Як правильно прикладати дитину для годування: пози, правильний захват, помилки матусь

Кожна мама з нетерпінням чекає моменту, коли вона вперше докладе дитини до грудей. У пологовому будинку жінці покажуть, як правильно прикладати дитину і проконтролюють процес годування. Але, щоб правильно все робити в майбутньому, мамі потрібно ознайомитися з основними правилами і рекомендаціями по годівлі.

Всього за кілька разів мама починає точно розуміти, як прикладати дитину до грудей і в неї навіть формується свій особливий ритуал годування. Але сам дитина починає правильно смоктати груди тільки через два місяці після народження, і весь цей час мама повинна вчити його і контролювати процес грудного годування.

Кожна мама повинна розуміти, що годування грудним молоком – важливий елемент в розвитку дитини, оскільки саме таке годування забезпечує:

 • Повноцінне і збалансоване харчування для здоров’я дитини;
 • Дозволяє зберегти і здоров’я матері, оскільки годування груддю є профілактичним засобом проти застою молока, маститу або утворення тріщин на сосках (лікування);
 • Між дитиною і мамою формується важлива психологічна зв’язок.

Поняття про правильне захоплення соска

Найбільш поширеною помилкою є думка, що в процесі годування новонародженого ключову роль відіграє сосок. Проте, на самому справі правильний захоплення соска буває тоді, коли сосок не бере участь в процесі годування.

Щоб дитина правильно харчувався, йому потрібно стимулювати ареолу, в якій розташовані молочні синуси. Сосок виконує лише роль провідника для молока.

Якщо дитина правильно прикладена до грудей, в нього широко відкритий рот, він максимально захоплює груди, а сосок спрямований вгору. Малюк повинен бути щільно притиснутий до мами, а для отримання молока інтенсивно працює нижньою щелепою. Цей процес не викликає болю або травмування соска. Проте, на початковому етапі грудного годування можуть виникати незначні больові відчуття, які дуже швидко проходять. Це пов’язано зі зміною епітелію на соску.

При неправильному прикладанні дитина не захоплює всю груди, а отримує молоко лише з соска, не стимулюючи вироблення. У цьому випадку малюк може бути напівголодним, а у мами може утворитися застій молока, мастит або з’явитися тріщини. Деякі мами не сприймають подібні труднощі серйозно, і продовжують годувати дитину неправильно, сцеживая залишки молока і займаючись лікуванням маститу і тріщин. Однак, це не допоможе ліквідувати проблему і лише правильна техніка годування зможе виправити ситуацію.

Поради щодо правильної технології годівлі

Нижче ми розповімо, як правильно прикласти дитину під час годування. Для цього потрібно зробити наступне:

 • Мама повинна зайняти зручне положення, при якому у неї повністю розслаблений плечовий пояс.

Годування дитини грудним молоком не повинно відбуватися в суєті, поспіху або незручному положенні, оскільки це призводить до ослаблення рефлексів по виділенню молока. Якщо жінці після пологів заборонено сидіти, найкраще годувати дитину лежачи.

 • Розмістіть малюка біля грудей правильно.

Корпус малюка повинен бути повернутий до мами, а голова і ротик перебувати на рівні соска. Якщо дитина займе неправильне положення, він буде занадто сильно відтягувати груди і травмувати соски. Однією з кращих поз для годування малюка вважається позиція, при якій і мама, і дитина лежать на боці обличчям один до одного, а мама притримує дитину за спину і сідниці.

Деякі мами бояться, що коли дитина впирається в груди носом, йому стає важче дихати. Але це не так, оскільки малюк отримує достатню кількість повітря під час годування через краю ніздрів. Тому не потрібно притримувати груди рукою, одночасно перекриваючи молочні канали.

 • Як прикладати дитину при годуванні?

У кожного малюка при народженні вже є рефлекс, що дозволяє йому захоплювати груди. Але перші кілька годувань дитині можна допомогти, поводивши ареолою по верхній губі. Поступово малюк сам навчитися тягнутися до грудей і захоплювати сосок, а мамі потрібно буде лише направляти його голову.

Коли дитина готовий до годівлі, у нього широко відкритий рот, нижня губа відтягнута і захоплює більшу частину ареоли, перебуваючи далеко від соска.

 • Процес годування

Коли дитина ссе груди, за нижньою губою буде видно частину ясен і язичка, які і роблять хвилеподібні рухи для видавлювання молока. Під час їжі губки дитини повинні бути розгорнуті (ні в якому разі не втягнуті всередину), носик і підборіддя притиснути до грудей, а щоки повинні вільно рухатися. Коли дитина добре їсть, чути, як він робить ковтальні руху.

