Чи може бути температура при алергії у дітей і дорослих?

Однозначно відповісти, чи буває при алергії температура, не під силу навіть лікарям-алергологам, так як кожен випадок вимагає ретельного вивчення. Підвищення температури — це сигнал організму про запаленні в ньому, причому чим вище його значення, тим активніше йде процес боротьби з інфекцією вірусом. Велика частина лікарів схиляються до думки, що звичайна імунна реакція на алерген не супроводжується цим симптомом. В інших ситуаціях можливо 2 варіанти: у пацієнта або стандартна застуда, або атипова алергія.
Температура при алергії у дорослих і дітей — це досить рідкісне явище. Як правило, воно сигналізує, що в організмі на тлі алергічної реакції протікає другорядний процес, наприклад: запальний. Зазвичай це свідчить про початок простудного захворювання або попадання в організм вірусу.

В яких випадках можлива алергічна температура?

Алергія — досить поширене захворювання. Імунна реакція організму, що супроводжується наростанням температури, відноситься до атипової. У стандартних випадках температура при алергії не має підніматися. Підвищені її значення свідчать, що в організмі є запальний процес, причини та збудника якого необхідно виявити в короткі терміни. Симптоматика атипової алергії нагадує вірусну інфекцію, тому самостійно важко визначити, яка хвороба турбує пацієнта. Це прояв інфекції наростає поступово. Пацієнту для початку слід звернутися до терапевта і алерголога.

Зростання температури може спостерігатися при алергії:

  • На медикаментозні засоби — супроводжується додатковою симптоматикою: інтоксикацією, набряком слизових і висипом. При алергії на лікарські засоби можливе стрімке підвищення температури.
  • На хутро тварин або пилок рослин. Нерідко імунна реакція організму на шерсть або пилок супроводжується незначним збільшенням температури до 37,5°, а також сльозотечею. Для нормалізації температури досить прийому антигістамінних препаратів.
  • На контакт з комахами. Укуси бджіл, комарів, ос та інших комах можуть спровокувати збільшення температури. Яскрава реакція організму на контакт із збудником може додатково супроводжуватися такими симптомами: сверблячкою, припухлістю, зниженням тиску, головним болем і т.д. Одне із самих серйозних наслідків, яке може виникнути при укусі комах на тлі алергії — набряк Квінке.
  • На певні харчові продукти. Ознаками підвищеної чутливості організму до певних продуктів харчування є кольки, блювання і діарея. На тлі збільшення температури стан хворого різко погіршується. При ознобі, сменяющимся посиленим потовиділенням, і високій температурі 39-40° виникає «алергічна токсемія». Слід негайно звернутися за висококваліфікованою медичною допомогою.
  • На введення чужорідного білка, плазми, сироватки або вакцини. Ця реакція одержала назву «сироваткова хвороба». На її перших стадіях можливе зростання температури до 38°.

Алергія і температура протягом 1-2 місяців у дітей старше 2-х років повинна насторожити. Якщо тривалий період тримається температура, є ознаки алергії і збільшені лімфатичні вузли, то це може бути викликано розвитком туберкульозу або наявністю серйозної інфекції в організмі. Слід негайно обов’язково звернутися до фтизіатра та інфекціоніста, які визначать причину захворювання і призначать ефективне лікування. Якщо підвищена температура на тлі алергічної реакції спостерігається у дорослих і додатково супроводжується рясним потовиділенням в нічний час, слабкістю і сухим кашлем, то така симптоматика може свідчити про туберкульозі легенів.

Таким чином, алергічна температура не є звичайним симптомом. Швидше за все, захворювання ускладнюється наявністю вірусу або інфекції в організмі, але не виключено, що це його особливий вияв. Такий симптом не характерний для алергії дихальних шляхів, за винятком запального процесу на вторинному плані. Підвищення температури виникає при реакції на лікарські препарати, укуси комах і на непереносимість компонентів крові при переливанні. Воно частіше супроводжує набряк Квінке, ніж кропив’янку або дерматит. Для нормалізації температури у більшості випадків достатньо ліквідувати алерген.

Що стосується дітей, то температура і алергія вимагають негайного звернення до лікаря. Прийом антигістамінних препаратів не завжди дає результат. Дитині потрібне обов’язкове обстеження і комплексна терапія для виявлення і купірування симптомів імунної реакції.

Cтаттю про температуру при алергії у дітей і дорослих також можна прочитати російською мовою: «Температура при аллергии: миф или естественный симптом».