Як правильно зціджувати грудне молоко руками, скільки і як зберігати зціджене грудне молоко

Зміст:

Більшість годуючих матерів активно обговорюють питання про зціджуванні грудного молока. Багато лікарі також рекомендують зціджувати молоко навіть при грудному вигодовуванні, хоча, за рекомендаціями ВООЗ, при грамотно поставленої лактації в цьому немає ніякої необхідності. Нормальною вважається лактація, при якій молока в грудях достатньо для годування дитини на першу вимогу.

Виникає питання: чи необхідно в принципі зціджування грудного молока? По суті, воно виправдане лише у випадках крайньої необхідності, а для проведення процедури потрібно дотримуватися деяких рекомендацій, про які ми розповімо нижче.

Ситуації, що вимагають зціджування молока

По суті, такі обставини трапляються з усіма, але якщо все одна з наведених нижче ситуацій сталася, без зціджування молока не обійтися.

Дитячі патології і недостатній смоктальний рефлекс Для дітей, які неї відразу беруть материнську груди, існує спеціальне поняття – «ледачий сосун». Слабкий смоктальний рефлекс може бути викликаний найрізноманітнішими причинами, але найпоширеніша – порушення роботи ЦНС. Але відмова дитини від грудей не повинен бути причиною припинення грудного вигодовування: молоко зціджують і дають малюку через пляшку.
Недоношеність У дітей, народжених раніше строку, смоктальний рефлекс не встиг сформуватися, але вони можуть засвоювати корисні речовини з материнського молока. Воно є саме тим продуктом, який допоможе прискорити ріст і формування органів і систем.
Приплив молока при становленні лактації Відразу після пологів у жіночих грудей починає вироблятися не молоко, а молозиво – більш густа і поживна субстанція, яка приносить насичення буквально за кілька ковтків. Безпосередньо грудне молоко починає вироблятися на другу або третю добу після пологів. Іноді молоко прибуває в занадто великій кількості і крихітний малюк просто не в змозі впоратися з таким обсягом. Мама, у свою чергу, починає відчувати дискомфорт через занадто набрякших грудей. У цьому випадку зціджування стає необхідністю, але не потрібно зціджувати його повністю, а лише до м’якості грудей і почуття полегшення.
Низька лактація Потрібно зціджувати молоко в тому випадку, якщо його і так виробляється мало? Лікарі розділилися в думках. Деякі вважають, що зціджування сприяє виробленню молока, інші дотримуються кардинально протилежної точки зору. Потрібно враховувати, що природне вигодовування набагато краще впливає на вироблення молока, але якщо для максимально довгого годування груддю при слабкій лактації все ж краще зціджуватися.
Прийом ліків Годуючі мами можуть приймати лише деякі лікарські препарати, які не виділяються з грудним молоком. У разі, якщо мамі необхідно пройти курс лікування подібними засобами, грудне молоко доведеться постійно зціджувати, щоб зберегти лактацію. Даний процес не несе ніякої користі для малюка, оскільки в цей час йому доведеться харчуватися синтетичними сумішами. Якщо ж мама заздалегідь знає про прийом лікарських препаратів, вона може заготовити трохи грудного молока наперед.
Застій молока Цей стан при неправильних діях загрожує розвитком маститу. Подібний стан виникає у разі, якщо дитина неправильно бере груди, володіє слабким смоктальним рефлексом або після неправильного зціджування. Якщо застій молока все ж таки почався, зціджувати його потрібно прицільно, приділяючи особливу увагу затверділих ділянок.
Заготовки Якщо мама планує найближчим часом припинити грудне вигодовування, але все ж не хоче позбавляти малюка корисного продукту, можна заготовити певну кількість молока на майбутнє. Але цей метод подіє лише в тому випадку, якщо відлучати дитину від грудей будуть найближчим часом. При тривалому зберіганні грудне молоко поступово втрачає свою користь, так і термін його зберігання є обмеженим.
Плоский або втягнутий сосок Ця фізіологічна особливість не передбачає припинення грудного вигодовування. В аптеці можна придбати спеціальні накладки, через які маляті буде легше смоктати груди. Якщо і вони не допоможуть, молоко потрібно зціджувати в пляшечку і давати малюкові.
Тривале відсутність мами Якщо мама планує надовго піти, або змушена продовжувати працювати, але годування грудьми є пріоритетним, молоко доведеться зціджувати. Подібна ситуація трапляється в тому разі, якщо дитина перебуває на лікуванні без мами, але продовжує харчуватися грудним молоком. У цьому випадку мама повинна регулярно приносити свіже грудне молоко і передавати його персоналу для харчування малюка.

