Як вводити прикорм дитині – таблиця прикорму дітей до року

Кожна мама рано чи пізно задається питанням – як вводити прикорм дитині? Багато хто слухає бабусь, спираючись на їх досвід, багато хто шукають інформацію в інтернеті, хтось довіряє лікарям. Але не завжди рекомендації можуть бути правильними.

Бабусі і деякі лікарі не знають останніх досліджень в цій області і користуються старими схемами, а це може призвести до плачевних наслідків.

Інтернет видає безліч результатів, на запит «прикорм для дітей першого року життя». Багато статей містять досить дивну й небезпечну інформацію. Саме для цього у цій статті зібрані всі відомості про найбільш правильне введення прикорму.

Для зручності надана таблиця прикорму дітей до року. Але перед цим краще ознайомитися з усією інформацією, наведеною нижче. Вона дозволить Вам дізнатися, коли можна починати вводити прикорм немовляті, зберегти травну систему малюка здоровою і грамотно вводити прикорм Вашій дитині.

Коли можна і потрібно вводити прикорм дитині?

Дуже часто бабусі, згадуючи свій давній досвід у цьому питанні, рекомендують починати прикорм раніше. Дитині виповнилося 3 місяці, перший прикорм від бабусь не змусить себе довго чекати. Головне, не давати бабусі цього зробити! Раніше, дійсно, могли рекомендувати такий ранній прикорм, але часи змінюються, а наука не стоїть на місці. За даними багатьох досліджень доведено, що введення прикорму дитині, яка знаходиться на грудному вигодовуванні, має починатися не раніше 6 місяців. Малюки, які знаходяться на штучному вигодовуванні, можуть починати знайомство з новою їжею на місяць раніше, можуть, але не повинні. Цілком припустимо починати прикорм для них в 6 місяців.

Чому не можна вводити прикорм раніше?

До 6 місяців прикорм не тільки не потрібний, але і шкідливий. У дитини до 6 місяців немає необхідних ферментів, які змогли б перетравлювати нові види їжі. Звідси виходить, що навіть якщо ви і почнете давати дитині нову їжу раніше, вона не засвоїться і виявиться марною. Якщо їжа не перетравлюється, вона створює додаткове навантаження на травний тракт малюка. Навіть пара чайних ложечок може створити його шлунку важке навантаження. Тому не слід поспішати з першим прикормом немовляти. До півроку йому цілком вистачає поживних речовин, одержуваних з грудним молоком або сумішшю. Дітки, які їдять суміш, у них ферментні системи можуть дозрівати трохи раніше, тому допустимо введення прикорму дитині 5 місяців.

Єдине правило введення прикорму для кожного виду їжі – будь-який новий продукт вводиться з 5 грамів на день. Поступово обсяг збільшується до 100-150 грамів в день. Збільшення обсягу повинно бути поступовим протягом тижня.

Таблиця прикорму дитини

6 місяців Овочі: кабачок, цвітна капуста, брокколі, гарбуз, морква.
7 місяців Каші: рисова, кукурудзяна, гречана. Безмолочні!
8 місяців М’ясо (індичка, кролик, телятина, яловичина, курка, ягня), жовток, картопля.
9 місяців Творіг, кефір.
10 місяців Фрукти: яблуко, груша, чорнослив.

Як вводити прикорм дитині - таблиця прикорму дітей до рокуЩо і як вводиться в 6 місяців

 • Вводиться прикорм дитини по місяцях.
 • В один місяць вводиться тільки один вид нової їжі.
 • Першими, як правило, вводяться овочі. Виняток становлять діти з дефіцитом маси тіла, для них першими вводять каші, овочі.
 • Овочеве пюре дається в обід.

Найкращий порядок введення овочів:

 • кабачок
 • цвітна капуста
 • броколі
 • гарбуз
 • морква

Спочатку вводяться овочі, які рідше викликають алергічну реакцію. Гарбуз і моркву вводяться останніми, так як на них часто бувають алергії у дітей. Моркву не можна давати частіше 2-3 разів у тиждень і давати її разом з іншими овочами. Інакше Ви можете помітити відкладення жовто-оранжевого пігменту на ступнях, долонях малюка.

