Вагітність при низькому гемоглобіні – причини, наслідки

Досить часта патологія, яка буває при вагітності – низький гемоглобін. Багато жінки чують цей діагноз, виношуючи дитину. Але не всі розуміють, чим це небезпечно і які можуть бути наслідки цього стану.

Багато хто нехтує вказівками лікаря. Тому досить корисно ознайомитися з тим, чому знижується гемоглобін у вагітних, чим небезпечна вагітність при низькому гемоглобіні для плоду і матері, а також, як найбільш ефективно лікувати цю патологію.

Анемія – це стан, при якому відбувається зменшення показника гемоглобіну та (або) кількості еритроцитів у крові.

Гемоглобін – це білкова структура, що має в своєму складі іон заліза, виконує транспортну функцію, переносить кисень. Міститься він лише в еритроцитах.

Класифікація анемії

Виділяють кілька типів анемії:

Залізодефіцитна анемія розвивається внаслідок зниження рівня заліза в крові. Може бути при хронічних кровотечах (виразка шлунка або дванадцятипалої кишки, геморой, маткові кровотечі) і при вагітності.

Гемолітична анемія – відбувається руйнування еритроцитів. Буває при отруєнні отрутами, важкими металами, деяких генетичних захворюваннях і при холодовій дії.

В12-дефіцитна анемія – виникає при нестачі вітаміну В12. Він може бути у літніх людей, при нестачі цього вітаміну в їжі або при порушеннях всмоктування в тонкому кишечнику, а також при паразитарних інфекціях.

Анемія вагітних – її виділяють окремо. Як правило, у вагітних жінок діагностується залізодефіцитна анемія.

Постгеморагічна анемія виникає після втрати крові в значному обсязі.

Які причини зниження рівня гемоглобіну під час вагітності?

Низький гемоглобін при вагітності виникає внаслідок наступних факторів:

 • Збільшення об’єму циркулюючої крові. У плода формується своя кровоносна система, сполучена з кровоносною системою матері. Також у плода є органи кровотворення і об’єм крові в організмі вагітної жінки набагато більше, ніж поза вагітністю. Це веде до відносного зменшення вмісту гемоглобіну в крові. Відбувається це після 20-го тижня вагітності.
 • Потреби плода. Плід активно росте і розвивається, для цього йому необхідно багато мікроелементів, макроелементів, вітамінів, у тому числі, заліза. Знижується рівень заліза в крові, а значить, падає рівень гемоглобіну.
 • Багатоплідна вагітність. При наявності декількох плодів «витрата» заліза зростає в кілька разів.
 • Дефіцит інших мікроелементів (мідь, цинк, вітамін В12) також може привести до розвитку анемії у вагітної жінки, в тому числі, В12-дефіцитної анемії.
 • Маленький проміжок між вагітностями. Якщо жінка була вагітна менше 3 років назад, то ризик анемії під час наступної вагітності різко зростає, так як запаси заліза і інших важливих мікроелементів і макроелементів доповнюються не раніше, ніж через три роки після пологів.
 • Прийом деяких лікарських засобів може вплинути на рівень гемоглобіну.
 • Кровотечі в анамнезі можуть викликати постгеморрагічну анемію. Це може бути при почавшомуся викидні, відшаруванні плодового яйця або плаценти, при ретрохориальній гематомі.
 • Дисбактеріоз кишечника (симптоми) – погіршується всмоктування і засвоєння мікроелементів.
 • Хронічні стреси, нервове перенапруження.
 • Гормональні зміни – в організмі вагітної жінки підвищується рівень естрогенів, що веде до погіршення всмоктування заліза в кишечнику.
 • За деякими даними, наявність токсикозу підвищує ризик розвитку зниження гемоглобіну у наслідок. Швидше за все, це пов’язано з часто блювотою при токсикозі, що веде до зниження надходження в організм заліза та інших макроелементів і мікроелементів.
 • Загострення хронічних захворювань під час вагітності веде до збільшення витрат запасів заліза в організмі.

Низький гемоглобін при вагітності діагностується, як правило, після 20-го тижня вагітності. Максимальне зниження рівня гемоглобіну спостерігається на 32-33 тижні вагітності. До пологів його рівень самостійно підвищується.

1 триместр – Потреба в іонах заліза в першому триместрі практично не відрізняється від потреби до вагітності.

2 триместр – У другому триместрі вагітності потреба зростає у 2 рази,

3 триместр – У третьому – в 5 разів.

Тому анемія у вагітних діагностується після 20 тижнів в десятки разів частіше, ніж у першій половині вагітності.

Чим може проявлятися анемія під час вагітності?

Вагітність при низькому гемоглобіні може протікати без якихось симптомів, але так буває не завжди. Найчастіше симптоми низького рівня гемоглобіну при вагітності проявляються практично відразу після падіння його рівня в крові. До них відносяться:

 • Запаморочення, блідість
 • Слабкість, зниження працездатності, підвищена стомлюваність
 • Непоритомність (синкопальні стани)
 • Задишка при щонайменшому фізичному навантаженні
 • Підвищення частоти серцевих скорочень
 • Ламкість нігтів
 • Випадання волосся у великій кількості, що значно перевищує норму
 • Поява тріщин або хворобливих виразок в куточках рота
 • «Дивні» смакові і нюхові пристрасті – бажання спробувати крейду, нюхати різкі або неприємні для звичайної людини запахи.

