Прорізування зубів у немовлят – симптоми, терміни прорізування молочних зубів

Вже в пологовому будинку молоду маму забезпечують усіма необхідними початковими знаннями, а також навичками з догляду за малюком в перші місяці його життя: купання, прогулянки, сон, харчування.

І начебто про зубки думати ще рано, але час летить непомітно і день за днем дитина росте і розвивається буквально на очах. І не за горами період прорізування зубів у малюка, який ознаменований початковими видимими ознаками «дорослішання» вашого маленького дива.

Терміни появи перших молочних зубів у дитини

Безперечно, цей час вважається тривожним для багатьох батьків – безсонні ночі в поєднанні з примхами малюка, різкі перепади настрою і зміна фізичного стану. У ці хвилини складно всім, а особливо мамі і дитині. Але як спробувати щось змінити в кращу сторону і полегшити життя крихітки? Звичайно, не існує гарантованих способів, які допоможуть повністю уникнути негативних симптомів появи перших зубів, але звести їх до мінімуму – завдання цілком здійсненне.

Найважливіше, що варто відразу зазначити – не існує точних термінів прорізування зубів. Для кожної дитини настання даного періоду абсолютно індивідуально. Більш того, навіть якщо у вас двійня, це зовсім не означає, що і зуби у них повинні прорізатися в один день.

Звичайно, існує статистика, що переважно зубки дають про себе знати приблизно з настання 6 місяців з народження дитини. Приблизно в рік у малюка вже, як правило, близько 6-8 зубів. Однак цілком допустима і їх повна відсутність за умови, що немає на те перешкоджаючих причин.

Таким чином, сам процес і порядок прорізування зубів є абсолютно непередбачуваним, оскільки залежить від безлічі зовнішніх і внутрішніх факторів. Відзначаючи особливості термінів початку періоду, даний параметр варіюється під впливом різних показників:Прорізування зубів у немовлят

 • кліматичні умови
 • генетичний фон (спадковість)
 • наявність різних захворювань, зокрема ендокринної системи
 • харчування, якість питної води
 • правильність догляду за дитиною та інші

Говорячи про затримку прорізування зубів, тут простежується прямий зв’язок із загальною затримкою росту і розвитку, яка може спостерігатися при таких патологічних відхиленнях:

 • рахіт – захворювання дитячого грудного віку, що розвивається на фоні недостатнього надходження в організм вітаміну Д, що перешкоджає засвоєнню кальцію, необхідного елементу для розвитку зубів;
 • адентія – відсутність зачатків зубів, наявність даного захворювання перевіряється шляхом рентгену або радіовізіографу.

Перед тим, як прорізатися, зуби проходять етап закладання і формування зубних зачатків ще у внутрішньоутробному розвитку приблизно з 6 – 7 тижня вагітності, коли багато майбутніх мам ще не знають про свій цікавий стан.

Які зуби з’являються першими?

Говорячи про черговості прорізування, тут вже все набагато ясніше. Самими першими з’являються зубки нижнього ряду – 2 центральних різця. Проте їх поява носить відносний характер, тобто вони можуть прорізатися як в парі, так і по черзі. Наступними, згідно з принципом парності верхніх і нижніх однойменних зубів, прорізуються центральні різці верхнього ряду.

Далі йдуть другі пари різців: 2 бічних нижніх і 2 бічних верхніх. Переважна більшість немовлят, які вже переступили однорічний кордон, мають у себе всі різці: по 4 зубика зверху і знизу.

Після різців йдуть ікла, але вони поступають своє місце першим корінним зубах, тому на їх місці виявляються так звані «зубні прогалини». Далі виходять ікла і інші корінні зубки. У таблиці представлений приблизний вік, в якому відбувається прорізування молочних зубів у грудних дітей, а також приблизний вік їх зміни на постійні.

Терміни прорізування молочних зубів:

ped_teeth Назва молочних зубів Час появи Коли випадають
А – центральні різці нижні – 6-10 міс
верхні – 7-12 міс
6-8 років
В – бічні різці нижні – 7-16 міс.
верхні – 9-13 міс.
7-8 років
C – ікла нижні – 16-23 міс.
верхні – 16-22 міс.
9-12 років
D – перші моляри нижні – 12-18 міс.
верхні – 13-19 міс.
9-11 років
Е – другі моляри нижні – 20-31 міс.
верхні – 25-33 міс.
10-12 років

До трирічного віку число різців, молярів і іклів у малюка стає рівним 20. І за термінами тут все суто індивідуально, тобто ця кількість може бути досягнута і в два з гаком.