Завжди спочатку пюре повинно бути однокомпонентним. Змішувати різні види овочів можна тільки тоді, коли малюк спробує їх окремо і ні на один з них у нього не буде реакції. Новий вид їжі завжди пропонується голодній дитині.

Якщо Ви плануєте готувати овочеві пюре самі, то не треба боятися, насправді це дуже просто. Овочі попередньо промиваються в проточній воді, при необхідності очищаються від шкірки і насіння. Нарізані овочі кладуть або в каструлю, або в пароварку. Краще, звичайно, варити на пару, так зберігається більше корисних речовин. Готові овочі подрібнюються блендером з додаванням води або овочевого бульйону. Консистенція повинна бути рідкою, схожою на кефір. Коли малюк підросте, ви можете давати йому більш густе пюре. Готове пюре не можна зберігати. Кожен день потрібно готувати свіже. Не можна додавати сіль, цукор та інші спеції.

На прикладі введення овочевого пюре, розповімо порядок введення по днях.

1 день – 5 грам (1 чайна ложка) пюре з кабачка, потім догодовуєте грудним молоком або сумішшю.

2 день – 10 грам пюре з кабачка, потім догодовуєте грудним молоком або сумішшю.

3 день – 20 грам пюре з кабачка, потім догодовуєте грудним молоком або сумішшю.

4 день – 40 грам пюре з кабачка, потім догодовуєте грудним молоком або сумішшю.

5 день – 80 грам пюре з кабачка, потім догодовуєте грудним молоком або сумішшю.

6 день – 120 грам пюре з кабачка, потім догодовуєте грудним молоком або сумішшю.

7 день – 150 грам пюре з кабачка, потім догодовуєте грудним молоком або сумішшю.

На наступний день даєте 5 грам пюре з цвітної капусти і нарощуєте обсяг так, як і на попередньому тижні. До кольорової капусти можна додавати кабачок, якщо не було реакції на нього. І так далі. Ця схема буде застосована і до інших видів прикорму, де не буде описана інша схема.

Якщо дитина не з’їдає всю порцію, значить, їй вистачає меншої кількості, не треба змушувати його доїдати. Пам’ятайте, що харчові звички формуються у перший рік життя дитини.

Перший місяць введення прикорму пройдений, що давати в 7 місяців?

Наступне, що дається дитині – це каші. Важливо, щоб каші були безмолочними і безглютеновими. Коров’яче і козине молоко не можна давати мінімум до року. Вони негативно впливають на слизову оболонку шлунково-кишкового тракту, не засвоюються і підвищують ризик шлункових та кишкових кровотеч. Якщо дитина не хоче їсти безмолочну кашу, тоді Ви можете додати в неї трохи грудного молока або суміші, в залежності від типу харчування дитини.

До року дитина повинна отримувати тільки ті каші, які не містять глютен. Глютен може спровокувати розвиток целіакії – важкої патології тонкого кишечника. До безглютенових каш відносяться – рисова, кукурудзяна і гречана. Такого розмаїття дитині цілком достатньо на першому році життя. Готувати самим каші можна, але не потрібно.

Існує безліч дитячих каш в продуктових магазинах. Багато хто боїться їх купувати, але зовсім дарма. Це такі ж крупи, подрібнені в промислових умовах, зварені і висушені. Тому все, що необхідно для їх приготування – це додати води. Ніякими хімічними речовинами для швидкого приготування вони не обробляються.

Каші вводяться на сніданок за схемою, зазначеною в попередньому блоці.

Під час введення прикорму необхідно спостерігати за станом дитини, чи не турбує її животик, чи не змінився характер випорожнень, чи немає алергії. Реакція може з’явитися не в перший день, а при збільшенні обсягу нового продукту. Тому не можна давати одночасно кілька різних нових продуктів і слід повільно збільшувати обсяг!

