Алергічний кон’юнктивіт – лікування, симптоми у дітей і дорослих

Загальна алергізація населення країн лякає своїм агресивним поширенням. В наш час важко знайти серед знайомих людини, яка хоча б раз не зазнала будь-якої алергічної реакції – харчової, пилової, алергії на шерсть тварин, на цвітіння рослин, лікарські засоби, побутову та косметично-парфумерні хімію, на алкоголь, сонце і навіть холод.

Алергія може проявлятися і на шкірних покривах людини, і відбиватися на функції дихальної системи, на травному тракті, проявлятися нежиттю і алергічним кон’юнктивітом. Лікування алергії – досить складне завдання. Оскільки механізм виникнення алергії складний, медицина поки не може виправити зміни, що відбулися в імунній системі, а здатна лише полегшити симптоми її протікання. Так, а чим лікувати алергічний кон’юнктивіт?

 • Алергічний кон’юнктивіт – один з варіантів алергічної реакції організму на зовнішні подразники.
 • У алергічного кон’юнктивіту симптоми можуть бути: сезонними або постійними (круглий рік). Захворювання може протікати гостро, підгостро або хронічно.
 • При алергічному кон’юнктивіті, лікування має 3 головних принципи:
  • ізоляція від алергену
  • лікування очними краплями – стабілізаторами тучних клітин, антигістамінними, дуже важких випадках кортикостероїдами в краплях
  • імунотерапії.
 • Антигістамінні засоби – таблетки від алергії.
 • Алергічні кон’юнктивіти у дітей і дорослих можуть протікати в наступних видах :
  • Полінозний кон’юнктивіт
  • Лікарський кон’юнктивіт
  • Весняний кератокон’юнктивіт
  • Хронічний алергічний кон’юнктивіт
  • У дорослих – атопічний кератокон’юнктивіт.

Симптоми алергічного кон’юнктивіту у дітей

При контакті з алергеном вираженість симптомів алергічного кон’юнктивіту безпосередньо залежить від концентрації алергену і від реакції організму. Тому реакція буває негайною – протягом півгодини або уповільненою 1-2 дні.

 • Найчастіше алергічний кон’юнктивіт виникає спільно з алергічним ринітом, тобто нежить, чхання доповнює подразнення очей.
 • З’являється надмірна сльозотеча, печіння в очах, під повіками, свербіж.
 • Діти постійно чешуть оченята, чим провокують приєднання вторинної інфекції, тому нерідко офтальмологи рекомендують і протимікробні мазі, краплі при тривалому перебігу алергічного кон’юнктивіту у дітей.
 • Свербіж може бути настільки інтенсивною, що змушує дитину або дорослого нескінченно розтирати очі.
 • На слизовій ока можуть з’являтися дрібні фолікули або сосочки.
 • Виділення з очей найчастіше прозорі, слизові оболонки, рідше ниткоподібні, в’язкі.
 • При приєднанні вторинної інфекції гнійне відокремлюване виявляється в куточках очей, особливо після сну.
 • Також дитина скаржиться на сухість слизової оболонки очей, відчуття піску в очах, з’являється світлобоязнь.
 • Оскільки знижується виробництво сльози і атрофується кон’юнктива (особливо у дорослих і літніх людей), виникають болі і ріжучі неприємні відчуття при русі очей.
 • Іноді у дітей відбувається навпаки зростання виробництва секреції сліз, зазвичай на самому початку захворювання.
 • У дітей і дорослих виникає стомлюваність очей, почервоніння обох очей.

Алергічний кон'юнктивітПри цілорічному алергічному кон’юнктивіті дитина або дорослий постійно стикається з алергеном, найчастіше це побутова хімія, домашній пил або шерсть домашніх тварин – кішок, собак, кроликів, гризунів, пір’я папуг.

При періодичному, сезонному алергічному кон’юнктивіті, симптоми з’являються тільки в певний час – періоди цвітіння рослин.

При контактному кон’юнктивіті розвиток захворювання провокується розчинами для контактних лінз, а також використанням кремів, мазей, косметичних засобів дівчатами і жінками.

Перш, ніж починати лікування, слід точно встановити алерген, не завжди це легке завдання. І найчастіше тільки один офтальмолог не може допомогти пацієнтові, тому слід також звертатися до дерматолога і алерголога для визначення алергену, який став збудником неадекватної реакції організму. Нижче в таблиці подано види алергічного кон’юнктивіту, симптоми, характерні для кожного виду, вікова категорія пацієнтів, схильних до кон’юнктивіту.