Цікавий випадок з лікарської практики: у абсолютно здорового хлопчика з семимісячного віку почали прорізуватися зубки, до 1,5 року у нього їх було 19 штук. Останній корінний зубик порадував своєю появою лише через 14 місяців.

Як реагує організм малюка на появу перших зубів?

Процес прорізування зубів, незважаючи на свою природність, має досить багато ускладнень, які він приносить дитині. Адже це явище втягує в роботу практично всі системи життєзабезпечення організму, декілька погіршуючи стан немовляти.

Через ослаблення імунної системи у дитини під час прорізування зубів його слід максимально захистити від можливого зараження інфекційними агентами, а також залишити на час щеплення і інші процедури, маніпуляції.

Симптоми прорізування зубів у малюків, як наслідок, проявляються залежно від його стану здоров’я на даний момент. Розглянемо основні ознаки, які переважно частіше зустрічаються в цьому періоді у більшості дітей і можуть стати своєрідною точкою відліку появи перших зубів у немовлят:

 • Зниження апетиту у малюка, аж до повної відмови від харчування
 • Набряклість ясен, припухлість в області прорізування
 • Порушення сну, підвищена примхливість, дратівливість
 • Активне підвищення тяги грудничка все хапати, кусати і гризти все, що попадається – з причини свербіння в області ясен
 • Збільшене слиновиділення

Підвищена слинотеча, в свою чергу, викликає ряд додаткових симптомів, за якими можна судити про можливості появи зубів у немовлят:

 • кашель і хрипкість, особливо в положенні лежачи, як основний наслідок рясної слинотечі, оскільки викликано її надмірним попаданням в горло;
 • поява подразнення та висипи біля рота, на підборідді, в області грудей – ця ознака з’являється через розтирання слин немовляти ручками і їх рясним стіканням з рота;
 • незначне послаблення випорожнення (діарея), як наслідок попадання слини з їжею;
 • поява нежиті з-за попадання слини в середнє вухо.

Симптом дратівливості, надмірної примхливості і різкі перепади настрою – є практично основною ознакою для будь-якого малюка і викликаний наступними причинами:

 • хворобливі відчуття від того, що зубки пробиваються через тканини поверхні ясен;
 • свербіж і дискомфорт, які також можуть поширюватися на прилеглі області – щоки, вуха, ніс, малюк постійно теребить своє обличчя, а кулачки постійно тягне у рот.

Блювання і пронос при прорізуванні зубів – досить рідкісне явище, причиною чого може бути тільки те, що дитина наковталася слини. Якщо ці ознаки часто повторюються, при цьому супроводжуючись високою температурою, то дана реакція ніяк не пов’язана з прорізуванням зубів. В даному випадку мова швидше за все йде про вірусну інфекцію, що викликає шлунково-кишкові розлади різної етіології (ротавіруси, астровіруси, норовіруси, каліцивіруси і аденовіруси, які об’єднуються під назвою кишковий, шлунковий грип). Цей стан вимагає обов’язкового педіатричного огляду.

Нездужання через гарячковий стан. При прорізуванні зубів у малюка температура може бути підвищеною, але не більше 38-38,5 градусів. Даний параметр є реакцією на запалені ділянки слизової рота малюка, а оскільки площа її занадто мала, отже, і перепади температури повинні бути незначними. У нормі, багато дітей ведуть себе, як зазвичай, а звичні 36,6 повертаються вже на 2-3 добу.

На жаль, симптоматика початку появи молочних зубів схожа з багатьма інфекційними захворюваннями, мікроорганізми яких саме в цей період сприятливо і активно розмножуються і маскуються під ознаками прорізування зубів. Тому якщо у дитини проявляються відразу декілька з перерахованих ознак, не варто займатися самолікуванням, терміново викличте педіатра.

Як допомогти немовляті при прорізуванні зубів?

Усунення негативних явищ, що супроводжують малюка, у якого лізуть зубки – завдання досить не просте. Однак, є маса рекомендацій і порад, які допоможуть пережити вашій родині цей період менш болісно і без яких-небудь наслідків.

Отже, як полегшити прорізування зубів дитині? В першу чергу, слід забезпечити малюка всіма необхідними «помічниками-гризунами», які масажують ясна, тим самим заспокоюючи малюка.

Всілякого виду прорізувачі, з рідинним або гелієвим всередині наповненням, яке призначене спеціально для охолоджуючого ефекту області ясен. Мінус в тому, що ці предмети періодично доведеться прибирати в холодильник, а холод, як відомо, тимчасово купірує біль і свербіж.

Пустушки або пляшечки. Механізм дії також допомагає задовольнити жувальні потреби дитини.

