Підвищений внутрішньочерепний тиск у дитини, грудничка

У Вас народився малюк? Він ще такий крихітний, а на нього вже «звалився» страшний діагноз – внутрішньочерепний тиск? У немовлят, на жаль, цей діагноз не рідкість. Більшість батьків знають про існування такого діагнозу, але стикаючись з ним в реальності, не знають, що їм робити. Багатьох хвилюють наслідки внутрішньочерепного тиску у дітей. На всі Ваші питання знайдуться відповіді в нашій статті.

Що таке підвищений внутрішньочерепний тиск?

Щоб зрозуміти, що це таке, давайте розберемося в деяких аспектах анатомії черепа і головного мозку. Головний мозок оточений кількома оболонками, між двома з них, в субарахноїдальному просторі є цереброспінальна рідина. Всередині головного мозку є система сполучених між собою шлуночків, які також заповнені цереброспінальною рідиною (ліквором).

Це захищає мозок людини від травм, струсів на стільки, на скільки це можливо. Тиск ліквору на структури мозку і називається внутрішньочерепним тиском. Підвищений внутрішньочерепний тиск – це тиск, який перевищує допустимі норми і тягне за собою ряд наслідків.

Чи завжди підвищення внутрішньочерепного тиску – це патологія?

Підвищений внутрішньочерепний тиск у дитиниНі, не завжди. При звичайних повсякденних діях внутрішньочерепний тиск може короткочасно підвищуватися. Наприклад, при акті дефекації, при підйомі важкого предмета, при кашлі, стресі, навіть при ссанні грудей матері. Це не несе ніякої небезпеки для дитини. Але якщо підвищений внутрішньочерепний тиск у немовлят має постійний характер, то це вимагає лікування.

Високий внутрішньочерепний тиск – діагноз або симптом?

Підвищення внутрішньочерепного тиску говорить про наявність якоїсь патології, яка його викликала. Це симптом, при його виявленні необхідно більш детально обстежити дитину, щоб виявити захворювання, що спровокувало підйом внутрішньочерепного тиску.

Що може послужити причиною підвищення внутрішньочерепного тиску?

Захворювання, що супроводжуються даним симптомом:

Доброякісні пухлини головного мозку – у даному випадку утворюється додаткова тканина пухлини, що призводить до підвищення тиску і зміни структур головного мозку.
Злоякісні пухлини головного мозку – механізм той самий, що і при доброякісних новоутвореннях головного мозку.
Менінгіт – при будь-якому типі менінгіту виникає набряк головного мозку. При гнійному менінгіті змінюється плинність церебро-спінальної рідини, вона стає більш в’язкою і відтік її відбувається важче.
Енцефаліт – запалення тканин головного мозку веде до їх набряклості, що і викликає підйом внутрішньочерепного тиску.
Токсичний набряк головного мозку.
Гідроцефалія – при даному захворюванні порушується відтік церебро-спінальної рідини по ликворних шляхах. Продукція ліквору продовжується і при відсутності його нормальної циркуляції виникає різкий підйом внутрішньочерепного тиску.
Генетичні аномалії і дефекти лікворних шляхів – можуть стати причиною розвитку гідроцефалії.
Черепно-мозкова травма – травма головного мозку завжди супроводжується його набряком. Також може бути субдуральна гематома в результаті травми. Це веде до збільшення обсягу тканин в черепі.
Внутрішньомозковий крововилив – займаючи певне місце, осередок крововиливу здавлює тканини мозку і підвищує тиск ліквору на тканини головного мозку.
Набряк головного мозку, що виникає внаслідок гострої гіпоксії плода під час вагітності або пологів.
Несвоєчасне зрощення кісток черепа у дитини – при цьому головний мозок продовжує зростати, якщо кістки черепа зрослися рано, то це викликає поступове збільшення внутрішньочерепного тиску.

У 90% випадків внутрішньочерепна гіпертензія у немовлят обумовлена родовою травмою або патологічним перебігом вагітності у жінки – внутрішньоутробною інфекцією, гіпоксією плода. Однією з провідних причин є гідроцефалія.

Чим проявляється внутрішньочерепний тиск у немовлят, чи є різниця в клінічній картині у різному віці?

Симптоми внутрішньочерепного тиску у дитини дуже різноманітні, оскільки вони можуть доповнюватися симптомами, характерними для основного захворювання, що викликало підйом внутрішньочерепного тиску.

