Як збільшити лактацію, якщо дитині не вистачає грудного молока

Якщо у вас нарешті з’явився довгоочікуваний дитина, вас напевно цікавить все про грудне вигодовування. Ця стаття буде корисні всім мамам, так як в ній ми розповімо все про лактації: надамо інформацію про кризових періодах, підкажемо, як визначити, чи вистачає дитині молока, а також дамо рекомендації щодо збільшення його кількості.

Тільки у 0,01 відсотка дівчат є протипоказання до грудного вигодовування. Решта не тільки можуть, але й повинні максимально продовжити період годування грудьми. Це забезпечить дитині надійний імунітет, допоможе швидше налагодити роботу органів травлення та забезпечить той тісний контакт з матір’ю, який так необхідний немовлятам.

Фізіологічне поняття про лактацію

Лактація являє собою природний процес, суть якого полягає у виробленні, накопиченні та подальшому виділення молока з молочних залоз жінки. Дане явище регулюється цілим комплексом гормонів. Наприклад, пролактин, який виділяється гіпофізом, стимулює саму вироблення молока. При годуванні починає вироблятися окситоцин, який викликає скорочення м’язів і викликає виділення молока з молочних ходів. Крім того, цей гормон провокує скорочення матки, тим самим сприяючи швидкому загоєнню цього органа після пологів.

У перші дні після народження дитини з грудей жінки виділяється молозиво. Це дуже поживна речовина, і навіть невеликої його кількості достатньо для насичення малюка. У деяких жінок починає виділятися молозиво ще на пізніх термінах вагітності. Однак, не слід видавлювати його, так як це провокує викид окситоцину і може викликати передчасні пологи з-за скорочення матки.

Молозиво – густа і поживна речовина, у якому міститься багато корисних речовин, а також імуноглобуліни, що грають найважливішу роль для розвитку організму новонародженого. Також в молозиві містяться особливі білки – альбуміни глобуліни й, які не розщеплюються в кишечнику, а відразу поглинаються ним. Через 3-5 діб після пологів на зміну молозива приходить молоко.

Хоча молозиво виділяється в дуже невеликій кількості, не потрібно намагатися догодувати малюка сумішшю або давати воду.

Причини нестачі молока

Практично всі жінки, які воліють годувати малюка груддю, рано чи пізно замислюються, чи вистачає їхній дитині молока. Підозри, що його недостатньо – одна з найбільш поширених помилок. Нижче ми наведемо список найбільш поширених помилок під час грудного вигодовування, які можуть призвести до повної втрати лактації.

Лактаційний криз являє собою тимчасове і цілком природне зменшення вироблення молока, який не призводить до згортання грудного вигодовування при правильній стратегії дій.

Лактаційні кризи виникають із-за гормональних змін у тілі жінки, а оскільки ендокринна система у всіх працює по-різному, то і кризи з’являються в різний час. Зразкові періоди їх виникнення: 7-14 днів після народження дитини, 30-35 день і через 3-3,5 місяці. Лактація у цей час трохи зменшується, але це абсолютно нормально і природно.

Середня тривалість лактаційного кризу становить від трьох до восьми днів. У цей час потрібно постаратися якомога менше нервувати, не намагатися догодовувати дитину сумішами або випробовувати на собі неперевірені способи збільшення лактації. Найбільш дієві і безпечні методи збільшення кількості грудного молока ми наведемо нижче.

Способи збільшення лактації

В першу чергу, слід пам’ятати, що кількість грудного молока залежить тільки від рівня гормону пролактину.

Ніякі інші чинники не впливають на лактацію. Крім того, для встановлення лактації молока потрібен час, приблизно 3-4 місяці. У цей період можуть спостерігатися припливи молока, груди може здаватися набряклою, або навпаки, здається, що в ній зовсім немає молока, хоча насправді це не так. Після того, як лактацію у годуючих матерів встановлюється, груди перестає наливатися, а молоко виробляється тільки перед годуванням. Тому, якщо процес вироблення грудного молока налагодився, дізнаватися, як підвищити лактацію не потрібно.

Як збільшити лактацію, якщо дитині не вистачає грудного молокаЯкщо ж процес вироблення молока ще не встановився, можна зробити деякі заходи для підвищення лактації:

 • Максимально часто прикладайте дитину до грудей

Сам акт смоктання викликає підвищене вироблення пролактину і окситоцину. Деякі жінки турбуються, що дитина смокче груди по кілька годин (див. як вилікувати тріщини на сосках під час годівлі). Це нормальний процес, так як в перші місяці життя малюка йому особливо важливий тісний контакт з матір’ю. Дитина, яка 9 місяців був нерозривно пов’язаний з матір’ю, відчуває величезний стрес під час пологів, а після народження повинен пристосовуватися до нових умов життя. Саме тому йому потрібен постійний контакт з мамою, і він може годинами лежати у її грудях, періодично її посмоктуючи.Постійне перебування біля грудей зовсім не означає, що дитині не вистачає молока і він голодний. Крім того, в перші три місяці життя малюка часто страждають від кольок, а близькість мами допомагає ліквідувати хворобливі відчуття (див. що робити при кольках у немовляти).

 • Годування за вимогою

З грудними дітьми не потрібно намагатися встановити графік годування. Малюк сам визначить, коли і скільки йому їсти і спати.

 • Нічні годування

Деякі мами намагаються з народження привчити свою дитину не їсти вночі. Але це неправильно. Саме в нічний час виробляється більше пролактину, і, відповідно, молока. Тому нічні годування грають найважливішу роль для збереження і збільшення лактації.