Не завжди наявність одного або двох симптомів, зазначених вище, говорить про анемію у вагітної, але при їх наявності необхідно звернутися до лікаря для з’ясування причин.

Виділяють 3 ступеня зниження гемоглобіну у вагітних

1 ступінь – легка анемія Рівень гемоглобіну крові в межах 90-110 г/л. Може не мати клінічних проявів.
2 ступінь – анемія середнього ступеня тяжкості Рівень гемоглобіну крові в межах 70-90 гр/л. З’являються перші симптоми анемії, на які не завжди жінка звертає належну увагу.
3 ступінь – важка анемія Рівень гемоглобіну крові менше 70 гр/л. Є всі або майже всі клінічні прояви. Стан дуже загрожує здоров’ю плоду і матері.

Наслідки низького рівня гемоглобіну при вагітності

На жаль, багато людей дуже легковажно ставляться до цього діагнозу. Не завжди можуть зрозуміти, що до певних патологій призводить саме анемія. Якщо у пацієнтки низький гемоглобін при вагітності, наслідки не змусять себе довго чекати. До них відносяться:

 • Гестоз

Ускладнення вагітності, що проявляється набряками, появою білка в сечі та підвищенням артеріального тиску. З анемією це пов’язано безпосередньо. Недостатність заліза веде до порушення функції печінки, зниження вироблення білка, порушення водного обміну. При тяжкому перебігу виникає гіпоксія мозку, з’являються головні болі, виникає прееклампсія та еклампсія, що є невідкладним показанням до переривання вагітності незалежно від терміну.

 • Затримка внутрішньоутробного розвитку дитини

При недостатності кисню у плода сповільнюються синтетичні процеси, ріст і розвиток сповільнюються. Кисневе голодування негативно позначається на головному мозку плода.

 • Збільшення ризику передчасних пологів
 • Збільшення ризику передчасного відшарування плаценти, що без надання своєчасної допомоги веде до загибелі плода і, можливо, матері.
 • При анемії тяжкого ступеня в 12% випадків спостерігається мертвонародження (внутрішньоутробна загибель плода).
 • Ускладнення в пологах зустрічаються набагато частіше – слабкість родової діяльності, кровотечі).
 • Збільшення ризику інфекційних ускладнень в післяпологовому періоді.
 • Часто у таких жінок довше не з’являється грудне молоко і кількість його невелика.

За даними недавнього дослідження американських вчених, віддаленим наслідком анемії у матері під час вагітності, є зростання ризику розвитку старечого недоумства в похилому віці. Проведені дослідження протягом 11 років показали, що при анемії у людей літнього віку ризик розвитку слабоумства збільшується на 41%, на думку каліфорнійських вчених при анемії постачання киснем головного мозку значно скорочується, що призводить до пошкодження нейронів. Тому анемія при вагітності негативно позначається і на здоров’ї жінки, і на здоров’ї малюка.

Лікування анемії у вагітних

Харчування

Цей метод не дуже ефективний і може використовуватися тільки спільно з прийомом спеціальних препаратів.

Потреба вагітної жінки в залізі становить 3-4 мг. на добу в середині вагітності і до 10 мг. на добу – у третьому триместрі вагітності. Багато хто помилково вважає, що для лікування низького гемоглобіну у вагітної досить правильно харчуватися, але це омана. З продуктів харчування на добу можна отримати не більше 1 мг заліза, що складає мізерно малу кількість для вагітної жінки. Звісно, якийсь час недолік заліза буде компенсуватися з внутрішніх депо організму. Але вони не такі великі і до 20 тижня у багатьох вже розвивається анемія.

Існує два типи заліза – гемове і негемове. В продуктах харчування міститься в 99% негемове залізо, воно ніяк не впливає на кількість гемоглобіну. Тому для лікування анемії продукти харчування практично марні. Продукти, в яких найбільший вміст заліза:

 • м’ясо, печінка
 • риба, яйця
 • гранати
 • абрикоси
 • шпинат
 • персики
 • буряк
 • толокно

З тваринних продуктів засвоюється 6% заліза, а з рослинних не більше 0,2% від всього заліза в продукті.

Медикаментозні методи

Найбільш ефективним є прийом спеціальних препаратів, що містять гемове залізо. Воно засвоюється набагато краще негемового заліза і дозволяє ефективно підвищити рівень гемоглобіну в крові. Ці препарати призначає лікар, підбирає дозу, вибирає препарат (Феррум Лек, Тотема, Сорбифер, Тардиферон, Мальтофер), найбільш відповідний для вас, враховує індивідуальну непереносимість і ступінь тяжкості анемії (див. список всіх препаратів заліза при анемії з класифікацією, загальними принципами лікування і побічні дії).

Профілактика зниження гемоглобіну у вагітних

До методів профілактики відноситься прийом вітамінно-мінеральних комплексів для вагітних з перших днів вагітності, прогулянки на свіжому повітрі, прийом фолієвої кислоти, збалансоване харчування, лікування дисбактеріозу кишечника і уникання стресових ситуацій.

Cтаттю про вагітність при низькому гемоглобіні також можна прочитати російською мовою: «Беременность при низком гемоглобине: причины, последствия».