Що робити при кольках у новонароджених (немовлят): ліки, препарати, масаж

Близько 80-90 відсотків мам зіштовхуються з проблемою кольок у новонароджених дітей. Але панікувати у цьому випадку не потрібно, оскільки цей процес є суто фізіологічним явищем.

На даний момент є багато способів і засобів, полегшення стану малюка і скорочення частоти і тривалості кольок у немовляти.

Кишкові коліки являють собою спазм м’язів товстого кишечника, який викликає хворобливі відчуття і відбувається з-за розтягування стінок органу утвореними газами.

Основні прояви

Коліки у немовлят розпізнати нескладно. Їх основний прояв – плач. Звичайно, новонароджена дитина може плакати по безлічі причин, адже це основний спосіб повідомити батькам про те, що він хоче їсти, грати або побути з мамою. Крім того, плач дитини може викликати мокрий підгузник або режущийся зубик (у сучасних дітей прорізування зубів може початися в будь-якому віці, і навіть були зареєстровані випадки народження малюків з зубками).

Але при кольках дитина плаче по-особливому, і при уважному спостереженні можна легко визначити, що турбують малюка саме болі в животі. Коліки у новонародженої дитини проявляються гучним і різким плачем, який може початися практично відразу після годування. Під час плачу дитина буде підтискати ніжки до животика. Коли хворобливі відчуття проходять, малюк відразу заспокоюється.

Якщо дитина страждає від підвищеного газоутворення, у нього буде твердий і здутий живіт, а після відходження газів живіт пом’якшується, а малюкові стає набагато легше.

Чому виникають коліки?

Що робити при кольках у новонароджених (немовлят) ліки, препарати, масажОсновною причиною кольок у немовлят є фізіологічна незрілість шлунково-кишкового тракту. Нервова система малюка ще не навчилася правильно регулювати м’язові процеси в кишечнику, так і ферментів в травному тракті у немовляти ще мало. Адже весь час до народження дитині не потрібні ніякі ферменти для перетравлення їжі і для їх утворення потрібен час.

Після народження діти починають харчуватися грудним молоком, для розщеплення якого вже потрібно деяку кількість ферментів. Але оскільки спочатку для насичення дитині потрібні невеликі порції молока, кольок може і не бути.

За перший місяць життя потреби в молоці зростають, малюк починає більше їсти, але ферментна система залишається недостатньо зрілої до досягнення однорічного віку. А ферменти, здатні розщеплювати іншу їжу, формуються близько шести місяців. Подібна незрілість травного тракту і призводить до підвищеного газоутворення.

Коліки у малюка може викликати і неправильне годування (наприклад, занадто нетривалий прикладання до грудей). Раніше вважалося, що довго тримати дитину біля грудей не можна, але цю думку помилкове з кількох причин:

 • Дитина споживає тільки переднє молоко, в якому дуже багато вуглеводів, що провокують підвищений газоутворення;
 • Дитина недоотримує найбільш поживна заднє молоко, в якому міститься більшість білків, жирів і імуноглобулінів;
 • Грудним дітям дуже важливий контакт з мамою, особливо в період кольок. Тепло материнського тіла заспокоює малюка і знімає хворобливі відчуття.

Період підвищеного газоутворення і кольок – один з найбільш складних для немовляти. Щоб полегшити дискомфорт і біль, малюк повинен відчувати близькість матері, а найкраще це зробити – просто дати груди.

Методи боротьби з коліками

Кожна мама, бачачи страждання своєї дитини, прагне всіма силами полегшити його стан. Що робити, щоб коліки у новонародженого пройшли швидше? Повністю позбавитися від проблеми навряд чи вийде, коліки пройдуть самостійно приблизно до трьох місяців. Але є деякі методи, які допоможуть полегшити страждання дитини.

 • Гімнастика. Зняти прояви підвищеного газоутворення допоможуть часті викладання малюка на живіт. Це свого роду гімнастика, що допомагає поліпшити перистальтику кишечника, а також тренує м’язи спини, живота і шиї. Не рекомендується викладати дитину на живіт відразу після годування, оскільки це може спровокувати зригування.
 • Сухе тепло. Приклавши до живота малюка теплу пелюшку, ви поліпшите кровообіг і розслабите м’язи кишечника. Щоб нагріти пелюшку, її можна покласти на батарею або прогріти праскою. Стежте, щоб тканина не була дуже гарячою, так як це може обпалити ніжну шкіру немовляти. Стан дитини поліпшиться ще більше, якщо мама перекладе його разом з пелюшкою до себе на живіт.
 • Правильне грудне годування. Не потрібно обмежувати в часі контакт малюка з грудьми. Дитина повинна смоктати молоко стільки, скільки захоче, нехай навіть і кілька годин. Це не тільки фізіологічна, але і психологічна особливість даного віку. Під час годування постарайтеся стежити за тим, щоб малюк не заковтував повітря (це відбувається у разі неправильного захоплення грудей). В іншому випадку повітря потрапить в нижні відділи травного тракту і викличе підвищене газоутворення.