Види алергічного кон’юнктивіту Сезонність змін Вік Свербіж очей Запалення повік, рогівки Виділення з очей Сльозотеча
Алергічний кон’юнктивіт – полінозний, хронічний (якщо триває рік, півроку) Сезонне захворювання, часто супроводжується алергічною нежиттю при цвітінні бур’янистих трав, квітів, дерев будь-який вік сильний немає слизуваті виділення є і значне
Лікарський немає будь-який вік є шкіра повік, рогівка, судинна оболонка, сітківка, зоровий нерв є є
Весняний кератокон’юнктивіт влітку і навесні загострення частіше після 14 років, але буває і у дітей з 3 років є уражається рогівка в’язке виділення, тягуче може бути відсутнім, а може бути інтенсивним
Атопічний кератокон’юнктивіт немає від 40 років є є різне +-

Лікування алергічного кон’юнктивіту

Як ми вже говорили, найточніший і найнадійніший спосіб лікування алергічного кон’юнктивіту – виключення алергену, що на жаль, не завжди можливо. Далі проводиться місцева (при легких випадках) і системна антигістамінна терапія, лікар також може призначити специфічну імунотерапію та симптоматичну медикаментозну терапію, при затяжному процесі профілактично призначають протимікробні засоби.

Таблетки і краплі від алергічного кон’юнктивіту

 • При алергічному кон’юнктивіті призначається прийом антигістамінних препаратів всередину – Лоратадин, Кларитин, Цетрин, Зіртек, Телфаст. Не всі антигістамінні засоби можна приймати дітям – таблетки від алергії для дітей і дорослих.
 • Антигістамінних, протиалергічних очних крапель – Алергодил, Лекролін, Опатанол®, Гистимет (не можна дітям до 12 років), ціни на очні краплі від кон’юнктивіту.
 • Необхідно використовувати очні краплі від алергічного кон’юнктивіту, стабілізатори тучних клітин, це похідні кромоглицієвої кислоти, вони сприяють блокуванню вироблення гістаміну, серед таких крапель від алергічного кон’юнктивіту можна виділити – Хай-кром (дітям до 4 років не можна) КромоГексал, Лекролін, Кром-Алерг, Лодоксамид (Аломид, не можна дітям до 2 років).
 • У людей похилого віку може розвиватися синдром сухого ока, коли з фізіологічних причин вироблення сльози скорочується або припиняється зовсім. У цьому випадку при алергічному кон’юнктивіті, лікування їм показано сльозозамінниками – Инокса, Оксіал, Офтолик, Відисик, Офтогель, Візин, Систейн. Якщо в процесі запалення втягується і рогівка, то призначають і очні краплі з вітамінами – Катахром, Тауфон, Емоксипин, Квінакс, Каталін, Віта-Йодурол, Хрусталін, Уджала, а також і з декспантенолом.
 • При дуже важких формах алергічного кон’юнктивіту лікар може призначити кортикостероїдні очні краплі, мазі, до складу яких входять дексаметазон або гідрокортизон. Подібного лікування завжди слід уникати, оскільки гормонотерапія – це останній, крайній випадок, коли вже немає інших варіантів терапії. Завжди слід бути дуже обережними при лікуванні кортикостероїдними гормональними засобами, дотримуватися призначені лікарем дозування і курс лікування, відміна препарату повинна бути поступовою.
 • Також лікар може призначити топічні нестероїдні протизапальні засоби – очні краплі з диклофенаком.
 • Якщо у пацієнта відбуваються постійні рецидиви алергічних кон’юнктивітів, то лікар може розглянути варіанти проведення специфічної імунотерапії.

Лікування сезонного кон’юнктивіту – полінозу

Уникнути цвітіння бур’янистих трав, злакових рослин, практично всіх дерев нереально, тому і у дітей, і у дорослих найчастіше полінозний кон’юнктивіт починається гостро з печіння, світлобоязні, свербежу та сльозотечі. Що робити, чим лікувати алергічний кон’юнктивіт? Лікування полягає в наступному:

 • Закапування очних крапель Аллергодил і Сперсалерг. Вже через 15 хвилин настає полегшення симптомів, особливо у Сперсалерга, оскільки в його складі є і судинозвужувальний препарат.
 • На початку алергії капають 3-4 р/день, потім 2 р/день. Якщо алергія дуже сильна, можливе застосування пероральних антигістамінних засобів в таблетках.
 • При таких кон’юнктивітах підгострого або хронічного перебігу також лікарем призначаються краплі від алергічного кон’юнктивіту, такі як Кромогексал і Аломид 3-4 р/день.

