, що працюють на елементах живлення і знищують вошей розрядом електричного струму. Це дорогі пристосування, використання яких можливо лише на сухому волоссі, тому стовідсоткової ефективності не гарантують.
 • Знищення вошей і гнид руками, тобто роздавлюванням між нігтями. Цей спосіб часто застосовується в домашніх умовах, але ефективність його невисока, оскільки частина паразитів може знову переповзти на вже оглянуті волосся, а людина, що проводить огляд, може сама заразитися вошами.
 • Збривання волосся наголо. Цей метод застосовується для санації домашніх вогнищ в неблагополучних сім’ях.

Допуск в колектив до і після лікування

При виявленні педикульозу відразу ж починається активне лікування дитини. Дуже важливо ретельно дотримуватись правил особистої гігієни на цьому етапі і не допустити зараження контактних осіб. На час лікування дитина ізолюється від колективу і допускається до відвідування установи після одужання.

Ускладнення педикульозу

Внаслідок розчісування сверблячих місць на шкірі голови виникають ранки і кірочки, які схильні до нагноєння при приєднанні вторинної інфекції. При ускладненні педикульозу виникають імпетігінозні екземи, піодермії, а при важких формах волосся заплутуються в колтун, який має гнильний запах. Воші можуть переносити інфекційні захворювання, найнебезпечнішим з яких є висипний тиф.

Профілактика педикульозу

Профілактика педикульозу полягає у дотриманні правил особистої гігієни, що на 90 % залежить від батьків:

 • Дитину потрібно навчати гігієнічним навичкам, пояснювати, що таке предмети індивідуального використання і чому не можна давати їх іншим дітям.
 • Також діти повинні розуміти, що необхідно дотримуватися хоча б мінімальної дистанції при спілкуванні і активних іграх з іншими дітьми і не допускати зіткнення головами.
 • Важливо регулярно оглядати волосисту частину голови дитини, щоб вчасно виявити педикульоз. Особливо актуальний даний захід при виявленні педикульозу в організованому колективі, який відвідує дитина.
 • Дівчаток слід привчати до охайних і акуратним зачісок з зібраним волоссям.

Звичайно ж, повністю попередити педикульоз і виключити ймовірність зараження дитини на сто відсотків неможливо. Але дотримання елементарних заходів безпеки та особистої гігієни дозволяє значно знизити цю ймовірність.

Про лікування вошей (педикульоз) у дітей також можна прочитати статтю російською мовою: «Лечение педикулеза у детей. Как легко вывести вши у ребенка?».