Прикорм у 8 місяців

Цей місяць відрізняється великою різноманітністю. У цей період вводять:

 • м’ясо
 • жовток
 • картоплю

Картопля вводиться пізніше інших овочів, так як вона вважається високоалергеним продуктом. Вводять її, починаючи з 5 грамів, в кінці тижня необхідно досягти обсягу не 150 грам, а лише 50 грам. Картопля не повинна становити більше третини всього обсягу овочевого пюре.

Жовток можна давати перепелиний або курячий. Краще перепелиний, так як він рідше викликає алергічні реакції. Жовток дається 2 рази в тиждень. Перший раз дається кілька крупинок. Другий раз – половинку перепелиного жовтка або ¼ курячого. Наступного тижня можна дати один перепелиний або половину курячого жовтка. У такій кількості і продовжувати давати 2 рази в тиждень. Жовток дається в ранкове годування. Його простіше розтирати з грудним молоком або додавати в кашу.

Перші види м’ясного пюре, які даються дитині – індичка і кролик, вони вважаються найменш алергенними видами м’яса. Потім можна дати телятину, ближче до 9 місяців – яловичину, курку і ягняти. Свинину краще не давати до 1-1,5 років. Вводиться м’ясо в обід з овочами, вагою 5 грам. У віці 8-9 місяців добова норма споживання м’яса не більше 50 грам. До року потрібно давати близько 100 грам м’яса. Якщо дитина не хоче м’ясне пюре в чистому вигляді, його можна змішувати з овочами.

Для тих, хто хоче готувати м’ясне пюре самим – зручний спосіб приготування

Робиться фарш без яких-небудь добавок, з нього формуються невеликі кульки – фрикадельки. Кульки відразу відварюєте в киплячій воді 4-5 хвилин. Потім заморозити. За необхідності дістаєте їх з морозилки, відварюєте їх на пару разом з овочами. Подрібнюєте блендером з бульйоном, як і овочі. Такі кульки з фаршу не будуть злипатися при заморожуванні. Подрібняти блендером не фарш, а шматок вареного м’яса – важко і неефективно, пюре виходить клейким, а фрикадельки легко подрібнюються.

9 місяців – пора познайомити дитину з кисломолочними продуктами

Творіг і кефір запроваджуються дуже повільно! Чим повільніше, тим краще. Першим дається творіг.

Звичайно, треба давати не той творіг, що продається в пачках, зернистий або з добавками! Для дитини потрібно купувати дитячий творіг – Агуша, Тема. Він має бути без усяких добавок, цукру і фруктів! Перший раз дається 1 чайна ложка. З кожним днем дається на 1 чайну ложку більше, поки порція не складе 25-30 грам. Для дитини у віці 9-10 місяців цього цілком достатньо. До року порція творогу може бути збільшена до 50 грам.

Кисломолочні продукти дають увечері, за кілька годин до вечері

Кефір перший раз дається в обсязі 5-10 мл. Звичайно, він теж повинен бути дитячим і без всяких добавок, фруктових наповнювачів і цукру. Поступово збільшується обсяг до 100-150 мл. До року можна давати 200 мл кефіру. Не всі діти люблять кефір, деякі можуть відмовлятися його пити. Це не привід «знайомити» малюка з цукром, додаючи його в кефір. Краще запропонувати дитині кефір через пару тижнів або через місяць. Не страшно, якщо він якийсь час не буде його пити. Є діти, які взагалі його ніколи не п’ють, при цьому зростають і розвиваються не гірше інших.

10 місяців – час десертів

У цьому віці вже можна побалувати малюка фруктами. Тільки в цьому питанні слід проявити вибірковість. Рекомендується давати фрукти, які ростуть у нашій країні. Тропічні фрукти краще відкласти на потім. Можна давати яблучне пюре грушеве або з чорносливу. У більшості дітей до цього часу вже є зубки і вони можуть гризти шматочки фруктів. Починати введення кожного з фруктів слід з 1 чайної ложки або одного невеликого шматочка. У день можна давати близько 100 грам фрукта. Фрукти даються в якості перекусу.