Ознаки внутрішньочерепного тиску у дитини діляться на дві групи в залежності від віку. Різниця виникає, тому що у дітей молодшого віку (приблизно до року) є «тім’ячки» – місця, де кістки черепа ще не зрослися, а у дітей після року, як правило, «тім’ячка» вже немає. Розглянемо детально, чим проявляється підвищений внутрішньочерепний тиск.

Симптоми у дітей молодшого віку

Занепокоєння, сильний плач

Особливістю, характерною для підвищеного внутрішньочерепного тиску є те, що протягом дня дитина може бути відносно спокійною, а ввечері і вночі малюк плаче голосно, не може заспокоїтися, поведінка стає неспокійною. Обумовлено це будовою венозної та лікворної систем. Ввечері і вночі дитина більше знаходиться в горизонтальному положенні, венозний відтік при цьому сповільнюється, вени головного мозку і черепа переповнюються, що збільшує об’єм цереброспінальної рідини. Це в свою чергу веде до ще більшого підвищення внутрішньочерепного тиску.

Порушення сну, часті пробудження, труднощі при засинанні. Ці симптоми також обумовлені причиною, описаною в попередньому пункті.

Нудота, блювання, часті і рясні зригування

Дані явища є рефлекторними (див. причини зригування у новонародженого, немовляти). При високому внутрішньочерепному тиску відбувається подразнення центрів довгастого мозку, що відповідають за блювоту, нудоту. Часті зригування у дітей бувають і з інших причин (перегодовування, заковтування повітря під час годування), тому по одному цьому симптому не можна робити висновок про наявність патологій, які супроводжуються високим внутрішньочерепним тиском, але виключати його також не можна.

Збільшення розмірів голови

Непропорційні розміри голови, збільшення і вибухання «тім’ячка», збільшення лобової частини черепа, розходження швів кісток черепа. Все це обумовлено накопиченням цереброспінальної рідини в лікворних просторах головного мозку, тобто гідроцефалією.

Виразно видима венозна мережа під шкірою голови у дитини

Підвищений внутрішньочерепний тиск супроводжується надмірним наповненням венозної мережі кров’ю та її застоєм. Це обумовлює розширення підшкірних вен, що і робить їх видимими.

Симптом Грефе

Це порушення роботи окорухових нервів, що виникає внаслідок родової травми, високого внутрішньочерепного тиску. Проявляється він періодичними неконтрольованими відхиленнями очних яблук униз, при цьому між верхнім краєм райдужки ока і верхнім повіком стає видна склера (біла смужка), через що цей симптом ще отримав назву “Симптом призахідного сонця”.

Відмова від годування

При смоктанні фізіологічно збільшується внутрішньочерепний тиск, в умовах патологічного процесу це збільшує хворобливі відчуття у дитини. Відсутність прибавки у вазі є наслідком відмови від годувань.

Відставання у фізичному та психо-емоційному розвитку. Наслідок прямого пошкоджуючого впливу патології на головний мозок і недостатнє годування.

Симптоми у дітей старшого віку

Нудота, блювання. В результаті подразнення центрів довгастого мозку. Блювота не приносить полегшення, що відрізняє її від блювоти при харчовому отруєнні.

Діти скаржаться на біль за очними яблуками. Виникає він через тиск ліквору на область за очницями.

Діти можуть розповідати про двоїння перед очима, появу спалахів і стрічок перед очима. Виникають внаслідок подразнення очних нервів.

Сильні головні болі, інтенсивність яких наростає ввечері і вночі.

Плаксивість, дратівливість, неспокійний сон.

Більш детально в нашій статті – Симптоми і лікування підвищеного внутрішньочерепного тиску.

Як виміряти внутрішньочерепний тиск дитині?

Єдиний метод, що дозволяє співвіднести показники норми внутрішньочерепного тиску у дітей з показниками у хворої дитини – спинномозкова пункція. Даний метод застосовується вкрай рідко, так як є інвазивним методом і в сучасних умовах є багато інших способів діагностувати дане захворювання за сукупністю ознак.

Які методи діагностики доцільно застосовувати?

Перше, що необхідно зробити – це огляд у лікаря невролога. З допомогою цього методу лікар може виявити відхилення в рефлексах, збільшення голови і «тім’ячка» у дитини. Можна помітити симптом Грефе. Також мама повинна розповісти про особливості сну і неспання дитини, розповісти, чи не змінювався апетит, режим сну у дитини.