Також є одна невеличка хитрість, яка допоможе зміцнити зв’язок між матір’ю і малюком і зробить процес годування більш приємним: по можливості малюка потрібно годувати голеньким, а мамі також краще роздягнутися до пояса, щоб дитина відчував тепло маминих шкіри.

Найбільш вдалі пози для годування

Як правильно прикладати дитину для годування пози, правильний захват, помилки матусьІснує кілька основних поз, які допоможуть зрозуміти, як прикладати дитину для зручного годування.

 • Животик до животика

Як вже говорилося вище, це одна з найбільш поширених та зручних поз, а для додаткового комфорту мама може підкладати під руку подушку або валик.

 • Годування сидячи

Уявити цю позу можна так: маму і дитину з положення животик до животика потрібно подумки «посадити». В такому положенні дитина також розгорнуто корпусом до мами, спираючись головою на руку мами. Краще всього, якщо голівка немовляти буде перебувати на згині ліктя. Другою рукою малюка підтримують за спинку, а для більшої зручності під опорну руку підкладають подушку.

 • Поза з під пахвою

Для годування в такій позі мамі необхідно сісти на диван, покласти поруч подушку, а на неї малюка так, щоб його тіло перебувало під пахвою. Ця поза зручна тим, що процес годування молоком легше контролювати, у мами не втомлюються руки, а дитина швидше захоплює груди.

 • Поза лежачи

Така позиція найбільше підходить мамам, які після пологів не можуть сидіти. По суті, це всього лише варіації пози «животик до животика».

 • Годування стоячи

Якщо малюк знаходиться в слінгу, годувати його можна і стоячи, але для цього дитина повинна бути в положенні сидячи або напівлежачи. Не допускається годування малюка, коли він лежить на животі у мами. По-перше, в такому положенні йому буде незручно робити смоктальні рухи, а по-друге, тиск на живіт може призвести до зригування молока.

 • Правильне годування двійні

Найкраще випробувати декілька позицій, щоб підібрати найбільш зручну для одночасного годування відразу двох малюків. Так діти будуть вчасно їсти, а мама не буде поспішати під час годування.

Тривалість годування

Не існує єдиного часового відрізка, який вважається достатнім для годування. Час, який дитина витрачає на смоктання грудей, залежить від його темпераменту, швидкості смоктання, молочних залоз мами і безлічі інших чинників.

У середньому, тривалість одного годування становить від п’яти до двадцяти хвилин. Іноді дитина засинає прямо в процесі їжі. Якщо це сталося, потрібно злегка покрутити його за щічку, щоб дитина прокинувся і продовжив їсти.

Багатьох мам цікавить питання, чи можна в одне годування давати дитині обидві груді. Якщо у жінки немає проблем з лактацією, а дитина одна, за одне годування малюк повинен смоктати лише одну грудь (тобто необхідно давати по черзі кожну груди на нове годування).

Процес смоктання грудей активізує вироблення пролактину, який і відповідає за лактацію. Тому при ссанні однієї грудей друга буде наповнюватися молоком автоматично, але навіть якщо після годування обидві молочні залози спустошені, до наступного годування вони обов’язково будуть.

Як правильно закінчувати годування?

Якщо жінка вже знає, як правильно прикладати дитину для годування, то у неї обов’язково виникне питання, як забирати груди. Важливо, що ситий малюк сам відпустить сосок, тому намагатися витягти його насильно не можна. По-перше, це може розлютити малюка, а по-друге, при витягуванні соска дитина рефлекторно стисне щелепи і затисне сосок в роті, що може призвести до травм.

Іноді буває і так, що дитина заснув, але не випустив груди з рота, або він просто тримає в роті сосок, але не п’є. У цьому випадку досить просто відвести сосок в сторону, до куточка рота, і малюк сам його випустить.

Приблизна частота годувань

Багатьох матусь також цікавить, як часто потрібно прикладати дитину до грудей. Так само, як і з тривалістю годування, в даному питанні немає чітких тимчасових рамок. Раніше існували лікарські рекомендації про те, що дитину потрібно годувати приблизно кожні три години, але зараз вони не актуальні, і більшість дотримується графіка годування на вимогу. Зрозуміти, що малюк голодний, можна за його поведінкою: він починає плакати, вертіти головою і відкривати ротик при дотику до лиця.

Перші кілька днів після народження малюк просить груди від семи до чотирнадцяти раз на добу, але у подальшому частота прикладань збільшується і може доходити до чотирьох разів на годину.