Дитина не їсть прикорм, запор, пронос, алергія – типові проблеми періоду прикорму

Іноді виникають проблеми після того, як ввели прикорм дитині, наприклад, запор, пронос, алергічна реакція, біль у животику, внаслідок чого дитина стає неспокійною. При виникненні будь-якої з цих проблем, необхідно скасувати той продукт, який викликав цю реакцію. Повторне введення продукту рекомендується не раніше, ніж через 1-2 місяці з ретельним спостереженням за станом дитини. Наново вводиться він також повільно, як і в перший раз.

Ще одна проблема, з якою можуть зіткнутися матусі – дитина не їсть прикорм. Дитина сама добре знає, коли їй пора щось їсти, а від чого їй стає дискомфортно через незрілість ферментних систем.

Тому в тому випадку, коли дитина не хоче їсти прикорм, відмовляється, не треба її змушувати, намагатися зробити їжу смачнішою, додаючи туди сіль, цукор. Треба просто зробити перерву на 1-2 тижні. Після чого запропонувати малюкові цю їду знову.

Про банкове харчування

Матусі часто сперечаються на тему того, що ж краще – банкове харчування або приготоване вдома. Вони ніколи самі не домовляться, так як у кожної «в кишені» пара-трійка вагомих аргументів. Мають рацію обидві сторони. Можна готувати самим, а в якийсь період це стане навіть потрібно, коли раціон дитини почне розширюватися після року. Але банкове харчування не гірше. Головне дотримуватися ряду правил при його виборі.

 • Ті терміни введення, що вказані на банках – не мають нічого спільного з реальними нормами. Це маркетинг і чим «свіже» продукт, тим краще.
 • Термін придатності повинен бути вказаний без виправлень. Товар не повинен бути простроченим.
 • В складі не повинно бути штучних добавок, бажано, щоб там було якомога менше компонентів.

Що не можна давати до року і чим помилково люблять підгодовувати немовлят

 • Соки! Улюблена рекомендація бабусь. Соки можна взагалі не давати і навіть після року. Користі від них ніякої, а от кислот, які дратують слизову дуже багато.
 • Манна каша та інші крупи з глютеном.
 • Свіжі овочі – викликають здуття і важко засвоюються.
 • Солодке, в тому числі печиво.
 • Тропічні фрукти.
 • Коров’яче і козяче молоко.

Що мама повинна пам’ятати про прикорм немовлят

 • Слідувати цим рекомендаціям і не давати дитині зайвого, так як правильно вводити прикорм дитині дуже важливо, від цього залежить здоров’я його травної системи у майбутньому.
 • Прикорм до року – це знайомство з новою їжею, а не повноцінне годування.
 • Не можна давати новий продукт частіше одного в тиждень.
 • Не можна давати зразу кілька нових продуктів.
 • Прикорм – це тільки необхідні макро – і мікроелементи, а не пустощі або ласощі. Не слід ставитися до цього граючись, експериментуючи з продуктами, від цього залежить здоров’я Вашої дитини.
 • Сіль, цукор і інші спеції не можна давати в цьому віці. Це нашим, «розпещеним» смаковим рецепторам, простий кабачок на воді здасться гидотою, а для дитини – це не тільки корисно, але й смачно. До того ж сіль міститься у всіх продуктах в необхідній кількості, досолювання – непомірне навантаження на нирки малюка.
 • З введенням прикорму потрібно починати давати дитині воду, якщо вона знаходиться на грудному вигодовуванні і не пила її раніше.
 • Якщо хтось рекомендує давати нову їжу, коли дитині 3 місяці, прикорм у вигляді чого завгодно, то поясніть, що цього робити не можна. І раніше проблем було від цього багато, тільки їх не діагностували.
 • Якщо дитина відмовляється їсти прикорм, не варто поспішати, потрібно зробити перерву на тиждень і спробувати знову.

Про те, як вводити прикорм дитині також можна прочитати статтю російською мовою: «Правила введения прикорма: таблица по месяцам и примерная схема употребления новых продуктов».