Як відлучити дитину від грудного вигодовування?

У більшості годуючих мам з’являються питання про припинення грудного вигодовування. Як же відлучити дитину від грудей без стресу? Ми постараємося розкрити всі важливі аспекти цього відповідального періоду.

Визначення періоду припинення грудного вигодовування

В першу чергу, до питання, як відлучити дитину від грудного вигодовування потрібно підготувати не тільки маму, але і її малюка. Основний ознака, яка говорить про можливе припинення годування груддю, є знижене лактацію (понад 12 годин). Визначити це можна наступними методами:

 • Якщо малюк вже ходить в садок і відсутності годування вночі, не можна прикладати його до грудей днем. Якщо молоко не виробляється, почуття наповненості грудей, біль і будь-яких ущільнень у грудях не буде.
 • Можна спробувати на половину дня розлучитися з дитиною, попросивши бабусю або когось з родичів доглянути за малюком.
 • Якщо перераховані вище способи реалізувати неможливо, можна спробувати годувати дитину тільки однією груддю, спостерігаючи за станом іншої.

Якщо ви точно знаєте, що лактація припиняється природним шляхом, можна починати відлік 8-12 тижнів. За цей час вам вдасться повністю відлучити дитину від грудей.

З готовністю дитини до відлучення все йде трохи складніше. Кожна мама на підсвідомому рівні відчуває, що потрібно її дитині, і якщо вона бачить, що поки не готовий до відлучення, припинення лактації краще не починати.

Якщо дитина відмовляється від соски або пляшечки, значить він без проблем відмовиться від грудей. При цьому частоту прикладання до грудей можна скоротити до декількох разів на добу. Як правило, цей період наступає в два роки, хоча все це суто індивідуально, і деякі діти можуть відмовитися від соски трохи раніше або пізніше.

Коли починати процес відлучення

Нижче ми опишемо, як правильно відучити дитину від вигодовування грудьми, але важливо також підібрати правильний час. Не варто слухати бабусь або подруг, які вважають, що годування грудьми заважає вести повноцінне життя.

Крім того, існує народне повір’я, що після певного строку (у 9 місяців, рік або півтора року), грудне молоко стає корисним, а шкідливим. Це думка не має ніякого медичного обгрунтування. Молоко виробляється завдяки пролактину, а при правильному раціоні харчування грудне молоко залишається таким же поживним протягом всієї лактації.

Якщо немає причин починати екстрене відлучення від грудей, припиняти лактацію не рекомендується до року, а ВООЗ рекомендує робити це лише у півторарічному віці дитини.

Як відлучити дитину від грудного вигодовуванняВажливо враховувати, що годування грудьми має важливе психологічне значення і для мами, і для дитини, тому відучувати дитину від грудного годування слід поступово.

Раннє припинення лактації шкідливо не тільки для малюка, але і для мами. У жінок, які занадто рано припинили годування, може початися лактостаз або виникають хворобливі ущільнення в грудях. Крім того, раннє згортання лактації призводить до гормонального збою в майбутньому і рясному виділенню молока.

Випадки екстреного відлучення

У деяких ситуаціях жінка змушена швидко закінчити грудне вигодовування. В деяких випадках вимагається тривала перерва в годуванні, а в інших – відлучати дитину припадає лише на короткий період. Природно краще другий варіант, особливо, якщо дитина ще не досяг півтора років.

Причинами екстреного відлучення від грудей можуть стати наступні захворювання:

 • Сифіліс
 • Гепатит
 • ВІЛ-інфекція
 • Онкологічні захворювання
 • Туберкульоз у відкритій формі
 • Гнійний мастит

Швидке припинення годування груддю необхідно і в тому випадку, якщо жінка змушена почати прийом препаратів, несумісних з періодом лактації. Саме прийом ліків і гнійний мастит є тими причинами, при яких грудне вигодовування ще можна продовжити в майбутньому. В період лікування потрібно зціджувати молоко, а після завершення можна відновити грудне годування. Навіть якщо обсяги молока тимчасово скоротилися, коли дитина знову почне смоктати груди, його кількість відновиться.

Коли не слід проводити відлучення від грудей?

Якщо ви задалися питанням, як відучити дитину від грудного вигодовування, вам слід знати і про несприятливі фактори, при яких відлучення краще не проводити, щоб не піддавати малюка додаткового стресу.

Не можна позбавляти дитину грудного молока, якщо він в даний момент відчуває стрес, або якесь нервове потрясіння планується в майбутньому. Це може бути переїзд, наймання няні, вихід мами на роботу або початок відвідування дитячого садка. Тому, якщо подібна подія входить у ваші плани, проводити відлучення краще або за кілька місяців до цього, або через 3 місяці після перенесеного стресу.