Огляд офтальмолога може допомогти у встановленні цього діагнозу. При підвищеному внутрішньочерепному тиску виникають зміни на очному дні, розширюються вени, спазмуються артерії, диск зорового нерва може бути набряклим і вибухати.

Найбільш інформативним методом обстеження у дітей до року (поки «тім’ячки» ще відкриті) є нейросонографія. Це ультразвукове дослідження головного мозку дитини. При даному дослідженні виявляється збільшення міжпівкульної щілини, збільшення розмірів шлуночків, може бути деформація їх, зміщення мозкових структур в якусь сторону, якщо є якесь об’ємне утворення в головному мозку.

Як часто треба проводити нейросонографію дитині?

Згідно з наказом Моз РФ, нейросонографія повинна бути проведена будь-якій дитині до досягнення 6 місяців 3 рази. Перший раз обов’язково провести дане дослідження в 1 місяць, потім в 3 місяці, потім на півроку. Багато хто вважає, що якщо при першому дослідженні все було в нормі, то не слід турбуватися.

Це поширена помилка, адже картина постійно змінюється. Проблема може з’явитися в будь-який момент. Про це необхідно пам’ятати і не ігнорувати призначене обстеження. При необхідності і наявності показань обстеження можна повторювати до тих пір, поки є «тім’ячки».

Чи не шкідливо робити нейросонографію так часто?

Не шкідливо. Ультразвук для вже народженої дитини не має негативного впливу. А користь від даного дослідження важко переоцінити.

Які методи діагностики застосовуються, якщо у дитини вже немає «тім’ячка»?

У цьому випадку крім огляду лікаря невролога рекомендовано проведення комп’ютерної або магнітно-резонансної томографії.

У чому полягає лікування підвищеного внутрішньочерепного тиску у дітей?

Вибір тактики та методів лікування підвищеного внутрішньочерепного тиску у дитини залежить від захворювання, що викликало підйом внутрішньочерепного тиску. Найбільш поширеними методами є:

 • Нормалізація режиму сну, неспання, годування дитини.
 • Тривалі прогулянки на свіжому повітрі.
 • Помірні фізичні навантаження, дуже благотворно впливає плавання.
 • Призначення діуретичних засобів – Діакарб, Триампур та ін.
 • Призначення препаратів, що поліпшують мозковий кровообіг, ноотропні лікарські засоби – Пірацетам, Пантогам, Кавінтон, нікотинова кислота.
 • Нейропротектори (гліцин).
 • Препарати, що володіють легкою седативною (заспокійливою) дію.
 • Фізіотерапевтичні процедури.
 • При пухлинах, анатомічних аномаліях застосовують оперативне лікування.
 • При гідроцефалії часто роблять вентрикуло-перитонеальне шунтування. Встановлюється шунт між шлуночками головного мозку та черевною порожниною. Зайвий ліквор відтікає з нього в черевну порожнину, де швидко всмоктується.

Які можуть бути ускладнення у дітей?

При відсутності лікування підвищений внутрішньочерепний тиск може призводити до таких наслідків:

 • виникнення епілептичного синдрому
 • погіршення зору
 • порушення психіки
 • інсульти – геморагічний, ішемічний
 • у разі утиску мозочка, може бути розлад свідомості, порушення дихання, слабкість у кінцівках

Що слід знати батькам дитини з таким діагнозом?

 • Існує кілька помилок у батьків щодо підвищеного внутрішньочерепного тиску – наприклад, те, що це невиліковний стан. Однак при своєчасному і адекватному лікуванні можливе одужання дитини. Сьогодні широкий спектр різних лікарських засобів, а також можливості хірургічного лікування допомагають впоратися з подібною патологією.
 • Головне, що необхідно робити – це слідувати вказівкам лікаря.
 • Пам’ятати, що при підвищеному внутрішньочерепному тиску у дітей, лікування повинно бути комплексним, індивідуальним і проходити під контролем лікаря.
 • Слід знати, що у немовлят внутрішньочерепна гіпертензія не має спадкової причини виникнення, а в основному обумовлена патологічним перебігом вагітності та пологів.

Про підвищений внутрішньочерепний тиск у дитини також можна прочитати статтю російською мовою: «Причины возникновения и признаки повышенного внутричерепного давления, методы его диагностики и лечения».