Як зцідити молоко руками?

Як зціджувати грудне молоко руками? Для цього потрібна деяка підготовка. Щоб у процесі виділялося більше молока, потрібно проводити процедуру, по можливості, торкаючись до малюка, або просто перебуваючи поруч з ним. Якщо такої можливості немає, можна думати про дитину або дивитися на його фотографію.

Перед зціджуванням рекомендується випити теплої води або чаю, зробити легкий масаж грудей або дати малюкові помацати її. Добре стимулює лактацію і теплий душ. Перед проведенням зціджування потрібно обов’язково вимити руки з милом.

Як правильно зціджувати грудне молоко? Для цього покладіть великий палець зверху на ареолу соска (приблизно в 3 см від нього), а вказівний і безіменний пальці розмістіть знизу, навпроти великого пальця. Починайте стискати груди, просуваючись до ребер і повертаючись назад до соску, постійно повторюючи цей процес і слідуючи рекомендаціям:

 • Намагайтеся зцідити молоко з усіх часточок грудей, переміщаючись по колу ареоли;
 • Не треба шкодувати себе, тому груди треба здавлювати впевненими рухами. Перші зціджування можуть супроводжуватися хворобливими відчуттями, але з часом вони зникнуть. При правильно зціджуванні молоко виділяється струменями, а не краплями;
 • Не потрібно зціджувати молоко до останніх крапель, а лише до почуття легкості і полегшення в грудях;
 • Постарайтеся не допускати зісковзування пальців на сосок, щоб не травмувати ніжну шкіру навколо нього. При зціджуванні шкіра ареоли і соска стає вологою, тому потрібно стежити, щоб груди і руки залишалися сухими.

В пологовому будинку вам обов’язково пояснювати, як правильно зціджувати молоко руками, але якщо у вас виникли труднощі, потрібно обов’язково проконсультуватися з гінекологом.

Зціджування молоковідсосом

Сучасні мами мають можливість значно прискорити і полегшити процес зціджування грудного молока. Для цього використовуються спеціальні пристрої – молоковідсмоктувачі. Існує великий вибір цих пристосувань, які відрізняються за принципом дії і ціною.

Читайте також: «Огляд ручних і електричних молоковідсмоктувачів»

Готуючись до зціджування грудного молока молоковідсмоктувачем, потрібно дотримуватися ті ж правила, що і при проведенні процедури руками – прилад повинен бути сухим, чистим і стерильним.

Як правильно користуватися молоковідсосом ви дізнаєтеся з інструкції до нього, так як кожен подібний прилад діє по-різному. Але існують і загальні рекомендації щодо зціджування:

 1. Воронка молоковідсмоктувача повинна щільно прилягати до сухої грудей, щоб сосок розташовувався по центру і під воронкою створювався вакуум.
 2. Далі починається сам процес зціджування, який залежить від виду приладу. Потрібно здійснювати натискання на помпу, грушу, ручку поршня в ручних молокоотсосах або включити кнопку запуску в електричних приладах.
 3. Якщо у вас ручний молоковідсмоктувач, потрібно постійно робити ритмічні рухи рукою, натискаючи на ручку, помпу або грушу.
 4. Електричні молоковідсмоктувачі не вимагають ніяких зайвих рухів. Вам потрібно лише контролювати процес і встановити силу зціджування. Коли процес закінчиться, груди стане м’якою, а молоко перестане литися потоком і перейде в крапельну цівку.