Лікування хронічного алергічного кон’юнктивіту

Це найчастіший варіант розвитку кон’юнктивіту, оскільки, якщо у пацієнта є схильність до алергічних реакцій, він скрізь знайде «свій алерген». При хронічному процесі, симптоми не так яскраво виражені, але печіння та свербіж повік, сльозоточивість також спостерігається.

 • Зазвичай причинами є харчова алергія, пилок рослин, шерсть тварин, корм для рибок, ліки та хімізація побуту і косметичних засобів.
 • Лікар може призначити краплі Аломид, Кромогексал 2-3 р/день, а також Сперсаллерг 1-2 р/день.

Лікування весняного кератокон’юнктивіту

Найчастіше це захворювання буває у дітей 3-7 років, у хлопчиків зустрічається частіше, перебіг кон’юнктивіта хронічний, вражає обидва ока. Відмітною ознакою служить сосочкове розростання хряща повіка на кон’юнктиві ока. Найчастіше маленькі сосочки, однак бувають і великими, приводячи до деформації повіка. Симптоми алергічного кератокон’юнктивіта посилюються навесні, а до осені притупляються.

 • Стандартні краплі при алергічному кон’юнктивіті – Кромогексал і Аломид ефективно допомагають, але лікарі інколи призначають їх разом з дексаметазоном – Максидекс.
 • Якщо виявляються зміни рогівок – ерозії, епітеліопатія, інфільтрати, кератит, то слід використовувати Аломид 2-3/день інстиляціями.
 • При гострих алергічних проявах можна застосовувати Алергодил 2р/день одночасно з краплями Максидекс.
 • Для комплексної системної дії можна підключати пероральні антигістамінні препарати – Цетрин, Кларитин, Зодак тощо, а також імунотерапію у вигляді курсу 6-10 ін’єкцій гистоглобулїна.

Лікування алергічних реакцій при інфекційних кон’юнктивітах

Численні дослідження офтальмологів стверджують, що при будь-яких інфекційних і вірусних кон’юнктивітах – герпетичному, аденовірусному, хламідійному, грибковому, гострому бактеріальному, алергія проявляється в клінічній картині будь-якого з цих захворювань. Більш того, вважається, що всі хронічні кон’юнктивіти носять алергічний характер.

 • При будь-якому бактеріальному або вірусному кон’юнктивіті терапія масою антибіотиків, антисептиків, противірусних засобів створює потужний токсичний фон у кон’юнктиві і в організмі в цілому.
 • Тому будь-яка антибактеріальна терапія інфекційного або іншого кон’юнктивіту – аденовірусного, хламідійного, герпетичного, повинна доповнюватися очними краплями антигістамінної властивості.
 • При гострому інфекційному кон’юнктивіті – Алергодил і Сперсалерг 2-3 р/день, при хронічному – Аломід або Кромогексал 2 р/день.

Лікування лікарського алергічного кон’юнктивіту

Найчастіше всі лікарські засоби, якими людина лікує безліч захворювань – по суті є чужорідними, ворожими агентами для імунної системи і її природна реакція виправдана. У 30% всіх алергічних кон’юнктивітів, причиною є прийом різних ліків. Навіть при місцевому використанні кремів, мазей, гелів, а тим більше при внутрішньому вживанні, можливий розвиток алергічного кон’юнктивіту.

 • Алергію можуть викликати очні краплі і мазі, і не тільки кон’юнктиви, але й рогівки, шкіри повік. Алергія розвивається і на консервант, що входить в очні краплі, причому вона може з’явитися тільки через 2-4 тижні при застосуванні провокаційних лікарських засобів.
 • Лікувати такий стан слід з початкової ліквідації провокуючого ліка. Терміново призначити пероральний антигістамінний препарат внутрішньо – Цетрин, Лоратадин, Кларитин 1 р/день і очні краплі Аллергодил, Сперсаллерг 2-3 р/день, при гострому і хронічному алергічному кон’юнктивіті – Аломид і Кромогексал 2-3 р/день.

Про алергічний кон’юнктивіт також можна прочитати статтю російською мовою: «Аллергический конъюнктивит — лечение, симптомы у детей и взрослых»