Як дати груди дитині, яка сильно плаче?

Мамина груди відмінно заспокоює малюка, що плаче, але зловживати цим засобом не варто. Щоб дитина правильно захопив груди і добре поїв, потрібно трохи потримати його на руках, щоб він трохи заспокоївся, а ще краще – і зовсім перестав плакати. Емоційно перевозбужденному малюкові можна видавити крапельку молока на губки, або провести соском по щоці – тоді він швидко заспокоїться.

Як зрозуміти, що малюк наївся?

Це питання – один з найбільш складних для жінок, які годують дітей виключно груддю. Немовлята не можуть за один раз висмоктати з грудей стільки молока, скільки і з пляшечки, тому немовлята прикладаються до маминих грудей набагато частіше, ніж ті, хто харчується сумішами.

Зрозуміти, що дитині достатньо маминого молока можна за такими ознаками:

 • Після ссання в грудях з’являється відчуття порожнечі;
 • Дитина часто прикладається до грудей;
 • У малюка регулярний стул і сечовипускання (на добу повинно йти приблизно 5-6 підгузників);
 • Загальний стан здоров’я малюка гарний: він у настрої, охоче грає, у нього ясні очі і чиста пружна шкіра;
 • Немовля регулярно набирає вагу.

Багатьох цікавить питання, чи може малюк переїсти. З часом у дитини виробляється звичка до грудного молока, і він споживає тільки ту кількість, що йому дійсно необхідно. Але навіть якщо дитина переїсть, залишок молока він обов’язково відригне.

Не варто також переживати, що травний тракт малюка сильно перевантажується, якщо мама часто дає дитині груди. У грудного молока збалансований склад, тому воно засвоюється дуже швидко, а молоко, вироблене вночі, і зовсім менш жирне і практично не навантажує органи травлення.

Найпоширеніші помилки

Звичайно, правильне прикладання дитини до грудей має важливу роль при грудному вигодовуванні, але існують і інші чинники, здатні порушити лактацію.

 • Миття грудей з милом перед кожним годуванням.

На жіночих грудях фізіологічно немає ніяких хвороботворних мікроорганізмів. Для правильного догляду досить просто приймати душ двічі на добу, а ось використання мила знищує природну змазку грудей, яка і захищає її від вірусів і бактерій.

 • Під час годування мама притримує груди зверху чи тримає її на вазі, боячись, що малюк задихнеться.

Коли малюк смокче груди, його носик може щільно прилягати до неї або взагалі бути втиснув в груди. Це абсолютно нормально, і притримувати груди не потрібно. Малюк отримує достатню кількість кисню через краю ніздрів, а молоко надходить у відповідь на смоктальні рухи, а не завдяки особливому становищу грудей.

 • Після годування дитини допаивают водою або чаєм.

Грудне молоко – дуже збалансований продукт, який є не тільки їжею, але і питвом. Тому давати малюкові якісь додаткові рідини не треба.

Коли дитина спробує смоктати через соску або візьме в рот соску, він може відмовитися від грудей. Це пов’язано з тим, що смоктати через пляшечку набагато простіше, ніж з грудей. Але навіть діти, які після пляшечки нормально беруть груди, можуть почати неправильно її захоплювати.

 • Перехід на молочні суміші під час інфекційних хвороб або при появі тріщин на сосках.

Це одна з найбільш поширених помилок. Якщо на сосках з’явилися тріщини, лікуванням потрібно займатися між годуваннями, і продовжувати давати дитині груди через спеціальні силіконові накладки. Припинення годування допускається лише при дуже глибоких тріщинах, але і в цьому випадку мама повинна зціджуватися в пляшечку і давати молоко малюкові через піпетку або з ложечки.

Якщо ж мама застудилася, то їй слід лише одягати маску на час годування. Хвороботворні мікроорганізми не потраплять до малюку через молоко, в якому міститиметься тільки антитіла до простудного захворювання.

 • Зціджування молока після кожного годування.

Існує також думка, що після кожного годування слід зцідити залишок молока, щоб покращити лактацію. Однак, даний метод актуальний лише в тому випадку, якщо мама надовго розлучається з дитиною, але хоче залишитися на грудному годуванні. Без вагомої причини зціджування призводить лише до зайвого травмування грудей і може змінити її форму.

Cтаття про те, як правильно прикладати дитину для годування також доступна російською мовою: «Как правильно прикладывать ребенка для кормления: позы, правильный захват, ошибки мамочек».