Незалежно від типу молоковідсмоктувача, молоко виділяється рівномірним потоком. Сам процес не повинен викликати біль (хоча деякі хворобливі відчуття можуть виникнути на початку використання найпростіших приладів). Після завершення зціджування молоковідсмоктувач потрібно обов’язково вимити і простерилізувати.

Зберігання грудного молока

Потрібно обов’язково знати, як зберігати зціджене грудне молоко, адже якщо робити це неправильно, молоко не принесе ніякої користі, або навіть може завдати шкоди дитині.

Грудне молоко, як і будь-який інший молочний продукт, може прокисати і псуватися, і в ньому може з’явитися патогенна мікрофлора.

Як правильно зціджувати грудне молоко руками, скільки і як зберігати зціджене грудне молокоТому слід дотримуватися деякі рекомендації щодо його зберігання:

 • Для разового зціджування можна використовувати звичайну дитячу пляшечку, попередньо простерилізований її. Молоко в ній можна зберігати нетривалий час для проведення найближчого годування.
 • У багатьох електричних молокоотсосах передбачені спеціальні ємності, в які молоко зціджує. В подальшому у цих ємностях продукт можна зберігати, а надівши соску – і годувати з них малюка.
 • Якщо потрібне тривале зберігання грудного молока (більше кількох діб), краще використовувати для цієї мети спеціальні пластикові контейнери. Їх можна купити в аптеці або дитячому магазині. Вони простерилізовані і легко поміщаються в холодильник або морозильну камеру.
 • Для тривалого заморожування грудного молока використовують спеціальні пакети промислового виробництва. На них є зав’язки і заклепки для щільного закриття пакету, а зовні можна написати дату і час заморожування молока.
 • За необхідності тривалого зберігання зцідженого молока можна використовувати і прості скляні баночки від дитячого харчування. Їх потрібно простерилізувати протягом кількох хвилин у киплячій воді разом з кришками. Але зберігати молоко в таких банках можна тільки в холодильнику, оскільки в морозилці скло може лопнути.

Не рекомендується переливати молоко, краще відразу зціджувати його в ту ємність, яка в подальшому буде використовуватися для зберігання.

Існують і деякі рекомендації щодо того, скільки зберігати грудне молоко після зціджування:

 • При кімнатній температурі і без впливу прямих сонячних променів молоко зберігається не більше 4 годин.
 • В холодильнику (при температурі від 0 до 4 градусів), молоко можна зберігати до 4 діб. При цьому температура повинна бути стабільною, тому ставити банки або контейнери краще до задньої стінки холодильника.
 • В морозильній камері, температура якої сягає мінус 18 градусів, грудне молоко може зберігатися до півроку.

Зберігання молока у дорозі

Якщо мамі довелося подорожувати з дитиною, а в умовах переїзду немає можливості зберігати молоко в холодильнику, потрібно придбати компактні пристрої, що дозволяють підтримувати стабільну температуру:

 • Сумку-холодильник
 • Термосумку, в якій є спеціальні елементи, які гарантують підтримання стабільно низької температури
 • Звичайні термоси, крім збереження тепла продуктів, також ефективно тримають і холод. Для зберігання охолоджене грудне молоко наливають у холодний термос і при необхідності укладається на лід.

Багатьох мам хвилює питання про заморожування грудного молока наперед. Його можна зберігати в морозильних камерах, так як при низькому температурному режимі молоко зберігає свої корисні властивості до півроку.

Процедура заморожування проводиться наступним чином: зціджене молоко охолоджується в ємності, яка в подальшому буде використовуватись для заморозки. Для цього продукт потрібно поставити в холодильник. Після цього молоко кладуть в морозилку і включають режим заморозки. Кожну ємність потрібно підписати, вказавши дату та час заморожування. Не рекомендується переливати грудне молоко з однієї ємності в іншу, так як при цьому він втрачає свою стерильність. При зберіганні в морозилці грудне молоко повинно знаходитися на окремій полиці і не контактувати з іншими продуктами.

Правила годування зцідженим молоком

Багато мам знають, як правильно зціджувати грудне молоко, але далеко не всім відомо, як правильно використовувати його після заморозки. Після тривалого зберігання молоко обов’язково потрібно підігріти.