 • Гомеопатичні препарати поки викликають суперечливі думки

Дослідження щодо впливу даних засобів на кількість молока не проводилися, але і час гомеопатичні препарати не приносять. У деяких жінок при прийомі подібних засобів спрацьовує ефект плацебо, у інших лактаційний криз проходить сам по собі. Але версія, що дані засоби можуть підвищувати кількість пролактину, також не виключена.

 • Продукти для лактації

Ніяка їжа не здатна збільшити кількість виробленого молока, оскільки продукти не впливають на рівень пролактину (див. що можна їсти мамі, що годує). Єдиний засіб, який може допомогти зрозуміти, як збільшити лактацію грудного молока – це рідина. Годуючій мамі потрібно пити багато води (але не насильно). Не рекомендується зловживати коров’ячим молоком, так як по-перше, воно не впливає на рівень пролактину, а по-друге, білки коров’ячого молока здатні викликати сильну алергічну реакцію у малюка. Крім того, зловживання молоком і кисломолочними продуктами може провокувати кольки у дитини (див. коли можна давати молоко дитині).

Найпоширеніші помилки

Крім рекомендацій, як себе треба вести, існує і список дію, які не слід робити годуючим матерям.

 • Не догодовуйте дитину штучними сумішами

Це одна з найбільш типових помилок матусь. Коли їм здається, що молока недостатньо, вони починають шукати способи, як збільшити лактацію. А оскільки їм здається, що дитина голодна, малюка починають догодовувати сумішами. Подібне рішення може призвести до ряду наслідків: малюк може відмовитися брати груди, так як смоктати молоко з пляшечки набагато простіше. Крім того, більшість сумішей солодше грудного молока, і суміш може здатися дитині смачніше. Також різкий перехід з грудного на штучне вигодовування провокує сильні коліки, біль у животі, у мами може повністю припинитися вироблення молока, а у малюка може розвинутися алергія або початися запор.

 • Не потрібно встановлювати режим годування

Якщо дитина плаче – це зовсім не означає, що він голодний.Плач – єдиний спосіб для немовляти проявити емоції. Якщо малюк відмовився від грудей і продовжує плакати, це не означає, що він не наївся. Дитині може просто боліти животик або голова, у нього могло підвищитися внутрішньочерепний тиск або почали різати зубки. Малюк може розплакатися з переляку, нудьги, мокрій пелюшки або простого бажання побути поруч з мамою або татом.

 • Не потрібно поїти дитину водою, якщо він харчується виключно грудним молоком

Додаткова вода знадобиться такому малюкові тільки під час введення прикорму (див. як правильно вводити прикорм). Багато мам вважають, що грудне молоко – це тільки їжа, але насправді воно майже на 90% складається з води, і маляті буде достатньо цієї рідини навіть у жаркий час або опалювальний сезон. Якщо ви вважаєте, що вашому малюкові потрібно попити, краще дайте йому груди. Крім того, коли малюк наповнює шлунок водою (а для цього потрібно всього кілька ковтків), у мозок надходить сигнал, що шлунок повний, і малюк може пропустити чергове годування. Коли починається прикорм (приблизно з шести місяців), пити воду малюку обов’язково. Це також відноситься до немовлятам, які перебувають на штучно вигодовуванні. У тих дітей, які харчуються грудним молоком, може навіть спостерігатися дуже мале збільшення у вазі з-за додаткового споживання рідини.

 • Не потрібно зціджувати молоко, що залишилося після годування

Так ви втрачаєте найпоживніший «заднє» молоко. Зціджування рекомендовано тільки жінкам з лактостазом.

 • Якщо груди м’які, це не означає, що в ній немає молока

Груди не завжди буде наповненою до годування. Навпаки, якщо ви не відчуваєте ущільнень або переповнення в грудях, це означає, що у вас вже встановилася лактація і молоко буде вироблятися безпосередньо перед годуванням.

 • Не потрібно давати дитині пустушку

Природа не передбачила інших речей, крім грудей, які міг би смоктати малюк. А пустушками найчастіше користуються, щоб малюк перестав плакати, хоча насправді потрібно з’ясувати, що саме його засмутило. Надалі відлучення від пустушки лише викличе зайвий стрес для малюка.

 • Не можна користуватися старими нормами прибавки ваги

Сучасні педіатри використовують спеціальні порівняльні таблиці, в яких вказано зріст, вік і вагу дитини. Старі норми надбавки ваги, з яким малюк повинен кожен місяць набирати по кілограму, вже не застосовуються, так як вони були розроблені для дітей на штучному вигодовуванні і не поширюються на малюків, які харчуються виключно грудним молоком.

 • Не починайте ранній прикорм

До півроку життя малюкові цілком достатньо грудного молока для повноцінного харчування. Більш того, немовляті не принесе ніякої користі введення нових продуктів харчування, а деяких незміцнілим малюкам це навіть може заподіяти шкоду. Вводити прикорм раніше шести місяців не рекомендується, так як до цього часу в організмі малюка існують лише ферменти, призначені для перетравлення грудного молока.

 • Не потрібно надавати надто багато значення контрольним взвешиваниям

Деякі педіатри радять зважувати малюка до і після годування, щоб визначити, скільки він з’їв. Але цей метод не зовсім точний. Шлунок дитини розрахований на невеликі порції молока, а свою добову норму немовля може з’їдати за 12 разів, їсти часто, але потроху. Крім того, за одне годування малюк може з’їсти 10 грам молока, а за інше – 100 грам, а якщо мама помітить, що надбавка у вазі склала всього десять грам, вона припустить, що дитині не вистачає молока і він голодний.

Cтаття про те, як збільшити лактацію, якщо дитині не вистачає грудного молока також доступна російською мовою: «Лактация и лактационный криз, способы увеличить лактацию и наиболее распространенные ошибки относительно грудного вскармливания».