Врахуйте, що постійне жування або смоктання різних предметів неправильної форми можуть стати зачатком формування неправильного прикусу. Тому слід вибирати пустушки зі спеціальною ортодонтичною формою з високоякісного матеріалу (латекс, силікон). Строго стежте за їх чистотою і зберіганням.

Щітка-напальчник – цей засіб за останні роки став особливо популярним серед молодих мам, оскільки він не тільки допомагає масажувати ясна, заспокоювати малюка, але і доглядає за порожниною рота. До того ж можна оцінити ступінь стану ясен – чим сильніше дитина кусає, то значить ближче час появи чергового зуба.

Масування ясен марлевими тампонами, змоченими холодною водою. Такий метод одночасно знімає свербіж в яснах і очищає порожнину рота від різних мікробів. Масаж повинен бути легким, ніжним, з виключенням різких неакуратних рухів.

Лікарські засоби боротьби з симптомами прорізування зубів

Звичайно, більшість заходів виявляються малодійовими, таким чином, при прорізуванні зубів у дітей – ліки є одним з високоефективних допоміжних засобів. Фармацевтика пропонує безліч спеціалізованих гелів, мазей та інших засобів місцевої дії. Розглянемо серед них ті, що найбільш широко використовуються в педіатрії і пройшли перевірку часом.

Камістад-гель (ціна в аптеках в середньому 130-170 грн.) – сильнодіючий знеболювальний засіб на основі лідокаїну і настоянки квіток ромашки, має протизапальну та протимікробну дію. Застосовувати слід у віці від 3 місяців при гострій необхідності до 3 разів на добу.

Калгель (220-300 грн.) – засіб на основі лідокаїну, надає більш слабкий ефект знеболювання, на смак солодкуватий, що загрожує появі алергічної реакції. Застосовується гель у віці від 5 місяців до 6 разів на добу з інтервалом між прийомами 20-30 хвилин.

Дентинокс (160-200 грн.) – гель або краплі на основі лідокаїну і ромашки, має анестезуючу властивість. Застосовується не більше 3 разів на добу, можливі алергічні реакції.

Бейбі Доктор перші зубки (140-170 грн.) – гіпоалергенний гель рослинного походження, що володіє слабким знеболюючим ефектом, чинить спрямовану протизапальну дію. Засіб абсолютно безпечний в застосуванні для грудних дітей, що є безсумнівним плюсом.

Холисал (220-300 грн.) – гель складається з компонентів холіну саліцилату (протизапальний ефект) і адгезивної основи, що допомагає лікувальним властивостям гелю діяти більш ефективно. Можливе застосування до 2-3 разів на добу.

Солкосерил (близько 200 грн.) – гель на адгезивній основі, ефективний при відкритих ранках на яснах.

Також варто відзначити препарат «Дантинорм бебі» – це гомеопатичний засіб, компоненти якого впливають на симптоми прорізування зубів у малюків в комплексі:

 • протизапальна дія
 • зменшення хворобливості
 • боротьба з порушеннями травлення

На відміну від гелів, цей розчин застосовується всередину і робить більш тривалий ефект.

Застосування будь-якого лікарського засобу для зняття хворобливих відчуттів при прорізуванні зубів, вимагає консультації фахівця і суворого ознайомлення з інструкцією. Слід враховувати вплив безлічі чинників, а також індивідуальні особливості організму вашого малюка.

Основні висновки:

Ні до, після або при прорізуванні зубів, не варто давати дітям нічого підсолодженого або те, що містить цукор. Причина очевидна – розвиток карієсу з-за недостатньої захищеності і очищення молочних зубів.

 • Знизити ознаки запалення і захистити десна можна за допомогою протирання слизової порожнини рота немовляти розчинами на основі лікарських рослин (наприклад, ромашка). Вони прості в застосуванні, і їх можна навіть давати пити дитині.
 • Не забувайте про існування безпечних зубних паст для самих маленьких з маркуванням «0+». Вони напевно допоможуть очистити перші зубки вашого малюка, а при попаданні всередину абсолютно нешкідливі.

Будь-яка дитина, особливо в грудному віці потребує в оточенні любові і ласки. Багатьом малюкам, у яких лізуть зубки, буває достатньо просто поніжитися в обіймах мами і просто відчути її присутність поруч. Тому не бійтеся балувати вашого карапуза, сміливо беріть його на руки, прикладайте частіше, ніж зазвичай до грудей, грайте з ним і проводьте максимум часу разом. Повірте, тоді зубки будуть різатися безболісніше, а про ці дні ви будете згадувати з посмішкою на обличчі.

Про прорізування зубів у немовлят також можна прочитати статтю російською мовою: «Прорезывание зубов: примерные сроки, симптомы и методы снятия боли и воспаления».