Не слід догодовувати малюка штучними молочними сумішами. У більшості випадків грудного молока матері дитині цілком достатньо, а годуюча мама може самостійно налагодити лактацію (див. як збільшити лактацію, якщо не вистачає грудного молока дитині). А ось введення суміші може лише спровокувати погіршення стану. Суміші готують на основі білка коров’ячого молока, для розщеплення якого у дитини ще немає необхідних ферментів. Пам’ятайте, що будь-яка нова їжа несе додаткове навантаження на травний тракт дитини (див. чому не можна давати коров’яче молоко дитині до року).

Відразу ж після годування малюка потрібно перевернути вертикально і паплюжити в такому положенні хвилин 10. Більшість дітей заковтують деяку кількість повітря під час годування, і у вертикальному положенні його надлишок виходить через ротик малюка, не потрапляючи в кишечник.

Якщо дитину змушені годувати через соску, він буде заковтувати набагато більше повітря. Це пов’язано з тим, що жоден виробник сосок поки так і не зміг відтворити форму жіночих грудей. Тому можна не витрачати зайві гроші, купуючи антиколікові пляшечки і соски, оскільки їх не існує в принципі.

 • Масаж здатний швидко зробити благотворний вплив на малюка при кольках. Потрібно робити кругові руху (за годинниковою стрілкою), трохи натискаючи на груди перед кожним годуванням. Тривалість масажу повинна становити приблизно три хвилини. Після цього ніжки дитини згинають у колінах і притискають до животика, щоб прискорити відходження газів. Процедуру повторюють приблизно три рази.
 • Дієта годуючої матері. Все, що їсть мама, потрапляє в кров і молоко. Тому в перші три місяці потрібно виключити з раціону деякі продукти. Це не врятує від кольок повністю, але трохи полегшить стан. Краще обмежити вживання або повністю виключити з раціону:
  • Бобові
  • Білокачанну капусту
  • Незбиране молоко і кисломолочні продукти
  • Дріжджове тісто
  • Зелені яблука
  • Родзинки, виноград і банани

Крім того, годуючій мамі не можна захоплюватися солодким. Незбиране молоко у великих кількостях теж під забороною. Думка, що вживання молочних продуктів підвищує лактацію, помилково. Воно не тільки не впливає на кількість молока, але і викликає сильні коліки, а іноді навіть алергію і пінистий стул.

Добре допомагає від кольок у новонародженого трав’яні чаї на основі фенхеля і анісу. Їх можна пити і мамі, і малюкові, але лише в тому випадку, якщо в напої без цукру і штучних замінників.

Якщо жоден з перерахованих способів не допоміг, і дитина продовжує страждати, потрібно використовувати медикаментозні препарати. Щоб підібрати найбільш підходящий ліки, потрібно звернутися за консультацією до педіатра, і вибрати лише один засіб, який найбільше підходить під індивідуальні особливості малюка.

Ліки від кольок

У багатьох випадках лікування колік у новонародженого супроводжується прийомом деяких препаратів. Їх існує величезна кількість, і всі вони поділяються на певні групи.

 • Пробіотики. Для нормальної роботи травного тракту необхідні корисні бактерії, які живуть в організмі кожної людини, але у новонароджених їх недостатньо. І хоча більшу частину пробіотиків малюки отримують з грудним молоком матері, швидко збільшити кількість корисних мікроорганізмів можна з допомогою спеціальних препаратів, які призначає педіатр. Засоби-пробіотики, аналоги Лінексу підходящі новонародженим, включають: Біфідумбактерин Форте і Бебі, Лінекс для дітей і Аципол.
 • Ферментні препарати здатні налагодити роботу ферментної системи малюка. До таких засобів відносять Креон, який приймають тільки за призначенням лікаря і біологічно активну добавку Лактазар. Останнє засіб допомагає розщеплювати лактозу і використовується для боротьби з коліками у малюків з лактазною недостатністю.
 • Препарати симетикона впливають безпосередньо на пухирці газу в кишечнику, полегшуючи їх виведення. Діюча речовина симетикон не всмоктується кишечником і швидко виводиться з організму. До таких препаратів відносять Сабсимплекс, Боботик і Еспумізан.
 • Засоби на рослинній основі. Існують рослини, які здатні швидко ліквідувати коліки і знімати підвищене газоутворення. Подібними властивостями володіють фенхель і аніс, які позитивно впливають на перистальтику кишечника і сприяють швидкому виведенню газів. Серед найбільш дієвих рослинних препаратів виділяють Бейбі калм (екстракт фенхелю, м’яти, анісу) і Плантекс, який випускається у формі сухого екстракту та ефірної олії фенхеля.

Щоб пережити період кольок, батькам просто потрібно пам’ятати, що це абсолютно нормальний, хоч і хворобливе фізіологічне явище. При правильному графіку харчування і режимі коліки у малюка швидко пройдуть, а на час підвищеного газоутворення, основна задача батьків – максимально полегшити страждання дитини.

Cтаття про кольки у новонароджених також доступна російською мовою: «Колики у новорожденных младенцев: причины возникновения и методы борьбы с повышенным газообразованием».