Забороняється припиняти годування груддю протягом місяця до і після вакцинації.

Не рекомендується почати відучувати дитину від грудей влітку. Завдяки тому, що влітку є багато свіжих овочів і фруктів, батькам захочеться максимально розширити раціон дитини, але це загрожує розвитком кишкових інфекцій, проти яких малюк ще недостатньо захищений.

Правила проведення відлучення від грудей

Якщо ваш організм, і організм малюка готовий до припинення годування груддю, а дитина харчується материнським молоком не частіше трьох разів на добу, можна переходити до активної фази завершення лактації.

Існує два суперечливих думки на цей рахунок. Згідно з одним, годування груддю потрібно припиняти різко, а друге свідчить, що відучувати малюка від грудей потрібно поступово. Другий варіант вважається більш доцільним, так як в цьому випадку малюк не буде відчувати стрес. Важливо пам’ятати, що до цього моменту у дитини був дуже тісний контакт з мамою, і різке його припинення неблаготворно вплине на психіці малюка.

Важливо, щоб і мама мала чіткий намір відучити дитину смоктати груди. Малята дуже чутливі, і відразу відчують навіть мінімальні сумніви матері, стаючи ще більш тривожними.

Першим етапом завершення лактації є скорочення частоти годувань. Мамі не слід піддаватися «провокацій» з боку дитини. Намагайтеся не ходити у відкритому одязі, не переодягатися при дитині, так як, побачивши груди він обов’язково захоче її посмоктати, навіть не будучи голодним, а просто від нудьги. Якщо ви бачите, що малюк просить груди просто для гри, постарайтеся його просто проігнорувати, а потім відвернути чим-небудь іншим.

У разі, якщо малюк не може заснути без грудей, постарайтеся привчити його до цього. Спочатку до самостійного засипання дитину потрібно привчати у денний час. Покладіть дитину в ліжечко і поясніть, що вам потрібно піти на хвилинку, щоб вирішити якісь справи. Йдіть приблизно на півхвилини, а потім повертайтеся. Якщо дитина, як і раніше, вимагає груди, дайте її, але з кожним днем час вашої відсутності слід поступово збільшувати. Через кілька тижнів, повернувшись у кімнату, ви побачите, що дитина заснув самостійно. Не треба сердитися, якщо дитина біжить за вами, вимагаючи груди. Просто спокійно поверніть його в ліжечко.

Далі починається період відлучення малюка від грудей в нічний час. Щоб дитина сам засипав вночі і не просив мамині груди, слід дотримуватися схеми, описаної вище.

Якщо ж дитина вдень не просить груди, можна починати скорочувати частоту і тривалість нічних годувань. Буває і так, що малюк починає вимагати мамині груди частіше. У цьому випадку потрібно припинити відлучення від грудей, так як дитина морально не готовий до цього.

Ще однією ознакою не готовності малюка до припинення лактації може бути звичка смоктати нижню губу або палець. Це свідчить про важких внутрішніх переживаннях малюка і мамі потрібно тимчасово припинити процес відлучення.

Як не можна відлучати дитину від грудей

Існують деякі народні поради, які, на думку старшого покоління, допоможуть швидко відучити малюка брати груди, але всі вони досить сумнівні:

 • Деякі вважають, що спровокувати відмова дитини від грудей допоможе змазування її гірчицею. Але цього робити не слід, так як така різка зміна не тільки викличе стрес у дитини, але і сам продукт (гірчиця) може призвести до порушення роботи травного тракту.
 • не Можна злитися на малюка, якщо процес відлучення затягується або йде не за планом. Найчастіше поступове відлучення дитини йде за принципом «крок вперед, два назад», і це є нормою. Це важкий період для мами, але і дитині він дається нелегко. Він повинен бути впевнений в тому, що ви завжди підтримаєте його і робите все правильно.
 • Ні в якому разі не можна позбавляти малюка уваги на період відлучення. Навіть якщо ваша дитина готова до припинення лактації, це все одно буде для нього дуже важким, адже він втратить звичний тісний контакт з мамою. Тому, якщо ви вирішили припинити грудне вигодовування, частіше обіймайте та цілуйте крихт, гладьте по голові і хваліть. Дитина і сам буде більше проситися на руки і вимагати уваги. Так він замінить задоволення від смоктання материнських грудей іншими позитивними емоціями.

Cтаття про відлучення дитини від грудного вигодовування також доступна російською мовою: «Правила и рекомендации по прекращению лактации и отлучению от груди».