Для цього ємність з молоком спочатку поміщають в холодильник, щоб воно перетворилося в рідкий, а потім розігрівають на водяній бані, в мисці або каструлі з гарячою водою або в спеціальному приладі для підігріву.

не Можна використовувати для розігріву мікрохвильовку або конвекційну піч. Хвилі цих кухонних приладів знищують всі корисні речовини і змінюють структуру молока.

Розігріте після заморозки молоко потрібно використовувати за одне годування, а всі залишки вилити. Перед початком вживання пляшечку слід обов’язково струсити, так як під час заморожування молоко розділяється на фракції.

Зціджене грудне молоко використовують і в якості основного продукту харчування, і для приготування каш. Деякі також готують з нього каші і омлети, але користі від грудного молока в цьому випадку буде мало, так як при термічній обробці воно втрачає вітаміни і корисні мікроелементи.

Найважливіші питання про зціджуванні грудного молока

Як часто проводити зціджування?

Процедуру краще проводити один раз у півтора-три години. Наприклад, одну грудь дитина може висмоктати сам, а другу можна зцідити. Не рекомендується зціджувати частіше разу на годину.

Скільки зціджувати грудне молоко по часу?

Проведення процесу руками займає близько півгодини, а з використанням молоковідсмоктувача – приблизно 15 хвилин.

Потрібно зціджувати одну або обидві груді?

Все залежить від часу розлуки мами і дитини. Якщо мама планує відлучитися на кілька годин, а перед цим погодувала малюка, буде достатньо зцідити одну грудь, а на більш тривалий час молоко зливають з обох грудей.

Скільки разів проводити процедуру?

У цьому випадку все залежить від ситуації. Для постійного зціджування рекомендується орієнтуватися на проміжки між годуваннями. Також слід враховувати обсяг молока: його повинно вистачити малюкові на час розставання з мамою.

Треба зціджуватися вночі?

Якщо мама і дитина в нічний час не бачаться, зціджуватися потрібно обов’язково, щоб лактація не припинилася. Молоко можна заморозити або просто вилити (якщо мама не визнає заморожування грудного молока). Нічний зціджування має важливе значення для запуску самого процесу лактації. У разі, якщо дитина вночі не їсть, нічні зціджування не є необхідністю.

Можна використовувати молоко, яке зберігалося без холодильника довше 6 годин?

Теоретично молоко без холодильника може зберігатися до 6 годин, але лише в тому випадку, якщо температура навколишнього середовища не перевищує 25 градусів, а пляшечка не піддавалася впливу прямих сонячних променів.

Можна змішувати молоко з різних ємностей?

Не можна перемішувати молоко, яке було видобуто при різних сцеживаниях.

Можна проводити зціджування одночасно з годуванням?

У деяких мам виходить одночасно годувати дитину однією груддю, а другу зціджувати, так як при цьому виробляється більше молока. Хоча з технічної точки зору це викликає деякі труднощі, але зціджувати в цьому випадку можна тільки рукою, а мамі доведеться постійно відволікатися від дитини, що небажано під час годування.

Корисно заморожене грудне молоко?

Навіть грудне молоко, яке було заморожено, є набагато корисніше штучних сумішей. Але при цьому треба обов’язково дотримувати режим зберігання і температурний режим. Грудне молоко не можна кип’ятити.

Як краще проводити процедуру: руками або молоковідсосом?

З гігієнічної точки зору, стерильний молоковідсмоктувач краще, ніж руки. Але це індивідуальний процес, і при правильному проведенні зціджування руками, проблем з молоком не виникає.

Потрібно зціджувати молоко?

Дане рішення кожна мама приймає самостійно. Якщо ніяких особливих показань до зціджування немає, просто насолоджується годуванням грудьми і близькістю малюка, і сцеживайтесь тільки в разі крайньої необхідності.

Cтаття про зціджування грудного молоко руками також доступна російською мовою:: «Рекомендации по сцеживанию грудного молока руками и молокоотсосом, правила хранения и использования молока».